Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 26. Apr 2024, 00:51:54
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Proces dobijanja tečnog goriva iz uglja  (Pročitano 3709 puta)
24. Jan 2006, 12:29:10
Administrator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows 98
Browser
Mozilla
mob
Apple iPhone SE 2020


NAUKA - Utorak, Januar 24, 2006 10:48  RTS

Energetska glad u svetu, koja vodi ka rastućoj zavisnosti svetske privrede od nafte i gasa podstiče potragu za novim i čistijim izvorima energije. Ugalj je postao predmet ozbiljnih naučnih istraživanja, navodi ruski dnevnik 'Vremja novostej'.

Nemački hemičari iz Instituta za ispitivanje uglja 'Maks Plank' u Milhajmu su pokušali da usavrše tehnologiju transformacije uglja u tečno gorivo.

Proces izlaganja uglja visokom pritisku uz prisustvo vodonika i katalizatora prvi put je primenio dvadesetih godina prošlog veka Fridrih Bergius. Finalni proizvod je bila smeša ugljovodonika, pogodna za proizvodnju motornog goriva. Za svoj pronalazak Bergius je 1931. godine dobio Nobelovu nagradu, a tridesetih i četrdesetih godina njegovu tehnologiju su koristili nacisti.

Dalje usavršavanje tehnologije je izostalo, jer je proizvodnja benzina iz sirove nafte jednostavnija i jevtinija.

Hemičari iz Milhajma, pod rukovodstvom Matiasa Henela, su sada pokušali da u procesu koriste rastvorljive katalizatore, pokušavajući da obezbede maksimalni kontakt sa površinom uglja. Pokazalo se da je reakcija hidrogenizacije i pretvaranje uglja u tečnost efikasna u prisustvu smeše bora i joda, a uz veći pritisak i temperaturu dovoljan je i samo jod.

Ova tehnologija je za sada samo laboratorijski eksperiment, a uvođenje procesa u proizvodnju biće moguće samo u slučaju da pojevtini smeša rastvorljivih katalizatora. Jedinjenja bora i jod su relativno skupi, a mogu se koristiti samo u jednoj reakciji.

Direktor Energetskog instituta univerziteta u Pensilvaniji Harold Šobert je, komentarišući rad grupe Henela, izjavio za časopis 'Sajens' da smatra da su nemački hemičari na pravom putu da od uglja dobiju novu vrstu tečnog goriva.
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 26. Apr 2024, 00:51:54
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.069 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.