Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 29. Apr 2024, 17:09:03
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Prvi integrirani sklop na jednoj molekuli  (Pročitano 1069 puta)
27. Mar 2006, 18:31:36
Veteran foruma
Legenda foruma


Moje ime je Ozymandias.

Zodijak Cancer
Pol Muškarac
Poruke 38906
Zastava Kragujevac
OS
Windows XP
Browser
Opera 8.52
Prvi integrirani sklop na jednoj molekuli


Područje nanotehnologije uključuje stvaranje i sklapanje novih vrsta molekula i struktura čije se dimenzije mjere u milijarditim dijelovima metra. Na slici, ugljična nanocijev. FOTO: IBM
   
IBM je objavio da je uspio napraviti prvi cjeloviti elektronički integrirani sklop temeljen na jednoj jedinoj molekuli - ugljičnoj nanocijevi. Novi materijal će donijeti bolje performanse u odnosu na današnje klasične silicijske poluvodiče.   

Ovo je postignuće značajno jer je integrirani sklop napravljen korištenjem standardnih procesa za izradu poluvodiča, a kao baza svih komponenti u sklopu korištena je jedna molekula, a ne naknadno povezane pojedinačno konstruirane komponente.
To može značiti pojednostavljenje proizvodnje i pružiti konzistentnost potrebnu kako bi se temeljitije istražili i prilagodili materijali za ovakve namjene.

Rad je prezentiran javnosti IBM-ovim člankom koji je krajem ožujka objavljen u časopisu Science.

"Tranzistori od ugljične nanocijevi imaju potencijala u performansama nadmašiti vrhunske istovjetne uređaje temeljene na siliciju", rekao je dr. T. C. Chen, potpredsjednik odjela Science & Technology, IBM Research.

"No znanstvenici su se dosad fokusirali na izradu i optimizaciju pojedinačnih tranzistora od ugljičnih nanocijevi. Sada možemo vidjeti kakav je potencijal elektronike temeljene na ugljičnim nanocijevima u elektroničkim sklopovima, što je ključan korak prema integraciji ove tehnologije s postojećim tehnikama izrade mikroprocesora."


Svijet nanotehnologije presitan je da bi ga vidjelo ljudsko oko, ali je njegov potencijalni učinak na naš svijet ogroman.

Izvor: Iskon

U posljednjih pedeset godina poluvodička industrija oslanjala se na mogućnost smještaja sve većeg broja elektroničkih sklopova na jedan silikonski čip kako bi čipovi bili što moćniji. Kako su znanstvenici predvidjeli da se približava dan kada se taj broj više neće moći povećavati, sada se intenzivno proučava korištenje nanotehnologije, a sve u svrhu daljnjeg napretka ove grane znanosti i proizvodnje.

Područje nanotehnologije uključuje stvaranje i sklapanje novih vrsta molekula i struktura čije se dimenzije mjere u milijarditim dijelovima metra. Izgledom nalik na mikroskopski malen smotak žice, ugljične nanocijevi su 50.000 tanje od vlasi ljudske kose. No imaju jedinstvena svojstva koja im mogu omogućiti provođenje struja više gustoće od "cjevovoda" u današnjim tranzistorima, a osim toga, zahvaljujući manjim dimenzijama, omogućuju daljnju minijaturizaciju.

IBM-ov tim je napravio prstenasti oscilator – sklop kojeg proizvođači čipova najčešće rade kako bi ocijenili nove proizvodne procese ili materijale. Novi sklop posjeduje svojstva koja ukazuju na to kako će se ponašati nove tehnologije kada se jednom počnu koristiti u izradi cjelovitih čipova.

Integrirajući čitav sklop oko jedne jedine nanocijevi, IBM-ov tim je primijetio da je njegova brzina rada gotovo milijun puta veća nego kod sklopova s više nanocijevi. Iako je ovo još uvijek sporije nego kod današnjih silicijskih čipova, IBM-ov tim vjeruje da će novi proces izrade nanoelemenata toliko napredovati da će omogućiti dobivanje performansama superiornih elektroničkih elemenata temeljenih na ugljičnim nanocijevima.

IBM-ovi znanstvenici sada koriste prstenasti oscilator za testiranje unaprijeđenih tranzistora i sklopova s ugljičnim nanocijevima te kako bi se poboljšale njihove performanse u dizajnu čipova.

Izvještaj o ovom znanstvenom radu pod naslovom Integrated Logic Circuit Assembled on a Single Carbon Nanotube objavljen je u časopisu Science, u izdanju od 24. ožujka.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW Twitter
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 29. Apr 2024, 17:09:03
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.087 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.