Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 29. Apr 2024, 12:26:39
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Pukotina guta jezero  (Pročitano 816 puta)
25. Mar 2007, 15:35:23
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.11
mob
Apple iPhone SE 2020
Pukotina guta jezero

Č. Prelević, 24. mart 2007

BIOGRADSKO jezero, najlepši deo Nacionalnog parka "Biogradska gora", jedne od tri preostale prašume u Evropi, moglo bi zauvek da nestane!
Biser prirode ugrožen je zbog "progresivne erozije", preciznije, laganog oticanja vode kroz prirodnu branu koja odvaja jezero od rečice Jezerštice. Stručnjaci kažu da će, ukoliko se nešto hitno ne preduzme, brdo koje zasada "drži" vodu Biogradskog jezera za desetak godina sa sadašnjih 50 metara širine doći na 30. Tada će "brana" pući pod pritiskom, a voda će se sjuriti u obližnju Taru!
Za taj problem, kao i za gomilanje mulja u jezeru i pukotine na njegovom dnu, zna se već tridesetak godina. Ali, sada je, tvrde eksperti iz NVO "Zeleni Crne Gore", sve postalo dramatično.
- Brana je svake godine kraća za tri metra - tvrdi inženjer Radosav Nikčević, koji je za "Zelene" napravio idejni projekat zaštite Biogradskog jezera.
Sanacija je moguća izgradnjom potpornog zida i stabilizacijom cele padine koja jezero deli od ponora.
Cena od dva miliona evra za zaštitu, tvrde stručnjaci, mali je trošak u odnosu na prirodnu katastrofu koja preti. U nepovrat bi otišlo jezero dugačko 870 i široko 410 metara, a odlivanje bi izazvalo i rušenje šumovitih padina, poremećaje u biljnom i životinjskom svetu... Nestala bi, rečju, atrakcija koja privlači na hiljade turista, a odavno je i zaštitni znak severa Crne Gore.
- Ponori po dnu jezera i stalno taloženje mulja iz pritoke, Biogradske reke, takođe čine da je ovo jezero sve pliće - kaže za "Novosti" Darko Brajušković, direktor Nacionalnog parka "Biogradska gora".
Jednom je već viđeno kako bi izgledalo srce ove prašume kada bi voda otekla: u leto 1989. jezero je gotovo presušilo - ostala je samo poveća lokva. Svakog ekstremno sušnog leta ljubitelji prelepog jezera sa strahom očekuju hoće li se voda, kada počnu kiše, "vratiti".
- Sada treba biti oprezan - upozorava Brajušković. - Ovaj problem su proučavali eksperti Zavoda za geološka ispitivanja Crne Gore i Instituta za erozivna područja beogradskog Šumarskog fakulteta. Međutim, ni ispitivanja ni predlog mera nisu dovedeni do kraja.
Stručnjaci se nisu do kraja složili oko problema otkrivenih rupa na dnu jezera. Ako budu veštački popunjene, voda neće oticati, ali, šta će se desiti u vreme visokog vodostaja, teških kiša i snegova?
- Sve promene ćemo pratiti, a u planu za ovu godinu nam je da pokrenemo inicijativu kod svih institucija koje mogu da pomognu - kažu u Nacionalnom parku.
Jezero je ovih dana mirno. I prelepo. U njemu se i golim okom vide pastrmke, a u okolnim šumama ima jelena, divokoza, vukova, medveda, vidri... U prašumi, utvrđeno je davno, ima 220 biljnih vrsta, 150 vrsta ptica, 350 vrsta insekata. Mnoga stabla visoka su i do 50 metara i, kažu, stara i po 500 godina!
Priroda je ovde bila više nego maštovita, ali, izgleda, mogla bi i da surovo, u jednom danu, uništi svu lepotu.
Na potezu je čovek.

ČEGA SVE IMA U JEZERSKOJ PRAŠUMI
220
biljnih vrsta
150
vrsta ptica
350
vrsta insekata
 

Izvor: Novosti
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 29. Apr 2024, 12:26:39
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.087 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.