Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 29. Mar 2024, 13:44:07
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Napomena: Govor mržnje, uvrede i svako drugo ponašanje za koje moderatori budu smatrali da narušava ugled i red na forumu - biće sankcionisano.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: "Prljavi penzioneri" prekrajali Balkan  (Pročitano 1192 puta)
09. Maj 2005, 08:54:23
Prijatelj foruma
Zvezda u usponu


Zodijak Taurus
Pol Muškarac
Poruke 1737
mob
Nokia N95
"Pr­lja­vi pen­zi­o­ne­ri" pre­kra­ja­li Bal­kan

Velj­ko LA­LIĆ  08.05.2005, 18:31:43

TE­RO­RI­STE na Ko­so­vu i Me­to­hi­ji stvo­ri­lo je jed­no udru­že­nje ame­rič­kih ge­ne­ra­la u pen­zi­ji - "NPRI", us­tvr­dio je u Be­o­gra­du, na Me­đu­na­rod­noj kon­fe­ren­ci­ji o te­ro­ri­zmu, Jir­gen El­ze­ser, ne­mač­ki pu­bli­ci­sta i ured­nik ugled­nog ča­so­pi­sa "Kon­kret".
- Ovo udru­že­nje pla­ni­ra­lo je i or­ga­ni­zo­va­lo sve na­pa­de na Sr­be u de­ve­de­se­tim. Sve vre­me "NPRI" je tre­ni­rao voj­ni­ke isla­ma, a ne Al ka­i­da i Osa­ma bin La­den. Al ka­i­da ni­kad ne bi do­bi­la bal­kan­ske ra­to­ve, da ni­je bi­lo Ame­ri­ka­na­ca - ob­ja­šnja­va El­ze­ser.
On kaže da je "NPRI" pr­vi put angažovan u Hr­vat­skoj 1994. go­di­ne.
- Oni su vo­di­li Olu­ju u Kra­ji­ni, tvr­di El­ze­ser. - Oni su oružje iz Ira­na do­pre­mi­li u Tu­zlu, pa da­lje u Že­pu i Sre­bre­ni­cu.
Ne­mač­ki ana­li­ti­čar sma­tra da je "NPRI" u Bo­snu pre­ba­cio iz­me­đu če­ti­ri i de­set hi­lja­da mu­dža­he­di­na.
- Ka­da je za­vr­šen rat u Bo­sni, ame­rič­ki pu­kov­ni­ci pro­sle­di­li su ih na gra­ni­cu s Tur­skom, gde su na­sta­vi­li da ih ob­u­ča­va­ju, za pla­tu od hi­lja­du i po do­la­ra me­seč­no - na­sta­vlja El­ze­ser. - Tur­ci su ove spe­ci­jal­ce ka­sni­je ko­ri­sti­li za na­pa­de na Kur­de u Ira­ku, a on­da su po­no­vo za­tre­ba­li na Ko­so­vu...
Pre­ma oba­ve­štaj­nim po­da­ci­ma, ko­je nam pre­no­si Jir­gen El­ze­ser, "Bin La­den je od­bio da pomaže kri­mi­nal­ce iz OVK, ko­ji se ni­su bo­ri­li za islam". Ame­ri­kan­ci su, ipak, us­pe­li da iz­me­đu 80 i 120 svo­jih bo­ra­ca vra­te na Bal­kan, ovog pu­ta na gra­ni­cu s Ko­sme­tom. Oni su bi­li glav­ni u mar­ki­ra­nju me­ta na Ko­so­vu, a u le­to 2001. go­di­ne pre­ba­če­ni su u Ma­ke­do­ni­ju.
- Sve vre­me oni tvr­de da su pri­vat­na družina, ali su svi pod ugo­vo­rom s Pen­ta­go­nom - kaže Jir­gen El­ze­ser.
Za pro­fe­so­ra Dra­ga­na Si­me­u­no­vi­ća najvažnije je utvr­di­ti ne sa­mo šta ta­kva udru­že­nja ra­de već i za ko­ga. Nje­ga ne ču­di po­sto­ja­nje ova­kvih sku­pi­na.
- Na za­pa­du je sve ro­ba, zna­nje po­seb­no - ob­ja­šnja­va dr Si­me­u­no­vić. - Biv­ši ofi­ci­ri ima­ju pra­vo na obu­ku ci­vi­la, ali su­šti­na je da li ih, na pri­mer, u slu­ča­ju Bal­ka­na, pla­ća­ju al­ban­ski te­ro­ri­sti ili ame­rič­ka ad­mi­ni­stra­ci­ja. I broj­ni ofi­ci­ri na­še voj­ske i po­li­ci­je sa­da se ob­u­ča­va­ju na za­pa­du, a ta prak­sa je u for­mi me­đu­na­rod­ne raz­me­ne, i ra­ni­je po­sto­ja­la. Na pri­mer, biv­ši na­čel­nik ge­ne­ral­šta­ba JNA Velj­ko Ka­di­je­vić za­vr­šio je aka­de­mi­ju na "Vest po­in­tu". To ni­je sa­mo prak­sa za­pa­da. I na­ši in­struk­to­ri su od­la­zi­li u Afri­ku, a i mno­ge dru­ge ze­mlje ima­ju slič­ne "ne­vla­di­ne voj­ni­ke"...
Di­rek­tor Cen­tra za me­đu­na­rod­ne stu­di­je Rok­ford in­sti­tu­ta Sr­đa Trif­ko­vić, raz­mi­šlja ova­ko:
To je isto kao s ne­vla­di­nim or­ga­ni­za­ci­ja­ma ko­je ra­de po­slo­ve za vla­du ta­mo gde bi bi­lo ne­zgod­no da se ona sa­ma po­ja­vi - is­ti­če Trif­ko­vić. - Pa, na­rav­no da ne­će mi­ni­star­stvo od­bra­ne da uče­stvu­je di­rekt­no ne­gde u pr­lja­vim po­slo­vi­ma...

PO­DI­GLI I "BOND­STIL"

AME­RIČ­KI ana­li­ti­čar Emi Gud­man u in­ter­vjuu za "De­mo­kra­si­nau" raz­go­li­tio je da su "pen­zi­o­na dru­štva" upra­vo i na­pra­vlje­na zbog pr­lja­vih po­slo­va svu­da po sve­tu.
- To je bi­la ide­ja Di­ka Čej­ni­ja, dok je bio se­kre­tar od­bra­ne u man­da­tu Džor­dža Bu­ša sta­ri­jeg - ob­ja­šnja­va Gud­man. - To je, na­vod­no, ura­đe­no da bi se ušte­deo no­vac. Jed­no­stav­no, do­zvo­li­lo se pri­va­ti­zo­va­nje ve­li­kog bro­ja ak­tiv­no­sti, ko­ji su do ta­da ra­di­li ak­tiv­ni voj­ni­ci.
Čej­ni je pot­pi­sao spe­ci­ja­lan ugo­vor s "Ha­li­bur­to­nom", de­lom ču­ve­ne sta­re kom­pa­ni­je "Braun i Rut", ko­ja je od Lin­do­na Džon­so­na na me­sto pred­sed­ni­ka do­ve­la mno­ge po­zna­te Tek­sa­ša­ne. Kad je sme­njen u Pen­ta­go­nu, Dik Čej­ni po­stao je di­rek­tor "Ha­li­bur­to­na".
- Na­ši voj­ni­ci da­nas ne­ma­ju is­ku­stvo iz Dru­gog svet­skog ili Vi­jet­nam­skog ra­ta - ve­li Gud­man. - Mno­gi voj­ni­ci da­nas uop­šte ne stražare, ne či­ste svo­je ba­ra­ke, ne pe­ru klo­ze­te. Oni ne vo­de ra­ču­na o ku­hi­nji. Sve to za njih ra­di Čej­ni­je­va kom­pa­ni­ja.
Je­dan od naj­ve­ćih pri­me­ra je - kamp "Bond­stil" na Ko­so­vu, naj­sku­plja ba­za ko­ju su Ame­ri­kan­ci po­di­gli od vi­jet­nam­skog ra­ta", ka­ko kaže ovaj ame­rič­ki ana­li­ti­čar. Svi ra­do­vi po­ve­re­ni su "Braun i Ru­tu".
Oni da­nas dižu ba­ze u Kir­gi­sta­nu. To je jed­na ra­stu­ća in­du­stri­ja, ko­ja obr­će ogro­man no­vac. Sve je na­vod­no za­mi­šlje­no da voj­sci ušte­di pa­re - za­klju­ču­je Emi Gud­man.

PRI­VA­TI­ZA­CI­JA VOJ­SKE

PO­SE­BAN deo ove stra­te­gi­je či­ne ta­ko­zva­ne na­jam­nič­ke or­ga­ni­za­ci­je: "Vi­nel", "Din korp" i kod nas je naj­po­zna­ti­ji "NPRI".
- To su ofi­ci­ri kjoi su se po­vu­kli iz ak­tiv­ne službe, uglav­nom iz spe­ci­jal­nih jed­ni­ca - ob­ja­šnja­va Gud­men. - Oni se naj­vi­še ko­ri­ste za tre­ning pri­ja­telj­skih voj­ski, ali u mno­go slu­ča­je­va i za lo­gi­stič­ku po­dr­šku.
"De­mo­kra­si nau" ob­ja­vlju­je i ka­ko je "Vi­nel" zva­nič­no za­po­slen od vla­de SAD da ter­ni­ra Su­a­dij­sku na­ci­o­nal­nu gar­du. Ta gru­pa pen­zi­o­ne­ra obez­be­đi­va­la je i av­ga­ni­stan­skog pred­sed­ni­ka Kar­za­ia, či­je je tru­pe i snab­de­la no­vim oružjem, di­rekt­no iz Sje­di­nje­nih Država. "Din Korp" je ne­što kao "ame­rič­ka le­gi­ja stra­na­ca". Da­nas je tu mno­go Ukra­ji­ni­ca, Ru­sa, a mno­gi na­ši voj­ni­ci upra­vo su pre­ko "Di­na" od­la­zi­li u Za­ir da ra­tu­ju za ve­li­ki no­vac.
Naj­kon­tro­verz­ni­ji je, ipak "NPRI", ta­ko­zva­na "pr­lja­va je­di­ni­ca". Oni lič­no uče­stvu­ju u ak­ci­ja­ma, a raspolažu ve­li­kim bro­jem spe­ci­ja­la­ca s go­to­vo sva­ko­dnev­nim rat­nim stažom. Je­di­ni­cu pred­vo­de če­ti­ri štab­na ge­ne­ra­la, što je ta­ko­đe je­din­stven slu­čaj.
- To je jed­na ne­ve­ro­vat­na pri­va­ti­za­ci­ja ame­rič­ke voj­ske. Rat je ipak naj­ve­ći bi­znis - is­ti­če Emi Gud­man.
Sve to na­ja­vio je još ge­ne­ral i pred­sed­nik Dvajt Aj­zen­ha­u­er, upo­zo­ra­va­ju­ći Džo­na Ke­ne­di­ja, pri pri­mo­pre­da­ji funk­ci­je:
- Mi se da­nas mo­ra­mo naj­vi­še ču­va­ti neo­prav­da­nog uti­ca­ja voj­nog in­du­strij­skog kom­plek­sa. Po­ten­ci­jal ka­ta­stro­fal­nog di­za­nja po­gre­šno po­sta­vlje­ne mo­ći po­sto­ji u Ame­ri­ci i po­ka­zu­je na­me­ru da is­tra­je... - go­vo­rio je slav­ni voj­sko­vo­đa.
Ke­ne­di je po­ku­šao da se su­prot­sta­vi, ali se on­da sve vra­ti­lo u Tek­sas. Da­las 1963. go­di­na. Po­be­da za voj­ni in­du­strij­ski kom­pleks...

OFI­CI­RI SA­DE I PO­MO­RAN­DžE

PRO­FE­SOR Dra­gan Si­me­u­no­vić upo­zna­je nas i s ne­ko­li­ko or­ga­ni­za­ci­ja pen­zi­o­ni­sa­nih ofi­ci­ra ko­ji pro­mo­vi­šu mir u sve­tu. Po­seb­no se is­ti­ču Bri­tan­ci i or­ga­ni­za­ci­ja "CHIPS" ("čips").
- To je jed­na gru­pa pa­ci­fi­sta ko­ji ra­de bez nov­ca - ot­kri­va Si­me­u­no­vić. - Njih su na Ki­pru angažovali da mi­re Tur­ke i Gr­ke, pa su na­pra­vi­li jed­nu za­jed­nič­ku plantažu po­mo­ran­dži na po­gra­nič­noj li­ni­ji. I oni su ih sa­di­li svo­jim ru­ka­ma. U Afri­ci je ta or­ga­ni­za­ci­ja mi­ri­la za­va­đe­ne et­nič­ke gru­pe po­di­za­njem za­jed­nič­kog Do­ma zdra­vlja. Lju­di me­đu­tim, kao da žele vi­še da se bo­re, ne­go da se mi­re. Kao da, na kra­ju, ne mo­ra­ju uvek da se po­mi­re...

Izvor:
http://www.novosti.co.yu/vest.php?vest=40227&rubrika=Društvo
IP sačuvana
social share
Everything that has a beginning has an end. Smile
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 29. Mar 2024, 13:44:07
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.078 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.