Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
1 2 4 5 ... 22
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Pticji grip ante portas ~ Da li bi trebalo da pocnemo da panicimo?  (Pročitano 44929 puta)
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Ne tece to reka,nego voda!Ne prolazi vreme,već mi!

Zodijak Taurus
Pol Žena
Poruke 18761
Zastava Srbija
Ainhoa,
mislim da je ovo najbolje mesto da napišeš nešto o virusima uopšte...jer vidim da ti je medicina jako poznata nauka.Kako virusi nastaju, kako i na koga se prenose.. i sl.
Meni je skoro jedna drugarica, koja je lekar, rekla da ukoliko je moj imunološki sitem zdrav, ukoliko je dakle čovek zdrav virus mu doslovno  ne može ništa.
Ne nisam paničar, tri puta merim pre nego što sečem Smile, nego ove informacije o ptičjem gripu stvarno mogu da zastraše osobe koje o medicini ne znaju gotovo ništa. Dakle, strah vlada zbog neznanja, umesto da se prvo informišu o svemu ljudi će pre nakupovati gomilu lekova da spreče nešto što nije ni nastalo.
Tvoja objašnjenja su odlična, i zasita je dobro što si tu. Smile
IP sačuvana
social share
Ako je Supermen tako pametan zašto nosi donji veš preko odela??
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Poznata licnost


Siempre contra la corriente ;)

Zodijak Sagittarius
Pol Žena
Poruke 2634
Zastava na izvoristu informacija!
mob
Samsung e730
Imala sam prilike da porazgovaram na temu avijanka sa nekoliko izrazito strucnih osoba, pocev od lekara specijalista (epidemilozi), pa do farmaceuta... Svi se slazu oko sledeceg: podaci o samom virusu su izuzetno dozirani, tj sve se jos uvek drzi pod velom tajne, barem za struku, kao i sto se svi slazu da je farmakomafija najmocnija mafija na svetu. Daleko od toga da zelim da optuzim Roche zbog ekskluzivnosti u proizvodnji oseltamivira, ali ipak tu nesto smrdi.

Sto se samih virusa tice, moje skromno misljenje je da su to najsavrsenija stvorenja. Iako postoji polemika oko toga da li su to uopste ziva stvorenja, posto skoro pa u potpunosti zavise od domacina, tj ne mogu da se razmnozavaju bez domacinovih enzima, pre svega polimeraze, kao i ribozoma, koji sluze za sintezu proteina, koji su virusima neophodni.

Virusi imaju super-jednostavnu strukturu. Sastoje se od DNK ili RNK (najcesce), koja je zasticena proteinskim slojem. Neke vrste, pored proteinskog sloja imaju i sloj lipida, a ti slojevi imaju ulogu u laksem "ubacivanju" virusa u celiju. E, sad, postoji dosta nacina na koji virus "ulazi" u celiju domacina, no da ne zamaram time, bitno je reci da se virus, koristeci enzime i ribozome celije domacina replicira, i napada druge celije: prvo ih iskoristi za svoje potrebe, a zatim ih ubije. Surovo i brilijantno u isti mah.

Sve u svemu, coveku bi se crno pisalo da ne postoje antitela, iliti "poslednja linija odbrane". To su proteini koji spadaju u imunoglobuline, i stvaraju ih B-limfociti, kao reakcija na prisustvo antigena, tj svih "stranih" objekata u organizmu (bakterije, virusi,...) E, sad, jedini "problem" je sto je organizmu potrebno jedno vreme da sintetise odgovarajca antitela, tj da pronadje "kljuc" za "bravu" virusa. Konkretno, to vreme je znatno duze kod avijanka, iz prostog razloga sto je avijanko zivotinjski virus, i covek nema prirodno "spremna" antitela protiv njega.

Npr, kada je vakcinacija protiv gripa, u organizam se ubacuje mala kolicina virusa influence koja je nedovoljna da izazove virusnu infekciju, ali je dovoljna da pokrene sintezu odgovarajucih antitela protiv tog virusa. Tako, kada pokupimo virus gripa, mi vec imamo spremnu "sachekushu" za pridoshle antigene, tako da ih organizam, da izvinesh na izrazu "skenja" chim se uvale.  Smile

Medjutim, ponekad se desi da vakcina "zakasni", kao sto je npr bio slucaj 1972. godine, kada je doslo do manje epidemije variole vere u Srbiji. Pitaje roditelje o tim freaky danima. E, sad, vakcine protiv variole su deljene svim gradjanima, ali ne i lekarskom osoblju bolnica, koje je bilo u kontaktu sa obolelima. Njima su davani serumi, tj vec pripremljena instant-antitela (u SFRJ je bila prava jagma za gamaglobulinom).

Znaci, vakcina je preventiva, a serum je nesto kao prva pomoc protiv virusnih infekcija.

Sto se prenosenja virusa tice, stvari stoje ovako... Dodirom se ne mogu preneti, osim ako je koza ostecena. Naime, neostecena ljudska koza je najbolja zastita od virusa. Kroz nju nista ne moze da prodje. Virusi zato u organizam dolaze drugim putem: preko zarazene krvi (HIV, npr), izlucevina (izmet, sekret...), kapljicnim putem (prilikom kaslja i kijanja se iz organizma izbacuju malecke kapljice koje su pune sluzi i virusa... ako udahnemo tu kapljicu, velika je verovatnoca da cemo zakaciti virus)... Medjutim, to ne znachi da je i sam vazduh 'zarazen', posto virusi ne mogu dugo da opstanu bez domacina. Koliko sam ja uspela da se raspitam, avijanko ne moze dugo van domacina, svega 5-6 sati. Takodje, avinjanko ne moze ni da izdrzi visoke i niske temperature.

Sve u svemu, virusi imaju izuzetno jednostavnu strukturu, izuzetno su osetljivi, ali ipak, ako dodju u "pogodnu" sredinu, postaju neverovatno mocni.

Kao "vizuelnu" referncu, attachovala sam kako izgleda virus obichnog gripa grupe A. Primeticete proteinski omotac, i genetski materijal u sredini.

Fajlovi prikačeni uz poruku (kliknite na slike za punu veličinu)

virus1.gif
(24.5 KB, 198x175)
IP sačuvana
social share
Credidi me felem vidisse!!
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Poznata licnost


Siempre contra la corriente ;)

Zodijak Sagittarius
Pol Žena
Poruke 2634
Zastava na izvoristu informacija!
mob
Samsung e730
Malecki dodatak. Njuskajuci po Medical Journal of New England, uchinilo mi se da bi ovo moglo da bude interesantno.

Uradila sam malecki risajz zbog velicine iste, ali nadam se da je citko. Ako nije, tabelu mozete pogledati i na ovom linku: http://content.nejm.org/content/vol350/issue12/images/medium/06t2.gif

O chemu se radi...
Naime, na ovoj tabeli se mogu videti simptomi zabelezeni kod 10 Vijetnamaca, koji su oboleli od avijanka, i to kontaktom sa obolelim zivotinjama. Vecina nas zna engleski, no, ipak, malo objasnjenje.

Prvi parametar je vreme proteklo od izlozenosti virusu pa do pojave simptoma. Drugi parametar, odmah ispod je vreme proteklo od pojave prvih simptoma pa do prijema u bolnicu.

Tu su zatim pol i godiste, a zatim i popis simptoma: kasalj, otezano disanje, ispljuvak (slajm), proliv, osip, mijalgija (bolovi u misicima), konjuktivitis, groznica, temeratura, pritisak, broj udisaja i izdisaja u minutu,..

Ono sto je lako uocljivo, to je izuzetno visoka temperatura , pracena groznicom, kasljem i otezanim disanjem, dok je proliv cesta pojava. Takodje, javlja se i slajm, ali ne uvek.

Fajlovi prikačeni uz poruku (kliknite na slike za punu veličinu)

06t2 copy.gif
(20.22 KB, 700x489)
IP sačuvana
social share
Credidi me felem vidisse!!
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Zvezda u usponu

Po

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 1162
Formiran centar za kontrolu ptičjeg gripa

BEOGRAD - Po nalogu Uprave za veterinu Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Srbije, formiran je centar za prevenciju i kontrolu avijarne influence, koji će raditi na praćenju kretanja, sprečavanju pojavljivanja, brzom otkrivanju, sprečavanju širenja i iskorenjivanju ptičjeg gripa. Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Srbije saopštilo je da, i pored toga što je pripravnost povećana, stručnjaci smatraju da je rizik unošenja virusa preko ptica selica minimalan.

"Sva dosadašnja ispitivanja koja su izvršena na živoj živini i proizvodima poreklom od živine pokazuju da su živinski proizvodi u Srbiji sa aspekta ptičjeg gripa potpuno bezbedni za ljudsku upotrebu", ističe se u saopštenju.

Mogući slučajevi ptičjeg gripa, kao i sve dodatne informacije o toj bolesti, mogu se dobiti preko info-telefona 011/214-53-95. U svim okruzima formirane su mobilne ekipe Republičke veterinarske inspekcije, a inspektori su u celodnevnoj pripravnosti.
"Glas javnosti"
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Poznata licnost


Siempre contra la corriente ;)

Zodijak Sagittarius
Pol Žena
Poruke 2634
Zastava na izvoristu informacija!
mob
Samsung e730
A, sada, da se upoznamo sa Avijankom i onim sto Avijanko cini zdravom celjadetu.  Smile
 
 Dokopala sam se medicinske studije lekara iz Vijetnama koji su imali priliku da prvi budu "oci u oci" sa obolelim od Avijanka. Naravno, ponovo napominjem da je u pitanju obicni Avijanko, tj onaj koji se dobija od ptica (konkretno zivine), znaci nikakva mutirana varijanta, vec ono od cega bi, eventualno, trebalo strahovati.
 
 Da ne bih postovala  ceo tekst na engleskom (izuzetno tesko razumljiv, i prepun medicinskih termina), sazvakacu i ispljunucu glavno.
 
 Dakle, studija je obuhvatila 10 Vijetnamaca, proseka 13.7 godina (mahom su bila deca i mladi). Nisu bili u medjusobnom kontaktu, i poticu kako iz gradskih, tako i iz seoskih sredina. Svi su bili u neposrednom i direktnom kontaktu sa zivinom, bilo da su je pripremali za hranu, cerupali ili cistili kokosinjce. Niko od njih nije imao bitnih zdravstvenih tegoba pre infekcije H5N1.
 
 Idemo na konkretne stvari. Pored tabele koju sam vam vec postovala, a na kojoj mozete videti simptome bolesti, evo jos nekoliko sitnica kojima mozete upotpuniti klinicku sliku bolesti.
 
 Pocnimo sa laboratorijskim nalazima. Ono sto je najuocljivije to je limfopenija i trombocitopenija (tj drasticno mali broj limfocita i trombocita), kao i poremecen odnos C4 i C8 antigena.
 
Radiografski snimak pluca jasno pokazuje ozbiljno naruseno stanje pluca.
 
A, sada, ono bitno. Vreme inkubacije je od 2 do 4 dana. Infkecija se zavrsava smrcu u 80% slucajeva (barem u konkretnoj studiji), i to nakon u proseku 9 dana od inficiranja.

Terapija? U konkretnim slucajevima, Tamiflu nije mnogo pomogao. Petoro pacijnata ga je primalo, od cega je cetvoro umrlo, Medjutim, treba napomenuti da postoji rizik da tamiflu nije dat blagovremeno, a u slucaju devojcice koja je prezivela, tamiflu joj je prepisan tek 12. dana od inficiranja. Prema tome, pitanje je koliko joj je Tamiflu uopste pomogao, ili je ozdravljenje doslo "samo od sebe".

Jos jedna bitna stvar: oboleli o kojima je rec su u pocetku tretirani kao da je u pitanju obicna virusna ili bakterijska infekcija, tj dati su im antibiotici, i nisu preduzete posebne mere zastite osoblja. A opet, iako je prilicno opasan, Avijanko nije narocito infektivan, posto niko od osoblja u bolnicama nije oboleo, i to je dobra stvar.

U svakom slucaju, razloga za paniku nema. Ovo su izuzetno specificni slucajevi, tj oboleli su oni koji su bili u neposrednom kontaktu sa zarazenim pticama.

Za kraj, upoznajte se sa Avijankom!

Fajlovi prikačeni uz poruku (kliknite na slike za punu veličinu)

H5N1.jpg
(16.53 KB, 250x250)
IP sačuvana
social share
Credidi me felem vidisse!!
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
mob
Apple iPhone SE 2020
Pandemija ptičjeg gripa samo ako se virus prenosi s čoveka na čoveka

Potrebno 700.000 vakcina

Do pandemije ptičjeg gripa doći će samo u slučaju da virus mutira i da počne da se prenosi s čoveka na čoveka. U tom trenutku Srbija će morati da ima zalihe od 692.920 vakcina protiv gripa samo za prioritetne grupe: zdravstvene radnike, zaposlene u distribuciji hrane, vode, lekova, za policiju, vatrogasce, članove parlamenta, za lica u trajnom kolektivnom smeštaju i hronične bolesnike.

Još uvek niko neće da kaže koliko će vakcina proizvesti Institut za imunologiju i virusologiju „Torlak“ a koliko će i odakle država uvesti cepiva ako to bude neophodno.

Niko od članova Radne grupe Ministarstva zdravlja, koja koordinira aktivnostima oko eventualne pandemije ptičjeg gripa, nije juče hteo da nam kaže koji su sledeći koraci ovog tela u pripremi za eventualnu pandemiju. Oni su samo preko agencija preporučili građanima koji putuju u države gde je registrovan virus H5N1 da izbegavaju odlaske na pijace „na kojima ima živine“ i da ne prilaze uginulim pticama selicama ili drugim divljim pticama koje pokazuju simptome bolesti.

Uprava za veterinu će raditi monitoring nad divljim pticama na rizičnim mestima. Oni će ih hvatati i vršiti klinička ispitivanja na prisustvo ptičjeg gripa. Pregledaće farme i živinu u blizini rizičnih područja, rekli su nam u Ministarstvu poljoprivrede.

Prema akcionom planu za borbu protiv ptičjeg gripa, Srbiji je, u slučaju da do pandemije dođe, potrebna zaliha od tri miliona vakcina protiv gripa. Pošto neće odmah biti moguće vakcinisati sve direktno ugrožene, nadležni su napravili listu prioriteta.

„Torlak“ ima mogućnost da proizvede samo 100.000 doza vakcina protiv gripa, a godišnje potrebe u ranijim sezonama bile su oko 220.000 doza. Nije jasno gde će država nabaviti ostatak neophodnih vakcina. Međutim, u listu prioriteta nisu uračunate rizične grupe stanovnika koji će biti prvi na udaru ptičjeg gripa ukoliko se on uopšte pojavi u našoj zemlji, a to su građani koji su u direktnom kontaktu sa životinjama i vodom koja brzo i lako može da prenese virus: farmeri, veterinari, zaposleni u ribnjacima, vodoprivredi i poljoprivrednici.

U Ministarstvu zdravlja su nam rekli da će ministar Tomica Milosavljević danas na konferenciji za štampu u Institutu „Torlak“ izneti koliko će biti proizvedeno vakcina, a koliko uvezeno.

Građani za sada mogu da kupe samo uvozne vakcine „aventis pastera“, i to u privatnim apotekama, po ceni od 430 dinara.

Ovih dana počela je da opada prodaja pilećeg i drugog ptičjeg mesa.

- U poslednja tri dana, kada su mediji počeli da nas bombarduju vestima o ptičjem gripu, prodaja piletine je opala u proseku od 40 do 50 odsto - kaže za „Blic“ Rade Golijanin, poslovođa megamarketa „Rodić“.

Ekipa „Blica
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
mob
Apple iPhone SE 2020
Ptičji grip i u Grčkoj

18. oktobar 2005. | 09:57 -> 11:23 | Izvor: B92 
Atina, Brisel, Beograd -- Posle Rumunije i Turske, prvi slučaj ptičijeg gripa otkriven je i u Grčkoj.

 
Grip i u Grčkoj

 
Ministarstvo poljoprivrede u Atini potvrdilo je da je virus H5 nađen na uginuloj ćurki u jednom seoskom domaćinstvu na ostrvcu Inuses, kraj ostrva Hios, u istočnom Egeju. Tako je ptičiji grip prvi put stigao do neke zemlje Evropske unije. Pretpostavlja se da su bolest donele ptice-selice koje sleću na Hios, na putu ka jugu.

Analizom uzorka kroz nedelju dana treba da bude utvrđeno da li je virus smrtonosan, odnosno da li je reč o H5N1, potvrđenom i u Rumuniji i Turskoj. Dopisnik Bete iz Atine Slobodan Marković javlja da je pomenut slučaj izazvao paniku.

"Reagovali su vodeći lekari u Grčkoj, epidemiolozi, šefovi bolnica i šef glavne epidemiološke službe. Jedan stari i ugledni profesor medicine sinoć je gostovao na mnogim televizijama i upozoravao ljude da ne paniče i objasnio da se bolest ptičjeg gripa pojavila 1999. u regonu Azije, gde živi oko dve milijarde ljudi, a da se od tog broja razbolelo njih samo oko 120, a umrlo 40. Profesor Hadzakis kaže da je šansa za oboljevanje izuzetno mala. I pored toga, u Grčkoj je izbila panika posle prvih sumnji na zaražene ptice, pre oko nedelju dana, pa su razgrabljene sve količine vakcine protiv gripa, iako ona ne štiti od ptičjeg gripa. Pretpostavlja se da će ostrvo Inuses biti stavljeno u karantin, a Hios će biti suočen s merom zabrane izvoza poljoprivrednih proizvoda, odnosno velikom ekonomskom štetom", javlja Marković.

Za danas je najavljen hitan sastanak šefova diplomatija Evropske unije kako bi raspravljali o odgovornosti za potencijalnu pretnju koju nosi virus ptičjeg gripa.

Juče je u Rumuniji blizu delte Dunava nađeno 12 mrtvih labudova zaraženih ptičjim gripom, a u Hrvatskoj je Evropska komisija naredila hitno testiranje mrtvih ptica nađenih u toj državi.

U SCG za sada bez ptičjeg gripa

U Srbiji i Crnoj Gori za sada nije zabeležen nijedan slučaj virusa, a situacija se prati iz minuta u minut. Međutim, većini uzgajivača živine u Srbiji još niko nije predočio šta treba da rade ako se bolest pojavi na njihovim farmama. Meštani sela u Banatu ne shvataju ozbiljno da je ptičji grip blizu i da realno preti.

Direktor Uprave za veterinu pri Ministarstvu poljoprivrede Dejan Krnjaić kaže da za sada u Srbiji nema ptičijeg gripa. "Mi smo na terenu i uzorkujemo sve sumnjive životine sa terena, ali do sada nismo utvrdili postojanje virusa ptičjeg gripa. Reč je o bolesti prtica i bilo je vrlo malo slučajeva prenošenja te bolesti sa ptica na čoveka. Rizik za zdravlje ljudi na sadašnjem nivou je minimalan, a cela pojava se poklopila s pretpostavkama Svetske zdravstvene organizacije o pandemiji. Jedno je virus ptičjeg gripa, a drugo novi soj virusa. Dakle, nije isključeno da će se i u našoj zemlji pojaviti ptičji gripa, ali, ponavljam, to je bolest ptica. Ne verujem da će ove godine doći do supermutantnog i rekombinantnog soja sposobnog da inficira ljude", kaže Krnjaić.

Poljska: Seljaci ne slušaju Ministarstvo

Mnogi seljaci u Poljskoj ne žele prihvate izolaciju svojih kokošaka, pataka i gusaka. Ministarstvo poljoprivrede naredilo je izolaciju živine kako ne bi došla u dodir s divljim pticama dok ne prođe opasnost od ptičjeg gripa. Kako javljaju mediji, iako je zabrana zabrana puštanja živine iz kokošarnika na snagu stupila juče, po poljskim selima i dalje slobodno šetaju kokoške, patke i guske, javlja Beta.

Neki Poljaci odbijaju da ispune uredbu jer smatraju bi to za živinu zbog malih kaveza predstavljalo mučenje, a drugi razmišljaju o tome da živinu pokolju dok ne prođe opasnost. Andžej Pižak, predsednik seoske opštine Rudnik, kaže da Poljaci neće zatvoriti živinu dok inspektori i veterinari ne počnu da naplaćaju kazne. "Seljaci će poštovati zakon samo ako ga osete po džepu. U suprotnom, mere će ostati mrtvo slovo na papiru", kaže on.

Iako je od ponedeljka zabranjena prodaja žive živine na pijacama, na mnogima se još mogu naći i kokoške i patke i guske. 
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
mob
Apple iPhone SE 2020
Prijave i najčešća pitanja veterinarskim inspektorima

Za samo nekoliko sati tokom jučerašnjeg prepodneva 140 građana pozvalo je republički info telefon 011/214-5395. Mirjana Radović, veterinarski inspektor, kaže da su građani tokom jučerašnjeg dana zvali iz svih gradova Srbije, a najčešće su postavljali pitanja, na koje ćete ovom prilikom dobiti odgovore:

- Da li u ishrani mogu da se koriste pileće meso i proizvodi od njega?
Piletina sme da se jede ako je pravilno termički obrađena, jer virus umire na temperaturama preko 70 stepeni. U tanjir u kom je bilo meso pre kuvanja nikako ne bi mogao da se stavi meso posle kuvanja. To važi isto i za pribor prilikom pripreme i posle kuvanja jela. Virus takođe nestaje i na temperaturama ispod nule.

To znači da piletina treba da se kupuje isključivo u prodavnicama u kojima se čuva na ispravan način. Sada nema rizika od prenošenja virusa sa kupljenog pileta prilikom spremanja jer virusa nema, ali ako se pojavi onda posle kontakta sa piletom, treba dezinfikovati ruke. Najveći rizik za zarazu ljudi je tokom klanja živine, njenog tranžiranja i pripremanja za ishranu.

- Da li smeju da se jedu jaja?
Da, ukoliko su dobro termički obrađena - tvrdo kuvana ili bolje pržena jaja, bez tečnog žumanceta. Jaja treba obavezno oprati u sapunjastoj vodi pre kuvanja, a posle kontakta s njima, kao i sa piletinom, obavezno treba oprati ruke.

- Da li virus može da se dobije od divljih ptica?
Divlje ptice ne mogu da prenesu virus na čoveka, čak i da imaju ptičji grip jer je on najčešće niske patogenosti. Virus postaje više patogen kad divlje ptice dođu u kontakt sa živinom. Kad osoba dođe u kontakt sa sekretima zaražene živine, može da se zarazi.

- Kako da zaštitim kućnu pticu?
Nikako je ne puštati napolje.

- Koja je najbolja preventiva protiv ptičjeg gripa?
Često pranje ruku sapunom i vodom ili sredstvima za čišćenje koje uklanjaju potencijalno zarazne materije.

- Koji su prvi simptomi bolesti kod ljudi?
Groznica, teškoće pri disanje, kašalj, bol u grlu, u mišićima, infekcije oka, upala pluća...



Izvor: Glas Javnosti
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Poznata licnost


Siempre contra la corriente ;)

Zodijak Sagittarius
Pol Žena
Poruke 2634
Zastava na izvoristu informacija!
mob
Samsung e730
Ne vredi, opet moram da se oglasim.  Smile (Ovo je jace od mene)

Elem, sto se Grcke tice, nista cudno. I Rumunija i Turksa i Grcka se nalaze na "putanji" ptica selica sa severa, bas kao i Srbija, prema tome, kada dodje do otkrivanja zarazenih ptica u Banatu ili gde vec, ne treba brinuti. To je apsolutno ocekivano.

E, sad, sto se tice konkretno prethodnog posta, morala bih da se nadovezem.

Citat
- Koja je najbolja preventiva protiv ptičjeg gripa?
Često pranje ruku sapunom i vodom ili sredstvima za čišćenje koje uklanjaju potencijalno zarazne materije.
Mislim da je maska mnogo bolja preventiva, narocito za osobe koje su u stalnom kontaktu sa zivinom i pticama. Pranje ruku je samo sekundarna  mera predostroznosti, koja je takodje neophodna. Ali iskljucivo pranje ruku nije dovoljno, posto ne otklanja rizik od "udahnuca" neke patogene cestice.

Citat
- Koji su prvi simptomi bolesti kod ljudi?
Groznica, teškoće pri disanje, kašalj, bol u grlu, u mišićima, infekcije oka, upala pluća...
Hmm... ovaj, prilicno nezgrapno objasnjenje. Mislim, objasniti simptome jedne bolesti durgom bolescu... Ne ide. A sve moze da se kaze mnogo jednostavnije: izuzetno visoka temperatura (preko 38.5), produktivan kasalj, bolovi u misicima, uobicajen proliv, ubzano disanje. Prema klinickim podacima koje sam uspela da nabavim, konjuktivitis je zabelezen kod virusa H7N7, ali ne i H5N1, od koga sada preti najveca opasnost.

Baj d vej, da li ste culi sinoc naseg dragog ministra zdravlja, Tomicu? Boze moj, taj covek ne da nema pojma o gripu, vec ozbiljno pocinjem da sumnjam u verodostojnost njegove diplome. Isuse Boze, covek se toliko nalupetao, da me prosto hvata panika od toga ko je glavonja kada je zdravlje nacije u pitanju.  Smile
IP sačuvana
social share
Credidi me felem vidisse!!
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Poznata licnost


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 4416
mob
Nokia N70,6303,K610...
NA GRANIČNIM PRELAZIMA SA RUMUNIJOM I BUGARSKOM

NEMA KONTROLE

NA Vatinu, najvećem drumskom graničnom prelazu sa Rumunijom pre­teća opasnost od "uvoza" ptičjeg gripa ništa nije izmenila dojučerašnju sliku i način rada. Takozvani sanitarni kordon ovde nije postavljen, što znači da šleperi i automobili iz "komšiluka" ulaze bez prolaska preko ka­dica sa dezinfekcionim sredstvima. Takođe, retki turisti koji dolaze sa is­toka ne podvrgavaju se obavezi dezinfekcije ruku što je, recimo, bila prak­sa pre par godina kada su u Rumuniji zabeležene stočne zaraze kod papkara - slinavka i šap.
Jovica Nikolajev, šef revizije u Carinarnici Vršac, kaže da na "beloj crti" kod Vatina ne postoje uslovi za postavljanje sanitarnog kordona ali da se, po staroj praksi, u situacijama predostrožnosti, mogu postaviti sun­đeri na gredama natopljeni dezinfekcionim sredstvima preko kojih bi pro­lazila vozila iz Rumunije, no takva naredba nije stigla "odozgo".
Ni na "Gradini" graničnom prelazu prema Bugarskoj nema mera opreza. Ovde su. 2001. godine ukinute stare dobre dezinfekcione barijere, i to bez valjanog obrazloženja. Prema rečima Miodraga Jovanovića, direktora Veterinarske stanice u Pirotu preporuka struke u svetlu najnovijih deša­vanja sa ptičjim gripom, ali i drugim bolestima je da se ove barijere ipak vrate.

E sta ti je Srbija i nasi politicari kada sebi trebaju da povecaju plate ili takse ili porez odmah zasedaju i to se odmah izglasava makar skupstina trajala i samo 10 minuta koliko da se to izglasa a za ovakve stvari da ne kazem sta.
IP sačuvana
social share
Grand shitovi
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1 2 4 5 ... 22
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.106 sec za 18 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.