Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 28. Apr 2024, 11:35:28
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Prava domaća  (Pročitano 919 puta)
09. Avg 2007, 10:55:22
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.22
mob
Apple iPhone 6s
Prava domaća

Supe i čorbe su među prvim produktima kulinarskog umeća najranijeg doba čovečanstva. Uz pomoć do usijanja užarenog kamena ubačenog u glinu ili kamenjem obložene jame s vodom, kuvale su se čorbe od korenja, gomolja, semenki, trava, ribe i mesa. Glineni lonac na vatru su prvi postavili Egipćani oko 8000 godina pre naše ere. Retke i guste kaše od ječma i mahunarki i "spartanska crna čorba" najpoznatije su čorbe antičkog doba. Grčka, a zatim i rimska kuhinja obilno se koristila biberom, kimom, koprom, metvicom i drugim začinima pri spravljanju čorbi.

U srednjem veku se čorbom nazivalo sve što se kuvalo u kotliću nad otvorenim ognjištem. Komad mesa kuvan je u vodi s povrćem, a jeo se s hlebom. U čorbu se, umesto vode, često dodavalo vino ili sirće, ili se pak u lonac dodavao hleb umočen u vino ili sirće. Srednji vek je ujedno i ishodište visokog kulinarskog umeća.

Mnoga jela koja se danas smatraju nacionalnim specijalitetima poznatih evropskih kuhinja potiču iz čuvenih srednjovekovnih manastirskih kuhinja. Manastirski kuvari rado su upotrebljavali dodatke jakih boja, poput šafrana za žutu boju, spanaća i blitve za zelenu, cveta ljubičice i različka za plavu, maline i kupine za crvenu, te bademovog mleka za belu boju. Neodoljiva želja za biberom i uopšte srednjovekovna opsednutost začinima karakterisala je čorbe tog doba. Sredinom 13. veka počele su da se pripremaju čorbe od mesa, živine, ribe i divljači, koje su redovno bile jako začinjene, a najstarija francuska kuvarica, nastala oko 1300. godine, donosi i opis "jake cimetove čorbe". Krajem srednjeg veka jasno se razlikuju bistre supe, guste čorbe s mesom i guste čorbe bez mesa.

Čorbe kakve danas poznajemo nastale su u 17. veku. Tada su iz Novog sveta već stigli kukuruz, krompir i paradajz, a snažnije se razvija i uzgoj špargli, artičoka, karfiola i graška. Novi vek postepeno uvodi i sled od tri obroka, i to - jelo za podsticanje apetita (čorba, predjelo), glavno jelo (meso s prilozima) i naposletku pikantna jela i poslastice. Ukus čorbi više nije umanjen preteranim dodavanjem začina, što odgovara i današnjem poimanju čorbe ili supe, koja treba da ima tipičan ukus.

U 19. veku i početkom 20. veka tehnološki pronalasci Justusa fon Libiga, Sebastijana Knajpa, Julijusa Magija i Karla Knora omogućili su industrijsku proizvodnju sušenog povrća i mesnog ekstrakta, čime je konsumiranje supa "iz kesice" postalo mnogima dostupnije.

Izvor: Krstarica
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 28. Apr 2024, 11:35:28
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.079 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.