Ambasador Branislav Milinković o sporazumu sa Alijansom
NATO će plaćati usluge po tržišnim cenama
Sporazum o kopnenim linijama komunikacije NATO preko teritorije SCG, kako najavljuju u Ministarstvu spoljnih poslova, trebalo bi uskoro da bude preciziran ekspertskim sporazumom o dodatnim aktivnostima vezanim za njegovu primenu, a potom ratifikovan u Skupštini državne zajednice.
Branislav Milinković, ambasador SCG pri NATO, kaže za „Blic“ da takav sporazum predstavlja zaokruženo pravno regulisanje važnog segmenta saradnje sa NATO koja se već odvijala po drugim osnovama, jačanje partnerskog odnosa sa Alijansom i korak napred u evroatlantskoj integraciji državne zajednice.
On ne smatra da će zbog sklapanja ovog i sličnih sporazuma SCG postati meta međunarodnog terorizma „pošto se primena ovih sporazuma odnosi na region Balkana“.
Šta se podrazumeva pod uslugama koje će SCG, kako sporazum predviđa, moći da naplati od NATO, i to po najnižim cenama?
- To su, na primer, upotreba vode i struje, eventualne opravke i slične usluge. Sporazum pominje najniže cene zbog ustaljene prakse NATO da ima isti tretman kao vojska zemlje domaćina. U našem slučaju to su tržišne cene.
Zašto je izrada sporazuma trajala četiri godine i šta je predstavljalo najveću kočnicu?
- Sporazum jeste predmet razgovora sa NATO od 2001. godine, ali je rad intenziviran u poslednjih godinu dana. Ovakvi sporazumi podrazumevaju koordinaciju velikog broja subjekata i unutar SCG i unutar NATO.
Da li je započela izrada aneksa ili tehničkog sporazuma kojim će se precizirati rokovi i načini izveštavanja vlasti SCG o početku, osnovnim aktivnostima i trajanju određenih angažmana NATO snaga?
- Čitav angažman NATO trupa po ovom sporazumu svodi se na tranzit trupa, robe i materijala. Naši eksperti su već započeli pripremni rad vezan za tzv. dodatne aranžmane uz sporazum. Rokovi obaveštavanja i ostali modaliteti biće zasnovani ne samo na iskustvima drugih zemalja, već i na našoj dosadašnjoj praksi tranzita NATO trupa uspostavljenoj još Dejtonskim sporazumom.
Da li će aneksi ili tehnički sporazum uključiti i neke odredbe na kojima je insistiralo Ministarstvo pravde Srbije, a koje ne sadrži postojeći sporazum, poput zabrane transporta bilo kakvog nuklearnog oružja ili materijala?
- U ekspertskim pripremama izrade dodatnih aranžmana uključeni su, osim Vojske, i predstavnici policije, Carine i Ministarstva pravde. Inače, odredba da se transport vrši uz puno poštovanje međunarodnih standarda o neproliferaciji uneta je, na predlog naše strane, u tekst osnovnog sporazuma sa NATO.
Kada treba da očekujemo potpisivanje sporazuma o razmeni bezbednosnih informacija sa NATO i šta taj sporazum podrazumeva?
- Ovaj sporazum precizira kako da dve strane razmenjuju bezbednosno osetljive informacije. Njegovo potpisivanje bi predstavljalo važan korak u razvoju odnosa sa NATO i dokaz poverenja NATO u SCG kao partnera. Brzina sklapanja zavisiće od dijaloga na ekspertskom nivou sa stručnjacima NATO i stepena koordinacije više vladinih tela u SCG.
Šta je cilj nacrta sporazuma koji je Ministarstvo odbrane SCG dostavilo državnim vrhu koji bi omogućio privremeno stacioniranje američkih trupa na našoj teritoriji i šta taj nacrt sadrži?
- Smatram da je cilj pojačana vojna saradnja sa SAD koja omogućava razne vidove bilateralne pomoći.
Da li se pregovara o eventualnom učešću naših vojnika u mirovnim misijama u svetu pre članstva u PZM?
- Naši vojnici, istina u manjem broju, već učestvuju u mirovnim misijama UN u Africi. Što se tiče misija pod okriljem „Partnerstva za mir“, za sada se razgovara samo o sticanju relevantnih iskustava.
Koje još uslove, osim izručenja Ratka Mladića, SCG treba da ispuni kako bi postala članica „Partnerstva za mir“?
- Rešenje „slučaja Mladić“ je jedini preostali politički uslov za poziv SCG u PZM. Svi ostali koraci su tehničke prirode i definisani su akcionim planom koji je krajem 2004. godine usvojio Savet ministara SCG.
Razumem interes naše javnosti za saradnju sa Hagom i tranzitni sporazum sa NATO. Smatram, međutim, da bi naša javnost trebalo da zna i to da je naš trenutni obim saradnje sa NATO (posebno u reformi sektora bezbednosti i obuci naših oficira i eksperata) znatno širi od saradnje koju NATO ima sa nekim zemljama koje su već u PZM.
Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.
Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.