Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 0 gostiju pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Bog, laži i život na Zemlji  (Pročitano 293 puta)
22. Jun 2005, 06:13:19
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
mob
Apple iPhone 6s
Bog, laži i život na Zemlji



Ultrakonzervativni pristaše kreacionističke teorije sve su utjecajniji u Americi. Iz kina izbacuju znanstvenopopularne dokumentarce, a njihove filmske uratke prikazuje čak i Smithsonian.


Kulturni ratovi koji bjesne u Sjedinjenim Državama ubiru nove žrtve nakon što su IMAX, lanac kina s divovskim ekranima, i niz uglednih muzeja uvučeni u raspravu o porijeklu života.

Pritisak ultrakonzervativnih vjerskih grupa nagnao je neka kina da prestanu prikazivati filmove u kojima se spominje Darwinova teorija evolucije.

Politički utjecajne američke vjerske grupe odbacuju tu teoriju, unatoč njenom općem prihvaćanju širom svijeta. Umjesto toga, oni promiču hipotezu da je svemir tako složen da ga je moralo stvoriti "inteligentno" biće, tj. Bog i da razvoj života nije rezultat prirodne selekcije.

Znanstvenici žestoko kritiziraju tu kreacionističku teoriju, upozoravajući da ona nije ni na čemu utemeljena i da se radi samo o političkoj igri vjerskih konzervativaca.

Grešni filmovi
Od početka ove godine brojna američka kina u "religioznijim" saveznim državama američkog Juga odbijaju prikazivati dokumantarce poput Putovanja svemirom, Vulkana iz morskih dubina i Galapagosa, nazvanog po otoku koji je Darwin koristio kao primjer za svoju teoriju.

Što su zgriješili ti filmovi? To što se u njima spominje da je svemir nastao kao rezultat Velikog praska ili da je život na Zemlji nastao u oceanima.

Oceanograf Richard Lutz, koji je surađivao na filmu Vulkani iz morskih dubina, rekao je da se sva kontroverza vrti oko rečenice u kojoj se kaže da je "život mogao nastati u moru". Taj profesor ekologije mora na Sveučilištu Rutgers kaže da mu je mučno gledati kako se drugi filmski producenti klone spominjanja znanstvenih spoznaja, kako bi izbjegli kontroverze i slab utržak na box officeu.

Ranije ove godine Muzej znanosti i povijesti u Fort Worthu u Teksasu odbio je prikazivati film o vulkanima nakon probne projekcije. "U tom smo trenutku procijenili da ima boljih filmova, koji su kod probne publike bolje prošli", izjavila je glasnogovornica muzeja Margaret Ritsch. Priznaje, međutim, da su neki ljudi prigovarali zbog spominjanja teorije evolucije u filmu.

Potraga za smislom svemira
Valentine Kass, direktorica programa naobrazbe o znanosti u američkoj Nacionalnoj zakladi za znanost (NSF) koja je sufinancirala film o vulkanima, krenula je u kampanju protiv IMAX kina. "Vrlo je problematično ako muzeji znanosti ne žele prikazivati nešto što smatramo apsolutno prihvatljivim znanstvenim idejama. To uopće nije pozitivan trend."

Zaustaviti prikazivanje znastvenopopularnih fimova u kinima samo je dio plana koji su si zacrtali ultrakonzervativni kreacionisti. Oni, naime, promoviraju svoje filmove koji potkrepljuju njihovu teoriju o svemiru koji je stvorilo više biće.

Povlašteni planet: Potraga za smislom svemira jedan je takav film, utemeljen na djelu Guillerma Gonzaleza, profesora astronomije na Sveučilištu Iowa.

Na zaprepaštenje znanstvene zajednice, Prirodoslovni muzej svjetski slavnog Smithsoniana u Washingtonu pristao je prikazati taj film. Smithsonian je, ipak, morao objaviti priopćenje u kojem je razjasnio da kreacionističku teoriju ne smatra znanstveno utemeljenom.

"Ustanovili smo da sadržaj filma nije u skladu s poslanjem Smithsoniana da se bavi znanstvenim istraživanjem", piše u izjavi, ali film i dalje stoji na Smithsonianovom rasporedu projekcija.



IskonInternet|AFP
21.06.2005.
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Nova godina Beograd :: nova godina restorani :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Sudski tumač Novi Beograd

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.05 sec za 17 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.