Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 29. Mar 2024, 14:52:46
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: "Ludi Tvig" - prvi poznati masovni ubica  (Pročitano 12120 puta)
26. Mar 2016, 14:59:34
Administrator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
Browser
Safari 601.4.4
mob
Apple iPhone SE 2020
"POBIĆU VAS SVE" Prvo masovno ubistvo dogodilo se 1903. godine i bilo je KRVAVO



"Ludi Tvig"

U gradu je tada živelo oko 5.500 ljudi, pa nije bilo mnogo toga što je moglo da se radi tokom večernjih sati. Nedeljni koncert na otvorenom vojnog orkestra iz Vinfilda bio je jedina opcija za zabavu. Orkestar se pripremao za koncert i imao je dobar razlog da očekuje veliku masu. U blizini ulice Miligan momci su videli čoveka sa pištoljem. Možda jedan ili dvojica su znali ko je. Stariji su ga zvali "ludi Tvig".

Gilbert Tvig je stao pored momka: "Pucaću. Bilo bi ti bolje da bežiš jer nemam želju da te povredim", rekao je on.

Momak se nije pomerio, niti su drugi momci to učinili. Tvig je podigao oružje u vis i rekao: "Pitam se da li mogu da dobijem Kamana".

Čim su čuli ime šefa orkestra, momci su se trgli. U tom trenutku je kleknuo i povikao: "Ubiću vas sve". Momci trčali koliko ih noge nose, a među masom je nastala panika. Pucnjava se završila za 20 minuta, a u tom periodu šestoro je ubijeno, uključujući i ubicu. Nikada nije razjašnjeno da li se sam ubio ili ga je ubio čuvar. Troje ljudi je umrlo nakon nekoliko dana od posledica ranjavanja, a ozbiljno je povređeno njih 25.


Foto: Cowley County Historical Society Museum

Masovno ubistvo kakvo Amerika nije videla

U rečniku, kakav je nekada postojao nema reči koje opisuju Gilberta kao masovnog ubicu. Najčešće su to reči "manijak" i "ludak". Jer Amerika u to vreme nije poznavala ovakav vid masovne pucnjave.

Masovnih ubistava je bilo i ranije, ali ovakvih, bez povoda, ne. Poznati su slučajevi teritorijalne policije koja je organizovala nekoliko napada na emigrante, ali su i tom prilikom deca pošteđena. Drugi napad, koji se dogodio u Nju Orleansu prouzrokovan je lažnim hapšenjem crnaca od strane rasističke policije.

Bio je uzoran vojnik

Međutim, masakr u Vinfildu, gde su žrtve nasumično izabrane, nagoveštava masovne pucnjave kakve danas poznajemo i možemo ih imenovati samo po gradu. Tvig je radio kao mlinar, a nakon što je devojka odbila veridbu rešio je da se 8. konjici koja je bila raspoređena u Alabami.

Nakon samo godinu dana unapređen je u čin kaplara, ali kada je odbijen da sa vojskom od na Kubu rešio je da se pridruži vojnoj floti. Međutim, i tu je radio pri telefonskoj centrali, pa borbu nije video. Ugovor mu je istekao za godinu dana, ali je vojnoj knjižici pisalo da je bio primeran vojnik.

Ipak, Gilbert nije bio zadovoljan kako se pokazao. Želeo je u borbu, pa se tako pridružio signalnom korpusu koji je krenuo u borbu na Filipine. Tamo se vodila krvava borba jer su Filipini očekivali nezavisnot nakon završetka Špansko-američkog rata, ali SAD je i dalje smatrala kolonijom. U tim borbama poginulo je 4.200 pripadnika američkih trupa, 20.000 filipinskih vojnika, kao i 200.000 civila. Njegova ličnost nije mogla da se bori sa tolikim mučnim prizorima, danas bi rekli da je bolovao od post-traumatskog poremećaja.

Bio je unapređen u narednika i otpušten iz vojske, Nakon nekoliko godina vratio se u rodni Vinfild. Njegov život proticao je relativno mirno sve dok 1. avgusta nije otišao u lokalnu prodavnicu da kupi pušku. To nije bilo ništa neobično, pišu tadašnje novine, ali kažu da je postao sumnjiv tek kada je kupovao metke. Kada ga je vlasnik prodavnice pitao šta će mu toliki municija, rekao je da još uvek nije odlučio.



 fotografija Cowley County Historical Society Museum
Foto: Cowley County Historical Society Museum fotografija Cowley County Historical Society Museum

"Adios..."

Nakon masakra, policijaci su pretresli njegovu sobu gde su našli još municije, ali i poruku.

Tvig je za svoje probleme krivio sve samog sebe, govoreći da "verovatno nikada neće saznati zašto je tretiran na takav način"

"Štetali su me od mesta do mesta i terali me da odustanem, živeo sam sa malo novca, a prošao sam kroz ratove i bolesti na Kubi i Filipinima", navodi se u poruci.

"Znam da ćete čitati moju poštu i tražiti moje prijatelje kojima ćete reći takve stvari da bi želeli da me se odreknu", stoji dalje u tekstu. "Možda ste ubeđeni da je vaša teorija ispravna, ali ako vas zdrav razum ne može naučiti, iskustvo hoće. Možda i imate mozga, ali postoji šansa da ste bez njega. Verujem da je ovo sve što imam da kaže. Adios."

Da ironija bude veća, čovek za koga se veruje da je ubio Tviga, sahranjen je samo na 100 metara od njega nakon 40 godina.

Izvor: Blic
« Poslednja izmena: 26. Mar 2016, 15:00:00 od Anea »
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


Rasut na komade

Zodijak Cancer
Pol Muškarac
Poruke 1468
Zastava
OS
Linux
Browser
Mozilla Iceweasel 43.0.4
mob
Alcatel OT Telenor Smart
Болестан у мозак.
IP sačuvana
social share
Bibo, ergo non desinimus
И покварен сат два пута дневно покаже тачно времe
Нема горег муслимана од потурченог Србина

Кажеш зло не постоји? Итекако постоји, и рођено је између 20. јануара и 20. фебруара.
Pogledaj profil WWW Twitter
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 29. Mar 2024, 14:52:46
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.07 sec za 17 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.