Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Rani stres i mentalno zdravlje tinejdžera  (Pročitano 1616 puta)
23. Nov 2005, 18:29:12
Administrator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.0
mob
Apple 15
Rani stres i mentalno zdravlje tinejdžera
   
Istraživanje provedeno na Sveučilištu Pittsburg pokazalo je jaku povezanost stresa u ranim fazama života s mentalnim problemima u adolescenciji   
   
   
   
Djeca s iskustvom zlostavljanja, zanemarivanja i gubitka roditelja kao tinejdžeri češće manifestiraju emocionalne poremećaje, uključujući nedostatak koncentracije, hiperaktivnost, anksioznost, depresiju, PTSP te sklonost samoubojstvu i zloporabi droga. Znanstvenici su zaključili kako i genetski faktori i iskustvo podjednako utječu na razvoj mentalnih poremećaja i bolesti.

   
   
   
   Stabilno okruženje može pomoći, ali u mnogim slučajevima ne može u potpunosti poništiti posljedice ranog stresa      
   
   
   
Za istraživanja ove vrste pogodni su primati, jer je način na koji oni odgovaraju na stres sličan načinu na koji se sa stresom nose mala djeca.
Istraživanjima na primatima dobiva se jasnija slika nego istraživanjima koja se provode na ljudima.
Naime, djeca s iskustvom ranog stresa najčešće su izložena i drugim utjecajima koji mogu biti povezani s mentalnim problemima, pa je znanstveno teško utvrditi koji faktori koliko utječu. Također, zlostavljanja i zanemarivanja koja počnu u ranoj dobi nerijetko se nastavljaju i kasnije, pa je teško razlučiti što su posljedice ranog stresa, a što posljedice stresa koji se ponavlja i traje duže.
Primate se može kontrolirano izložiti točno određenoj vrsti stresa, pa su i rezultati istraživanja jasniji. Istraživanja na majmunima pogodna su i zato što majmun star dvije do četiri godine odgovara ljudskom adolescentu, pa su posljedice ranog stresa vidljive vrlo brzo. Zato je ovo istraživanje trajalo tri godine, a praćeno je nekoliko skupina majmuna koji su bili izloženi različitim tipovima stresa, ali uvijek značajnog - poput gubitka majke.

   
S kvalitetnim tretmanom djeteta koje je bilo izloženo ranom stresu treba započeti čim prije   

Majmune se može kontrolirano izložiti jednokratnom jakom stresu i zatim vratiti u stabilno društveno okruženje. Majmuni rano odvojeni od majke i vraćeni u stabilno okruženje, pokazalo je istraživanje, ponašaju se gotovo identično kao djeca koja su rano izgubila majku, a također su odgajana u stabilnom okruženju.
Rezultati su vrlo uvjerljivo pokazali da stres doživljen u ranim fazama života ima dugotrajne efekte bez obzira na stabilno okruženje. Doduše, stabilno okruženje može pomoći, ali u mnogim slučajevima ne može u potpunosti poništiti posljedice ranog stresa. Posljedice se mogu javiti kao mentalni problemi u adolescenciji, ali i u odraslih osoba bilo koje dobi.
Najvažnije u sljedećoj fazi istraživanja je shvatiti povezanost emotivne ranjivosti i neuroloških promjena, kako bi se što prije počelo s kvalitetnim tretmanima nakon što se rani stres dogodio te tako pokušalo spriječiti ili umanjiti kasnije posljedice.    
   
T-Portal
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Ucesnik diskusija


Zodijak Scorpio
Pol Muškarac
Poruke 54
Zastava bgd
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
Nazalost, ovde se vrlo malo vremena provodi u primenjivanju svega sto naucnici dokazu. Najlaksa je osuda roditelja i drugih koji su bitni u zivotu jednog tinejdzera, i celog drustva. Za ono vreme koliko sam radila sa decom, takva deca su se uvek na neki nacin razlikovala, nebitno da li su bila ekstremno povucena ili ekstremno agresivna, uzrok je isti. Skoro da je i nebitno koja je vrsta stresa u pitanju, mada je onaj iz uzeg porodicnog kruga najizrazeniji, manifestacije su manje - vise iste. A svi psihicki problemi dovode do stvaranja psihopatogenih oboljenja koja se relativo uvek u startu pretvaraju u hronicna jer organizam sam ne ume da se izbori sa tom nagomilanom kolicinom stresa i onda sve "eksplodira" na mozak, srce, kozu ili digestivni trakt. Obicno se takve osobe pretvaraju u hipersenzitivne, i naravno, uvek one budu krive sto su takve.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Nova godina Beograd :: nova godina restorani :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.083 sec za 19 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.