ГРАЧАНИЦА, 14. фебруар 2010. (ФоНет) - Порта манастира Грачанице, после физичког обрачуна две групе монаха, препуна је војске, полиције и људи, јавља КИМ радио.
Према сазнањима тог радија, у порти се налазе војници шведског батаљона КФОР и припадници КПС полиције.
Очекује се долазак и припадника СНВ из Косовске Митровице, који су кренули аутобусима у Грачаницу, како би "пружили подршку разрешеном епископу Артемију".
Сукоб монаха у манастиру Грачаница 14. фебруар 2010. | 17:22 | Извор: Танјуг, Бета
ГРАЧАНИЦА -
Новопостављени администратор Епархије рашко-призренске, епископ Атанасије служио је данас у манастиру Грачаница Свету архијерејску литургију, чиме је формално преузео нову дужност. У исто време, група монаха присталица епископа Артемија, предвођени црноречким калуђерима, данас су на капији манастира Грачаница физички насрнули на монахе који подржавају одлуку Синода СПЦ о разрешењу владике Артемија.
Атанасије је литургију држао на празник Сретења, пред око 200 верника, уз саслужење епископа липљанског Теодосија, наводи се у саопштењу епархије рашко-призренске.
Владика Атансије је окупљене обавестио да је одлуком Синода СПЦ постављен за администратора Епархије.
“Владика је објаснио да је на место администратора постављен како би се санирала ситуација у епархији коју је једна група клирика, на челу са Симеоном Виловским, укаљала својим финансијским малверзацијама, али и ширењем неслоге и раздора у и ван граница епархије рашко-призренске”, наводи се у саопштењу.
Додаје се да је Синод СПЦ био је принуђен да предузме хитне мере у циљу заштите поретка и јединства СПЦ, посебно на простору Епархије рашко-призренске.
Ломљење брава и обијање просторија
Епархија рашко-призренска данас је на свом сајту, за који је благослов дао владика Артемије, оценила да епископ Атанасије, као администратор, у епархији "спроводи чистке на бруталан и безобзиран начин".
У саопштењу епархије се напомиње да су епископ Атанасије и епископ липљански Теодосије стигли у Грачаницу само сат времена после одлуке Синода СПЦ о разрешењу владике Артемија.
Одмах су, како се тврди у саопштењу, започели "ломљење брава и обијање" приватних просторија владике Артемија, на "ужас и запрепашћење монаха који су се тамо налазили".
Према саопштењу епархије, литургији коју је јутрос у Грачаници служио владика Атанасије присуствовали су само Срби који су изашли на недавне изборе Хашима Тачија.
Дошло до кошкања, без већих сукоба
После доласка владике Атанасија за администратора епархије рашко-призренске, група монаха који подржавају Артемија покушала је да уђе у манастир Грачаница, у намери да заштити разрешеног епископа, јавља репортер КИМ радија са лица места.
После неколико неуспешних покушаја, двадесетак монаха, предвођених црноречким калуђерима, физички су насрнули на монахе који подржавају одлуку Синода СПЦ.
У гужви која је настала дошло је до кошкања две групе монаха на главној манастирској капији.
Један од сарадника владике Артемија рекао је агенцији Бета да је било кошкања две групе монаха, али да већих физичких сукоба није било.
У манастиру Грачаница налазе се, према речима тог извора, тројица епископа, Артемије, Атанасије и владика липљански Теодосије, али су они у одвојеним просторијама и међусобно не комуницирају.
Косовска полицијска служба се није мешала у сукоб, али су њени припадници покушавали да раздвоје групу.
Нема потврде из грачаничке болнице да ли је неко од повређених затражио лекарску помоћ.
Очекује се долазак и припадника СНВ
Порта манастира Грачанице, после физичког обрачуна две групе монаха, препуна је војске, полиције и људи, јавља КИМ радио.
Према сазнањима тог радија, у порти се налазе војници шведског батаљона КФОР и припадници КПС полиције. Манастир је отворен за вернике.
Очекује се долазак и припадника СНВ из Косовске Митровице, који су кренули аутобусима у Грачаницу, како би "пружили подршку разрешеном епископу Артемију".
Синод Српске православне цркве разрешио је јуче епископа Артемија дужности управљања Рашко - призренском епархијом због неспремности да извршава одлуке Синода и Сабора, као и због сазнања да постоје велике неправилности, нејасноће, па чак и злоупотребе појединих лица и институција у тој епархији.
Епископ бачки Иринеј саопштио је да Артемије остаје епископ, али нема право управљања епархијом до завршетка процеса утврђивања његове канонске одговорности, који је Синод такође јуче покренуо.
Ma са жутима би изашли на крај лако, они владају већ 10 година, него то је неко много гори од њих ... ЕУ, ватикан и екуменисти. Бомбардовали су нас да би отели КиМ, окупирали нас затим, држе апсолутно све медије (црњи медијски мрак него деведесетих), политичку сцену, власт, разбили су и војску и сада је остала само Црква.
"Ponekad mi se čini da je najupadljivija odlika liberalizma, koja ga odvaja kako od konzervativizma tako i od socijalizma, stanovište da moralna uverenja u vezi sa ponašanjem koje se neposredno ne upliće u zaštićeno polje drugih osoba ne opravdavaju prinudu."