IN < - Povijesno/istorijsko pravo - >LO
(1/5) > >> :: Odgovori!
Autor: Laslo :
Šta mislite o povijesnom pravu? Najčešće se ovaj argument poteže u teritorijalnim razmiricama dvaju ili više naroda. Onda se tu ubacuje i etničko, pa i termin povijesne krivnje i sl. Iako se pri afirmiranju povijesnog prava najčešće dolazi do pretjerivanja, iz iskustva svi znamo koliko se običan narod zapali takvim idejama.

U ovoj raspravi se možemo dotaći više takvih pitanja i primjera, jer ih je Europa prepuna.
Autor: SerbianFighter :
Termin se zaista cesto spominje na TV , ali mi niko do sada jasno i konkretno nije objasnio znacenje. Mislim jasno je to meni, donekle, ali samo donekle. Neko polaze pravo na neku teritoriju na osnovu istorijskih cinjenica.
Autor: Laslo :
Upravo tako. Znači neki teritorij je jednom bio npr. Danski i sad zato opet mora biti danski, iako je u međuvrmenu izmijenjao nekoliko gospodara od kojih su neki bili i duže od Danaca.

Postavlja se pitanje koliko to može biti realno opravdanje?

Je l da ne pričamo o "našim" primjerima kojih smo prepuni.
Autor: SerbianFighter :
Moze biti relano opravdanje ako na toj teritoriji i danas zivi velika vecina Danaca koji zele da zive u svojoj drzavi.
Autor: Laslo :
Ali što sa slučajem kada dva naroda imaju "povijesno" pravo na neki teritorij? I jedni i drugi su imali taj teritorij u sastavu svoje države, i jedni i drugi tamo imaju crkve, grobove svojih junaka, pripadnici i jednog i drugog naroda žive na tom području.
> Odgovori
^ Povratak na viši nivo
>> Sledeća strana