Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Napomena: Govor mržnje, uvrede i svako drugo ponašanje za koje moderatori budu smatrali da narušava ugled i red na forumu - biće sankcionisano.
Idi dole
Stranice:
2  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Priprema se novo suđenje za ratne zločine počinjene u "Lori"  (Pročitano 3592 puta)
29. Nov 2006, 13:21:49
Administrator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0
mob
Apple iPhone SE 2020
Priprema se novo suđenje za ratne zločine počinjene u "Lori"

Ubijali i mučili strujom zarobljenike


Svedočenjima potvrđeno da su ubijena najmanje trojica zatvorenika. Zarobljenici brutalno premlaćivani, mučeni elektrošokovima i polivani šmrkom

Hrvatska je pred novim velikim sudskim procesom za ratne zločine jer, kako piše Slobodna Dalmacija, očekuje se početak suđenja za "Lora 2". Prema navodima hrvatske štampe, za mučenja i smrt ratnih zarobljenika 1992. godine u vojnom zatvoru "Lora" biće optuženi Tomislav Duić, Tonči Vrkić, Ante Gudić, Emilio Bungar i Anđelko Botić. Svi oni su poznati tamošnjoj javnosti jer su već osuđeni za ratni zločin nad civilnim stanovništvom, ali presuda još nije postala pravosnažna. U međuvremenu, Duić i Bungur su i dalje u bekstvu.

Iživljavali se nad vojnicima


Jedan od preživelih logoraša Milanče Tošić, ispričao je da je od 1991. do 1992. godine bio na odsluženju redovnog vojnog roka u mestu Gabela, kod Čapljine. Pošto je kasarna bilo pod višednevnom opsadom pripadnika hrvatskog Zbora narodne garde, kapetan JNA Duško Gidić dogovorio se s lokalnim vlastima da preda ovaj objekat, s tim da se vojnicima omogući bezbedan povratak u Jugoslaviju. Međutim, čim su nenaoružani vojnici JNA napustili skladište, opkolili su ih pripadnici HVO.

- U mojoj grupi bilo je 15 vojnika i tri oficira. Potrpali su nas u jedan kombi i odvezli u mesto Neum, kod Ploča, gde su nam uzeli lične podatke, a zatim nas u večernjim satima prebacili u Split. Tu smo jedno vreme bili u objektu pripadnika vojne policije ZNG na Dračevcu, gde su nam nanovo uzimali podatke i ispitivali uz maltretiranje, udaranje i šamaranje. Iste večeri su nas prebacili u "Loru". Nas četvorica smo bili zatvoreni u bloku A, u ćeliji veličine oko dva puta tri metra, u kojoj skoro naredne dve nedelje nije bilo kreveta ni stolica, pa smo spavali na betonu, s tim što prva dva-tri dana nismo imali ni ćebad ni dušeke - prisećao se Tošić svojih tamnovanja u "Lori".
Tošić kaže da su ga stražari gotovo svaki dan tukli i nekada primoravali da po čitav dan i noć pevaju ustaške pesme i pri tom stražare pozdravljaju ustaškim pozdravom.
      


- Iživljavali su se i tako što su su nas polivali šmrkom pod velikim pritiskom, da nas je mlaz vode prosto bacao na zidove ćelije. U tri navrata bio sam mučen strujom u jednoj prostoriji bloka A. Struja je puštana preko induktora poljskog telefona, a ja sam morao da držim krajeve provodnika u rukama i da brojim do 15. Dešavalo se da posle prvog udara struje ispustim žice, pa su me zbog toga terali da ih čvrsto držim, uz pretnju da će mi žice vezati za prste i sprovesti kroz uši. Od udara struje padao sam na pod i bio potpuno ošamućen i dezorijentisan. Međutim, bez obzira na to oni su me terali da ponovo ustanem i čitav postupak su ponavljali. Najviše su me tukli i mučili strujom Anđelko Botić i Gudić. Često me je bejzbol palicom tukao i upravnik zatvora Toma Dujić - nastavio je Tošić i naglasio da je posebno surov odnos prema zarobljenicima bio u takozvanom bloku Ce.

Lomili vilice


On preča da su u bloku Ce naročito bili mučeni i tučeni Luka Adžić, Gavrilo Tripković i njegov brat Damjan, Jelenko Kovačević, Gavrilo Kovačević, Dobrivoje Bojović, kao i piloti bivše JNA Milan Mićić, Goran Pantić, Dragan Arsovski i Nikola Đerfi. Stošić kaže da su ovi zarobljenici bukvalno bili izobličeni od batina. Adžiću su uši su bile natečene i visile su poput nekih lopti, a zubi skoro svi izlomljeni. Braća Tripković bili su polomljeni od batina, dok su Kovačevićima bile polomljene vilice, pa su im iz usta virile žice od proteza. Prema Stošićevim rečima, zatvorenike iz bloka Ce stražari su najčešće tukli bejzbol palicama i pendrecima.

Bili crni od batina

- Za vreme moga boravka u "Lori" znam da su u tom zatvoru ubijena trojica zarobljenika. Prvi je bio jedan mladi vojnik iz Kragujevca, koga su zvali Beli orao jer su mu u džepu našli amblem belog orla. Toliko su ga tukli da je bio potpuno crn od podliva po telu, ljubičast u licu, a na nogama je imao otvorene rane tako da su se videle rupe, a ćelija je bila sva umazana od krvi, izmeta i mokraće. Od njegovih jauka tokom noći nismo mogli da spavamo. Jednog dana sam čuo da je zaklan. Drugi ubijeni zatvorenik zvao se Vlado Savić. NJega su prethodno toliko tukli da je on bio gotovo psihički poremećen. Ubijen je i jedan civil, po nacionalnosti Srbin iz okoline Splita. Pokušao je da beži, ali su stražari pucali i ranili ga. Zatim su ga uz batinanje odveli u ve-ce u bloku A, gde su nastavili da ga tuku. Došao je i Tomo Dujić. Video sam da ga on najviše tuče. Onda su stražari povadili noževe i izboli ga - ispričao je Tošić i dodao da je tokom boravka u "Lori", zajedno sa Žarkovićem i Čučkom od sanduka za municiju napravio nekoliko mrtvačkih kovčega.

Milanče Tošić tamnovao je u "Lori" sve do 20. avgusta 1992. godine, kada je u razmeni zarobljenika najpre prebačen u Kerestinac kod Zagreba, a zatim u Osijek. Razmenjen je u Nemetinu 14. septembra 1992. godine.
B. Dodoš


UTRLJAVALI ULJE U RANU

Najbrutalnija mučenja u "Lori" doživeli su Duško Jelić, Vlado Savić i Bojan Vesović. Najmlađi od njih bio je osamnaestogodišnji Kragujevčanin Bojan Vesović i njegovi posmrtni ostaci jedino su i nađeni. On je kao vojnik JNA, 2. maja 1992. godine, ranjen u nogu kod Livna, a zatim i zarobljen. Dovezen je u vojni zatvor "Lora", ali tadašnji zatvorski zapovednik Tomislav Duić nije dopustio da se ranjeniku ukaže pomoć, pa mu se rana inficirala. Prema izjavama svedoka, vojni policajci su skakali po mladićevoj nozi i u ranu mu utrljivali sredstvo za čišćenje oružja, dok ga je Duić redovno premlaćivao, tako da se mladićevo zapomaganje čulo u celom zatvoru. Kada je podlegao, Vesovićevo telo je odvezeno i bačeno negde u Bosni, ali je 2004. godine nađeno. Analizom DNK je utvrđeno o kome je reč.
   

Izvor: Glas Javnosti
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Zvezda u usponu


Zodijak Pisces
Pol Muškarac
Poruke 2395
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0
vozili mrtvo tijelo iz splita u bosnu???? Smile

ma ajde molim te, mogli su ga baciti ribama i nikad ne bi bio nađen, meni tu dosta stvari nema logike ali...
IP sačuvana
social share
...snaga udarca mi varira...
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu


heroj ulice

Zodijak Sagittarius
Pol Muškarac
Poruke 1874
Zastava Hrvatska
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.8
mob
Motorola v360v
vozili mrtvo tijelo iz splita u bosnu???? Smile

ma ajde molim te, mogli su ga baciti ribama i nikad ne bi bio nađen, meni tu dosta stvari nema logike ali...
ni meni nema logike.. sve mi to malo zvuči prebrutalno.. ali ako je istina onda treba da im sude svakako jer nitko ne zaslužuje da ga se tako muči..
IP sačuvana
social share

Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Jet set burekdzija


Србија

Zodijak Libra
Pol Muškarac
Poruke 7739
Zastava Apatin
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0
mob
Nokia 
A imalo vam je logike kada su optuzili nasu vojsku kako su vozili tela sa Kosova u okolinu Beograda???
Naravno da ih treba osuditi kao i ostale koji su pravili zlocine bili Hrvati,Srbi ili Turci.
Videcemo sta ce hrvatsko pravosudje sada uraditi tj koliko ce biti (ne)naklonjeni.
IP sačuvana
social share
Leeds United....Movin' On Up


“Jedan za sve – svi za jednoga” lozinka nasa “Smrt ili slavu”
Boze daj nam snage da stvorimo otadzbinu pravu.
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije

нећу жваку 'оћу кусур!

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 17546
Zastava Србија
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.02
mob
Nokia ispo iz modu
A imalo vam je logike kada su optuzili nasu vojsku kako su vozili tela sa Kosova u okolinu Beograda???
Naravno da ih treba osuditi kao i ostale koji su pravili zlocine bili Hrvati,Srbi ili Turci.
Videcemo sta ce hrvatsko pravosudje sada uraditi tj koliko ce biti (ne)naklonjeni.

I ne samo vozili nego ih uredno sahranili u batajnici sa sve lichnim kartama, i gle chuda tela pochela da trule a lichne karte ostale kao nove  Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Svakodnevni prolaznik


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 283
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
To suđenje nema smisla jer nijedan sud u Splitu ih neće osuditi, to je takvo okruženje. Drugo bi bilo da Zagreb to preuzme no situacije je takva da je to sada nemoguće. NIšta od toga.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije

нећу жваку 'оћу кусур!

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 17546
Zastava Србија
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.02
mob
Nokia ispo iz modu
ma kako god okrenes srbi i hrvati nisu u stanju ni da ratuju a da se ne umesa neko sa strane da im sudi  Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Jet set burekdzija


Србија

Zodijak Libra
Pol Muškarac
Poruke 7739
Zastava Apatin
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0
mob
Nokia 
To suđenje nema smisla jer nijedan sud u Splitu ih neće osuditi, to je takvo okruženje. Drugo bi bilo da Zagreb to preuzme no situacije je takva da je to sada nemoguće. NIšta od toga.

I predpostavio sam da ce biti tako.
"Pojo vuk magare"
Neka ih posalju ovde da im ja sudim  Smile
IP sačuvana
social share
Leeds United....Movin' On Up


“Jedan za sve – svi za jednoga” lozinka nasa “Smrt ili slavu”
Boze daj nam snage da stvorimo otadzbinu pravu.
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Legenda foruma


Ko tebe kamenom, ti njega hlebom... starim 15 dana

Zodijak Leo
Pol Muškarac
Poruke 36573
Zastava Beograd
OS
Windows 2000
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
HTC One
Sudice im sud. Ovakav komentar ce nekom doci kao kec na jedanaest, kao povod  za neku glupu prepirku, pa se uzdrzi ubuduce. Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Zvezda u usponu


Zodijak Pisces
Pol Muškarac
Poruke 2395
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0
ne boj se runnere ekipa zna prepoznati dječije napuhavanje Smile
IP sačuvana
social share
...snaga udarca mi varira...
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.086 sec za 17 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.