Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 24. Jul 2025, 09:48:05
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 0 gostiju pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Preterali ste sa sunčanjem?  (Pročitano 370 puta)
24. Jul 2007, 16:37:35
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Zodijak
Pol
Poruke 17257
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.22
mob
Nokia the best
Preterali ste sa sunčanjem?
Vreli letnji dan


I najboljima se događa da izgore na suncu. Šta čovek može da preduzme kad shvati da izgleda kao reš prepečen tost

Uprkos najboljim namerama i obilju korisnih informacija, svi smo bar jednom u životu bili žrtve sunčanih zraka koji, kao što znamo, ne uzrokuju samo opekotine već i prevremeno starenje i rak kože. Tipična opekotina nestaje za nekoliko dana, ali zlo koje učini vašoj koži može da izbije na videlo i nekoliko godina kasnije. Evo šta prema rečima poznatog dermatologa iz Majamija Krega Ajhlera možemo da preduzmemo "posle štete".

Osnovni podaci. - Sunce na Zemlju šalje dve vrste ultravioletnih (UV) zraka. UVA zraci prodiru u dublje dermalne slojeve i uništavaju kolagenska vlakna zadužena za čvrstinu kože, a posledica su bore i "urušavanje". UVB zraci, koje apsorbuje epiderm (spoljni omotač kože), oštećuju ćelije i uzrokuju zapaljenje i crvenilo (sunčane opekotine).

Na šta treba paziti. - Pored grimizno crvenog lica, i sledeći simptomi upozoravaju da je vreme da bežimo sa sunca.
Svrab. Osećaj se javlja zbog prisustva histamina, hemikalija koje u organizmu nastaju kao reakcija na zapaljenjski proces.
Rane i plikovi. Ukazuju na mnogo teže opekotine u kojima se oštećenje proširilo od epiderma do dermalnih slojeva. Ovu vrstu sunčanih opekotina prate jeza, visoka temperatura i mučnina.

Najdostupniji lekovi. - Evo najlakših načina da ublažite muke.
Smanjite otok. Hladite mesto i prvih 12 sati posle zadobijenih opekotina uzimajte antizapaljenjski preparat kao što je brufen.
Sprečite dehidraciju. Pijte što više vode kako biste nadoknadili H2O koju vam je sunce "ispumpalo" iz tela.
Hladite se. Ne stavljajte na opekotine nikakve masne supstance. Ti kućni lekovi zadržavaju toplotu i usporavaju proces ozdravljenja. Umesto toga, hladite opečenu kožu lakim gelovima koji sadrže umirujuće sastojke na bazi aloje ili kamilice.
Mišljenje stručnjaka. Nikad nije kasno da počnemo sa korišćenjem zaštitnog preparata, čak ni kad je koža već uveliko pocrvenela. "Pregorela koža je podložnija daljem oštećenju budući da ćelije rade "prekovremeno" ne bi li se oporavile i da više nisu u stanju da obezbede ni najosnovniji nivo zaštite", kaže dr Kreg Ajhler.

Savet br. 1. Iako će opekotine proći, mnogo je jednostavnije da ih sprečite koristeći SPF 30 (ili veći), kako za lice tako i za telo. Važno je da ne škrtarite na "mažama" (za lice vam je, na primer, potrebna puna supena kašika!) kako biste što duže sačuvali zdravu kožu i mladalački izgled.
Najnovije studije. Svode se na isto: potragu za "čudom" koje bi zaustavilo starenje. Istraživači Univerziteta u Mičigenu otkrili su restilejn: ubrizgava se protiv bora, a ubrzava i proizvodnju kolagena bez kojeg nema jedre i zategnute kože. "Mi već uveliko koristimo restilejn za popunjavanje finih linija i površina na kojima se kolagen istanjio", kaže autor studije dr Džon Vorhes.
(Zasad) samo želja. Zanimljivo je da u svim anketama na temu: "Kakav preparat za sunčanje priželjkujete u budućnosti?" većina daje isti odgovor: "U tableti! Popiješ i ne brineš". Lepo zvuči, priznajemo. Zasad postoji samo takozvani sunčani suplement, ali on i jeste samo to: dodatak klasičnim mazalicama. Zove se "heliocare", sadrži ekstrakt paprati i delimično štiti od UV zraka koji uspeju da se "probiju" kroz losion za sunčanje. Kozmetičari su optimisti jer studije pokazuju da smanjuje broj oštećenih kožnih ćelija. Lekari su, međutim, sumnjičavi prema "pilulama za sunčanje" koje bi obezbeđivale megadoze antioksidanta kao što su vitamin C i karotenoidi, ubeđeni da bi od ovih supernutrijenata bila slaba vajda. "Naše telo ne snabdeva kožu vitaminima. Koža je čak među poslednjim organima koji ih primaju", kaže dr Vorhes.



Izvor: Viva
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 24. Jul 2025, 09:48:05
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Nova godina Beograd :: nova godina restorani :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Sudski tumač Novi Beograd

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.048 sec za 13 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.