Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Prva Koštana u 21. veku  (Pročitano 3094 puta)
09. Apr 2005, 06:37:38
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
mob
Apple iPhone 6s
Prva Koštana u 21. veku
Mislim da je stotinak godina lik Koštane pogrešno tumačen

Nakon predstava "Kaj sad" u JDP-u, "Motoristike" u Ateljeu 212, "Tre sorelle", Milana Karadžića u Zvezdara teatru, uloge u TV seriji "Mješoviti brak" i u dva filma "Diši duboko" i "Buđenje iz mrtvih", dvadesettrogodišnja glumica Ana Franić igra Koštanu u predstavi koju režira Rahim Burhan, a čija je premijera održana sinoć na sceni Narodnog pozorišta. Ove godine navršava se 105 godina od prvog scenskog postavljanja drame "Koštana" Bore Stankovića.

Prva Koštana u 21 veku...
Zavladala je dezinformacija da je ovo predstava u kojoj se malo peva. Nije tačno, pevam isto onoliko koliko je pevala i Usnija Redžepova i sve pre nje. Samo se sada insistira na tome da pevanje bude u funkciji dramske radnje, da cela "Koštana" ne izgleda kao koncert KUD-a.

Pevanje i gluma?
Ovo je bio izazov za mene kao glumicu. Da pesmu shvatim kao monolog. U svakom trenutku zna se kome se pesmom obraćam. Iako sam išla u muzičku školu i pevala u Prvom beogradskom pevačkom društvu pri Patrijaršiji, nisam školovan pevač. Prethodna dva meseca imala sam pomoć profesionalaca koji su, pre svega, radili sa mnom na tehnici pevanja. Upravo zato da bih mogla da izdržim da gotovo neprestano pevam dva sata.

Smena generacija...
Ha, ha... Šalili smo se Nenad Stojmenović i ja. On sada igra Stojana, koga je pre dvadesetak godina igrao Ljubivoje Tadić koji sada igra Mitketa, a ja Koštanu, koju je tada igrala Suzana Petričević, sada u ulozi Koštanine majke, Salčeta. Pre nekoliko dana Nenad je izjavio da će za 20 godina on biti upravnik pozorišta, a ja ću da igram Salče. Posle mu ni to nije bilo dovoljno, pa je dodao da, ako on bude upravnik, možda ja ipak neću ništa da igram.

Rad s Rahimom Burhanom...
Neverovatna je čast za mladu glumicu raditi sa tako izuzetnim rediteljem. Ovo je za mene potpuno novo iskustvo, jer Rahim Burhan se bavi potpuno drugom vrstom teatra u odnosu na Milana Karadžića ili Egona Savina. Daje prednost nekim drugim stvarima i od glumca traži, kako bi on to rekao, da ima nemačku preciznost i slovensku dušu. U stanju je da vas 15 puta vrati zbog jedne rečenice ili pokreta. Želi da očisti igru od svake, uslovno rečeno, prljavštine, da nijedan pokret ne bude suvišan.

Tumačenje lika Koštane...
Mislim da je stotinak godina lik Koštane pogrešno tumačen. Igrale su je vanredno rasne žene koje su u tom trenutku imale 30 do 40 godina. Suština je da je ona Cigančica, kada to kažem mislim u bukvalnom smislu devojčica. Sve ono što ona radi, to poimanje slobode i života oko sebe, i način na koji radi, radi zato što je dete. Zato što ima 14 - 15 godina i za nju je život da peva na ledini ili da trči bosonoga...

Koštana kao zavodnica?
Ona ne osvaja toliko fizičkim izgledom koliko pesmom, igrom i harizmom koja iz toga proističe. Baš u tome je stvar. Da tu ulogu igra zrela žena koja fantastično izgleda, stekao bi se pogrešan utisak da su svi oko nje zaljubljeni u to kako ona izgleda, a nisu. Zaljubljeni su u nju kao personifikaciju slobode i svega onoga što bi oni hteli da budu, a ne mogu jer su začaureni u svoje šablone i patrijarhalni krug...
Biljana Bošnjak
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.078 sec za 19 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.