Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Razvod ~ U gre­hu uz pri­sta­nak cr­kve  (Pročitano 7466 puta)
23. Okt 2005, 13:49:00
Administrator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
mob
Apple iPhone SE 2020
U gre­hu uz pri­sta­nak cr­kve

Želj­ko Pan­te­lić  22.10.2005, 18:47:33

Od stal­nog do­pi­sni­ka
PI­TA­NjA raz­vo­da, pri­če­šća raz­ve­de­nih i po­no­vo ože­nje­nih po ci­vil­nom ob­re­du, kao i po­li­ti­ča­ra ko­ji po­dr­ža­va­ju za­ko­ne pro­tiv­ne ka­to­lič­koj dok­tri­ni, bi­la su me­đu naj­za­pa­že­ni­ji­ma u ra­du Si­no­da Ri­mo­ka­to­lič­ke cr­kve, pret­hod­nih ne­de­lja u Va­ti­ka­nu.
Po­sle pr­ve ne­de­lje ra­da Si­no­da, či­ni­lo se da su vra­ta ka­to­lič­kih cr­ka­va još jed­nom osta­la her­me­tič­ki za­tvo­re­na za pri­če­šće raz­ve­de­nih brač­nih dru­go­va, baš kao i mo­guć­nost da bu­du olak­ša­ni po­stup­ci za po­ni­šte­nje bra­ko­va. Sle­de­ći vi­še­ve­kov­no tvr­do sta­ja­li­šte Va­ti­ka­na, deo bi­sku­pa i kar­di­na­la iz 118 ze­ma­lja ni­su ima­li na­me­ru da po­pu­ste pred zah­te­vi­ma no­vog vre­me­na. Ka­da ni­su svo­je­vre­me­no po­pu­sti­li pred kra­ljem Hen­ri­jem Osmim, zbog če­ga su pla­ti­li ce­nu gu­bit­ka Ve­li­ke Bri­ta­ni­je i na­sta­ja­nje kon­ku­rent­ne cr­kve, za­što bi to uči­ni­li zbog ak­tu­el­nih po­li­ti­ča­ra.
U Ita­li­ji su sva tri li­de­ra par­ti­ja de­snog cen­tra, tre­nut­no vr­lo bli­skih Sve­toj sto­li­ci, Sil­vio Ber­lu­sko­ni, (sa svo­jom Ve­ro­ni­kom La­rio) Đan­fran­ko Fi­ni i Pjer­fer­di­nan­do Ka­zi­ni, raz­ve­de­ni. Do­du­še Ka­zi­ni, pred­sed­nik naj­pri­vr­že­ni­je stran­ke Cr­kvi, Uni­je de­mo­hri­šća­na je ra­sta­vljen, re­če­no ka­non­skim je­zi­kom, od sto­la i po­ste­lje od svo­je že­ne, i već ne­ko­li­ko go­di­na ži­vi ne­ven­ča­no sa dru­gom oso­bom. Za raz­li­ku od Fi­ni­ja, Ber­lu­sko­ni­ja ali i pred­sed­ni­ka naj­ja­če opo­zi­ci­o­ne stran­ke "De­mo­kra­ta sa le­vi­ce", Ma­si­ma D'Ale­me, pred­sed­nik ita­li­jan­skog par­la­men­ta, ni­je že­leo da se raz­ve­de ci­vil­no i za­tim ože­ni po gra­đan­skom ob­re­du. Ka­zi­ni je vi­še vo­leo da kao i broj­ni do­bri ka­to­li­ci ži­vi u "gre­hu", ali po pra­vi­li­ma ka­to­lič­ke cr­kve.
Je­dan, od naj­po­zna­ti­jih pla­ne­tar­nih pri­me­ra tog ti­pa ka­to­lič­kog po­na­ša­nja je bio sva­ka­ko ho­li­vud­ski par Ke­trin Hep­bern i Spen­ser Tra­si. Iako su bi­li u sve­mu sa­vr­šen par, Tra­si se ni­ka­da ni­je raz­veo od svo­je že­ne. Za jed­nog Ir­ca, ka­to­li­ka to je bi­lo ne­za­mi­sli­vo. U Ir­skoj je raz­vod le­ga­li­zo­van tek pre 10 go­di­na. Tra­si je kao i Ka­zi­ni imao sre­će da za­kon­ska i stvar­na ži­vot­na sa­put­ni­ca ne pra­ve pro­ble­me.
Pri­ča ita­li­jan­skog film­skog "ba­ro­na" Mar­če­la Ma­stro­ja­ni­ja bi­la je pri­lič­no tu­žni­ja. Slav­ni pred­stav­nik "la­tin lo­ve­ra" se ni­ka­da ni­je raz­veo od svo­je su­pru­ge Flo­re Kla­re Be­le sa ko­jom je imao i de­te, ali je za raz­li­ku od Tra­si­ja pro­me­nio ne­ko­li­ko že­na. Po­čev od Ka­trin De­nev, pa do Fej Da­ne­vej i Fran­ke Ta­tu. Isti­ni za vo­lju sve i da je hteo Ma­stro­ja­ni ni­je mo­gao da se raz­ve­de. U Ita­li­ji je sve do 1970. go­di­ne bi­lo ne­mo­gu­će raz­ve­sti se, a cr­kva je bi­la je­di­no me­sto gde je mo­glo da se ože­ni. Čak i da­nas na "či­zmi" je do­volj­no da se ven­ča­te u cr­kvi, ne mo­ra­te uop­šte da ide­te u op­šti­nu.
Ri­mo­ka­to­lič­ka cr­kva još ni­je za­ce­li­la ra­ne od po­ra­za na re­fe­ren­du­mu o "raz­re­še­nju bra­ka" (u za­ko­nu iz 1970. go­di­ne ni­jed­nom se ne po­mi­nje raz­vod, već se ko­ri­sti po­me­nu­ta de­fi­ni­ci­ja za­vr­šet­ka brač­nog od­no­sa) 1974. go­di­ne, ka­da je bi­la uve­re­na da će Ita­li­ja­ni gla­sa­ti pro­tiv za­kon­skog re­še­nja. Šta­vi­še, u Va­ti­ka­nu još ne od­u­sta­ju od bor­be za uki­da­nje za­ko­na o "raz­re­še­nju bra­ka".
Vr­lo uti­caj­ni kar­di­nal Tru­hi­ljo je ne­ko­li­ko pu­ta po­zvao bi­ra­če ka­to­li­ke da ne gla­sa­ju na iz­bo­ri­ma za one ko­ji se za­la­žu za raz­vod bra­ka.
Sve to ne zna­či da Va­ti­kan ap­so­lut­no ne do­zvo­lja­va raz­re­še­nje bra­ka. Po­sto­ji Tri­bu­nal Ro­te Ro­ma­ne ko­ji oku­plja ve­će su­di­ja ko­ji od­lu­ču­ju o ni­šta­vo­sti bra­ko­va. Da, o ni­šta­vo­sti, od­no­sno o bra­ko­vi­ma ko­ji su u svom star­tu ima­li ne­ku bit­nu manj­ka­vost, jer Cr­kva pri­zna­je sa­mo taj mo­tiv za po­ni­šte­nje bra­ka. U isto­ri­ji se naj­če­šće udo­vo­lja­va­lo bo­ga­tim i moć­nim ka­to­li­ci­ma iz naj­ra­zli­či­ti­jih i po­ne­kad naj­ne­ve­ro­vat­ni­jih raz­lo­ga. Je­dan od ta­kvih je fa­mo­zni "ne­kon­zu­mi­ra­ni brak", kao da ne­ko mo­že da utvr­di da li su dvo­je su­pru­žni­ka ima­li ili ne sek­su­al­ne od­no­se. Zbog to­ga je ita­li­jan­ski vr­hov­ni sud mo­rao da do­ne­se od­lu­ku po ko­joj ta­kva po­ni­šte­nja bra­ko­va ne­ma­ju prav dej­stvo.
Elem, iz­gle­da­lo je da se ni po­sle, do sa­da naj­ve­ćeg Si­no­da u isto­ri­ji Ri­mo­ka­to­lič­ke cr­kve, stva­ri ne­će pro­me­ni­ti. Me­đu­tim, pre­ma in­for­ma­ci­ja­ma ko­je su pro­cu­re­le sa de­sne oba­le Ti­bra u Ri­mu, u za­vr­šnom do­ku­men­tu Si­no­da ve­ro­vat­no će se na­ći po­ziv na ve­ću flek­si­bil­nost pre­ma ka­to­li­ci­ma ko­ji su se gra­đan­ski raz­ve­li i po­no­vo ože­ni­li. Že­lja je da i oni po­no­vo stek­nu pra­vo pri­če­šća što im je do sa­da bi­lo us­kra­će­no. Ta­ko­đe će bi­ti sa­ve­to­va­no Tri­bu­na­lu u Ri­mu da bu­de opre­zni­ji i bla­ži pre­ma pod­no­si­o­ci­ma zah­te­va za po­ni­šte­nje bra­ka. S dru­ge stra­ne, po­sle vr­lo oštrih kri­ti­ka i ape­la da sve­šte­ni­ci po­zo­vu svo­je ver­ni­ke da ne gla­sa­ju za po­li­ti­ča­re ko­ji pro­mo­vi­šu za­ko­ne u su­prot­no­sti sa ka­to­lič­kim mo­ra­lom, od­lu­če­no je da se upo­tre­bi po­mir­lji­vi­ji ton. Sve­šte­ni­ci­ma je pre­po­ru­če­no da opre­zno raz­mo­tre, od slu­ča­ja do slu­ča­ja, da li da tim po­li­ti­ča­ri­ma omo­gu­će pri­čest ili ne.



Izvor: Novosti
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Zvezda u usponu


Zodijak
Pol
Poruke 1404
Zastava tako blizu, a ipak tako daleko
Problem rastavljenih je veliki problem ali se on neće riješiti prisilom tipa 'Puno je rastavljenih i to je normalno.' Teško je reći što je 'normalno', pogotovo danas u u ovom trendovskom društvu, gdje se sve brzo mijenja. Zar bi i Crkva to trebala pratiti? ( Retoričko pitanje!) Crkva nije institucija utemeljena na volji čovjeka nego na Bogu. I temelj svega nauka je Bog i Njegov zakon. Možemo biti i postati tolerantniji prema rastavljenima, ali ne možemo i ne moramo mijenjati zakon, koji je po uvjerenju utemeljen na Bogu, pa makar i svi bili rastavljeni.
Proglasiti brak nevažećim može se samo onda kada postoje dokazi da je taj brak sklopljen nezakonito. On nije valjan od početka, samo u određenom trenutku to se i proglašava. A zna se koji su uvijeti potrebni da bi brak bio ništavan. I opet prisile neće donijeti ploda. Rimska Rota sigurno neće 'smanjivati' uvijete zbog 'broja' rastavljenih ili onih koji žele svoj brak proglasiti ništavnim.
'Nekonzumirani brak' je upravo zbog nemogućnosti dokazivanja vrlo rijetko proglašavan, no ima slučajeva.
IP sačuvana
social share
\" Brini se više za svoj karakter nego za svoj ugled. Karakter je ono što uistinu jesi, a ugled je ono što drugi misle da jesi.\"
* John Wooden *

\" Kad bi rajčice poželjele biti dinje pretvorile bi se u farsu.
Strašno me čudi što toliki ljudi tako silno žele biti netko tko nisu.
Ima li smisla pretvoriti se u farsu?\"

* Mitsuo Aide *
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija


Боже твоје море је тако далеко, а мој чамац мали

Zodijak Scorpio
Pol Muškarac
Poruke 106
OS
Windows XP
Browser
Opera 7.51
mob
Nokia N82
Не постоји развод који даје Црква чак ни у греху осим у случајевима за свештенике али се и то разматра на сабору.Брак је једна од 7 светих тајни и због тога оно што Бог састави нико не растави!!!!!
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija


Боже твоје море је тако далеко, а мој чамац мали

Zodijak Scorpio
Pol Muškarac
Poruke 106
OS
Windows XP
Browser
Opera 7.51
mob
Nokia N82
И због тога никада неће бити ексцеса!!!!!!
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija

Zodijak Aquarius
Pol Žena
Poruke 191
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
SonyEricsson T230
Koliko ja znam razvod je dozvoljen,samo u slucaju preljube(brakolomstva).Ali ni onda nije krajnja mogucnost jer je hriscanski oprastati Smile
IP sačuvana
social share
Kad bi samo ljubit znala
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


Bice Bolje

Zodijak Scorpio
Pol Muškarac
Poruke 1721
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
Koliko ja znam razvod je dozvoljen,samo u slucaju preljube(brakolomstva). Ali ni onda nije krajnja mogucnost jer je hriscanski oprastati Smile
Mislim da postoje jos 2-3 opcije kada je razvod dozvoljen osim preljube.
To su bolest muza/zene, promena vere muza/zene i ... ne mogu da se setim koja bese treca  Smile !
Ali ti si predivno pomenula 'kranju mogucnost' koja je uvek i zauvek u nama i do nas - oprastanje.
Ako se ne varam, postojala je i postoji 'originalna Bozija volja' - iz ljubavi u brak - brak iz ljubavi
'dok nas smrt ne sastavi'!
Ali je zbog tvrdoce ljudskih srca .... 



[Edit by Anea: Pisanje teksta velikim slovima [ALLCAPS] zabranjeno Pravilnikom Burek Foruma. Koristite blagodeti formatiranja teksta ako zelite nesto naglasiti!]
« Poslednja izmena: 17. Nov 2005, 12:40:22 od Anea »
IP sačuvana
social share
Bice bolje
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija


Боже твоје море је тако далеко, а мој чамац мали

Zodijak Scorpio
Pol Muškarac
Poruke 106
OS
Windows XP
Browser
Opera 7.51
mob
Nokia N82
Код прељубе важи само за свештена лица, али то мора да се одлучи на сабору Епископа.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija


Боже твоје море је тако далеко, а мој чамац мали

Zodijak Scorpio
Pol Muškarac
Poruke 106
OS
Windows XP
Browser
Opera 7.51
mob
Nokia N82
Код нас је такво учење да је света тајна брака, односно веза између мужа и жене нераскидива чак и после смрти, али се не сматра баш буквално.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


Bice Bolje

Zodijak Scorpio
Pol Muškarac
Poruke 1721
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
[Edit by Anea: Pisanje teksta velikim slovima [ALLCAPS] zabranjeno Pravilnikom Burek Foruma. Koristite blagodeti formatiranja teksta ako zelite nesto naglasiti!]
Izvini Anea, opet ja i opet pogresih!
Zao mi je sto preko 'tvoje grbace' ucim umesto da lepo skoknem i procitam "Pravilnik".
IP sačuvana
social share
Bice bolje
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Krajnje beznadezan


Zodijak Aquarius
Pol Muškarac
Poruke 10108
Zastava Beograd
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
Код прељубе важи само за свештена лица, али то мора да се одлучи на сабору Епископа.

Mislim da nisi u pravu. Moj prijatelj se vencao u crkvi, zena ga je prevarila, episkop je dao odobrenje da se razvedu, i on se posle ozenio drugom zenom takodje u crkvi.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.089 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.