Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Prevremeno otkazivanje jajnika - raširena ženska bolest  (Pročitano 2177 puta)
30. Jan 2006, 12:00:19
Administrator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows 98
Browser
Mozilla
mob
Apple iPhone SE 2020
POF - raširena ženska bolest

Prevremeno otkazivanje jajnika može biti uzrok neplodnosti, najčešće kod žena u trećoj deceniji ali nije retkost ni kod mnogo mlađih

Ne dešava se baš retko da se relativno mlada žena obrati lekarima zbog nemogućnosti da zatrudni i tada sazna da pati od bolesti za koju nikada nije čula - takozvanog prevremenog otkazivanja jajnika, čiji je skraćeni naziv POF. Američki stručnjaci tvrde da ova bolest pogađa jednu od 100 žena mlađih od 40 godina. Ipak, zanemarljiv je broj ljudi koji znaju da tako nešto uopšte postoji.
      

Pravo vreme za mamografiju

Većina doktora se slaže da bi žene prvi put trebalo da mamografijom prekontrolišu grudi oko 40. godine, a posle toga isto ponove za godinu-dve. Ipak, dame koje su pod većim rizikom na ovaj korak mogle bi da se odluče i pre. U toj grupi su one koje su imale rak dojke ili su u porodici imali slučajeva istog ili srodnog oboljenja. Postoje dve vrste mamografa. Prvi se koristi na ženama koje nemaju simptome raka i evidentira eventualne promene, a drugi dijagnosticira već nastale promene, poput oteklina, kvržica, poremećaja na bradavicama. Ako rezultat mamografije iziskuje dalje istraživanje, pacijenti se obično šalju na ultrazvuk ili skener. U nekim slučajevima se operacija hitno preporučuje. Tada se biopsijom uzima uzorak tkiva koji se šalje na analizu da bi se utvrdilo da li je tkivo benigno ili maligno.
I. S.
      
   
   

Neobaveštenost o POF-u najčešće je posledica toga što naučnici još uvek nisu sigurni šta izaziva iznenadni prestanak ovulacije kod žene koja je inače potpuno zdrava. Ali u nekim slučajevima, POF se dovodi u vezu s autoimunim bolestima i defektima na hromozomima. On, izgleda, može da bude i "porodično nasledstvo". Naime, u određenim familijima postoji "istorija" takve abnormalnosti.

Eksperti naglašavaju da prevremeno otkazivanje jajnika nije isto što i prevremena menopauza. Dok žene koje prolaze kroz menopauzu retko dobijaju, ili ne dobijaju menstruaciju, one s POF-om je obično imaju, mada ona nije najurednija.

Podaci prikupljeni u Sjedinjenim Državama pokazuju da se POF javlja i kod tinejdžerki, tačnije kod jedne na svakih 10.000, ali da je najrašireniji među ženama u 30. godinama. Prema rečima specijalista za plodnost, mnogi lekari ignorišu izostanak menstruacije misleći da je prouzrokovan stresom, ali bi testiranje na POF moralo da se obavi posle tri "preskočene" menstruacije. Ako je u pitanju ova bolest, na nju bi ukazao visok nivo folikulo stimulirajućeg hormona u krvi.

Simptomi POF-a su mahom oni koji se javljaju i u menopauzi. To su valunzi, noćno znojenje, smanjena želja za seksom i začetak osteoporoze. Međutim, kod žena s POF-om povećan je rizik od bolesti tiroidne i nadbubrežne žlezde, upale tkiva oko tiroide, autoimunih bolesti, perniciozne anemije i velike slabosti mišića. Osim toga, moguće je da one s manje od 30 godina imaju Y-hromozom. Zbog svega toga, neophodno je podrobno ispitivanje. Ukoliko se ne ustanovi postojanje nekog od pomenutih oboljenja, žrtve POF-a se leče kao i starije žene u menopauzi - hormonskom terapijom. Uz to se i njima savetuje da promene način ishrane i da vežbaju da bi sprečile razvoj osteoporoze.

Američki istraživači kažu da pet do 10 odsto žena kod kojih je registrovano prevremeno otkazivanje jajnika ipak ostaje u drugom stanju. Što se ostalih tiče, njihove šanse da postanu majke prilično su velike ako se odluče za usađivanje oplođenog jajašceta neke druge žene.


Izvor: Glas Javnosti \ Priredila S. Prokić
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.106 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.