Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Pošteno vraća "mercedes 180D" konfiskovan pre 40  (Pročitano 1279 puta)
18. Mar 2005, 03:18:59
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
mob
Apple iPhone 6s
Pošteno vraća "mercedes 180D"
konfiskovan pre 40 godina
Ono što ja znam jeste da je neko tom čoveku uzeo auto i da taj auto treba vratiti vlasniku ili nasledniku. Sve drugo je istorija! - kaže poznati užički hirurg

Priča o "mercedesu 180 D", koji je poslednjih sedam godina trunuo u seoskom dvorištu kraj Požege, mogla bi ovih dana veoma lako da se nađe na novoj, do sada neotvaranoj stranici odnosa Nemačke i Srbije. Sem toga, sasvim je moguće i da zadre i podseti na neke stare rane, koje se još lakše mogu otvoriti.

Pomenuti "mercedes" koji je pre 44 godine konfiskovan od Hansa Kola, alijas Ivana Kolića (1910.), folksdojčera rodom iz Vrbasa, pripadnika ABVER-a, koji je 1961. u Užicu osuđen kao ratni zločinac, ovih dana kupio je od Milana Milovanovića, iz požeškog sela Dobrodo, poznati užički hirurg Edin Mutevelić.

Hirurg ima nameru da vozilo popravi, uglanca ga, a zatim da ga - vrati potomcima pravog vlasnika, ili samom Hansu Kolu, ako se ispostavi da je još živ! Ako se niko od Kolovih ne pojavi, Mutevelić će sa "mercedesom", kaže, pravo na čuveni sajam odltajmera u Holandiji, gde će mašina koju je kupio za 900 evra, pretpostavlja doktor, vredeti pravo malo bogatstvo.
   
      

Upalio iz prve

Doktor Mutevelić kaže da je posle sedam godina, koliko "mercedes" nije vožen, mašina upalila iz prve.
- Samo sam dosuo vodu u hladnjak, malo nafte, stavio ključ u bravu, i - mašina je počela da "prede" kao nova. Neki koji su se do tada kladili da neće upaliti ni za sedam dana, odmah su mi za vozilo davali hiljadu i po evra! Rekao sam im - ne dam ga sada ni za deset hiljada. Brisači rade, sirena radi, kočnice dobre, svetla ispravna, sedišta kao komitetske fotelje... Samo da mu promenim jedno krilo, par creva i - čekam Nemce, ili krećem put Holandije - kaže dr Mutevelić.
      
      
      
   

- Kol je za vreme Drugog svetskog rata, prema nekim pričama, bio veza između partizanske i nemačke vojske, po drugim - veza između četnika i partizana, a po trećim bio je nemački špijun i ratni zločinac. Znam da se posle rata vratio Nemačku, a potom, ne znam kojim poslom, ponovo se obreo u Jugoslaviji 1961. godine. Došao je ovamo, sa tada novim "mercedesom", a sa njim su bili i članovi televizijske ekipe koja je, navodno, trebalo da snimi dokumentarni film o njegovom ratnom putu na Balkanu - priča doktor Mutevelić.

Hans Kol, šef jednog od odeljenja Nemačke vojne obaveštajne službe u Srbiji, od 1942. do 1943. godine, uhapšen je u Subotici, 1961. godine, čim je stupio na tlo Jugoslavije. Krajem novembra iste godine, užički javni tužilac Miodrag Trifunović podigao je posle istrage optužnicu protiv Kola u kojoj je, između ostalog, pisalo da je "Hans Kol, u svojstvu rukovodioca ABVER-a, počinio više teških ratnih zločina na području užičkog regiona.

Mesec dana kasnije, pred većem Okružnog suda u Užicu, kojim je predsedavao sudija Đorđe Đurić, tada 51-godišnji Kol, organizacioni savetnik firme "Simat" iz Minhena, koji je za službu u nemačkoj armiji u Drugom svetskom ratu odlikovan Gvozdenim krstom drugog reda, osuđen je na kaznu zatvora od 11 godina zbog zločina protiv civilnog stanovništva. Suđenja u zgradi užičke Gimnazije i dan-danas dobro se sećaju mnogi stariji Užičani. Pri odmeravanju kazne za nedela koja su dokazana u toku istrage i pretresa, sud je, prenela je tadašnja štampa, imao u vidu da je optuženi fizički ruiniran i da izdržava svoju porodicu.

Užičke Vesti prenele su i da je Kol tokom suđenja odbacio sve optužbe na svoj račun i rekao da je tokom službe u Užicu imao zadatak da uspostavi vezu između četnika i Nemaca, da utiče na pravilan stav okupacionih trupa prema stanovništvu i da je tokom službe upoznao mnogo čestitih Srba. Među svoje prijatelje u Užicu, pobrojao je tada i nekoliko poznatih Užičana koje su, tokom i posle rata, streljale partizanske vlasti.

Kol je posle suđenja, pošto mu je u međuvremenu konfiskovan "mercedes", upućen u Sremsku Mitrovicu na izdržavanje kazne. Iz zatvora je, prema nekim izvorima, izašao 1968. ili 1969. godine, i tada mu se gubi svaki trag. "Mercedes" je pripao Opštinskom komitetu u Požegi, kasnije je na licitaciji prodat izvesnom Jovu, sa nadimkom Šunto, iz Požege, a 1966. godine, kupio ga je Milan Milovanović iz Dobrodola.

- Ponavljam, čuo sam različite priče o prvom vlasniku "mercedesa" i njegovoj ulozi u ratu na ovom prostoru. Sad, možda je sve to tačno, a možda i nije. Ono što ja znam jeste da je neko tom čoveku uzeo auto i da taj auto treba vratiti vlasniku ili nasledniku. Sve drugo je istorija! Ako sada ja imam pravo da postavim istorijsko pitanje: zašto bi taj Hans Kol rizikovao da ponovo dolazi u Jugoslaviju ako je tokom rata okrvavio ruke? Uprkos svemu, ja tražim Hansa ili njegove naslednike, pozivam sve one koji znaju nešto o njima da mi se jave - odgovara doktor Mutevelić na istorijski deo priče o prvom vlasniku "mercedesa".
   
      

Bez ijednog kvara prošao više od pola miliona kilometara

Milan Milovanović kaže da je 1966. godine "mercedes"kupio od već pomenutog Jova zvanog Šunto, za tadašnjih 3.600 dinara, koliko je, kaže, koštao i nov "fijat 1300".
- Znao sam da je njegov prvi vlasnik bio taj Nemac Hans Kol. Za njega sam čuo razne stvari, počev od toga da je bio nemački špijun i ratni zločinac, pa do toga da je u okolini Bratunca bio intendant kod neke od srpskih vojski, ne znam sad da li kod četnika ili partizana. Izlazio je o njemu feljton mesec dana u Ekspresu. "Mercedes" sam vozio više od 30 godina, prešao preko 500.000 kilometara i nikad me nigde nije ostavio. To je bila lepota od auta - priseća se Milan.
      
      
      
   

Z. Šaponjić
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Poznata licnost


Puma, Nokia, Telenor, Renault 25 only.

Zodijak Libra
Pol Muškarac
Poruke 3154
Zastava Sabac, Serbia
mob
Nokia 5800 XM
nice... nice story.. samo ne bi ga ja vratio, nisam ga ja ni oduzeo pa ga ne bi ni vratio..
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW GTalk
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Jet set burekdzija


Blago kuci koju zaobidjem :D

Zodijak Taurus
Pol Muškarac
Poruke 5996
Zastava Tako blizu a tako daleko
mob
Nokia 6130
vidis, vidis, ima i postenih ljudi :D
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Hronicar svakodnevice


Zodijak Taurus
Pol Muškarac
Poruke 769
Zastava Pancevo
sto ga nebi vratio ali ne ti da ga odvezes nego sami da dodju zar ne Smile
IP sačuvana
social share
Za sve nase [Lobotomiste], igrajte se i vi
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Poznata licnost


Puma, Nokia, Telenor, Renault 25 only.

Zodijak Libra
Pol Muškarac
Poruke 3154
Zastava Sabac, Serbia
mob
Nokia 5800 XM
pa u ovom slucaju on ce da im "odveze" auto sam...
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW GTalk
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.079 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.