Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 16. Apr 2024, 11:10:48
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
1 3  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Problem sa citanjem...!  (Pročitano 12056 puta)
Moderator
Legenda foruma


Iščeznuće problema kroz poricanje stvarnosti.

Zodijak Taurus
Pol Žena
Poruke 30885
Zastava Tatooine
OS
Windows Vista
Browser
Mozilla Firefox 3.6
I manje gudre u svakom slučaju.  Smile
IP sačuvana
social share
"I find your lack of faith disturbing". Darth Vader
Pogledaj profil WWW Twitter
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije


Zivot nam vraca ono sto drugima dajemo

Zodijak Leo
Pol
Poruke 22686
OS
Windows Vista
Browser
Mozilla Firefox 3.5.8
mob
Nokia 
Nije to ništa strašno. Ja imam mnogo veći problem. Disleksičar sam  Smile

Sta je tacno disleksija? Kakav problem ti imas ?
IP sačuvana
social share


Kad pripadam tebi, tada pripadam sama sebi.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zodijak
Pol
Poruke 2
OS
Windows XP
Browser
Safari 4.1.249.1036
Hvala mnogo na odgovorima, mnogo mi znaci da znam, ali na kraju se sve svodi da dijagnoza prava mora kod lekara:P
Disleksija je ono recimo: Citam temu Burek na forumu Problem sa citanjem. . . ! Smiley

Nije nezanimljiva literatura sto citam, volim je, takodje napisao sam i kada radim vezbe, ja do 10 i izbrojim kako treba, ali posle toga sve se dovijam.  Najsmesnije od svega mi je sto sebe uhvatim kako sam zaboravio, sam sam sebi smesan (ovo i nije smesno:) Osetim momenat kada se "izgubim", kao da mi druge misli nadodju.  
Nemam poroka, a imao ih nisam, tako da sa tim nemam problema (i ne bi menjao za ovu zaboravnost:P
Ispred mene stoji knjizica sa pesmicama, koje hocu da zapamtim, i distih najobicniji iz petog ne mogu.  
Ovo sve mi nije od skora, meni se to provlaci dugo, ali nisam nalazio za vazno.  
Mogu da citam viceve ceo dan, ali ako bi trebalo nekome da ispricam, setio bi se jednog do dva.  Ostalo jedino putem neke asocijacije.  Sada da prodjem sajtom za viceve rekao bi "ovaj znam, ovaj sam procitao vec, opet ovaj" Smiley
Onaj ko mi postavi dijagnozu ima burek od mene Smiley

pozzz
« Poslednja izmena: 21. Mar 2010, 21:33:41 od Jadran007 »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Poznata licnost


ಠ_ರೃ

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke 3824
Zastava Ratkovac - Srbija
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.80
Citat
Nemam poroka, a imao ih nisam, tako da sa tim nemam problema

Mozda to i jeste problem   Smile
IP sačuvana
social share

┌─┐
┴─┴
ಠ_ರೃ
┌─┐     ┌─┐
┴─┴     ┴─┴
ಠ_ರೃ     ಠ_ರೃ
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Zvezda u usponu


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 1621
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6
Nije to ništa strašno. Ja imam mnogo veći problem. Disleksičar sam  Smile

Sta je tacno disleksija? Kakav problem ti imas ?

Poremećaj u učenju čitanja uprkos normalnoj inteligenciji, dobrom vidu, sistematskoj obuci i povoljnim edukativnim, psihološkim i socijalnim faktorima nije znak nižeg IQ-a. Naprotiv, često se radi o jako inteligentnim osobama koje imaju disleksiju.

Opširnije:

Disleksija - sindrom iza kojeg su često skriveni pravi mali genijalci



Sindrom specifičnih jezičnih poteškoća poznatiji kao disleksija kod nas je još nedovoljno poznat i nedovoljno prihvaćen - na žalost mnogo dece koja moraju da se nose s ovom nevoljom. Nedovoljno upućene osobe koje po svojoj poziciji (roditelja, učitelja, vaspitača...) direktno utiču na decu, mogu svojim neosnovanim optužbama detetu u potpunosti da zagorčaju odrastanje!
Disleksija se javlja u najranijem detinjstvu i obično se otkriva u ranom školskom dobu, kada dete počinje da savladava veštine čitanja i pisanja. Disleksična deca su prosečne ili natprosečne inteligencije, izrazito kreativna, s razvijenim posebnim, vizuelnim, stilom mišljenja. Razlikuju se oblici i nivoi disleksije, a pravovremeno otkrivanje, podrška okoline i prikladna terapija mogu da je ublaže.
Primarni problem kod ovog sindroma je što mnogi roditelji ne mogu da ga prepoznaju. Oni koji su čuli ili čitali o disleksiji mogu već kod deteta u predškolskom dobu da primete znake disleksije, ali i tada ne mora obavezno da se radi o disleksiji.
”Primetila sam da moje dete nikako ne može da pročita reč spajanjem slogova, već isključivo spajanjem slova, što ga je užasno usporavalo. Takođe je u pisanju bio vrlo neuredan, slova je pisao naopako ili bi u reči poneko izostavio. Zatražila sam mišljenje učitelja, a odgovor je bio - nemojte paničiti, dete vam je jako lenjo, malo ga pogurajte, ako u drugom razredu ne bude znalo da čita, onda se zabrinite”, priča majka dečaka koji je skupo platio učiteljevo nepoznavanje disleksije.
”U drugom razredu se ponovila ista situacija, a objašnjenje učitelja je uvek bilo isto: lenj, nezainteresovan, pa čak i glup. U trećem razredu dete je potpuno 'zablokiralo', više nije hteo ni da piše ni da čita. Škola je za njega postala pakao, a mi roditelji, zbog svog neznanja, pritiskali smo ga sve više i jače”, nastavak je ove tužne životne priče.
Da im sin ima disleksiju otkrili su, nažalost, tek kad je počelo drugo polugodište četvrtog razreda osnovne škole. Zbog velikih teškoća u pisanju i čitanju, ali i nerazumevanja nastavnika, premešten je u drugi razred, gde mu je sugerisano da ode u Dom zdravlja na „obradu” kako bi bio ustanovljen uzrok njegovog odbijanja učenja i svega što s učenjem ima veze.
Posle četvorodnevnih pregleda defektologa-logopeda, psihologa i psihijatra, majci je rečeno da dečak ima disleksiju.
Posledice su već bile tu i teško popravljive. Dete je potpuno izgubilo poverenje u sebe, u ljude, ali i u roditelje. Nije ni čudo, jer su ga ruganje, ignorisanje, izbegavanje, ismevanje pratili pune četiri godine.
Nema razloga da ne učimo na primeru drugih. Posumnjate li da neko dete ima disleksiju, potražite stručno mišljenje logopeda ili defektologa. Danas postoje vrlo jednostavni testovi pomoću kojih se može sa sigurnošću utvrditi disleksija.
Važno je takođe objasniti detetu, rečnikom prilagođenim njegovom dobu, šta mu se i zbog čega događa, biti mu podrška, iskazivati razumevanje i hrabriti ga. Takođe, s problemom i potrebama deteta treba upoznati i ostale članove porodice, školu i prijatelje.
Nastavnicima koji u razredu imaju dislestično dete preporučuje se da u radu što više koriste različita nastavna sredstva i pomagala (vizuelna, audio i slična), da imaju individualan pristup i da stvaraju pozitivnu atmosferu u razredu, u kojoj se prihvataju različitosti. Nastavnik ni u kom slučaju ne bi smeo da prisiljava disleksično dete da čita u razredu pred svima ostalima, ako ono to ne želi, zadavati mu dodatne vežbe kao što su prepisivanje, zahtevati da piše urednije i davati mu iste vremenske okvire za rešavanje zadataka kao i ostalim učenicima.
Znajte da je naslov teksta veoma osnovan - Albert Ajnštajn, Tomas Alva Edison, Leonardo da Vinči, Pablo Picasso, Volt Dizni, Agata Kristi, Džon Lenon i brojne druge značajne ličnosti imale su disleksiju, što samo potvrđuje da su zbog specifičnih poteškoća naučili da razviju drugačiji stil mišljenja i vizuelizacije, a svojim su se sposobnostima istakli i upisali među velikane.

Džon LenonAlbert AjnštajnDžon Lenon


Kako prepoznati disleksiju?

Deca s disleksijom pri čitanju menjaju redosled slova ili slogova u reči, zamenjuju ili izostavljaju neka slova, menjaju, dodaju ili izostavljaju pojedine reči.
Disleksična deca opisuju da im se pri čitanju reči okreću u različitim smerovima, da slova „igraju”, da ne mogu da uhvate red, ili da se rečenice stapaju.
Rukopis im je često neuredan i nerazumljiv, takođe dolazi do izostavljanja i zamene pojedinih slova i slogova i teškoća pri izražavanju misli u pisanom obliku. Disleksično dete je često dezorijentisano u vremenu i prostoru i ne može točno da odredi vremenski sled događanja. Zavisno od oblika i nivoa disleksije, dete može da ima sve ili samo neki od navedenih simptoma.
Deo njih može se javiti i kod određenog broja dece koja nemaju disleksiju, što često zbunjuje roditelje i nastavnike. Međutim, simptomi kod dece s disleksijom su brojniji, jače izraženi i dugo traju. Zato je važno razlikovati decu koja imaju prolazne teškoće u čitanju i pisanju, decu koja imaju trajne teškoće (disleksija) i decu koja imaju teškoće u okviru opšte smanjenih sposobnosti. Svakoj od navedenih grupa treba pristupiti na prilagođen način.
Većina stručnjaka slaže se da je glavni uzrok disleksije zamena funkcija leve i desne moždane polovine. Za jezičke funkcije mozga, dakle, i za čitanje i pisanje, zadužena je leva moždana polovina koja se još naziva analitička. Kod disleksičara zbog kašnjenja razvoja leve polovine jezičke funkcije preuzima desna. Kako desna polovina primarno vrši funkcije sinteze vizuelnog i auditivnog tipa, pojavljuju se teškoće pri analizi reči, a to objašnjava zbog čega disleksičari misle na neverbalan ili vizealan način.
I geni su važni, ali ne i presudni za nastajanje disleksije. Naime, dete može da poseduje gen za razvoj disleksije, ali to ne mora da znači da će imati taj poremećaj. Prema poslednjim rezultatima sedmogodišnjeg istraživanja sprovedenog u Velsu i zapadnoj Engleskoj, u porodicama tristotine dece koja pate od disleksije gen uzročnik disleksije je KIAA0319, ali njegov uticaj na razvoj poremećaja tek treba detaljno proučiti.
Na razvoj disleksije utiču i govorno područje i načini podučavanja čitanja i pisanja. Razlikuje se analitičko-sintetički metod podučavanja i globalni, koji je pogodniji za disleksičnu decu. U našem jeziku važi načelo da kako čujemo, tako i pišemo - zbog toga je važno analizirati glasove, što češće dovodi do pojave disleksije.
Procenat disleksije u zemljama slovenskih jezika kreće se od pet do 10 odsto, dok se u zemljama engleskog govornog područja, zbog velikih razlika između govora i pisma, penje na 15 do 30 odsto. Poređrnja radi, u Kini i Japanu gde je u upotrebi „likovno” pismo (koje obrađuje desna moždana polovina), samo jedan odsto stanovništva ima disleksiju.

Izvor: Bebin svet
« Poslednja izmena: 22. Mar 2010, 00:51:15 od WhiteGoa »
IP sačuvana
social share
@nikolajovic "People arguing over gods, religions, and national boundaries, which are absolutely imaginary." - Neil Gaiman

Očekivano, momci sa manjkom pameti i viškom adrenalina su iskorišćeni, ali #BGPride je protekao mirno a čuo sam i da žurka tek počinje. Wink
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Superstar foruma


Sačuvaj me Bože od onih kojima treba da verujem

Zodijak Virgo
Pol Žena
Poruke 51791
Zastava Srbija
OS
Windows Vista
Browser
Mozilla Firefox 3.6
mob
Nokia 
Svako od nas koliko god savršeno izgledao na prvi pogled ima neke svoje probleme i slabosti i neke svoje jake strane. Danas uz pomoć psihologa i defektologa i dodatnog truda mogu da se reše mnogi problemi.

Nekad su ravni tabani, slaba motorika i slab vid bili hendikepi koji su teško onesposobljavali ljude da ne mogu da love, da nisu u stanju da čuvaju stoku ili izdrže vojni trening.

Znam da ovo nije neka uteha ali nemam bolju.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Krajnje beznadezan

Zodijak
Pol
Poruke 10425
OS
Windows XP
Browser
Safari 4.1.249.1036
Orlando Bloom, Tom Kruz.. i jos neka riba glumica (zaboravih) su disleksicari.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Svedok stvaranja istorije

Izgledas mi kao lutkica iz Trsta ;)

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke 15222
Zastava Puerto Pollo
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 3.6
mob
HTC Wildfire S
Znam da ovo nije neka uteha ali nemam bolju.
Orlando Bloom, Tom Kruz.. i jos neka riba glumica (zaboravih) su disleksicari.

Also... na svetu postoji oko 1.5 milijarda Kineza, što znači da je svaki četvrti čovek Kinez... a to znači da ako vas je četvoro u porodici... jedan od vas je sigurno Kinez... verovatno ćale...
Mislim ni ovo nije neka uteha niti će ti pomoći u rešavanju problema... ali bar će ti skrenuti misli i uznemirenost kad te neko teši tako što te upoređuje sa idiotom Kruzom, gej Orlandom i nekom ribom glumicom koja je toliko uspešna i dobro glumi da joj se ne možemo setiti ni imena. Smiley
 Smile

@Jadran007
Pored već dobrih saveta koje si dobio moram reći i + "Quiquid latine dictum sit altum viditur" iliti "ponavljanje je majka znanja"  Smile
IP sačuvana
social share

You sharpen the human appetite to the point where it can split atoms with its desire; you build egos the size of cathedrals; fiber-optically connect the world to every eager impulse; grease even the dullest dreams with these dollar-green, gold-plated fantasies, until every human becomes an aspiring emperor, becomes his own God...
...and where can you go from there? 

OPERATION: Smile
12 MAR 2012 | 16 MAR 2012
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Poznata licnost

Prince of Persia - Warrior Within

Zodijak Taurus
Pol Muškarac
Poruke 3254
Zastava Nis
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6
mob
Samsung Galaxy S Advance
Citat
"ponavljanje je majka znanja"

A narocito razreda...  Smile uostalom, vidite Ajnstajn dokle je dogurao...  Smile

IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Krajnje beznadezan

Zodijak
Pol
Poruke 10425
OS
Windows XP
Browser
Safari 4.1.249.1036
Znam da ovo nije neka uteha ali nemam bolju.
Orlando Bloom, Tom Kruz.. i jos neka riba glumica (zaboravih) su disleksicari.

Also... na svetu postoji oko 1.5 milijarda Kineza, što znači da je svaki četvrti čovek Kinez... a to znači da ako vas je četvoro u porodici... jedan od vas je sigurno Kinez... verovatno ćale...
Mislim ni ovo nije neka uteha niti će ti pomoći u rešavanju problema... ali bar će ti skrenuti misli i uznemirenost kad te neko teši tako što te upoređuje sa idiotom Kruzom, gej Orlandom i nekom ribom glumicom koja je toliko uspešna i dobro glumi da joj se ne možemo setiti ni imena. Smiley
 Smile

@Jadran007
Pored već dobrih saveta koje si dobio moram reći i + "Quiquid latine dictum sit altum viditur" iliti "ponavljanje je majka znanja"  Smile


Citiracu Konfucija. "Samo covjek niska roda ne postuje istaknute ljude" Smiley

Kruz  jeste malo cudan, al nije kreten. I Bloom nije lutak (ko onaj iz Twilighta) nego covjek zna i da glumi.
Samo et, vole ga cure pa to smeta nekima.

Ljudi su postigli vise od tebe, i to sa ebenom disleksijom, svaki scenario moraju na neki drugi nacin da nauce,
 jer ne mogu procitati.  Smile  To je za postovanje.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1 3  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 16. Apr 2024, 11:10:48
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.12 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.