Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 28. Mar 2024, 21:23:47
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Potraga za zakopanim blagom  (Pročitano 2725 puta)
23. Jul 2009, 15:00:25
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Ne Diraj Tigra Dok Se Igra!

Zodijak Cancer
Pol Žena
Poruke 23881
Zastava Izgubljena u vremenu i prostoru
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.64


 KARIBI su jedan od najpopularnijih tropskih rajeva na zemlji, ali su pored savršenih plaža popularnosti podjednako doprineli i gusari! Pored piratskog muzeja u Ki Vestu, raznim šou programima sa glumcima koji igraju gusare, postoje i odredišta koja su nekada bila piratska utočišta.

TORTUGA (Haiti)
Ostrvo Tortuga nalazi se u svim dečjim "udžbenicima" o gusarima. Na njemu je sniman i prvi deo filma "Pirati sa Kariba" gde su Džek Sparou i Vil Tarner regrutovali ljude ya njihove brodove. Ovo piratsko ostrvo okupirali su francuski gusari 1630. godine i odatle su napadali španske ratne brodove koji su prevozili južnoameričko blago i kineske začine. Gusar henri Morgan, Fransis Lolinas i Pjer Legrand proveli su dobar deo "karijere" na ovom tropskom raju.

PORT ROJAL (Jamajka)
Nekada poznat kao “najotvoreniji grad na planeti” što je prikazano u “Piratima sa Kariba” gde je Džek Sparou bio zarobljen pre nego što ga je Vil Tarner oslobodio. Ovo gusarsko ostrvo bilo je dom španskih pirata (Hispaniola) koji su bili ohrabreni od strane britanske vlade da se ovde nasele i pljačkaju francuske i španske brodove koji su tu prolazili. Godine 1962. veliki deo ostrva “progutao” je okean jer se dogodio katastrofalan zemljotres.

NJU PROVIDENS (Bahami)
Uprkos tome što su na ovom ostrvu siromašna sela sa sklepanim kućicama, njime su upravljali gusari tokom “zlatnog doba”. Ovde je, čak, bila proglašena i gusarska republika koju je neprestano napadao bivši britanski pirat Vid Rodžers i u tome je uspeo 1725. godine. Moto koji je u to vreme vladao Karibia bio je: Edžpulsis Piratis – Resituta Commercia (isterivanje gusara – vraćanje trgovine).

ROTAN (Honduras)
Tokom 17. veka ovde je u miru i slozi živelo stotinu gusara, a izmedju ostalih i piratske legende Hispaniola poput Henrija Morgana i Lorensa de Grafa. Španski brodovi koji su prevozili porcelan iz Azije i srebro iz Peru bili su najčešća meta. Ako je sudeći prema tračevima, blago koje je Henri Morgan zakopao pronadjeno je 1960. godine. Reč je, medjutim, samo o delu blaga...

SENT KITS (Federacija St. Kristofer i Nevis)
Vilijam “Kapetan” Kid je sa naredjenjem francuskog kralja napao ovo ostrvo u 17. veku. Britanske karavele su gorele, a Francuzi, koji su kontrolisali pirate, ukrali su svoj brod. Angus Konstam, pisac “Istorije gusara”, bio je ubedjen da je Kid, pošto je prebegao Britancima proglašen za heroja. Kid je, na kraju, dobio smrtnu presudu, jer je nastavio sa gusarenjem. Njegovo telo bilo je obešeno pored reke Temze kako bi služilo kao upoyorenje svima koji su pomislili da postanu pirati.



Izvor: Novosti
IP sačuvana
social share
Ja sam andjeo sa neba i bezobrazna kad hocu, ja cutim, al` kad treba pevam danju pevam nocu, zahtevna k`o dete, a u dusi sam romantik, ja se klonim svake stete, al` za frkom sam fanatik


Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 28. Mar 2024, 21:23:47
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.077 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.