Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 0 gostiju pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Грађански рат у Србији (1331)  (Pročitano 424 puta)
10. Sep 2008, 18:30:41
Udaljen sa foruma
Jet set burekdzija

Zodijak Capricorn
Pol
Poruke 7487
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.13
Грађански рат у Србији (1331)

Грађански рат у Србији 1331. био је сукоб између Стефана Уроша III (Дечанског) и његовог сина, младог краља, Стефана Душана. Сукоб је завршен Душановом победом и његовим доласком на престо.

Позадина

Војска српског краља успела је да код Велбужда 28. јула 1330. нанесе тежак пораз бугарском цару Михаилу Шишману који је у овој бици и погинуо. Бугарски савезник, византијски цар Андроник III, обуставио је покрете своје војске ка Србији када је чуо за пораз бугарске војске. Срби су након победе могли несметано да продиру кроз Бугарску. Стефан Урош III је ипак одлучио да склопи врло повољан мир по Бугаре. На престо је поставио своју сеструАну и њеног малолетног сина Михаила Шишмана. Стефан није вршио никакву промену у унутрашњим односима у Бугарској а није било ни територијалних проширења српске државе. Ово је свакако изазвало незадовољство српске властеле која ће бити значајан ослонац младом краљу у будућем сукобу са оцем.

Након победе Стефан се посветио подизању своје задужбине, манастира Дечана заједно са сином и архиепископом Данилом II. Хармоничан однос између краља и његовог сина неће дуго потрајати.

Узроци сукоба

Извори дају противречне и штуре податке о узроцима сукоба. Сам Душан каже да су људи из краљеве околине изазвали неповерење његовог оца према њему. Старији животописац Стефана Дечанског сву кривицу сваљује на краља. Григорије Цамблак оптужује Душана да је изазвао сукоб са оцем због превелике жеље за влашћу. Нићифор Григора наводи да је Стефан почео да добија децу што је узнемирило Душана и подстакло га на сукоб.

Ток сукоба

Суседи су запазили сукоб већ на почетку 1331. године. Душан је тражио од Дубровчана помоћ од 6 галија али му они нису изашли у сусрет. Почетком фебруара 1331. Дубровчани су писали обојици краљева да су незадовољни због сукоба који је међу њима избио.

Убрзо након тога Стефан је са војском продро у синовљеву област и дошао до његовог двора код места Дрима. Душан се са властелом и својом војском повукао на другу обалу Бојане и одатле су размењивали посланства. Мир је постигнут средином или у другој половини априла. Мир између оца и сина није дуго потрајао. Последњи познат податак да је Душан у миру са оцем потиче из почетка августа 1331. године. Они се тада жале Душану због неиспуњених обавеза и прете да ће о томе обавестити његовог оца.

О разлогу новог сукоба говори само анонимни биограф Стефана Уроша III који каже да он није искрено прихватио примирје и да је у једном тренутку претећи позвао сина да дође пред њега да се оправда. Душан је увидео да му прети опасност и хтео је да са својим људима избегне из земље али су они то одлучно одбили. Душан је онда одлучио да се упусти у борбу са оцем.

Он је 21. августа 1331. кренуо из Скадра ка двору свога оца у Неродимљи. Напад је потпуно изненадио краља који је успео да умакне у тврђаву Петрич а породица му је остала у Неродимљи. Стефан није могао да пружи дужи отпор у Петричу па је одлучио да се преда. Душан се крунисао за краља 8. септембра 1331. године у Сврчину.

Смрт Стефана Дечанског


Стефан Дечански је потом заточен у Звечану. По његовом анонимном биографу ту га је задесила смрт али он не помиње насилну смрт као могућност. Григорије Цамблак, Стефанов биограф из много доцнијег времена, сваљује кривицу на Душана и каже да је Стефан био задављен по заповести свога сина. Нићифор Григора каже да су великаши одговорни за Стефанову насилну смрт.

Непосредни одјеци насилне промене на српском престолу нису познати. Душанов чин осуђују Григорије Цамблак и Константин из Островице. Први наводи да је Душан на овај начин прекршио Божје заповести а по другом је ово изазвало проклество и пропаст династије.

Душан у исправама које је издао углавном помиње свог оца. Он је такође наставио подизање очеве задужбине, манастира Дечана.

Литература

    * Б. Ферјанчић-С. Ћирковић, Стефан Душан, краљ и цар 1331-1355, Београд 2005, 42-48
    * В. Ћоровић, Историја Срба, Београд 1989, 187-189.

http://istorijska-biblioteka.wikidot.com/
« Poslednja izmena: 10. Sep 2008, 18:35:37 od sasaborg »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Nova godina Beograd :: nova godina restorani :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Sudski tumač Novi Beograd

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.056 sec za 15 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.