Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2 3  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Pri odabiru ljubavnog partnera važna su nam mišljenja okoline  (Pročitano 4646 puta)
16. Jun 2010, 22:10:01
Moderator
Legenda foruma


Iščeznuće problema kroz poricanje stvarnosti.

Zodijak Taurus
Pol Žena
Poruke 30885
Zastava Tatooine
OS
Windows Vista
Browser
Mozilla Firefox 3.6.3
Pri odabiru ljubavnog partnera važna su nam mišljenja okoline



Mnogi ljudi su uvjereni da pri odabiru ljubavnog partnera odlučuju potpuno neovisno o sudu drugih. Studija provedena na Indiana University otkriva suprotno.

Na odluke kako muškaraca tako i žena, pri odabiru kratkotrajnih i dugotrajnih partnera utječe mišljenje prijatelja, ali i mišljenje potpunih stranaca. "Ljudi ne žive u vakuumu. S evolucijske točke gledišta korisno je imati mehanizme koji omogućavaju prikupljanje društvenih informacija iz naše okoline", iznose svoj stav Skyler Place, istraživač sa Indiana University Department of Physiological and Brain Sciences i Peter M Todd, profesor na Indiana University's Cognitive Science Program, koji su zajedno proveli ovo istraživanje.

"Iako se čini da bi pri odabiru partnera za ljubavnu vezu najbolje bilo donijeti odluku bez uplitanja drugih, stvarnosti je drugačija", rekao je Place. Ljudi, poput mnogih životinja, obraćaju pozornost na stav okoline, što je označeno nazivom terminom "kopiranjem odabira" partnera. Ono što se sviđa drugima može biti dobro i za mene. Da svaka jedinka pri izboru partnera vodi računa o onom što druge drže poželjnim, jasno je pokazano osobito kod ptica i riba, dok je ovo prva studija koja se pozabavila načinom odabira u ljudi. Metodologija je bila vrlo slična onoj primijenjenoj u studiji ponašanja životinja. Rezultati ispitivanja su objavljeni u online i u tiskanom obliku časopisa Evolution and Human Behavior.

U studiju su se kao dragovoljci uključili studenti Indiana University. Grupu ispitanika je sačinjavalo 40 studentica i isto toliko studenata. Ispitanicima su prikazivane snimke "speed datinga", popularnog načina organiziranih susreta ljudi koji žele pronaći odgovarajućeg partnera. Na snimkama su prikazana događanja pri druženju potencijalnih ljubavnih partnera, pri čemu je bilo vidljivo kako dolazi do odabira partnera. Gledanjem spota, muški i ženski sudionici ispitivanja su se zainteresirali za osobe iz spota, čak su izjavili su da bi se upustili u kratkoročne ili dugoročne veze s njima. Pritom bi za svog partnera izabrali one koje su doživjeli kao uspješne u spotu. Nadalje, fizička privlačnost ispitanika i osobe u spotu utječe na to koja će osoba biti kopirana. Video prikazi su općenito pobudili interes muškaraca za žene iz spota. Taj interes je dodatno povećavala zainteresiranost drugih muškaraca u spotu za istu ženu, a pogotovo ako su muškarci u spotu bili privlačniji od samog sudionika studije.

Kod sudionica studije, interes za muškarce je porastao u sličnoj mjeri, ali za razliku od muških ispitanika, njihov interes za muškaraca je smanjivala ženska nezainteresiranost za partnera u video prikazu. Place smatra da su uočene razlike vezane uz ranije poznate razlike u reakcijama spolova. Žene su izbirljivije i manje seksualno dostupne mogućim partnerima. Također, žene prosuđuju nezainteresiranost za partnera u spotu kao znak njegove slabije kvalitete.

Zanimljiv je nalaz kako je na stav ispitanika djelovala fizička ljepota muškaraca iz spota. Place je utvrdio da se interes muških sudionika studije za žene u spotu povećavao s atraktivnim izgledom muškaraca u spotu. "Za muškarce je važna usporedba vlastite privlačnost s onom drugih ljudi. Tako na muško ponašanje mogu utjecati samo drugi muškarci za koje oni drže da su barem isto toliko privlačni kao i oni", rekao je Place. "Isti učinak smo zamijetili i u žena u većoj provedenoj studiji, čiji se rezultati još obrađuju."

Place ističe da na izbor partnera dodatno utječe stav stranaca. "Naravno da ljudi vode računa o tome što misle prijatelji i obitelj o njihovim mogućim ljubavnim partnerima. Iznenađuje međutim utjecaj potpunih stranaca. Ako dođete na zabavu i ne poznate nikoga, možda ćete pomisliti, zašto bi me bilo briga što itko ovdje misli? U stvarnosti, mi često mijenjamo svoj izbor i okrećemo se prema onima koji su poželjni po mišljenju naše okoline."

Izvor: Znanost
IP sačuvana
social share
"I find your lack of faith disturbing". Darth Vader
Pogledaj profil WWW Twitter
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Poznata licnost


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 2754
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6.3
Uvek sam  izuzetno  vodio racuna o  misljenju  sveta beloga prilikom  izbora partnera .  Smile
IP sačuvana
social share
“The quick brown fox jumps over the lazy dog.”

Najsladje se smeje onaj koji prvi puca .
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Zvezda u usponu


Zodijak Aries
Pol Žena
Poruke 1981
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6.3
Jest kako ljudi vole da se prave vazni i da ubjedjuju sve oko sebe kako im nije bitno sta neko drugi misli o njima i njihovim izborima, ali...

Nema nista tuznije, nego kad drustvo krene da ti zaobilazi kucu, jer im je neprijatno u drugstvu tvoje bolje polovine, kad ukapiras da se rodbinom i prijateljima vidjas samo po njihovim kucama ili po kaficima, ili da bivas iskljucen sa nekih dogadjanja zato sto je ljudima lakse da tebe ne pozovu, nego da trpe smaranje tvoje voljene osobe.

Uostalom, ako se desi da se tvoj izbor ne dopadne nikom ko tebe voli i poznaje, to bi trebao da ti bude ozbiljan signal da nesto ili s tobom ili s tom osobom nije u redu.
IP sačuvana
social share
'If you wish to make an apple pie from scratch, you must first invent the universe." - Carl Sagan


I may be lazy, unmotivated and arrogant, but at least I'm good at it.
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Supermoderator
Legenda foruma


Always outnumbered, never outgunned.

Zodijak
Pol
Poruke 47481
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.5.9
Uopste mi nije vazno misljenje okoline, jer smatram da sam sposobna i dovoljno mudra da sebi izaberem osobu zbog koje me nece izbegavati na porodicnim okupljanjima ili hapsiti na ulici  Smile

To mozda nece biti doktor nauka ili osoba koju je Forbs proglasio za najboljeg biznismena decenije, ali nece ni biti prostacina ili bolesnik zbog koga ce me biti sramota da se pojavim u javnosti.

Jedno je sigurno, da ne postoji osoba koja odgovara svima. Kada bih se trudila da ugodim svima do cijeg misljenje mi je inace u zivotu stalo, verovatno bih se zabavljala sa automatom za cokoladice i pivo. Ili bankomatom.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Jet set burekdzija


zvekete rodjaci

Zodijak Aries
Pol Žena
Poruke 6156
Zastava Суботица
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6.3
mob
Nokia 3220
Pri odabiru ljubavnog parnera misljenje okoline treba izbegavati u sirokom luku, a kada stupite u vezu u jos sirem.
IP sačuvana
social share
“Before you diagnose yourself with depression or low self-esteem, first make sure that you are not, in fact, just surrounded by assholes.”


William Gibson
Pogledaj profil Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Legenda foruma

Frankly, my dear, I don't give a damn.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke 45679
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.5.9
Ja citam vase postove i ne verujem  Smile Smile

Da, i meni misljenje okoline nije preterano bitno ali ne mozemo to odbaciti kao faktor o odlucivanju sa kim cemo biti u vezi a sa kim ne. Naravno da licno misljenje treba da bude na prvom mestu ali trebamo poneki put poslusati i savete prijatelja (ako je pravi prijatelj) ili ne poslusati ( ukoliko nije pravi prijatelj). Da znam, generalizujem prijateljstvo na "bolja" i "losija" ali obicno je tako u nekoj meri

Mozemo se praviti da nam je svejedno kada neko kaze "E, ona-on je takva-takav" ali nikada nam nije svejedno kada cujemo nesto o osobi koja nam se svidja ili sa kojom smo u vezi od nekog ko nam je vise-manje blizak. Zato je bolje poslusati savete prijatelja ali sami proceniti kakva je neka osoba kroz sopstveno iskustvo
IP sačuvana
social share



"Oni koji su vešti u borbi, ne obuzme ih bes. Oni koji su vešti u pobedi, ne obuzme ih strah.
 Zato mudri pobeđuju pre borbe, dok se neznalice bore da bi pobedili"
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Legenda foruma

You'll never see me fall from grace

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 48490
OS
Windows XP
Browser
Safari 4.1.249.1045
Зависи шта ко подразумева под околином ... мислим мени се у принципу хебе за мишљење комшија, познаника и уопште већине људи које познајем.  Smile Али има неколико људи чије мишљење ценим и због чијег би се неодобравања озбиљно запитао ''захебалих се код ове''  Smile

уосталом само будала мисли да је увек у праву  Smile

IP sačuvana
social share

It's all a fucking joke anyway


       Tim: You never say please. You never say thank you.
Frank: Please don't be an idiot. Thank you.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Jet set burekdzija


zvekete rodjaci

Zodijak Aries
Pol Žena
Poruke 6156
Zastava Суботица
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6.3
mob
Nokia 3220
A sta ako je misljenje tog mog pravog prijatelja ili rodjaka pogresno? Ili ako je prijatelj/rodjak jednostavno budala ali nam je drag iz nekog desetog razloga, a pri tom je kao stenica uporan u svojoj gluposti misleci da nam time cini dobro ? Da li ga i onda treba poslusati ?
IP sačuvana
social share
“Before you diagnose yourself with depression or low self-esteem, first make sure that you are not, in fact, just surrounded by assholes.”


William Gibson
Pogledaj profil Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Supermoderator
Legenda foruma


Always outnumbered, never outgunned.

Zodijak
Pol
Poruke 47481
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.5.9
Ili ti recimo majka kaze:"pa sine on je fini, ali slikar .. tu nema para" .. ko sto je jednoj mojoj drugarici rekla majka .. jel treba sad da prekida vezu sa covekom koga voli zato sto on jednog dana nece biti direktor banke  Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Legenda foruma

Frankly, my dear, I don't give a damn.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke 45679
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.5.9
A sta ako je misljenje tog mog pravog prijatelja ili rodjaka pogresno? Ili ako je prijatelj/rodjak jednostavno budala ali nam je drag iz nekog desetog razloga, a pri tom je kao stenica uporan u svojoj gluposti misleci da nam time cini dobro ? Da li ga i onda treba poslusati ?
Kako znas da je pogresno? Samo zato sto misli suprotno od tebe ne znaci da misli pogresno  Smile

Uglavnom, kao sto sam napisao, poslusas savet pa sama ocenis kroz tvoje iskustvo. Postoje ljudi koji su mi dragi i cije misljenje cenim toliko da se ne bih naljutio da mi kazu za neku osobu bilo sta. Jednostavno bi ih saslusao a potom dobro otvorio oci da sam uvidim da li je to zaista tako  Smile


Ili ti recimo majka kaze:"pa sine on je fini, ali slikar .. tu nema para" .. ko sto je jednoj mojoj drugarici rekla majka .. jel treba sad da prekida vezu sa covekom koga voli zato sto on jednog dana nece biti direktor banke  Smile
Pa ako je materijalista onda treba, ako nije onda ne treba  Smile
IP sačuvana
social share



"Oni koji su vešti u borbi, ne obuzme ih bes. Oni koji su vešti u pobedi, ne obuzme ih strah.
 Zato mudri pobeđuju pre borbe, dok se neznalice bore da bi pobedili"
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2 3  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.068 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.