Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 0 gostiju pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Црна Гора - Земља Светог Саве  (Pročitano 762 puta)
02. Mar 2004, 02:38:10
Prijatelj foruma
Hronicar svakodnevice


Zodijak
Pol
Poruke 954
Манастири и храмови у Црној Гори
Црна Гора - Земља Светог Саве
Књаз Данило 1856. године Савиндан прогласио за школску славу и државни празник



Предраг Вукић је историчар. Дипломирао је историју на Философском факултету у Београду 1989. године са просечном оценом 9,41 код наших најистакнутијих историчара, Драгољуба Живојиновића, Василија Крестића, Бранка Петрановића. Запослен у Државном архиву Црне Горе на Цетињу и један је од најбољих познавалаца црногорске историје и прошлости Црногорско-приморске митрополије. Поред низа објављених текстова и расправа из историје, ових дана из штампе му је изашао Зборник докумената – Љетопис основних школа у књажевини Црној Гори од 1885. до 1908. године. Зборник је написан уз помоћ архивског материјала на 887 страна у којима је обрадио 423 летописа. О Светом Сави и етничком идентитету Црногораца разговарали смо са господином Вукићем. – Иако Свети Сава није рођен на простору Црне Горе, остало је мноштво топонима у Црној Гори који носе име по Светом Сави: Савин кук, Савина вода, Савино језеро, Савина стопа, Савин бор, Савино поље, Савина главица, Савине плоче, Савин пут... сведоче о осмовековном Светосављу у Црној Гори, вели Вукић. Вукић говорећи о Светом Сави, према наводима Андрије Лубурића у публикацији „Племе Дробњаци у Херцеговини” из 1930. године, чак двадесет и седам братстава у Дробњацима слави Светог Саву, као крсну славу.

У Црној Гори петнаест цркава и манастира су посвећени Светом Сави, од којих је најпознатији манастир Савина у Херцег-Новом, истиче Вукић. Он даље додаје, да је књаз Данило 1856. године Савиндан прогласио за школску славу и државни празник Црне Горе. – Пуних 90 година у Црној Гори је свечано обележаван Савиндан, па и у првим годинама Титове Југославије, нагласио је Вукић. О црногорској нацији Вукић каже: – Сви црногорски историчари мање-више признају доктрину о црногорској нацији и из ње изводе своје закључке. Један број њих признаје српско етничко порекло Црногораца, док припадници млађе генерације све више заговарају дукљанско порекло. Хтели ми то признати или не, у последњих пет и по деценија објављене су само две студије које научно и студиозно доказују српски идентитет Црногораца.

Тако је 1986. године штампана хрестоматија зборник „Црногорци о себи од владавине Данила до 1941”, коју је приредио познати публициста Батрић Јовановић. Будући да се српство у Црној Гори од стране сепаратиста поистовећује са четништвом, ова студија добија на снази, јер је приредио човек носилац Партизанске споменице 1941. године. И докторска дисертација из две хиљадите године, Александра Стаматовића, „Историјске основе националног идентитета Црногораца 1918-1953”, Стаматовић на основу архивских и литерарних извора доказује доминантно српско етничко осећање у Црној Гори од раздобља владавине краља Николе Првог Петровића до 1945. године.

Уз неке студије, које су више публицистичког карактера, него научног, ово су једина аргументована научна дела, која обиљем својих документарних извора обрађују и доказују српски етнички идентитет у Црној Гори. То се добрим делом видело и на последњем попису становништва. Међутим, истиче Вукић, сепаратистички центри моћи у Црној Гори перманентно лансирају тезу, како такозвани великосрпски национализам угрожава Црну Гору, њену духовност и идентитет. По њима, великосрпска схватања угрожавају објективно сагледавање црногорске прошлости. Чињеница је, да српска историографска школа у Црној Гори не постоји од 1945. године.

– Како говорити о српству у Црној Гори, а српска популација у овој републици нема адекватну организацију, сем Српске православне цркве, чији корени досежу до Светог Саве, питали смо уваженог историчара Вукића. – Тешко је говорити и конкретно објаснити шта је данас српство у Црној Гори и ко га представља. Да би један народ духовно и биолошки опстао, он мора имати своја културно-просветна удружења, дневни лист, недељник, радио и телевизију, научна друштва и привредна предузећа. Од свега тога српска популација у Црној Гори нема ништа. Пре три године је почео да излази дневни лист „Глас Црногораца”, који је заступао аутентичне интересе српског народа у Црној Гори, али се угасио, јер није имао материјалних средстава. – Од стране сепаратиста, као и од расколничке такозване „Црногорске православне цркве”, Свети Сава је избачен из њиховог календара, што је најтврђи доказ, да га желе одстранити из колективног народног памћења. Шта кажете о томе? – Факат је, који нико не може оспорити, да је управо Свети Сава основао Зетску митрополију на Тиватској превлаци 1219. године. Такође чињеница је да је Стефан Немања рођен у Рибници (Подгорица) око 1114. године, о чему сведочи запис Стефана Првовенчаног, који је написао „Животопис” свога оца.

– Како оцењујете Дедејићеву секту од неколико распопа? – Циљ Дедејићеве секте, као и дела државне власти, није само пуко отцепљење Црногорско-приморске митрополије од матичне Српске православне цркве, него јој је, тврдим, крајњи циљ преверавање Црногораца у католицизам и формирање грчко-католичке митрополије на Цетињу, која би била саставни део римокатоличке организације. Напади на Светог Саву и светородну лозу Немањића, евидентно потврђује наведено. Ипак, Свети Сава је утемељивач Црногорско-приморске митрополије, а по њима је негативна личност, онда је и православље вера српских „окупатора” и „колонизатора” у Црној Гори, која се има елиминисати. Познато је да је цар Душан 1346. године на Сабору у Скопљу произвео Зетску епископију у ранг митрополије. Благодарећи њему, Црногорско-приморска митрополија носи овај назив шест и по векова. Према томе, да закључим, Свети Сава и цар Душан су утемељивачи Црногорско-приморске митрополије. Будући да их следбеници Дедејићеве секте осуђују као „окупаторе” и „поробљиваче” Црне Горе, јасно је, да су њихове намере прозелитске, додао је Вукић.
IP sačuvana
social share
 
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Nova godina Beograd :: nova godina restorani :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Sudski tumač Novi Beograd

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.063 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.