Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 28. Apr 2024, 01:24:05
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Proljeće u kuhinji  (Pročitano 1252 puta)
26. Mar 2007, 10:34:08
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Zodijak
Pol
Poruke 17257
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla K-Meleon 1.02
mob
Nokia the best
Proljeće u kuhinji



Najbolje vrijeme za čišćenje organizma je proljeće kada tijelo prirodno teži rješavanju viškova. To ne znači zeleno svjetlo drastičnim dijetama ili gladovanju, već poticanju organizma zdravom hranom.

S dolaskom proljeća vrijeme je za promjenu u smjeru prehrane. Nastavimo li jesti na isti način kao i zimi, osjetit ćemo težinu, umor i pad energije. Sve su to poruke organizma da nešto treba mijenjati.

Najbolje vrijeme za čišćenje organizma je proljeće jer tada tijelo prirodno teži rješavanju viškova. No, to ne znači zeleno svjetlo provođenju drastičnih dijeta ili gladovanja jer možete ugroziti zdravlje, poremetiti prirodni ritam i oslabiti imunitet.

"Treba samo blago potaknuti prirodnu tendenciju organizma uvodeći kvalitetne namirnice", kaže Jadranka Boban Pejić, prvo ime prirodne prehrane u Hrvatskoj koja je u novoj kuharici Proljeće sabrala svoje omiljene proljetne recepte iz dvadestogodišnjeg kulinarskog i savjetodavnog rada.

Osnovne značajke proljetne prehrane

1. Prehrana treba postati laganija, s manje masnoća, slanih začina i "teških" sastojaka.

2. Ječam je idalna proljetna namirnica jer blago čisti organizam, a u kuhanju su može kombinirati sa smeđom rižom i drugim žitaricama.

3. Juhe postaju laganije, manje začinjene, rjeđe te mogu sadržavati malo octa ili limunovog soka kako bi potaknule lagano čišćenje i osvježavanje cijelog organizma. Potrebno nam je nešto više tekućine nego zimi, pa kvalitetni čajevi, i naravno, voda, ne smiju biti zaboravljeni.



4. Od mahunarki, leća je zvijezda proljeća. Zelena, smeđa ili neka druga. Idealna je za juhe, variva, priloge... Tofu i tempeh se dolaskom proljeća također češće jedu jer se jednostavno kombiniraju s povrćem te brzo pripremaju.

5. Povrće s dolaskom proljeća valja maksimalno iskoristiti. Treba paziti da njegovu slakoću i hrskavost ne uništimo dugim kuhanjem. Šareni tanjur povrća je jedno od pravila proljetne prehrane.

6. Zeleno je boja proljeća. Stoga neka na vašem tanjuru svaki dan najmanje jednom bude nešto zeleno lisnato. Bogatstvo klorofila i minerala nahranit će organizam, a ujedno obaviti blagu i neophodnu detoksifikaciju.

7. Fermentirane namirnice poput misa i sojinog umaka (tamari li shoyu) također čiste organizam, posebno od masnoća koje su se nakupile zimi.

. Posebnu pažnju posvetite kvaliteti ulja koje koristite u prehrani. S dolaskom proljeća jetra i žučni mjehur su posebno osjetljivi, pa koristite samo kvalitetna hladno prešana ulja.

Za proljeće je najbolje msalinovo ulje, ali nemojte pretjerivati s količinom. Za pirjanje je dovoljna žlica ili dvije.

9. Izbjegavajte rafinirane proizvode, posebno kombinaciju šećera i bijelog brašna - i osjećat ćete se puno bolje.

Zeleno, što volim zeleno
Zeleno je proljetna superhrana. Brokula, raštika, čimulice, mladi kupus, blitva, špinat... bogati su beta karotenom, folnom kiselinom, vitaminom C, kalcijem i željezom koje ne može zamijeniti ni jedan vitaminski preparat.

Zeleno lisnato povrće ne sadrži masnoću, bogato je vlaknima neophodnom za probavu i velikim bogatstvom - klorofilom. Klorofil je snažni antioksidans koji oplemenjuje krv te pomaže obnavljanju crvenih krvnih zrnaca i hemoglobina.

Pri kuhanju zelenog lisnatog povrća uvijek treba prvo zakuhati vodu (dovoljno da visina vode u posudi bude 3 do 4 centimatera) pa tek onda staviti povrće. Zeleno lisnato povrće kuha se od dvadesetak sekundi do najviše 3 do 4 minute.

Najbolji pokazatelj je boja; jarko zelena boja znak je da je namirnica dobro kuhana i da još uvijek sadrži hranjive sastojke, dok maslinasto zelena boja upućuje na prekuhano povrće i izgubljene vrijedne hranjive sastojke.

S ranim proljećem na našim se tržnicama pojavi divlje zelje ili mišanca (možete je i sami skupljati u prirodi) koja je nevjerojatno bogata hranjivim sastojcima, a lako se kombinira s mnogim jelima.



Leća sa seitanom i divljim zeljem
2 šalice kuhane leće
250 grama divljeg zelja/mišance ili bilo kojeg gorkastog zelenog lisnatog povrća
2 režnja češnjaka
1/2 šalice sjeckanog maldog luka
200 grama seitana
1/2 šalice brašna
suncokretovo ulje za prženje
2 žlice maslinovog ulja

Nerežite seitan na kockice, uvaljajte u brašno, pa propržite na suncokretovom ulju da porumeni i uhvati se korica. Neka se ocijedi na papirnatom ubrusu.

Sitno narežite zeleno povrće. Na maslinovom ulje propirjajte luk i češnjak, pa dodajte zeleno lisnato povrće. Mijašajte na ulju prevrčući, pa dodajte dvije žlice vode da se razvije para.

Nakon 3 do 4 minute dodajte preko povrća kuhanu leću, prženi seitan i još dvije žlice vode.

Poklopite i ostavite na laganoj vatri još 4 do 5 minuta. Sve promiješajte.

Napomena:
Seitan ovom jelu daje slani okus te služi kao dodatni začin. No, ako seitan nije dovoljno slan, treba ga marinirati prije prženja s malo umaka od soje.

Ovo jelo je vrlo ukusno i s kuhanim grahom ili slanutkom.

Izvor: NetPortal
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Zodijak
Pol
Poruke 17257
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla K-Meleon 1.02
mob
Nokia the best
Povrce i prolece



S dolaskom proleca osecate se iscrpljeno, umorno, bezvoljno, zuji vam u ušima, imate vrtoglavicu... Nema razloga za brigu, rec je o prolecnom umoru. Ovo stanje se uvek javlja na pocetku proleca i, prema proceni lekara, prolecni umor je problem svake druge osobe. Iako tako deluje, ovo stanje nije sasvim bezazleno jer može dosta da oslabi imunitet i tako stvori podlogu za mnoge druge ozbiljnije bolesti. Odredene namirnice i mnogo kretanja ce vam pomoci da se opet osecate dobro. Sada je pravo vreme da na svoj meni uvrstite što više povrca, posebno zelenog lisnatog, prema mogucnostima zacinjeno svežim korenom dumbira. Ren je jedna od biljaka koje efikasno pomažu u otklanjanju prolecnog umora. Bogat je vitaminom C, prirodni je antibiotik i veoma dobro deluje na obnavljanje dobrih bakterija u organizmu. Celer se nalazi na drugom mestu najboljih boraca protiv prolecnog umora. Pošto sadrži i kalijum, savršeno ce uravnotežiti telesne tecnost i tako ce spreciti upale i bolove u zglobovima. Takode umirujuce deluje na nervni sistem, podstice rad žlezda, povecava apetit, popravlja krvnu sliku i povoljno utice na cirkulaciju i prokrvljenost organizma. Dakle, u potpunosti razbuduje organizam. Možete da jedete kao salatu, da pijete sok od celera ili jednostavno da ga ubacite kao zacin u sve što kuvate.
Cvekla, šargarepa, rotkvice, keleraba - namirnice su koje se tradicionalno opisuju kao mocni cistaci jetre, bubrega i krvi. Od žitarica prednost dajte jecmu, prosu, heljdi i raži, a smanjite proizvode od belog pšenicnog brašna.
Testenina, krompir i proizvodi od integralnog zrna žitarica izazivaju kontinuirano povecanje šecera u krvi, cime se rasteruju bezvoljnost i umor. Cak su i male kolicine ugljenih hidrata dovoljne da telo pokrene proizvodnju serotonina koji nam je odavno poznat kao glavni i odgovorni uzrok osecanja srece. Vi mu, dakle, samo omogucite dovoljno goriva, a vaše telo ce se pobrinuti za sve ostalo.

U prolece najviše treba da jedete jabuke. One sadrže visok nivo pektina koji ce se pobrinuti da se vaš metabolizam ubrza i razbudi organizam. U jabuci ima i mnogo vitamina A, B, C i u sebi sadrži i dosta gvožda. Svi ovi elementi uticace na poboljšanje vaše krvne slike. Drugo najbolje prolecno voce jeste šipak i svi proizvodi od ove zdrave biljke. Proizvodi od šipka otklanjaju prolecni umor, malaksalost i bezvoljnost, kao i sve ostale tegobe povezane s nedostatkom vitamina C. Šipak povoljno deluje na varenje i precišcava krv. Dakle, za dorucak ovih dana jedite marmeladu od šipka.

Ekstrakt korena maslacka i caj od sleza pomažu pri izlucivanju otpadnih materija iz bubrega, a biljka uva od koje se pravi tradicionalni uvin caj odlican je diuretik i cistac urinarnog trakta. Šipak je jedan od najbogatijih izvora vitamina C, a bogat je i vitaminima A, B i K. Listovi i latice ruže takode deluju osvežavajuce, a kao caj procišcavaju organizam - deluju diureticno i ubrzavaju eliminaciju otrovnih materija putem mokracnog sistema.

Izvor: Herbateka
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 28. Apr 2024, 01:24:05
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.076 sec za 18 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.