Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Napomena: Govor mržnje, uvrede i svako drugo ponašanje za koje moderatori budu smatrali da narušava ugled i red na forumu - biće sankcionisano.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Reporter Glasa na mitingu u Mojkovcu  (Pročitano 896 puta)
19. Apr 2006, 12:38:00
Administrator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.0
mob
Apple iPhone SE 2020
E, ne prelomi ga, Mašane

Ako 22. maja ujutru jave da je pobijedio Milo, ja ću da se selim u Srbiju! - svečano je, ponesen atmosferom preksinoć usred Mojkovca, obećao meštanin Strahinja Ilić, dok su oko njega u jednom velikom kovitlacu kružile trobojke a ustalasane, uskomešane mase pobornika zajednice sa Srbijom kuljale i levo i desno i odozgo i odozdo, a Mojkovac, tako mobilisan, uzavreo kao pčele kad se roje, pomalo ličio je i na sate uoči Badnjeg dana i Božića 1916. kad se ono ovde Crnogorska vojska pod serdarom Jankom Vukotićem suprotstavila Austrijancima a sve da bi Srbima obezbedila odstupnicu preko Albanije.

- Ima nas Srba još ovde, ne damo se, bićemo sa vama - dodao je još Strahinja svečanim glasom koji je na tren zadrhtao od uzbuđenja pred prizorom u centru grada punim srpskih zastava, a onda se i sam izgubio u masi koja je pod trobojkama odmicala gore, ka sportskoj dvorani.

Sat ranije, dok je Mojkovac iščekujući veliki događaj još dremao, a glavnom ulicom prolazio tek po koji Srbin Mojkovčanin ili od Bijelog Polja pod barjakom, kraj spomenika serdaru Vukotiću na ivici mojkovačkog glavnog trga zastao je Goran Filipović, i nekako, baš tužno pogledao serdara:
- E, moj serdare... Ako oni pobijede, ti ćeš 22. biti prva žrtva. Ima odma da te skinu...

Goran je, kaže, iskreno zabrinut za ishod referenduma o samostalnosti Crne Gore. Mada...
- Ovđe je vazda tijesno, ali obično prevagne na našu stranu, srpsku. Dukljani nikad nijesu mogli da osvoje Mojkovac - kaže.

U samom gradu, nastavlja, od kako je referendumska kampanja krenula da se usijava, situacija svakojaka. One koji su otvoreno za Srbiju pritisli Milovi.
- Staljin bi se postidio a Gebels je amater za ono šta nam rade. Svađaju braću, a najmilije im je kad zavade kumove. Jedva su nam salu za miting dali, tražili 3.000 evra i da prostremo po podu tepih otporan na vatru. I još jedno da rečem - ko god da pobijedi ovđe, neće biti dobro - ispričao nam je još Goran ispod spomenika serdaru Vukotiću.

Njegov sugrađanin Nenad Stanišić krenuo takođe na miting, veli - jedna smo vjera, jedan narod, bolje bi bilo da ostanemo zajedno, ali, ako bude ono drugo - on će se pomiriti sa sudbinom, šta drugo da radi kad je već prevalio 60 godina.
- Šta većina odluči, srećno im bilo, ja sam moje ionako odsviro - reče još Nenad u stihu, pa i on ode gore na miting.

Dve radnice iz trgovine s druge strane trga skočiše na noge kad na našim kolima ugledaše beogradske table.
- Hvala braćo Srbi kad ste došli - poleteše ka nama.

Njihova komšinica stoji i ozbiljna gleda svu silu naroda, barjake koji odmiču ka dvorani:
- Prijete nam Milovi, ubijeđuju, ucenjuju, obećavaju da će sve redom pozapošljavati, no samo ne znam đe. No, ne znaju da se mi ovđe ne prodajemo tako lako - kaže ona, i dodaje da ime ne sme reći, jednom je već ostajala bez posla.
- Priča narod, ima svega, svašta se radi. Za mene znaju ko sam i šta sam pa preda mnom to ne smiju - veli na ulici Zoran Tomov Minić.

A gradom, pola sata pred miting, navalio narod. Pune ulice. Ko god naiđe sa srpskom trobjkom, izljube ga na ulici.
Gore pred dvoranom u sedam uveče - krkljanac. Ne mogu svi da uđu u salu. Više naroda nego što unutra može da stane. Miro Vulević, Nenad Leković, Dejo Raković i Zoran Mustur, "mladi Srbi iz Podgorice" doneli na miting srpsku trobojku sa krunom i orlovima.
- Oće da nam razdvoje Podgoricu od Beograda, a kud da nas razdvoje kad smo mi isto. Svi mi gore u Srbiji imamo braću i rođake, Srbi smo od rođenja a sad hoće da nas preimenuju u nešta drugo - kažu.

Unutra, u dvorani, kad su pristigli Predrag Bulatović, Predrag Popović, Andrija Mandić i druge vođe bloka za zajedničku državu i kad se prolomilo "Srbija, Srbija", krov samo što nije odleteo.
- Srbija, Srbija - ječalo je salom, pet minuta trajala je ta neprekidna grmljavina. Jedni su klicali Srbiji i mahali zastavama, drugi podigli tri prsta uvis, treći su plakali, đed u drugom redu stavio ruku na srce kao da sluša himnu...

Čuo sam i na drugim mestima, po Srbiji klicanje Srbiji, ali, nikada do sada sa toliko strasti i nade, želje, kao da se radi o nekoj dalekoj, obećanoj zemlji...
Još jednom ili dva puta se posle salom prolomila ista ta grmljavina.
- Mašane Srbine, Mašane Srbine - zaječalo je dvoranom kad se pročulo da je u sali i Mašan Bušković iz Golubovaca, "simbol otpora Milovom režimu i potkupljivanju".

Posle, kad je Mašan kročio za govornicu, još dva minuta salom je odjekivalo - Srbija, Srbija, Mašane Srbine...
- Dobro veče, braćo moja, moji Srbi - pozdravio je Mašan skup...
- Dobro veče Srbine - otpozdravljali su iz dvorane.
- Ja sam skinuo jednu veliku ljagu sa Crne Gore, prodavali su se ljudi za 100 evra, za sitne pare, ali lanac je sada prekinut - rekao je Mašan.
- Razvijte te trobojke, ta zastava je Evropi donijela slobodu, ona će i nama donijeti slobodu - klicao je sa bine Andrija Mandić, govorili su posle i Miljan Jovanović, Marko Pekić, Maja Šćekić, Šefket Krcić, Ranko Kadić i Predrag Popović...
- Pobijedićemo ne sa glasom više, nego sa mnogo više nego što oni imaju. Referendum nismo htjeli, oni su ga željeli, tražili su ga i gledaće. Srbija nezavisnost Crne Gore ne bi ni osjetila, nama bi se poznalo. Samostalnost Crne Gore znači i pasoše na granici sa Srbijom, a to što oni kažu nema pasoša, nek donesu odluku da nema pasoša kad Crnogorci idu u Ameriku ili u Australiju - rekao je na skupu Predrag Bulatović, koordinator republičkog štaba bloka za zajedničku državu.

Posle je nad Mojkovcem bio i spektakularni vatromet, a Mojkovčani i gosti iz okolnih opština, poneti mitingom i Mašanovim primerom, odmicali su kućama sve usput šaleći se:
- Ideš li Mašane...
- Idem Mašane...
- Ima li nam gde Mašana...
- Prelomi mozak Mašane...
- E, ne prelomi ga Mašane...


Izvor: Glas Javnosti \ Zoran Šaponjić
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.081 sec za 17 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.