Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Program za panoramske slike?  (Pročitano 9194 puta)
26. Okt 2010, 01:33:56
Clan u razvoju

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 39
OS
Windows 7
Browser
Opera 10.63
Zanima me koji je program najbolji ili koji program vi koristite za panoramske slike?

i da li koristite stativ kad slikate slike za panoramu. . .

unaprijed hvala!!
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik


All excess is rooted in emptiness.

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 357
Zastava Northern BiH
OS
Windows XP
Browser
Opera 10.63
mob
LG L9
Nisam nikad pravio panorame tako da nisam puno upoznat sa programima, znam za besplatni Panorama Tools, ali sigurno ima i drugih.

Sto se tice snimanja za panorame, pozeljan je stativ (moze i bez njega ali je puno lakse s njim), fokusirati na beskonacno (infinity) pa iskljuciti auto fokus, slikati u manuelnom modu ili u modu sa prioritetom blende (tako da otvor blende ostane isti za sve snimke), po mogucnosti namjestiti white balance u aparatu da ne bude razlika po sirini kadra, i preklapati kadrove  oko 20-30%.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Clan u razvoju

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 39
OS
Windows 7
Browser
Opera 10.63
a to mislis, kad slikam, da fokusiram najvise i da zakljucam fokus?
to znam da se mora preklapati 20-30%
radio sam neke panoramsek slike ali iz ruke, i nimalo nije lose al vidi se tu da ima mjesta za napredak.
sad sam jos narucio stativ pa ce biti dosta lakse vjerujem...
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik


All excess is rooted in emptiness.

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 357
Zastava Northern BiH
OS
Windows XP
Browser
Opera 10.63
mob
LG L9
Koji aparat koristis?

Sa dSLR-om fokusiras na neki jako udaljeni objekat i onda iskljucis auto fokus (ili preko prekidaca na objektivu ili iz menija). Ako koristis neki P&S onda isto fokusiras na nesto udaljeno pa ukljucis manuelni fokus i vise ga ne diras. Poenta je da ti aparat ne fokusira ponovo svaki put kad pritisnes okidac do pola.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


Ko bi reko da nisam normalan?? 0_o

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke 1851
Zastava Far Far Away
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 3.6.12
mob
Nokia 
ma  u fotosopu mozes... a stativ ti ne treba po danu..

evo jedan fin tutorijal
http://www.svjetlopisi.com/2007/07/17/panorame-dok-trepnes/
IP sačuvana
social share




| ፖድጎሪጻ | Падгорыца | بودغوريتشا | Podgorica | Подъгорица | Подгорица | Ποντγκόριτσα | پودگوریتسا | Podgorytsa | פודגוריצה | Պոդգորիցա | ポドゴリツァ | პოდგორიცა | Podgorika | Podgoritsa | Podgòrica | พอดกอรีตซา | Подгориця |
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Clan u razvoju

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 39
OS
Windows 7
Browser
Opera 10.63
Koji aparat koristis?

Sa dSLR-om fokusiras na neki jako udaljeni objekat i onda iskljucis auto fokus (ili preko prekidaca na objektivu ili iz menija). Ako koristis neki P&S onda isto fokusiras na nesto udaljeno pa ukljucis manuelni fokus i vise ga ne diras. Poenta je da ti aparat ne fokusira ponovo svaki put kad pritisnes okidac do pola.

koristim canon EOS 550D

a to mi je trebalo, da fokusiram na najudaljeniju tacku i onda da mi on izoistri pa da iskljucim tu auto fokus...
kontam..
a sta ako se radi u zatvorenom prostoru? Npr. stan, dvorana, kafic,  ista sema jel?
jer probo sam napravit panoramu stana al mi je na svakoj slici autofokus bio uklucen, i nije lose ispalo nikako... s obzirom da sam iz ruke radio bilo je dosta dobro..
a pravit cu uglavnom nocne panorame---
u međuvremenu sam nabavio i stativ pa se nadam da ce lakse bit...
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik


All excess is rooted in emptiness.

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 357
Zastava Northern BiH
OS
Windows XP
Browser
Opera 10.63
mob
LG L9
Pa nije to pravilo da ti ne mozes napraviti panoramu sa auto-fokusom. Vjerovatno ti je aparat u stanu fokusirao na predmete koji su priblizno iste udaljenosti, a uz kombinaciju otvora blende i udaljenosti, vjerovatno ti je sve bilo u fokusu.

To je vise vazno ako npr. u panoramu hoces da ukljucis neki predmet u prednjem planu (npr hrpa kamenja a ti se nalazis na nekom vidikovcu), onda bi ti se moglo desiti da ti na jednom snimku oblaci budu u fokusu, a na drugom kamenje u fokusu a oblaci van fokusa, npr..

A kako mislis praviti nocne panorame? Jesi vec slikao nesto po noci? Ako slikas svjetla grada sa nekog uzvisenja onda to nije problem, mozes proci sa jednom ekspozicijom (tipicni nocni snimci). Ali ako mislis slikati nesto sa zemlje i ako su umjetna svjetla u sceni (npr. ulica osvjetljena nocu), onda tu veliki problem predstavlja dinamicki raspon scene (raspon od jako tamnih dijelova do jako svijetlih-ulicnih svjetiljki). I to se moze napraviti sa jednom ekspozicijom ali ce biti slabi rezultati. Da pravo prikazes tu scenu onako kako je vidis morao bi koristiti HDR tehniku, a to znaci puno posla za svaki snimak posebno pa tek onda spajanje u panoramu..
Ovo su npr. nocni HDR snimci:



A ova je od jednog raw snimka, ali ne mora uvijek ispasti ovako dobro:


Klikni ako hoces da vidis vece rezolucije.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Clan u razvoju

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 39
OS
Windows 7
Browser
Opera 10.63


A kako mislis praviti nocne panorame? Jesi vec slikao nesto po noci? Ako slikas svjetla grada sa nekog uzvisenja onda to nije problem, mozes proci sa jednom ekspozicijom (tipicni nocni snimci). Ali ako mislis slikati nesto sa zemlje i ako su umjetna svjetla u sceni (npr. ulica osvjetljena nocu), onda tu veliki problem predstavlja dinamicki raspon scene (raspon od jako tamnih dijelova do jako svijetlih-ulicnih svjetiljki). I to se moze napraviti sa jednom ekspozicijom ali ce biti slabi rezultati. Da pravo prikazes tu scenu onako kako je vidis morao bi koristiti HDR tehniku, a to znaci puno posla za svaki snimak posebno pa tek onda spajanje u panoramu..
Ovo su npr. nocni HDR snimci:


ma nemam bas nekog previlkog iskustva sa slikanjem navecer a pogotovo ne sa slikanjem panorama.....
uzeo sam taj aparat i prijatelj me zamolio da mu uslikam nocni klub i kafic, pa mi za to treba,,,,
gledo on te neke slike pa mu se svidile kako klubovi izgledaju panoramski, daju ti sirinu, a i meni se svidilo...

pa sam reko da cu mu to odradit..a kad vec radim volio bi da budu ok slike... ne trazim savrsestvo...

imas li savjet po tom pitanju, jer mislim da ce bit zeznuto...
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svakodnevni prolaznik


All excess is rooted in emptiness.

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 357
Zastava Northern BiH
OS
Windows XP
Browser
Opera 10.63
mob
LG L9
imas li savjet po tom pitanju, jer mislim da ce bit zeznuto...

I ja mislim.  Smile Mozda bi ti vise koristio sirokougaoni objektiv nego panorama. Zavisi koliki je klub. Sa panoramom ti mozes dobiti sirinu kadra ali ne i distorziju slike koju daju siroki objektivi (bliski predmeti djeluju veci od udaljenih, pa se dobija osjecaj prostora i dubine). Mozda mozes napraviti panoramu i sa pojedinacnim snimcima (bez HDR-a), sve zavisi od prostora i osvjetljenja. Pokusavaj, eksperimentisi, da vidis kako ide, pa ces nesto i napraviti.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


Ko bi reko da nisam normalan?? 0_o

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke 1851
Zastava Far Far Away
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 3.6.12
mob
Nokia 
IP sačuvana
social share




| ፖድጎሪጻ | Падгорыца | بودغوريتشا | Podgorica | Подъгорица | Подгорица | Ποντγκόριτσα | پودگوریتسا | Podgorytsa | פודגוריצה | Պոդգորիցա | ポドゴリツァ | პოდგორიცა | Podgorika | Podgoritsa | Podgòrica | พอดกอรีตซา | Подгориця |
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.089 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.