Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 16. Apr 2024, 21:14:42
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
1  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Poznate bitke  (Pročitano 17525 puta)
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
mob
Apple iPhone 6s
Abel otkriva tajnu

Plan "Barbarosa" i njegovo ostvarivanje. Napad na SSSR odbrana od njemacke armijeHimler je pozvao telefonom Selenberga. Rekao mu o operaciji "Gvozdeni krst".
- Vi odaberite komandose i vodju akcije! - rekao mu je Himler.
- Za taj posao najbolje bi odgovarao Rudi Flic! - rece Selenberg.
- Da, ali on nije tu! - odgovori Himler. U Grckoj je zbog specijalnih zaduzenja.
- Pa imate Libela. On je izvrstan! - rece Selenberg. Sami ste se uverili kakav je bio njegov doprinos u operaciji "Rabin".
Pouzdan je, dovitljiv.
- U pravu ste, Valtere! On je u Berlinu i koliko je danas, pozvacu ga u kabinet.
Posle jednog casa Johan Libel nasao se kod Himlera (rijec je o jednom od najboljih ruskih tajnih agenata). Poznatiji je kao Abel.
- Gospodine rajshfireru, stojim vam na raspolaganju.
- Ostavite se protokolarnih gluposti, moj Livelu! - rece Himler. Povjericemo vam jedan vazan zadatak. U pitanju je organizovanje atentata na jednu poznatu sovjetsku licnost. Bicete predvodnik komandosa. Malo prostudirajte oblike infiltracije na poverljiva mjesta nasih neprijatelja. U pitanju je visoka vojna licnost.
- Trudicu se da nadjem najbolju varijantu! - rece Libel.
Istina, Rusi dobro cuvaju svoje visoke vojne licnosti, ali cu naci nacina da neopazeno prodrem i do najtajnije tacke.
Hitler je tih dana boravio u Varsavi, ali je cesto obilazio front. Ono sto je tamo vidio ni izbliza nije odgovaralo Himlerovim izvjestajima. Uporedio je Averov i Himlerov izvestaj. Ovaj prvi bio je cjelovitiji i tacniji. Rajshfirevov je bio stimovan. Bijesan, odmah je pozvao Himlera u Berlin.
- Nezadovoljan sam vasim izvjestajima, Himlere! - rece Hitler. Po Vama sve ide glatko. Po tim izvjesajima ja bih sada bio u lovu po Sibiru ili lovio ribu na Bajkalskom jezeru. Kojestarije.
Ako mi dostavljate podatke, neka budu tacni. I o neprijatnostima me izvjestavajte.
Hitler na frontu
Himler je obecao da ce tako ubuduce biti...
Iz jednog aviona, blizu fronta izlaze iz aviona Hitler, Kajtel, Hojzinger i Vagner. NJegov dolazak je neka vrsta inspekcije. Hoce iz neposredne blizine da saznaju o kompletnoj situaciji na frontu. U blizini piste nalazio se tenk i jedan kamion pun vojnika. Oni su tu iz bezbjednosnih razloga. Tu lokaciju neprestano su nadlijetali, takodje iz bezbjedonosnih razloga, aviona "Lutfafe". Posli su u glavni stab fon Boka. Tamo se zatekli Zodenstern, fon Klajst, Hot, Paulus, Rithofen, Vajs...
Fon Bok predaje Hitleru pismeni izvjestaj o situaciji na frontu.
- Referat procitaj pred svima! - rece Hitler. Nisam ja ovde dosao tek tako. Hocu da vidim da li ste sto prikrili od mene. Imam utisak da se mnoge stvari kriju od mene, sto je neoprostivo. Ne mogu da zasnivam planove, na lakiranim podacima.
Fon Bok je procitao izvjestaj.
- I to je sve - ljutito je rekao Hitler. U izvjestaju ne vidim nista o ruskim jedinicama, oruzju. Moram priznati da nisam zadovoljan nasim starjesinskim kadrom. Ako ovako potraje, doci ce do smjena. Ako se ubrzo ne osvoje Majkop i Grozni, prekinucu rat.
Svi su bili zbunjeni firerovim rijecima. Nisu li to prvi znaci nezadovoljstva ratnim bilansom. Poslije njemackog poraza kod Moskve, Hitler je postajao sve zabrinutiji. Ali, on je sve manje sa njom. Ide od jedne do druge "vucje jame" i testira prilike na frontu. Zima je pocela da kuca na vrata. Najavili su da ce biti ostra.
Nastala su "prepucavanja" oko toga koja ce sluzba i koji ce ljudi da izvrse operaciju "Gvozdeni krst": da li Jodlovi (iz Vermahta) ili Himlerovi. Vazno je da je Johan Libel ostao u igri. Iako je bilo tesko da se za manje od dva dana utanace finese atentata, zahvaljujuci rutini sluzbi bezbjednosti, pojedinosti su do detalja prostudirane. Odredjen je i termin operacije. Johan je o svemu tom eobavestio Centar u Moskvi. U podrumu svoje vile imao je radio stanicu.
Na putu ka Moskvi
Dosao je 5. januar 1942. godine. Sa vojnog aerodroma u Berlinu poletjela su dva Geringova aviona put Moskve. Johan je usao u jedan od njih i zapazio lice markantnog izgleda i energicnih pokreta. To je bio pukovnik Vermahta Leo Saft. Bio je u ruskoj uniformi, sa cinom porucnika. Nije cestito ni zauzeo mjesto u avionu, dobacio je malo cinicno Libelu:
- Da li vas je poslao Himler da nas spijunirate?
- Ne, gospodine pukovnice, ja sam dobio ovlascenje da posmatram izvodjenje opracije! - odvrati Libel. Vi ste ljudi Ota Skorcenija, pa mozemo i mi ponesto dobrog od vas nauciti. Naravno ukoliko se srecno vratimo!
Oto Skorceni bio je najbolji strucnjak za atentate i kidnapovanje. Bar tako ga bije glas. On i njegovi ljudi vec su imali za sobom nekoliko uspjesnih atentata. Imao je vise kampova za obuku u NJemackoj, Italiji i Spaniji.
Hitler je mnogo ocekivao od ove operacije. Vjerovao je da bi ubistvom Zukova nastupio sok i paraliza ruskih trupa. Cim bi tu vijest objavila zapadna stampa (razmisljao je firer) naredio bi rajhskancelaru Geringu, komandantu "Lutfhafea" (njemacka avijacija) da odmah izvrsi masovno bombardovanje polozaja Crvene armije duz fronta "Centar". A fon Boku i Guderijanu bi takodje nalozio da sa svojim preostalim tenkovima, vecinom marke "Matilda" (rijec je o masovnom i sporom tenku), uz sadejstvom pjesadije, munjevito napadne Ruse i porazi ih.
General Hot ulazi u Ratni kabinet OKV. Primijetio je Hitlera kako sjedi za velikim stolom, buljeci u mapu velkog formata. Prisao mu je i pozdravio ga je uobicajenim pozdravom: "Hajl Hilter". Nasmijesen, Holter mu je rekao da sjedne i malo popricaju o stvarima na Istocnom frontu. Pricali su, istina kratko, jer je firer imao da zavrsi neke vazne drzavne obaveze. Hot ga je, uz izvinjenje, zamolio da mu na legitimaciji stavi svoj pecat i potpis i time stekne "imunitet" od razgranatih mreza Gestapoa. Firer je to odmah uradio.
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
mob
Apple iPhone 6s
Orden za Haldera
Plan "Barbarosa" i njegovo ostvarivanje. Napad na SSSR i odbrana od njemacke armije

Od kada je dosao na vlast Hitler nije nikada sjedio skrstenih ruku. Uvijek je smisljao razne ujdurme, isticuci da Nemacka sa slijepog istorijskog kolosjeka mora konacno da predje na kolosjek najuvazenije svjetske sile. Pritom se koristio providnim gafovima, a kada oni nisu shvaceni u ozbiljno, pribegavao je prijetnjama pa i ucjenama.
Skoro cijela Evropa pala je na kolena pred Hitlerovim hirom. Jedino je SSSR ostao postedjen Hitlerovih pretilackih tirada. Za njega je priredio drukciju taktiku - da ga rijecju uvazava a da mu tajno priprema razne smicalice, imajuci za glavni cilj napad na ovu veliku zemlju.
Vec vise od godinu dana bila je u tajnom opticaju formula napada na SSSR. Svako znacajnije savjetovanje glavesina Treceg rajha bilo je iskorisceno za provjeru te formule. Porobljavanje Evrope bila je predradnja za glavnu radnju - osvajanje SSSR.
Tako je u OKV (Oruzanoj komandi Rajha) usvojen plan napada na ovu zemlju. Dobio je ime "Barbarosa", cime se, smatrao je Hitler, oduzio svom cuvenom pretku i voskovodji - Fridrihu Barbarosi, inace u istoriji poznatom po osvajackim ambicijama i surovosti.
Na savjetovanje odrzano tim povodom pozvani su najuticajnije vojne licnosti NJemacke - Halder, Klajst, List, fon Bok, Rustend, Guderijan, Ginter Kluge, Reder, Ler, Kanaris, Romel, fon Manstajn, Brauhic i drugi. Pripao je zadatak Halderu da ga obrazlozi.
Vjestina ulagivanja
Mapa Evrope sa SSSR bila je razastrta na "Ratnom stolu". Hitler se nalazio bocno od njega, sa desne strane. Pratio je pomno izlaganje poznatog vojnog stratega, diveci se preciznim i plasticno iskazanim formulacijama, koje su, po misljenju najveceg broja prisutnih, garantovale bezpogovoran uspjeh. Kad je Halder zavrsio svoje izlaganje, Hitler ga je, uzbudjen do pateticnosti, odlikovao Gvozdenim krstom I reda.
Neki od prisutnih bili su iznenadjeni ovim Hitlerovim gestom. Smatrali su da je urucivanje odlikovanje preuranjeno. Prirodno bi bilo da se daje po okoncanju ratnog ishoda. Kako je Hitler mnogo drzao do ceremonijalnih stvari, prisutni nisu hteli da kvare njegovo euforicno raspolozenje.
Za ovu priliku Hitler je natopio kosu uljem i nije mu padala na celo. NJen sjaj mogao se zapaziti i na vecoj daljini. Da li je to bio "izum" Eve Braun, ostalo je da se nagadja.
Otpocela je razmjena misli.
Rezervu prema planu imali su Guderijan i Kluge. Hitleru nije bilo pravo sto su zamjerke potekle od njih. On ih je izuzetno cijenio kao vojne strucnjake, ali je Halderu davao prednost. Neki su bili uvjereni da je Halderovoj prednosti "kumovao" jedan drugi razlog - vjestina ulagivanja. Hitler se topio od zadovoljstva kad mu se ljudi iz okoline ulaguju. Obratio se Klugeu za misljenje.
- Uvazeni fireru, iznijeti plan sa mog stanovista nije dobro strategijski utemeljen - rece Kluge. Nedostaje mu precizna fiksacija glavnih operativnih odrednica. Kao da se zaboravlja da je rijec o ratnoj liniji koja se poteze od Barencovog do Crnog mora. Zaboravlja se i na obim i vrstu sovjetskog naoruzanja, koje se ne smije potcijeniti. Zaboravlja se i na resurse u ljudskoj sili. Isticem da je dobari dio sovjetskog naoruzanja savremenog tipa i da otpor sa njihove strane nece biti bezazlen kao na zapadnom frontu. Ne zaboravite, gospodo, da ce Sovjeti biti tvrd orah!
Samouvjereni Hitler
- Otkud ta malodusnost, gospodine Kluge? - rece Hitler. Ja Vas znam kao covjeka energije i optimizma. Cudi me da niste svjesni svega onoga cime raspolazemo, a to umnogome nadmasuje sovjetske mogucnosti. Morate imati pouzdanje u nasu vjestinu ratovanja, koja se ogleda u brzim prodorima i zestokoj vatrenoj moci. Sto se tice brojnosti ljudstva i tu dobro stojimo. Uz nas su Rumuni, Madjari, Italijani. Sve nam te okolnosti idu na ruku. Tome dodajmo i nasu superiornost u psiholoskom faktoru. Taj faktor neprijatelja paralise. Stvara kod njega osjecanje bezizlaza...
Rijecju se oglasio i Guderijan.
- I ja sam Klugeovog misljenja! - rece Guderijan. Na Istoku nas ceka slozenija drama. Treba se plasiti od snage koja se budi. I Napoleon je povjerovao da je Rusija u velikom dremezu. Da ce sa njome brzo svesti racune. Pokazalo se da Rusi imaju jacu saku od Francuza. Moramo iz Napoleonovog primjera da izvucemo pouku. To sa Rumunima, Madjarima i Italijanima je posebna prica. Nisu oni NJemci. Ako je do uporedjenja, dao bih im slabu ocjenu. Sovjeti ce to znati da iskoriste. Bez muke ce "provaliti" njihove zone, pa ce ispasti da je dara skuplja od masla. Ne uzdam se mnogo u njihovo prisustvo. Za rat treba motivacija, a oni je nemaju.
- Ja znam da je opreznost majka uspjeha! - rece Hitler. Ipak vam, gospodine Guderijan, ne dajem za pravo da sumnjate u uspjeh naseg poduhvata. On je neizbjezan, jer pociva na poslovicnoj nepobjedivosti nemackog vojnika. Halder je dobar dijagnosticar nasih mogucnosti i inicijativa. U cjelosti se slazem sa njegovim gledistima!
- Ja vam to ne osporavam, dragi fireru! - rece Guderijan. Halderov plan pun je nedorecenosti i supljina. Lijepa retorika mnogo ne pomaze ratnoj taktici. Ona mora da pociva na realnim procjenama, a ja ih u ovom planu ne vidim. Ne podnosim improvizacije i donosenja odluka "u hodu". Zato trazim da se plan odbaci i novi sacini. Da fikciju zamene fakta. Vazno je imati dobro oruzje i opremu, a jos je vaznije da se uz sto manje gubitaka ostvari sto veci uspjeh. Halder, Kajtel i Jodl treba da znaju da Sovjeti nisu macji kasalj. Imaju veoma obucen komandni kadar. Ako smo Francuze lako porazili, novi protivnik je kudikamo jaci i spremniji na zrtve i odricanja. Cudi me da se lako prelazi preko ovih cinjenica.
- To znaci da odustanemo od nasih osvajackih namera prema Istoku? - zajedljivo ce Hitler. To ne smijemo u ime buducnosti NJemacke.
Ocigledno je da se Guderijan zamorio od ratnih pregnuca. A ja vas uvjeravam da cemo za svega nekoliko mjeseci "inkasirati" sjajnu pobjedu nad Sovjetima. Tada ce i Guderijan reci da sam u pravu. Firer zna sta cini. Vi znate da posedujem moc predskazanja. Snaga NJemacke je nepresusna i na toj matrici gradim svoje imperijalne proracune. Ja vec slavim pobjedu nad Sovjetima, gospodo. Ja vec vidim nase istorijske ambleme u pregazenoj Rusiji. Podrzite ovaj moj cin odluke. Gospod je za mene rezervisao pobjedu i trijumfe. Slijedite me vjerno!
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
mob
Apple iPhone 6s
Dva kratka odlomka iz jedne knjizice od mene za sada.
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Zvezda u usponu


Zodijak
Pol
Poruke 1973
Aahhhhh ...
Dobra je bitka kod Staljingrada.
Laslo... mislim da su trebali da se povuku dok je bilo vreme ili da su malo usporili Blitzkrieg. Da nisu toliko furali napred i istanjili linije snabdevanja - bilo bi im bolje i lakse da se organizuju i sve. A i problem je u tome bio sto je Russija oooogromna i treba to pokriti sa vojskom.
Nego, sta mislite o Kurskoj bitci ???
IP sačuvana
social share
Gravitacija je vrlo zajebana sila - nikada ne zakaze.
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
mob
Apple iPhone 6s
Najveca tenkovska bitka u istoriji... kraj nemackih ambicija za istok.
Pogresili su... trebali su postovati plan ribentrop-molotov i izgurati do kraja sve ostalo.. a onda poravnati ruse.
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Pocetnik

Zodijak
Pol
Poruke 6
Citat: Laslo
Dobro, nakon što smo proučili Staljingrad, jedno pitanje.

Mislite li da bi rat imao drugačiji tijek da je Hitler dopustio povlačenje VI. armiji, koja bi se potom oporavljena mogla upotrijebiti u povoljnijim okolnostima?

Je li zbog baš zbog te odluke Staljingrad doista bio mjesto gdje su Nijemci izgubili rat ili bi ga izgubili svejedno šta su učinili?


Mislim da Hitlerova greska nije bila u tome sto nije dopustio povlacenje VI Armije iz Staljingrada, vec pre sto ju je tamo terao.

Mnogi misle da je VI Armija mogla biti povucena iz staljingradskog "lonca", cak je von Rundstedt - zanemarujuci direktne naredbe iz Berlina - pokrenuo ofanzivu da otvori koridor (koja nije uspela jer je zahtevala saradnju VI Armije sa druge strane, koju von Paulus nije pruzio jer nije imao muda da se svadja sa Firerom).  Medjutim, postoji jedna promenljiva u ovoj jednacini koju mnogi previdjaju.

Za stvaranje obruca oko Staljingrada, Sovjeti su iskoristili 4 Fronta (ako se ne varam).  Sva ova sila imala je da sluzi jednoj jedinos svrsi: da VI Armija ostane u staljingradskom "loncu".  Ako bi se otvorio koridor i VI Armija, makar i delimicno, izvukla iz obruca, ostaje pitanje: Sta se desava sa Sovjetskim snagama koje drze obruc?  Odjednom, 4 Fronta nemaju vise potrebe da cuce na prilazima Staljingradu i slobodni su da otpocnu ofanzivne operacije protiv iscrpljene i izgladnele VI Armije (koja nije imala ni teoretske sanse da iz okruzenja izvuce mehanizaciju, tenkove, tesku artiljeriju i sl.) i von Rundstedtovih skoro isto toliko premorenih snaga.  U prevodu, da je izvlacenje VI Armije iz staljingradskog obruca kojim cudom uspelo, najverovatnije bi znacilo jos veci i tezi poraz nemackih snaga.

E, sad, pitanje da li je Staljingrad bio mesto gde su Nemci izgubili rat je diskutabilno.  Sovjeti tvrde da je tako, mada ja licno mislim da nije, ne zanemarujuci ogroman znacaj ove bitke.  U Staljingradu je prvi put zestoko porazena Nemacka armija, to je tacno, ali situacija nije ni po cemu bila odlucena.  Vazniji prelomni momenat, po mom misljenju, je bio Kursk.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 16. Apr 2024, 21:14:42
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.079 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.