Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 19. Apr 2024, 21:01:50
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Radmila Dimić  (Pročitano 5348 puta)
23. Dec 2007, 12:17:58
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.24
mob
Apple iPhone 6s
Radmila Dimić

Radmila Dimić
rođena:   13. juni, 1922.
Saraorci, Smederevo, Kraljevina SHS
preminula:   11. septembar, 1991.
Beograd, Srbija, SRJ

Radmila Dimić je poznata interpretatorka srpske narodne muzike.

Biografija

Radmila Dimić je rođena 13. juna 1922. godine u Saraorcima, Smederevo. Potiče iz srpske porodice. Osnovnu školu i gimnaziju je učila u Beogradu. Pohađala je muzičku školu na odseku za solo pevanje, učila impostaciju glasa i respiratorsku tehniku kod profesorke Ljerke Pejčić, sa Akademije za pozorište, film, radio i televiziju.

Rad
 
Radmila Dimić

Radmila Dimić je pevačku karijeru započela omdah posle drugog svetskog rata. Prvi javni nastup je bio 06 oktobra 1945 godine na Radio Beogradu. Od 1949 postala je solista radio Beograda, gde je nastupala uživo sve do 1956 godine.

Nastupala je sa Velikim narodnim orkestrom Radio Beograda pod rukovodstvom Vlastimira Pavlovića Carevca (violina), sa poznatim izvođačima izvorne narodne muzike tog vremena: Sa Mijatom Krnjavcem (harmonika), Radojkom i Tinetom Živković (harmonika), Jovanom Jovičićem (gitara), Savom Jeremićem (frula).

Nastupala je na Radio televiziji Srbije od njenog osnivanja 1958 godine. Bila je član Udruženja estradnih umetnika Srbije od osnivanja. Pevala je i kao solista s srpskim ansamblima i kulutrno-umetničkim društvima Kud Abrašević, KUD Branko Krsmanović, KUD Ivo Lola Ribar, KUD Nikola Tesla, KUD Đoka Pavlović, KUD Orce Nikolov, KUD Polet, KUD Svetozar Marković, sa ansamblom Frula, sa horom JNA

Pored mnogobrojnih službenih nastupa imala je bezbroj dobrovoljnih - na radnim akcijama, graditeljima na prugi Šamac-Sarajevo, na autoputevima, u fabrikama, vojnicima, đacima, bolnicama, davaocima krvi, dalekim selima i gdegod se ukzala potreba, odazivala se svačijem pozivu.

Reprezentovala je svoju zemnju širom sveta. Učestvovala je na mnogobrojnim festivalima u Jugoslaviji i u inostranstvu. Bila je jedina srpska pevačica koja je propustovala svet. Preko cele Evrope, Amerike, Azije, Afrike, Australije i Novog Zelanda.

Snimila je ploču 1951 "Što grad Smederevo", velikog uspeha. Veliki uspeh takođe su imale pesme "Ko t` pokida sa grla đerdane", "Bolna leži ANđelija mlada", kao i spletovi pesama iz Gruže, Srbije i Vojvodine. Niz pesama snimila je za RTB gde ima i long-plej ploču. Pevala je "Gde si dušo, gde si rano" u filmu Slavka Vokrapića "Hanka" 1955. Za pesmu "Kišo tiho padaj" dobila je srebrnu i zlatnu ploču "Jugotona".

Nagrade

Za svoj rad na estradnom polju dobila je i mnogobrojna priznanja, nagrade i odlikovanja: 1. Niz zahvalnica 2. Zlatnu značku "Crvenog Krsta" 3. Pehar "Carevac" 4. Spomen plaketu grada Beograda 5. Plaketu Rabio Beograda za najboljeg pevača 1968 godine 6. Orden sa srebrnim vecnom od Predsednika Republike

Sačuvani zapisi
A što ti je mila kćeri
Aj, Nevene vene kraj gore zelene
Ajd` idemo Rado...
Adžina fato, izađi na vrata
Bel peline
Bolna leži, Anđelija mlada
Vetar duše, al-katmer miriše
Gora zeleni
Da zna zora
Dvoje su se zavoleli mladi
Dođi dragi doveče na prelo (u selo)
Doleteše lani golubovi
Zapevala bulbul ptica
Zarasle su staze ove
Zelen bore vatrom izgoreo
Zorule, zorule pusto ne svani
Ima dana kada ne znam šta da radim
Ja pogleda preko kola
Ječam žela gružanka devojka
Kiša pada trava raste
Kišo tiho padaj (Velja Životić)
Ko t` pokida sa grla đerdane
Ko ti kupi Fato belenzuhe
Koliko te dragi volim
LIvade su procvetale
Livadica , okolo jasenje
Lov Lovio momak mlad
Moj dilbere rođo moja
Moja mati ćilim tka
Nit` ja dremam, nit` ja spavam
Obraše se vinogradi
Ovce čuva Mara kraj Morave
Oj devojko mala da ti kolan kupi...
Oj javore, javore...
Oj jarane, lane
Oj Jelena...
Oj Jelo, o Jelice
Oj livado, rosna travo
Oj moja ruža rumena
Oj Orašje dugo i široko
Omera voda zanela
Po brdima kupine sam brala
Po gradini mesečina sija meka
Po mesečini kraj šimšira
Pod onom gorom zelenom
Pod pendžerom procvetala ruža
Poji Mile volove na reci
Poranio Milorad
Prela Mara
Raslo mi drvo Javorovo
Rasla mi je, rasla
Rumena mi ruža
S one strane Morave
Sve livada, nigde lada nema
Sve peva dvoje i dvoje
Sve ptičice zapevale
Sinoć mi dragi dolazi
Sitna kiša rosila
Sjaj meseče večeras
Splet narodnih pesama iz Vojvodine sa poskocima
Splet narodnih pesama iz Gruže
Splet narodnih pesama iz Srbije
Sunce Jarko
Sunce Jarko, jutrom kad se rodiš
Tan, Tan, Tankosava
Tanko, Tanko, Tankosava
Teško mi je zaboravit tebe
Tri devojke zbor zborile
Tri djevojke, tri jagluka vezle
Tri jabuke i polak
Cvetala mi ruža
Ciganke prekrasna kćer
Cura bere plav jorgovan
Čuvam ovce sve po dolovima
Čuvam ovce u livadi sama
Što ti je Stano, Mori
Što grad Smederevo

Literatura

Biografija Radmile Dimić 8.12.1977

Izvor: Krstarica
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 19. Apr 2024, 21:01:50
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.098 sec za 17 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.