Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 26. Apr 2024, 19:04:23
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2 3
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Religija i bliskoistocni terorizam  (Pročitano 6085 puta)
01. Feb 2010, 03:20:12
Prijatelj foruma
Legenda foruma


Ko tebe kamenom, ti njega hlebom... starim 15 dana

Zodijak Leo
Pol Muškarac
Poruke 36573
Zastava Beograd
OS
Windows Vista
Browser
Opera 9.64
mob
HTC One
Temu otvaram odnosno materijal postavljam na Lightovo izricito insistiranje   Smile

Ako neko stvarno i procita, mozda i dodje do razvoja konstruktivne diskusije.  Smile

Fajlovi prikačeni uz poruku (kliknite na slike za punu veličinu)

IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Jet set burekdzija

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 8856
Zastava Cyber Space
OS
Windows 7
Browser
Opera 9.80
mob
Samsung Galaxy SII
Ja sam vec procitao kada si kacio u birtiji i pohvalio rad. Tu sam vec dao neki komentar. Sacekacu da vidim kako ce da se razvija diskusija, pa cu se i ja ukljuciti  Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma

А у к*ц

Zodijak
Pol
Poruke 34613
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.5.7
mob
LG Frizider
Ја само да јавим да још нисам прочитао Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Legenda foruma

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 36621
Zastava
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 3.6
mob
Sony xperia
Uloga religije u istoriji čovečanstva je kontroverzna. Religija propoveda mir i blagostanje, pridržavanje normi koje kod čoveka ističu pozitivne karakteristike. Na žalost, religija se može i zloupotrebiti da se opravda nasilje, rat i represija. U periodu posle II svetskog rata, u terorizmu su dominirala etička pitanja, ideologija i nacionalizam.
     To se promenilo 90-ih godina XX veka, kada dolazi do povezivanja religije i terorizma, i od tada terorizmom dominira nasilno teološko učenje. Religije se protive ubijanju, ali je ironija u tome sto one često prelaze u militantnu ideologiju, koja za cilj ima da zaštiti državu ili neku drugu društvenu grupu. Razlog tome je to što ljudi svoju religiju, odnosno duhovnu prirodu izražavaju simbolima i mitovima, ali nam nedostaje reči kada pokušamo da govorimo o njima.
      Pošto nam nedostaje duhovni rečnik, onda o mističnim iskustvima moramo da govorimo svakodnevnim jezikom. Na taj način doslovno tumačimo simbole, pa simbol prestaje da bude sveto iskustvo, već umesto toga postaje iskustvo. Kada se to dogodi, simbol uklanja mit i postaje predmet obožavanja. A zbog običnog jezika, simbol više ne ukazuje ni na šta sveto. On preuzima mesto svetog.
     Istorija je puna priča o ljudima koji su doslovno tumačili mitove, vadili svete priče iz konteksta, vršili terorizam u ime svog božanstva, ili se duhovno izražavali kroz nasilne akcije. Svaka religija ima svoje fanatike koji žele svima da nametnu svoja shvatanja i svoju volju. Kada poziv miroljubive vere na univerzalnu ljubav, ljudi pretvore u pravo da vole samo one koji izgledaju, ponašaju se i veruju na isti način kao oni, stvorena je formula za versko nasilje.
     Verski teroristi razlikuju se od etničkih ili nacionalističkih terorista u nekoliko stvari. "Sveti teror" sadrži vrednosni sistem koji je potpuno suprotan "svetovnom teroru". Svetovni teroristi žele da sruše neki politicki sistem, i da umesto njega uspostave drugi. Verski teroristi svet vide kao bojno polje izmedju sila svetla i sila mraka. Pobeda se ne postiže u političkim okvirima. Nema pregovora sa neprijateljem, on mora biti potpuno uništen. Za političke teroriste ubijanje je jedna od opcija. Verski teroristi smatraju ubijanje obrednim činom. Svrha njihovog delovanja je da ubiju.
     Primer za to je islamski terorizam, čija je svrha ubijanje božjeg neprijatelja ili njegovo preobraćanje u islam. To se ne odnosi na sve muslimane, vec samo na pravoverne, nasilne ekstremiste. Posto preduzimaju akcije van konteksta, oni nemaju nikakvih društvenih ograničenja u svom nasilju. Kao rezultat toga, oni ubijaju sve bez razlike, smatrajući da na taj način ubijaju neprijatelje svog božanstva.
     Religiozno verovanje je isfabrikovani izgovor za pravdanje terorizma, i može terorizmu da da oreol svetosti. Kada neka osoba postane pravoverna i kad verska doktrina ozakoni upotrebu nasilja, terorizam postaje božanski. Postati "božanski" znači učiniti sam akt terorizma svetim i božanskim. Verski teroristi se ne bore samo za smrtnike, već smatraju da se nalaze u božjoj misiji. Oni veruju da govore u ime božanstva.
     Verskim teroristima za razliku od političkih terorista, nije potrebna šira publika. Oni su dovoljni sami sebi. Oni rade samo za Boga i nemaju mnogo razloga da se suzdržavaju. Verski teroristi nisu utilitaristi. Oni ne žele dobra za najveći broj ljudi vec za sebe. Oni takodje i satanizuju svoje protivnike, jer im na taj način ubijanje ljudi postaje lakše.
     Međutim, oni idu i korak dalje. Oni izjednačavaju svoje neprijatelje sa osnovnim izvorom zla. Neprijatelji su đavoli i demoni udruženi sa mračnim silama, i nije dovoljno samo ih pobediti. Oni se moraju istrebiti. Ove osobine verskog terorizma stvaraju atmosferu koja vodi upotrebi oružja za masovno uništenje.


----------------------------------------

Sam uvodni deo, daje vecinsku sliku razloga vodjenja skoro svih rasprava vodjenih na tu temu. Od davne prosloslosti, raznih teznji, manipulacija ...

Nadam se da ce te konstruktivnu diskusiju otvoriti. Zelim uspeha i nastojanja u tome.  Smile

IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Legenda foruma


Ko tebe kamenom, ti njega hlebom... starim 15 dana

Zodijak Leo
Pol Muškarac
Poruke 36573
Zastava Beograd
OS
Windows Vista
Browser
Opera 9.64
mob
HTC One
Ja sam vec procitao kada si kacio u birtiji i pohvalio rad. Tu sam vec dao neki komentar. Sacekacu da vidim kako ce da se razvija diskusija, pa cu se i ja ukljuciti  Smile

Video sam, hvala  Smile

Ја само да јавим да још нисам прочитао Smile

Nisam ni ocekivao.  Smile

Sam uvodni deo, daje vecinsku sliku razloga vodjenja skoro svih rasprava vodjenih na tu temu. Od davne prosloslosti, raznih teznji, manipulacija ...

Nadam se da ce te konstruktivnu diskusiju otvoriti. Zelim uspeha i nastojanja u tome.  Smile



Jos jednom hvala.  Smile

P.S. Iako sam imao nameru da rad podelim samo sa vama (kako sam prvo i uradio), bas zbog vasih komentara i na Lightov nagovor odlucih da otvorim temu i rad ucinim dostupnim siroj populaciji na kritiku.  Smile

P.S.S. A i da dam sansu svima onima koji jedva cekaju da me ispolivaju da probaju to i da urade.  Smile

IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija


Zodijak Libra
Pol Muškarac
Poruke 6227
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.5.5
mob
Samsung 
Citat
P.S.S. A i da dam sansu svima onima koji jedva cekaju da me ispolivaju da probaju to i da urade.  Smile

Niko nije ni pokusao da udari na coola, znaju sta ih ceka Smile

Ja cu zato samo reci dobar rad Smile
IP sačuvana
social share
"Na putu ka istini čovjek može da
napravi samo dvije greške. Da ne
prodje cijelim putem, ili - da ni ne
krene."  Buda
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Hronicar svakodnevice


al sam COOL

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 872
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.80
mob
Mitsubishi 111
ne mogu 1. recenicu da procitam a da ne komentiram

Uloga religije u istoriji čovečanstva je kontroverzna. Religija propoveda mir i blagostanje, pridržavanje normi koje kod čoveka ističu pozitivne karakteristike. Na žalost, religija se može i zloupotrebiti da se opravda nasilje, rat i represija. U periodu posle II svetskog rata, u terorizmu su dominirala etička pitanja, ideologija i nacionalizam.

rligija propoveda mir  Smile Smile Smile Smile Smile Smile Smile Smile Smile Smile religija propovedarat i rasipnistvo i to je oduvek tako ne samo sad
« Poslednja izmena: 19. Mar 2010, 13:34:37 od stojan111 »
IP sačuvana
social share
cappi de tutti cappi
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Zvezda u usponu


My imaginary friend says Hi.

Zodijak Taurus
Pol Muškarac
Poruke 1878
Zastava
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 3.6
mob
LG G2
Jel rat na bliskom istoku zloupotreba religije ili pokusaj da se ocuva mir po svaku cenu.
IP sačuvana
social share
"You, your joys and your sorrows, your memories and your ambitions, your sense of personal identity and free will, are in fact no more than the behavior of a vast assembly of nerve cells and their associated molecules."
--Dr. Francis Crick; Nobel laureate, co-discoverer of the DNA molecule
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija


Zodijak Libra
Pol Muškarac
Poruke 6227
OS
Nepoznat
Browser
Nokia6070 2.0
mob
Samsung 
Rat na bliskom istoku je zloupotreba religije u političke svrhe. Iza svih tih sukoba stoje politički i ekonomski interesi. Religija postaje sretsvo za mobilisanje ljudskog materijala i način da se sukobi opravdaju pozivanjem na više interese, svetu dužnost, Božiju volju. Takođe religija daje snagu ljudima da se nose sa nevoljama. U teškim trenucima ona je ljudima poslednje utočište.
Što je društvo nerazvijenije, situacija napetija, život neizvesniji, verski ekstremizam ima više šansi za uspeh. Zato je bliski istok plodno tlo za razvoj i delovanje ekstremnih verskih organizacija.
IP sačuvana
social share
"Na putu ka istini čovjek može da
napravi samo dvije greške. Da ne
prodje cijelim putem, ili - da ni ne
krene."  Buda
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 732
OS
Windows 7
Browser
Opera 9.80
mob
Nokia 
Ja takođe nailazim na jedan paradoks meni nerazumljiv , što je čovek više religozan TREBALO BI da bude tolerantniji , širi u svakom pogledu , i što dalje od nasilja , često je situacija suprotna , neznam o čemu se radi ?

Dali je u pitanju pogrešno shvatanje vjere ili su u pitanju lažni vjernici ?
IP sačuvana
social share
Ovde će stajati vaša reklama za samo 10 KM !
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2 3
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 26. Apr 2024, 19:04:23
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.125 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.