Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Puriša Đorđević: Žena za kojom svi čeznu  (Pročitano 2164 puta)
07. Avg 2006, 21:03:01
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
OS
Windows XP
Browser
Opera 8.50
mob
Apple iPhone 6s
Puriša Đorđević
Žena za kojom svi čeznu

Doajen srpske kinematografije, reditelj i pisac Puriša Đorđević (82), nedavno je za samo šest dana završio snimanje filma „Dva“ po svom scenariju nastalom na osnovu dve priče Zorana Živkovića, i to bez ičije finansijske pomoći.

Ekipa je radila besplatno, a nužne troškove kao i Živkovićev honorar podmirio je iz ratne odštete koju je nedavno dobio od Nemaca jer je u vreme Drugog svetskog rata bio u logoru. Na jesen, kaže, navršava se 60 godina kako se bavi kinematografijom - potpisao je 19 igranih filmova („Dva“ je 19.) i 40 dokumentarnih; pomagao je i drugim autorima dokumentaraca potpisavši više od 100 scenarija, tu su i brojna TV ostvarenja, napisao je i nekoliko knjiga.
O svom filmu „Dva“, Puriša Đorđević za „Blic“ kaže:

„Nosi taj naziv jer sam dve priče pretočio u jedan scenario, zatim broj 2 u teoriji još od Pitagore objedinjuje muško i žensko, nebo i zemlju, jin i jang... Meni se, inače, sviđaju ti kratki naslovi. Priznajem, čim sam imao duži naslov film nije dobro prolazio (smeh). Inače, reč je o pričama ‘Ispovedaonica’ i ‘Voz’. Po završetku scenarija sreo sam se sa prijateljima. Duda Ćeramilac mi je otkrila mogućnosti ‘anonimne realizacije’, snimatelj Veselko Krčmar mi je rekao da ima ekipu kojoj ne mora ništa da se plati a da je na meni da nađem glumce. Uloge sam ponudio Draganu Mićanoviću, Ani Sofrenović, Draganu-Gagiju Jovanoviću, Peci Ejdusu, Dragu Čumi, Branki Pujić. Svi su pristali da rade bez honorara, nadajući se da će film biti prodat i da će pokriti troškove. Njihov pristanak da rade u takvim okolnostima za mene je značio veliku radost i kompliment.“
Zar niste pokušali da obezbedite bar deo sredstava od neke institucije?

- Ponudio sam projekat Filmskom centru koji nije ni odgovorio, onda Sekretarijatu za kulturu grada, zatim Ministarstvu kulture - nisu odgovorili. Meni je to jasno, naime, ove jeseni navršava se 60 godina mog rada na filmu. Oni, verovatno, kažu ‘ma pusti njega, bolje da damo mlađima’. I možda su u pravu.
Živković je pisac fantastike, a film „Dva“ je...?

- Već u samom scenariju koncentrisao sam se više na vizuelna nego na dijaloška rešenja. Verbalnu komunikaciju zamenjivao sam prizorima polja suncokreta, kadrovima napuštene kuće, slikama prozora koji zrače odsjaje... To su, praktično, više raspoloženja nego pripovesti.
Šta drži na okupu sve te slike i raspoloženja?

- Kroz sve te pejzaže, kroz sve slike prolazi jedna divna žena u beloj haljini (igra je Ana Sofrenović). Ona je zajednička čežnja svih - od katoličkog sveštenika preko bankarskog činovnika pa do samog Boga. Film je satkan od sjajnih rečenica i pokušaja da se one slikovno prikažu. Nadam se da će imena glumaca zainteresovati i nekog producenta i distributera.
Zanemarujete značaj svog potpisa?

- Moj potpis za producente nema značaja. Mnogi od njih su znali za ovaj film, pa ništa. Plaše se, valjda, da plate autorska prava i onda vole sami da pišu scenarija. Što bi rekao Ćopić: „Svi pišu - niko ne čita“. U nekim ranijim vremenima, kakva god da su bila, film je bio, kao i rad uopšte uzev, daleko više vrednovan.
Vaš film „Jutro“ kritika svrstava među najbolje jugoslovenske filmove; postoji li nešto što ste, na ovaj ili onaj način, nastojali da protnete kroz svoje filmove?

- Nežnost. I diskretnu, prikrivenu ironiju.
Prati vas glas da ste slovili za dobrog dasu...

- Vi to mene pitate za ženske. Ma, ne... ne bežim od teme, ali to su muške lovačke priče. Bio sam sa ženama jedino kad se zaljubim, a čovek može da se zaljubi jednom, dvaput - za 80 godina i to je dosta.
Sve pare od ratne odštete koju ste dobili od Nemaca, uložili ste u ovaj film?

- U pejsmejker i u film. Da bih se pripremio za film ‘Dva“ ugradio sam pejsmejker ne bih li sredio kataraktu. Dakle, svih 7000 evra koje sam dobio od Nemaca jer sam sam za vreme okupacije bio u logoru, uložio sam u operaciju, pripreme za film, i za plaćanje autorskih prava Živkoviću; i ušao sa velikom radošću u snimanje na 35 stepeni.

Tatjana Nježić

Izvor: Blic
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.069 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.