Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 28. Mar 2024, 10:20:03
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

TotalCar: Pocetna | Vesti | Specijal | Video | Foto | Test | Akcije | Saveti | Moto
Idi dole
Stranice:
1 2 [Sve]
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Reli Dakar 2007  (Pročitano 7959 puta)
05. Jan 2007, 16:22:45
Veteran foruma
Krajnje beznadezan

Zodijak
Pol
Poruke 10766
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.9
Kreće reli Dakar

Reli Dakar u subotu startuje u Lisabonu, a glavna briga organizatora ovogodišnje trke jeste da povećaju bezbednost takmičara pogotovo posle smrti dvoje dece i motocikliste Endija Kaldekota prošle godine.

Za 29. reli Dakar prijavljeno je čak 525 ekipa. Poznavaoci tvrde da će ovo biti najopasniji i najteži reli do sada.

U trci dugoj 7.915 kilometara kroz Maroko, Mauricijus i Mali, učestvovaće 185 automobila, 250 motocikala i 88 kamiona. Cilj trke je naravno u Dakaru (Senegal) 21. januara.

Reli je ove godine počeo i pre samog starta. Naime, na preporuku francuskih vlasti, organizatori su promenili rutu relija (etape 10 i 11) zbog opasnosti da bi alžirski pobunjenici mogli da kidnapuju neke učesnike relija tokom prolaska kroz Mali.

Bezbednost je glavna stvar oko koje se brinu organizatori. Prošle godine dva dečaka su poginula kada je na njih automobilom naleteo jedan od učesnika relija, a dodatni šok bila je smrt australijskog motocikliste Endija Kaldekota.

Od prvog relija 1978. godine, poginulo je 48 ljudi, od čega osmoro dece i 23 učesnika.

Glavni favorit za pobedu je Micubiši, za koji vozi branilac titule i nekadašnji skijaš Lik Alfan. Alfan je pobedio u osam od poslednjih 10 relija Dakar.

"Osećam se sjajno. Svesni smo da imamo breme favorita, ali mislim da i ove godine možemo da budemo prvi", rekao je Alfan agenciji Rojters.

Japanski automobilski gigant uzda se i u osmostrukog pobednika relija Stefana Peterhansela kao i u Hiroši Masuoku.

Dvostruki svetski šampion u reliju, veteran Karlos Sains voziće za Folksvagen, a u nemačkom timu biće i 54-godišnji Finac Ari Vatanen i Žiniel de Vijer iz Južne Afrike.

Vatanen je četvorostruki pobednik Dakara i političar, s obzirom na to da je poslanik u Evropskom parlamentu.

Uprkos poznim godinama i dalje želi da se bori sa pustinjom i peskom.

"Oduvek sam bio fasciniran ovim relijem i nikada se od njega nisam 'ohladio'. Za ovu trku ne možete da imate nikakve planove. Nijednom nije išlo onako kako sam planirao ili mislio da će biti. Kao da pustinja kaže - ti, mali čoveče, vidim da imaš plan, ali sam za tebe smislila nešto drugo", slikovito je opisao reli Dakar 54-godišnji Vatanen.

U konkurenciji motora, titulu brani Španac Mark Koma, ali Francuz Siril Depre želi da povrati lovorov venac koji mu je Španac oduzeo prošle godine.




Izvor: MTS-Mondo
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Svedok stvaranja istorije

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 16030
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
Forza Mitsubishi!!! Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Poznata licnost


=)

Zodijak Libra
Pol Muškarac
Poruke 4232
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
Nokia 6210
Danas Počinje!

Danas počinje legendarni Dakar rally u koji će krenuti čak 250 motocikala, 187 automobila i 88 kamiona. Bitka duga 8500 kilometara završava 21. siječnja u Senegalu.

Prošlogodišnji prvak, Luc Alphand, branit će naslov za upravljačem Mitsubishija, koji je ostvario nevjerojatnih 8 pobjeda na posljednjih 10 utrka. Najveći otpor trebali bi mu pružiti Carlos Sainz, Ari Vatanen i Giniel de Villiers za upravljačima Volkswagen Touarega. Volkswagen se maksimalno pripremio za ovu godinu i već je ambiciozno najavio borbu za prijestolje.

Na prošlogodišnjem Dakru poginulo je dvoje djece i jedan natjecatelj. Nadamo se da će ovogodišnja utrka proći bez žrtava.



Izvor: AutoGodine.hr 
IP sačuvana
social share
Reality Beats Fiction By Far
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Supermoderator
Legenda foruma


Zodijak Aries
Pol
Poruke 42390
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.10
Mitsubishi Pajero

Mitsubishi Motors korporacija i njen sportski ogranak za ovogodišnji Dakar zajedno su razvili novi Pajero Evolution.

Model čija je interna oznaka MPR13 stvaran je paralelno sa serijskim Pajerom IV generacije, a proizvođač potencira veliku sličnost produkcijske verzije i trkačkog prototipa. Pajero i Dakar reli neraskidivo su vezani, a ovogodišnji nastup japanskoj fabrici biće dvadeset peti uzastopni.

Novi automobil bitno je modifikovan, smanjena mu je težina, a povećana rigidnost šasije. Većina sklopova velike mase, poput rezervoara za gorivo i nosača rezervnih točkova sada je smeštena centralno. Spušteno i centralnije pozicionirano težište, kao i izmenjeni sistem oslanjanja poboljšali su manevarske sposobnosti i stabilnost vozila.


Agregat je šestocilindarski, sa 24 ventila, zapremine 3997cc, maksimalne snage 270 KS pri 5500 o/min, i obrtnog momenta od 417Nm pri 4500 o/min. On se vrti na višoj turaži i ima bolji odziv, zahvaljujući i poboljšanjima na sistemu za ubrizgavanje goriva.

Snaga je ostala približno ista, jer su praktično već dostignuti limiti koje propisuje FIA. Menjač je šestostepeni, sekvencijalni sa manuelnim odabirom stepena prenosa. I napred i pozadi su ventilisani Brembo diskovi. Kapacitet rezervoara iznosi 500 litara; napunjen, on ima težinu od oko 400 kilograma.

Novi su i geometrija oslanjanja, revidirani rashladni sistem, vodovi za vazduh i izmenjena pozicija hladnjaka. Tehničari su povećali "komfor" i bezbednost za posade u kokpitu, pošto vozač i suvozač imaju više mesta za glave i noge. Suptilnim izmenama na eksterijeru blago je povećan prilazni ugao, što će biti posebna pogodnost na pustinjskom terenu.

Mitsubishi je na Dakaru u ovom milenijumu nepobediv, pa i ove godine startuje pod imperativom pobede. Uspe li u tome, biće to rekordni sedmi uzastopni i ukupno dvanaesti trijumf japanske kuće na najtežem i najzahtevnijem reliju na svetu.

U igri su ponovo četiri posade specijalizovane za maratonske relije, posebno za Dakar. Vozači su dva bivša višestruka pobednika, Stefan Peterhansel i Hiroši Masuoka, prošlogodišnji osvajač Lik Alfan i Španac Nani Roma, lane trećeplasirani.

Volkswagen Race Touareg 2


Volkswagenova misija i dalje je nepromenjena – biti prvi osvajač Dakara sa dizelašem. Unapređenja na Touaregu Nemci nazivaju "logičnim razvojem", a intervencije su obuhvatile šasiju, karoseriju, aerodinamiku i motor.

Ovogodišnji 285 KS snažni Touareg ima približno 35% izmenjenih pozicija.

Auto je od početka bio pouzdan, pa se ekipa usredsredila na izvlačenje što boljih performansi iz već dokazanog paketa.

Srce automobila je nova verzija petocilindarskog TDI motora zapremine 2,5 litra. On prvi put ima četiri ventila po cilindru, tek je malo snažniji od prošlogodišnjeg (10 KS), ali visoki obrtni moment (maksimalno 600 Nm) isporučuje preko šireg opsega broja obrtaja i bolje odgovara na komandu gasa.


Pozadi su izmenjene tačke oslanjanja, na prednjoj osovini ono je potpuno redizajnirano i to je, kažu, značajno unapredilo vladanje automobila. Paralelno s tim, razvijen je i novi upravljački sistem, tako da volan u velikoj meri amortizuje nezgodne udare, posledice krajnje negostoljubivog terena.

Ove godine startovaće četiri Touarega, jedan manje nego 2006, kao i 26 zvanično registrovanih servisnih i pomoćnih vozila. U Volfsburgu su nešto intenzivnije izmešali karte kada je u pitanju vozački i suvozački kadar.

U timu su ostali Karlos Sainc, Žinijel de Vilijer i Mark Miler, a kao pojačanje (i to kakvo!) doveden je Ari Vatanen, bivši WRC prvak i jedan od najuspešnijih kros-kantri vozača sveta.

Pedesetčetvorogodišnji Finac, inače i poslanik Evropskog parlamenta, već je četiri puta osvajao Dakar reli ('87, '89, '90, '91), a do prošle godine držao je i rekord po broju etapnih pobeda na pustinjskom maratonu. Sainc i Vatanen zajedno imaju tri WRC titule, što VW timu daje i notu "plave krvi".

BMW X3 CC i Schlesser-Ford

Ekipa X-raid iz okoline Frankfurta pojavljuje se na na startu 29. Relija Dakar sa pet BMW trkačkih automobila, a najviše se očekuje od tri BMW-a X3 CC, kojima će upravljati Juta Klajnšmit, Naser Al-Atija i Žerlan Šišeri.

BMW reli automobile pokreću trolitarski turbodizel agregati, sa oko 286 KS i obrtnim momentom od maksimalnih 625 Nm. "BMW X3 CC je pravi auto za borbu za najviši plasman i radujem se nadmetanju sa fabričkim timovima Mitsubishija i Volkswagena," optimista je Juta Klajnšmit, prva i jedina žena pobednik Dakar relija. Komparativno mali rezervoar od 340 litra omogućuje čak i u trkačkom tempu autonomiju od blizu 1.000 kilometara i ekipa smatra da će to biti jedna od odlučujućih prednosti u odnosu na "benzinsku" konkurenciju.

Ako X-raid tim i ne dospe do samog vrha, verovatno će se naći u grupi upornih pratilaca, baš kao i ekipa Žana-Luja Šlesera. Njegovi Bagiji sa Fordovim motorima i pogonom na dva točka verovatno će i ove godine moći da osvoje barem neku etapu maratonskog relija (lane su od favorita "otkinuli" čak tri brzinca). I pored velikog iskustva, pa i trijumfa na Dakaru (Šleser 1999 i 2000, Klajnšmitova 2001), Žan-Luj i Juta, sva je prilika, neće moći do pobede u generalnom plasmanu, zato što je potrebno poprilično čudo da privatnici pomrse račune četvoročlanim ekipama tako moćnih korporacija kakve su VAG i Mitsubishi motors.

Od avanture do prestižnog nadmetanja

Dakar reli prvi put je 1979. organizovao Tjeri Sabin i time je praktično udario temelj novoj sportskoj disciplini - kros-kantri reliju. Na premijernom izdanju pojavile su se 182 posade, a trasa u dužini od 10.000 kilometara vodila je od Francuske, preko Alžira, Nigerije, Malija i Gornje Volte do Senegala. Bio je to događaj za amatere i takmičari su više ličili na grupu safari-izletnika. Status je, međutim, brzo rastao, privlačeći i automobilske korporacije.

U početku tehničkih ograničenja praktično nije bilo, pa je bilo kakav prototip mogao da startuje. Takva avantura bila je izazov i za nekadašnje F1 asovima (Lafit, Tambe, Alio, Iks i Katajama), ali i za ličnosti koje nisu imale veze sa auto-sportom (princeza Karolina od Monaka, pevač Džoni Holidej i golman Žan Mari Pfaf), jer je postalo "in" izlagati se opasnostima Sahare.

Najveći uspon ovaj reli doživeo je onda kada su u njemu vozači Svetskog reli šampionata pronašli izvor svoje druge mladosti. Iz WRC miljea došle su zvezde poput Vatanena, Kankunena, Mekrea, Salonena, Biasiona i Sainca. Tokom svog 28-godišnjeg postojanja, ovaj reli prošao je kroz 21 zemlju, a koliko je danas popularan pokazuje i činjenica da će se u Lisabonu na tehničkom pregledu naći 525 vozila (187 automobila, 250 motocikala i 88 kamiona), što predstavlja i rekord po broju potencijalnih učesnika.

Dakar rečnik – odabrani pojmovi

ASO – skraćenica naziva organizatora takmičenja, "Amaury Sport Organization".

Bivak je kamp koji na kraju etape postavljaju organizatori. On služi za smeštaj takmičara, članova ekipa, organizatora, sponzora, medicinskog osoblja, ljudi iz medija i onih čiji je posao snabdevanje. Tu se vozila servisiraju i tu se provodi noć. Svakog dana karavan se seli na novu destinaciju, a bivakuje se na mestima gde helikopteri i manji avioni mogu da slete.

CP – kontrolni punkt. Svaki specijalni ispit ima nekoliko ovakvih punktova koji mogu biti postavljeni i na veznim sektorima. Pomoću njih se nadzire da li se takmičari drže predviđene trase, ili je negde skraćuju, a radi bezbednosti postavljaju se i u zonama prelazaka državnih granica. Prolazak kroz punkt overava se pečatom, a svaki "promašaj" kontrolnog punkta povlači vremensku kaznu.

Etape – na Dakaru jedan dan označava jednu etapu, kao i jedan specijalni ispit. Tipično, dan počinje prevozom od bivaka do starta ispita, a po njegovom završetku, vozi se veznim sektorom do sledećeg kampa. U odnosu na relije osamdesetih, specijalni ispiti postali su kraći.


Erg – peskoviti brdovit predeo sačinjen isključivo od dina

Feš-feš označava vrlo mekan pesak, sličan prahu. Značajno smanjuje vidljivost i vozila se u njemu lako zaglavljuju. Kada auto upadne u feš-feš, iz njega se izvlači sporom vožnjom koja užasno opterećuje komponente pa skaču temperature ulja i rashladne tečnosti.

GPS služi za navigaciju, ali u vrlo ograničenoj meri. Takmičari pronalaze skrivene GPS kontrolne punktove koristeći putnu knjigu, dok GPS u vozilu potvrđuje da je takav punkt pronađen.

Kamilja trava – busenje kojim se kamile hrane i koje izgleda kao prilično naivna stvar. Ali, ono urasta duboko u peskovitu podlogu, i kada se točkom nagazi, to je brutalan udarac koji je u stanju da katapultira vozilo i polomi oslanjanje. Ovakva vegetacija tipična je za zapadnu Afriku, posebno za Mauritaniju i na potezima gde ona niče mora se voziti sporije. Te deonice spadaju u najteže na pustinjskom tlu.

Kamioni Vozila bruto težine veće od 3.5 tone, bez obzira na oblik, ubrajaju se u kamione i dele se na dve klase – T4, takmičarsku i T5, u koju spadaju pomoćni kamioni čiji je posao da pružaju pomoć posadama. Kamioni T4 klase mogu da opravljaju druga vozila i dok brzinski ispiti traju, pa je za ekipe bitna strateška odluka koje će od svojih kamiona svrstati u T4, a koje u T5 klasu i šta će od rezervnih delova i opreme u koje utovariti.


Kazne Uglavnom se primenjuju vremenske kazne, ali se u slučajevima težih prekršaja pribegava i diskvalifikaciji. Kažnjiva su, na primer, kašnjenja, prekoračenja brzine, korišćenje prečica na putu koje značajno odstupaju od trase, itd. U naseljenim mestima na snazi su ograničenja od 50, ponegde i 30 km/h, što važi i na brzinskim ispitima. Limit od maksimalnih 120 km/h van naselja odnosi se na servisna vozila, 90 km/h važi za servisne kamione. Trkački kamioni nigde ne smeju da pređu 150 km/h. Za pomoćna vozila važe pravila o novčanim kaznama i diskvalifikaciji. Prvo prekoračenje do 20 km/h "košta" 500 Evra, ponovljeni prekršaj kažnjava se konfiskacijom servisnog vozila do sledećeg dana, a sa njim su "zarobljeni" i rezervni delovi. Ponavljanje prekršaja povlači i isključenje sa relija.

"Liaison" – vezni sektor je distanca između bivaka i starta specijalnog ispita, odnosno od finiša specijalca do bivaka. U veznom sektoru učesnici se ne takmiče, ali ako zakasne da ga prođu u zadatom vremenu, bivaju kažnjeni. Takmičari posle specijalnog ispita najčešće žure da što pre stignu do bivaka, što nakon napornog dana ume da rezultira incidentima. Zato se i u veznim sektorima prekoračenja brzine kažnjavaju.

Maratonska etapa traje tokom dva dana, a u bivaku su servisne intervencije dozvoljene samo posadama, ne i pomoćnim vozilima ili kamionima. Mogu da asistiraju ostali članovi  ekipe, kao i kamioni prijavljeni za takmičenje. Posledično, fabrički timovi na maratonskim etapama uživaju veliku prednost, jer imaju i kamione T4 klase na raspolaganju.

Maksimalno vreme – najduže dopušteno vreme za okončanje specijalnog ispita. U slučaju prekoračenja, zaračunava se vremenska kazna. Maksimalno vreme određuje se na osnovu dužine specijalnog ispita i stepena njegove težine, pa se izračunavanjem prosečne brzine može proceniti koliko će etapa biti komplikovana.

Park ferme – zatvoreni prostor u kojem su vozila parkirana i gde nisu dozvoljeni tankovanje, opravke ili zamene guma. Na Dakaru to važi samo u periodu između tehničkog pregleda i starta relija. Tako takmičari imaju mnogo više vremena za servisiranje, jer mogu da rade na vozilima sve do starta sledećeg jutra.


Putna knjiga uputstvo za prolaz etape izneseno po sekcijama. Sadrži crteže, distance, pobrojana karakteristična obeležja na putu, upozorenja o naglim promenama trase i oznake za opasna mesta. Kopiloti je dobijaju uveče za sledeći takmičarski dan. Čitajući putnu knjigu, suvozač najavljuje dalji pravac kretanja i opasnosti na putu, orijentiše se prema navedenim oznakama i resetuje parcijalnu kilometražu na kompjuteru. Karakteristično obeležje može biti bilo šta – burad za naftu, GPS punkt, ali i topografska odrednica, pa je zato mnogo teže orijentisati se po zalasku sunca.

SS je oznaka za specijalni ili brzinski ispit. Evropski su tradicionalno kraći od afričkih, a najduži ikada vožen na Dakaru iznosio je više od 800 kilometara. Sa trasom se posade upoznaju tek kada suvozač dobije putnu knjigu za sledeći dan. Stoga je navigacija na Dakar reliju od suštinskog značaja, a jedan promašaj može da poništi sve što je brzom vožnjom ostvareno.

TDSPP predstavlja termin iz putne knjige, skraćenicu francuskog izraza "tout droit sur piste principal" (samo pravo glavnim putem). Putne knjige imaju svoja francuska i engleska izdanja, ali mnoge skraćenice i dalje su francuskog porekla (poput "AG" - "au gauche" – skrenuti levo), pa je logično da su francuski suvozači uvek na ceni.

Vremenske karte su osnova za beleženje rezultata. Svakoga jutra takmičari kreću u vreme zabeleženo u karti, a ova se overava na svakom kontrolnom punktu. Na kraju specijalnog ispita upisuje se vreme prolaska kroz cilj, a zbir ovih vremena određuje generalni plasman.

!!! Još jedna skraćenica koja se pojavljuje u putnoj knjizi. Broj uzvičnika proporcionalan je opasnosti, odnosno pažnji koju posade moraju da obrate na trasu.

Skraćenja trase

Organizator događaja, ASO, izmenio je rutu iz bezbednosnih razloga, pa su otkazane etape Nema – Timbuktu i Timbuktu – Nema, predviđene za 16. i 17. januar. Umesto njih, voziće se samo deonica oko Neme (Mauritanija) od 366 kilometara, a sledećeg dana samo se prolazi sveza od 280 kilometara. To znači gubitak jedne maratonske etape i jednog takmičarskog dana, pa je reli kraći, a pritisak na učesnike posledično veći. Ukupna distanca tako je pala na 7.915 kilometara, odnosno 4.309 kilometara brzinskih ispita.

Dan pauze jeste 13. januar, ali za ekipe je on besomučna trka sa vremenom. Dok mehaničari spremaju automobile za nastavak takmičenja, vozače čekaju obaveze prema medijima, VIP gostima i sponzorima, a ni malo sna ne bi bilo na odmet. O pravom odmoru, dakle, nema ni govora.

U momentu nastanka ovog teksta, na programu su tehnički pregled i verifikacija, a prvi brzinski ispit vozi se na ruti Lisabon-Portimao. Početne dve evropske etape pogoduju vozačima sa WRC iskustvom, ali pravi posao započinje tek u Africi. U danima koji slede, automobilisti, motociklisti i kamiondžije zaći će duboko u prostranstva Crnog kontinenta, preko južnog Maroka i preko dina Sahare u Mauritaniji. Odatle trasa vodi u crnu Afriku, Mali i Senegal. Tu se podloga i uslovi vožnje menjaju: na red stižu savana i šume, ekstremno uzani putevi sa udarnim rupama.

U pustinji navigaciju komplikuje nedostatak orijentira, u Maliju pri izlasku iz naselja uvek postoji više puteva i lako je odabrati pogrešan. Tradicionalni finiš pored Ružičastog jezera, u blizini Dakara, trebalo je da ima revijalni karakter, ali je odlukom organizatora to postala takmičarska etapa. Tako će se i poslednji kilometri, u nedelju, 21. januara računati za krajnji plasman.

Izvor:B92 Sport
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil Twitter
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik


Ja imam problem za svako resenje!

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 411
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.01
mob
Apple iPhone 3gs
Ima li neko slike ili klipove kamiona,automobile mogu da nadjem lako ali nigde nema kamiona  Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Poznata licnost


=)

Zodijak Libra
Pol Muškarac
Poruke 4232
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
Nokia 6210
Start volkswagena za čistu peticu

 
Volkswagen je nakon prvog dana rallyja Dakar ostvario start iz snova. Prvih pet mjesta zauzele su momčadi koje pakleni teren dakarskog rallyja prolaze u dizelskom Touaregu 2.

Najbrže je subotnju dionicu između glavnog portugalskog grada Lisabona i 464 km udaljenog Portimaa završio Portugalac Carlos Sousa te tako na najbolji mogući način kapitalizirao prednost poznavanja domaćeg terena.

Drugi je, sa dvije i pol minute zaostatka, ciljem prošao Ginel de Villiers. Bivši WRC prvaci Carlos Sainz i Ari Vatanen popunili su treće i četvrto mjesto u poretku, a čistu peticu Touarega zaokružio je Mark Miller.

Do ove godine nepobjedivi Mitsubishi nije imao lak start, Nani Roma je za Mitsubishi ostvario tek sedmo vrijeme prve dionice, dvostruki prvak Stephane Peterhansel stigao je osmi, a Hiroshi Masuoka deseti. Između Volkswagena i Mitsubishia u poretku se na šestu poziciju ugurao Guerlain Chicherit, a na devetu Nasser Al-Attiyah, obojica u BMW-u X3.

Vremena prve dionice:

 1.  Carlos Sousa  Volkswagen Touareg  1hr 20m 38s
 2.  Giniel de Villiers  Volkswagen Touareg + 2m 31s 
 3.  Carlos Sainz  Volkswagen Touareg + 2m 38s 
 4.  Ari Vatanen  Volkswagen Touareg + 2m 38s
 
 5.  Mark Miller  Volkswagen Touareg + 3m 56s 
 6.  Guerlain Chicherit  BMW X3 + 4m 52s 

Poredak nakon prve dionice:

 1.  Carlos Sousa  Volkswagen Touareg  1hr 20m 38s
 2.  Giniel de Villiers  Volkswagen Touareg + 2m 31s 
 3.  Carlos Sainz  Volkswagen Touareg + 2m 38s 
 4.  Ari Vatanen  Volkswagen Touareg + 2m 38s
 
 5.  Mark Miller  Volkswagen Touareg + 3m 56s 
 6.  Guerlain Chicherit  BMW X3 + 4m 52s 


Izvor: AutoGodine.hr
 
IP sačuvana
social share
Reality Beats Fiction By Far
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Svedok stvaranja istorije

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 16030
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
Dobar start VW-a, ali sam licno skeptik da ce tako i ostati... Isuvise je zahtevan i tezak reli za turbo motore...
Pitanje koliko ce turbina sve to moci da izdrzi Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik


Ja imam problem za svako resenje!

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 411
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.01
mob
Apple iPhone 3gs
Ne brinu oni za turbinu,cesce menjaju motor nego carape  Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Svedok stvaranja istorije

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 16030
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
a i to sto kazes... Smile

samo, sta ce kada im zakuje u sred neke kamilojebine? Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Krajnje beznadezan

Zodijak
Pol
Poruke 10766
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.9
DAKAR: Prva žrtva relija, Sains i dalje prvi

Južnoafrički motociklista Elmer Simons poginuo je u utorak tokom 4. etape relija Dakar, koja je vožena u Maroku. Ta tragedija obeležila je četvrti dan relija Dakar.

Vozač tima KTM imao je udes na 140. kilometru etape. Uprkos tome što su lekarske ekipe brzo stigle na mesto nesreće, mogli su samo da kosnatutuju smrt 29-godišnjeg motocikliste.

Direktor relija Etjen Lavinj izjavio je da se još ne zna uzrok nesreće. "Ne znamo tačno šta je uzrok smrti Simonsa. Nesreća se dogodila na tački koja je označena sa drugim stepenom opasnosti od mogućih tri", rekao je Lavinj.

Tokom prošlogodišnjeg relija Dakar poginula su dva dečaka kada je na njih automobilom naleteo jedan od učesnika relija, a dodatni šok bila je smrt australijskog motocikliste Endija Kaldekota.

Od prvog relija 1978. godine, poginulo je 48 ljudi, od čega osmoro dece i 23 učesnika.

Što se tiče rezultata, Žan-Luj Šleser pobedio je 4. dana relija Dakar, ali je Španac Karlos Sains još jednom solidno vozio i zahvaljujući drugom mestu tokom etape kroz Maroko, zadržao vodjstvo u generalnom plasmanu.

U konkurenciji motociklista, Mark Koma, branilac titule, vozio je najbrže etapu koja je vožena od Al Rašidije do Uarzazate.

Četvrtu etapu kod automobilista obeležio je Šleser, ali je i pored pobede ostao na sedmom mestu u generalnom plasmanu, sa osam minuta zaostatka za vodećim, 42-godišnjim Karlosom Sainsom.

Pobednik 3. etape, Južnoafrikanac Žinije de Vijer završio je kao četvrti, ali je ostao na drugom mestu u generalnom plasmanu, sa samo dva minuta zaostatka za klupskim kolegom iz Folksvagena.

U konkurenciji motociklista, Koma je imao još jedan blistav dan. Pobedom se probio na prvu poziciju u generalnom plasmanu.

Pobednik 3. etape i dosadašnji vodeći, Isidr Esteve Pujol iz KTM-a bio je drugi u utorak, a na tom mestu je i u generalnom plasmanu.

Izvor: MTS-Mondo
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Svedok stvaranja istorije

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 16030
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mapa sa etapama...

1º Stage Portugal: (Saturday 6)
Lisboa-Portimao
Connection: 115 km | Special: 117 km | Connection: 232 km
Total: 464 km

2º Stage Portugal: (Sunday 7)
Portimao-Málaga
Connection: 15 km | Special: 67 km | Connection: 463 km
Total: 545 km

3º Stage Morocco: (Monday 8
Nador-Er Rachidia
Connection: 205 km | Special: 252 km | Connection: 191 km
Total: 648 km

4º Stage Morocco: (Tuesday 9)
Er Rachidia-Ouarzazate
Connection: 96 km | Special: 405 km | Connection: 178 km
Total: 679 km

5º Stage Morocco: (Wednesday 10)
Ouarzazate-Tan Tan
Connection: 164 km | Special: 325 km | Connection: 289 km
Total: 768 km

6º Stage Mauritania: (Thursday 11)
Tan Tan-Zouerat
Connection: 414 km | Special: 394 km | Connection: 9 km
Total: 817 km

7º Stage Mauritania (Friday 12)
Zouerat-Atar
Connection: 4 km | Special: 542 km | Connection: 34 km
Total: 580 km

8º Stage Mauritania: (Sunday 14)
Atar-Tichit
Connection: 35 km | Special: 589 km | Connection: 2 km
Total: 626 km

9º Stage Mauritania: (Monday 15)
Tichit-Nema
Connection: 0 km | Special: 494 km | Connection: 3 km
Total: 497 km

10º Stage Mali: (Tuesday 16)
Néma-Néma
Connection: 10 km | Special: 366 km | Connection: 24 km
Total: 400 km

11º Stage Mali: (Wednesday 17)
Néma-Ayoun
Connection: 280 km - No Special
Total: 280 km

12º Stage Mali: (Thursday 18)
Ayoun-Kayes
Connection: 110 km | Special: 257 km | Connection: 117 km
Total: 484 km

13º Stage Senegal: (Friday 19)
Kayes-Tambacounda
Connection: 180 km | Special: 260 km | Connection: 18 km
Total: 458 km

14º Stage Senegal: (Saturday 20)
Tambacounda-Dakar
Connection: 124 km | Special: 225 km | Connection: 227 km
Total: 576 km

15º Stage Senegal: (Sunday 21)
Dakar - Dakar
Connection: 36 km | Special: 16 km | Connection: 41 km
Total: 93 km

Fajlovi prikačeni uz poruku (kliknite na slike za punu veličinu)

Mapa_Rally_Dakar_Chico-2_5w.jpg
(39.95 KB, 570x526)
« Poslednja izmena: 14. Jan 2007, 22:07:47 od bockoyogi »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Krajnje beznadezan


I Express My Uniqueness

Zodijak Aries
Pol Muškarac
Poruke 11691
Zastava Lost Heaven
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
Nokia N70
Mitsubishi pajero evolution

[Edit by tojo909: Pisanje teksta velikim slovima [ALLCAPS] zabranjeno Pravilnikom Burek Foruma. Koristite blagodeti formatiranja teksta ako zelite nesto naglasiti!]
« Poslednja izmena: 15. Jan 2007, 16:07:37 od tojo909 »
IP sačuvana
social share




Euphoric Vibes Episodes
Pogledaj profil WWW Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Svedok stvaranja istorije

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 16030
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
Year  Drivers  Cars  Motorcycles  Trucks  Route


2007  Stéphane Peterhansel
Jean-Paul Cottret Mitsubishi Pajero / Cyril Despres KTM / Hans Stacey MAN / Lisbon-Dakar

2006  Luc Alphand
Gilles Picard Mitsubishi Pajero / Marc Coma KTM / Vladimir Tchaguine Kamaz / Lisbon-Dakar

2005  Stéphane Peterhansel
Jean-Paul Cottret Mitsubishi Pajero / Cyril Despres KTM / Firdaus Kabirov Kamaz / Barcelona-Dakar

2004  Stéphane Peterhansel
Jean-Paul Cottret Mitsubishi Pajero / Nani Roma KTM / Vladimir Tchaguine Kamaz / Clermont-Ferrand-Dakar

2003  Hiroshi Masuoka
Andrea Schulz Mitsubishi Pajero / Richard Sainct KTM / Firdaus Kabirov Kamaz / Marseille-Sharm el Sheikh

2002  Hiroshi Masuoka
Pascal Maimon Mitsubishi Pajero / Fabrizio Meoni KTM / Vladimir Tchaguine Kamaz / Arras-Madrid-Dakar

2001  Jutta Kleinschmidt
Andrea Schulz Mitsubishi Pajero / Fabrizio Meoni KTM / Karel Loprais / Tatra Paris-Dakar

2000  Jean-Louis Schlesser
Henri Magne Schlesser-Renault Buggy / Richard Sainct BMW / Tchaguine Kamaz / Paris-Dakar-Cairo

1999  Jean-Louis Schlesser
Philippe Monnet Schlesser-Renault Buggy / Richard Sainct BMW / Karel Loprais Tatra / Granada-Dakar

1998  Jean-Pierre Fontenay
Gilles Picard Mitsubishi Pajero / Stéphane Peterhansel Yamaha / Loprais Tatra / Paris-Granada-Dakar

1997  Kenjiro Shinozuka
Henri Magne Mitsubishi Pajero / Stéphane Peterhansel Yamaha / Peter Reif Hino / Dakar-Agades-Dakar

1996  Pierre Lartigue
Michel Perin Citroën ZX / Edi Orioli Yamaha / Viktor Moskovskich Kamaz / Granada-Dakar

1995  Pierre Lartigue
Michel Perin Citroën ZX / Stéphane Peterhansel Yamaha / Karel Loprais Tatra / Granada-Dakar

1994  Pierre Lartigue
Michel Perin Citroën ZX / Edi Orioli Cagiva / Karel Loprais Tatra / Paris-Dakar-Paris

1993  Bruno Saby
Dominique Seriyes Mitsubishi Pajero / Stéphane Peterhansel Yamaha / Francesco Perlini Perlini / Paris-Dakar

1992  Hubert Auriol
Philippe Monnet Mitsubishi Pajero / Stéphane Peterhansel Yamaha / Francesco Perlini Perlini / Paris-Sirte-Cape Town

1991  Ari Vatanen
Bruno Berglund Citroën ZX / Stéphane Peterhansel Yamaha / Jacques Houssat Perlini / Paris-Tripoli-Dakar

1990  Ari Vatanen
Bruno Berglund Peugeot 405 / Edi Orioli Cagiva / Villa Perlini / Paris-Tripoli-Dakar

1989  Ari Vatanen
Bruno Berglund Peugeot 405 / Gilles Lalay Honda / Paris-Tunis-Dakar

1988  Juha Kankkunen
Juha Piironen Peugeot 205 / Edi Orioli Honda / Karel Loprais Tatra / Paris - Alger - Dakar

1987  Ari Vatanen
Bernard Giroux Peugeot 205 / Cyril Neveu Honda / Jan de Rooy DAF / Paris-Alger-Dakar

1986  René Metge
Dominique Lemoyne Porsche 959 / Cyril Neveu Honda / Giacomo Vismara Mercedes-Benz / Paris-Alger-Dakar

1985  Patrick Zaniroli
Jean Da Silva Mitsubishi Pajero / Gaston Rahier BMW / Karl-Friedrich Capito Mercedes-Benz / Paris-Alger-Dakar

1984  René Metge
Dominique Lemoyne Porsche 911 / Gaston Rahier BMW / Pierre Lalleu Mercedes-Benz / Paris-Alger-Dakar

1983  Jacky Ickx
Claude Brasseur Mercedes 280 G / Hubert Auriol BMW / Georges Groine Mercedes-Benz / Paris-Alger-Dakar

1982  Claude Marreau
Bernard Marreau Renault 20 / Cyril Neveu Honda / Georges Groine Mercedes-Benz / Paris-Alger - Dakar

1981  René Metge
Bernard Giroux Range Rover / Hubert Auriol BMW / Adrien Villette ALM/ACMAT / Paris-Dakar

1980  Freddy Kottulinsky
Gerd Löffelmann Volkswagen Iltis / Cyril Neveu Yamaha / Ataouat Sonacome / Paris-Dakar

1979  Alain Génestier
Joseph Terbiaut Range Rover / Cyril Neveu Yamaha / Paris-Dakar

Smile Smile Smile Smile Smile

Fajlovi prikačeni uz poruku (kliknite na slike za punu veličinu)

2101_h01w.jpg
(53.58 KB, 650x432)
1401_h04w.jpg
(54 KB, 650x432)
0701_h02w.jpg
(63.96 KB, 650x432)
0801_h06w.jpg
(28.45 KB, 650x432)
1201_h01w.jpg
(43.99 KB, 650x433)
1401_h01w.jpg
(35.33 KB, 650x432)
1401_h02w.jpg
(31.55 KB, 650x432)
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Krajnje beznadezan


I Express My Uniqueness

Zodijak Aries
Pol Muškarac
Poruke 11691
Zastava Lost Heaven
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
Nokia N70
 I opet taj Micubuši Pajero!
IP sačuvana
social share




Euphoric Vibes Episodes
Pogledaj profil WWW Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Svedok stvaranja istorije

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 16030
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
...rekoh ja da se Vagen i BMW nece proslaviti sa turbo dizelima Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1 2 [Sve]
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 28. Mar 2024, 10:20:03
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.423 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.