Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 17. Avg 2025, 03:39:26
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 0 gostiju pregledaju ovu temu.
Napomena: Govor mržnje, uvrede i svako drugo ponašanje za koje moderatori budu smatrali da narušava ugled i red na forumu - biće sankcionisano.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Novi svetski poredak ili ipak ne?  (Pročitano 519 puta)
26. Mar 2013, 15:39:37
Veteran foruma
Legenda foruma


Moje ime je Ozymandias.

Zodijak Cancer
Pol Muškarac
Poruke 38906
Zastava Kragujevac
Browser
Opera 12.14
U vreme početka samita zemalja BRIKS-a javljaju se brojna pitanja o novom svetu koji zemlje članice te grupe pokušavaju da izgrade, po svemu sudeći, bez zapada.



Svetska banka smatra da globalni ekonomski rast sve više zavisi od zemalja BRIKS-a, koje čine 27 odsto ukupne kupovne moći u svetu, i imaju 45 odsto svetske radne snage.

Ekonomski podaci pokazuju da zajednički bruto domaći proizvod (BDP) zemalja BRIKS-a čini 25 odsto svetskog BDP-a, a u tim zemljama živi 40 odsto svetskog stanovništva.

"Biće duhova u sobi na samitu BRIKS-a", mišljenja je stručnjak američke nezavisne donatroske grupacija GMF za Aziju, Danijel Tvajning.

 Jedan od njih je Amerika, koju su Indija, Kina i Rusija izdvojili kao važniju za njihove interese od ostalih rastućih sila, zatim Indonezija, koja bi zbog demografskog i ekonomskog značaja mogla da bude članica BRIKS-a pre nego JAR, i konačno Meksiko, čija je dinamična ekonomija više integrisana u svetsku od brazilske i koji se pita ko je ovlastio Brazil da zastupa Latinsku Ameriku.

Možda će upravo podele među zemljama BRIKS-a, pre nego slaganja, ukazati na budućnost globalnog poretka, navodi Tvajning, osvrćući se na tenzije koje Kina ima s Brazilom oko trgovine, s Indijom oko bezbednosti, a sa Rusijom oko polaganja prava Pekinga na globalno liderstvo.

"Priče o novom međunarodnom poretku pod vođstvom BRIKS-a su upravo to - samo priče. Dve velike demokratije u usponu u okviru te grupacije, Brazil i Indija, žele izmene sadašnjeg poretka, a ne njegovo uništenje. Bez snažnog geopolitičkog oružja, samit BRIKS-a nije ništa drugo do suma njegovih delova", poručio je stručnjak GMF za transtalantske odnose, Danijel Kliman.

Još jedan stručnjak GMF iz Vašingtona, Endrju Smol, navodi da je odluka novog predsednika Kine da, u okviru prve posete inostranstvu nakon dolaska na vlast, otputuje upravo u zemlje BRIKS-a, Rusiju i JAR, dobro isplanirana.

 Budući da Peking očekuje nastavak tenzija sa SAD i susednim azjiskim zemljama, on želi da naglasi značaj odnosa Kine s drugim privredama u usponu, kao pandan lošoj spoljnopolitičkoj atmosferi u regionu, čiji je deo.

 Međutim, novi kineski predsednik Sji Đinping stiže u Durban u vreme sumnji da privrede u usponu zapravo imaju samo jedan zajednički cilj. Budući da SAD, EU i Japan vode trgovinske pregovore koji bi mogli da odrede globalne standarde za narednu deceniju i više, postoji rizik da međunarodni ekonomski poredak već klizi iz ruku Kine.

 Samit BRIKS-a pruža priliku Indiji da ojača svoj položaj među velikim zemljama u razvoju. Indija će sigurno igrati značajnu ulogu u razvoju Afrike, što je jedna od tema koje će se, bez sumnje, naći na dnevnom redu samita u Durbanu. A u vreme kada SAD sklapaju potencijalno ključne ekonomske sporazume sa atlanskim i pacifičkim partnerima, Indija bi trebalo da razmisli da li želi da se veže za rivalski blok BRIKS, smatra stručnjak GMF iz Bostona, Druva Jaišankar.

 Američka organizacija GMF promoviše jačanje prekoatlanske saradnje na rešavanju regionalnih, nacionalnih i globalnih izazova u duhu Maršalovog plana o obnovi posleratne Evrope. GMF podržava brojne inicijative za jačanje demokratije i doprinosi brojnim istraživanjima i analizama.

 Organizacija, sa sedištem u Vašingtonu, prisutna je na obe strane Atlantika, s kancelarijama u Berlinu, Parizu, Briselu, Beogradu, Ankari, Bukureštu, Varšavi i Tunisu. GMF ima i manja predstavništva u Bratislavi, Turinu i Stokholmu.

Izvor: B92
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW Twitter
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 17. Avg 2025, 03:39:26
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Nova godina Beograd :: nova godina restorani :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Sudski tumač Novi Beograd

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.083 sec za 15 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.