Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Premijer "težak" kao 38 kožarskih radnika  (Pročitano 1015 puta)
25. Dec 2004, 03:20:06
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
mob
Apple iPhone 6s
Premijer "težak" kao 38 kožarskih radnika
Vojislav Koštunica će mesečno primati 106.000, potpredsednik vlade 93.000 dinara, ministri oko 90.000, a zamenici oko 78.000. Od januara do novembra ove godine prosečne zarade u privredi su iznosile 12.882, a u vanprivredi 16.080. Siromašno 60 odsto građana

BEOGRAD - Kako žive radnici koji rade u industriji kože i krzna sa prosečnom platom od 2.779 dinara, premijer Vojislav Koštunica verovatno ne može ni da pretpostavi jer će imati 38 puta veću platu od njih, a ne bi se reklo da mu njegova firma, koja se zove država, tako dobro funkcioniše da iz "profita" može da sebi i svojim vrlim saradnicima podeli povišicu. Vlada Srbije je, naime, pre dva dana donela odluku da poveća masu svojih zarada za sedam odsto od januara sledeće godine. Tako će premijer Vojislav Koštunica od janura mesečno primati 106.000 dinara.

Za Koštunicom neće zaostajati ni njegovi saradnici jer će i njima skočiti plate, a istovremeno povećan je i raspon između zarade premijera i nekvalifikovanih radnika koji sada iznosi 3,81:1 na 10:1. Tako će potpredsednik vlade mesečno inkasirati 93.000 dinara, ministri oko 90.000, a zamenici oko 78.000.

Poslanici su podigli sebi plate nekoliko dana ranije pa ih verovatno neće mnogo potresti pismo Asocijacije slobodnih i nezavisnih sindikata Srbije. Ovaj sindikat je povodom povećanja njihovih plata izrazio "ogorčenje i odluku o podizanju zarada nazvao sramnim činom", ali još nije stigao da oceni odluku vlade jer su isuviše brzi kad je reč o ovom "poslu".

- Poslanici su "skromnim" povećanjem od deset odsto po treći put ove godine podigli sebi plate. Ovo najnovije punjenje buđelara svojevrsna je prevara radnika i građana koji jedva preživljavaju sa 200 evra mesečno, kolika je prosečna zarada u Srbiji - navode iz Sindikata.

Vlada i poslanici drznuli su se da sebi dižu plate gotovo istovremeno kada su konstatovali da je "Jat" probio platni fond pa im je zaprećeno da će sledeću platu dobiti tek početkom februara. Treba podsetiti da je u ovom trenutku u Srbiji 60 odsto građana siromašno, da privreda propada, raste nezaposlenost, a penzioneri su na ivici egzistencije. Sindikat upozorava da oko deset odsto zaposlenih u 2005. godinu ulazi sa platom koja je ispod 50 odsto od prosečne mesečne zarade.
   
      

Direktor "Sintelona" ima dva puta više od Koštunice

Nikola Pavičić, predsednik kompanije "Sintelon", ističe da prosečne plate u ovoj firmi zavise od rezultata i lokalnih prilika.
- U našoj firmi "Tarket d. o." iz Bačke Palanke prosečna plata je 462 evra (više od 36.000 dinara), a dobiće i trinaestu platu. Sledeće godine je planirana prosečna plata od 517 evra, a ako zasluže, zaposleni će dobiti i trinaestu platu. Vlada radi jako odgovoran posao i ministarstva imaju problem sa kadrovima jer su slabo plaćeni. Mislim da je to dobra odluka jer, ako hoćemo savremenu i efikasnu administraciju, mora biti dobro plaćena. Mene je sramota što imam dva puta veću platu od predsednika vlade - kaže Pavičić.
      
      
      
   

Od januara do novembra ove godine prosečne zarade u privredi su iznosile 12.882 dinara, a u vanprivredi 16.080 dinara. Najveće su imali zaposleni u sektoru sirove nafte i gasa - 22.762 dinara, zatim zaposleni u preduzećima za vađenje uglja, a skoro isto zarađuju i radnici u firmama za proizvodnju električne energije - 21.767 dinara.

Privrednici takođe smatraju da je vlada precenila svoje poslovne mogućnosti i odsekla više kolača nego što joj pripada, ali su, valjda zbog lepog vaspitanja, svoje komentare malo uvili u oblande. Lazar Marković, zamenik direktora Beogradske pekarske industrije, ističe da je prosečna plata u BPI oko 20.000 dinara. "S obzirom na posao koji obavljaju, plate u vladi su odgovarajuće. Međutim, pitanje je morala određivati sebi toliku platu kada je ovakva situacija u privredi", kaže Marković.

Momir Jovanović, direktor "Neoplante", smatra da premijer i ministri u "principu ne treba da imaju male plate".
- Ako proizvodnja ove godine poraste za osam odsto, tada su, možda, zaradili tolike plate. Uveli su fiskalne kase što je dobro, ali je spoljnotrgovinski deficit velik i četiri meseca nije regulisan izvoz u Bosnu, gde smo nekada prodavali robu, a sada ne možemo. U mojoj firmi su prosečne plate 16.000 dinara, podelio bi i 36.000, ali nema odakle. Vlada očigledno ima - kaže Jovanović.

Bratislav Banjanac, zamenik direktora Novosadske mlekare, gde su prosečne zarade oko 20.000 dinara, kazao je da "položaj na kome se nalaze ministri zahteva visoku platu"
- Ipak, trebalo je da se za to stvore uslovi. Pogledajte samo deficit platnog bilansa, uvozi se sve , a da se deo toga proizvodilo kod nas, plate u privredi bi bile veće - kaže Banjanac.
   
      

Anketa

Vanja Milinković (25), prevodilac
- Mislim da Koštunica nije zaslužio toliku platu jer platu treba zaraditi, a on je nije zaradio. Što se tiče direktorskih plata, direktori su direktori, i sigurno da njihov posao nosi dozu odgovornosti koja mora biti adekvatno plaćena. Ja sam još nezaposlena, ali nikad ne bih pristala da radim za manje od 30.000 dinara.
Života Koprivica (40), radnik sindikata
- Ako ćemo po učinku, sigurno je da Koštunica nije zaslužio svoju platu. Previše je, brate, 106.000. Većina direktora preduzeća, čije su plate još veće od Koštuničine, ne radi apsolutno ništa, a dobija enormne pare, dok običan narod radi za 10-15 hiljada, pa i manje. Platu ne primam, pa nemam s čim da budem zadovoljan.
Svetlana Zečević (24), student
- Mislim da premijer stvarno ne zaslužuje toliku platu, a ni svi oni čiji su dohoci po pet ili više puta veći od proseka. Pa kao da su oni svi pet puta vredniji od nas ostalih. Ja radim u vrtiću i imam platu od 11.000 dinara, a niko koga znam ne prelazi 30.000. Pobornik sam toga da se svi plaćaju u zavisnosti od toga koliko zaista urade.
Ratko Zorić (46), nezaposlen
- Ni slučajno ne opravdavam ogromnu razliku u platama. Taj Koštunica za godinu dana zaradi više od milion dinara, pa vi to uporedite sa nekim, a ima mnogo takvih, ko dobija 6.000 mesečno. I Koštunica ima jedna usta, kao i ja. Mnogima ne uplaćuju socijalno, zdravstveno, prosek je oko 12-13 hiljada. Pa kako od toga da hrani čovek decu?
Ana Jančić (49),iz Agencije za privatizaciju
- Što se tiče Koštuničine plate, kao i plata svih onih koji zarađuju slične sume, mislim da je to katastrofa. Niko ovde ne zaslužuje 100.000 dinara. Ako bilo kome treba isplatiti tolike pare, onda su to rudari ili neki drugi ljudi koji svakog dana stavljaju glavu u torbu. Lično nisam zadovoljna platom, mala je, kao i svuda.
Marija Ristić (36), muzičar
- Velika razlika u platama je idiotska, a svako opravdavanje tipa "oni rade odgovoran posao" je smešna. Kao da zaposleni u zdravstvu i prosveti nemaju nikakvu odgovornost, kao da su manje obrazovani, a svi znamo kolike su ima plate. Ja radim u pozorišnom orkestru, i plata mi je 18.000.
      
      
      
   

Ekipa Glasa
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.073 sec za 18 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.