Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Napomena: Govor mržnje, uvrede i svako drugo ponašanje za koje moderatori budu smatrali da narušava ugled i red na forumu - biće sankcionisano.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Postaje li kineski juan glavna svjetska valuta?  (Pročitano 655 puta)
28. Jan 2012, 23:12:47
Prijatelj foruma
Legenda foruma


pĆelica

Zodijak
Pol Žena
Poruke 49554
Browser
Opera 11.52
mob
Nokia 
Kina i Japan uskoro namjeravaju da svoju robnu razmjenu obračunavaju u kineskim juanima. Je li to prvi korak ka juanu kao novom dolaru?



"Na kraju bi se sve moglo odvijati vrlo brzo", tvrdio je još prije dvije godine ekonomista Beri Ajhengrin sa Univerziteta u Berkliju. Američkom dolaru početkom 20. vijeka nije trebalo ni deset godina da se iz nepoznate lokalne valute pretvori u glavno globalno platežno sredstvo.

Slično bi se sada, kako je najavljivao Ajhengrin, moglo dogoditi i sa kineskim juanom. "Čak i ako možda Šangaj 2020. neće još postati glavno svjetsko finansijsko tržište, juan će postati jedno od glavnih svjetskih platežnih sredstava, u to nema sumnje". Predviđanja prof. Ajhengrina se izgleda polako obistinjuju. Kina i Japan su nedavno postigli dogovor koji ide u prilog tezi o jačanju uticaja kineske valute.



Značajan politički korak


Peking i Tokio su se još između Božića i Nove godine dogovorili oko toga da svoje poslove ubuduće obračunavaju u juanima. Ta vijest dobija na težini ako se uzme u obzir da su druga i treća po veličini svjetsko ekonomija 2010. razmijenili dobara i usluga u vrijednosti od 260 milijardi eura.

Osim toga, japanskim ulagačima je otvoren put ka kineskim vrijedonosnim papirima. "To je vrlo značajan politički korak", kaže Hosuk Li Makijama iz "Evropskog centra za međunarodnu politiku" u Briselu. Time je, nastavlja Makijama, olakšano trgovanje jer su do sada japanski ulagači prije obavljanja transakcija prvo trebali da preračunavaju u dolare a zatim u juane.



Kina već neko vrijeme preduzima korake kako bi svoju valutu, koja se osim juana još naziva i renmimbi ("narodna valuta"), etablirala na međunarodnim finansijskim tržištima. Tako se od 2010. na berzi u Hong Kongu izdaju dionice u juanima. Neke nacionalne banke, poput onih u Brazilu i Nigeriji jedan dio svojih deviznih rezervi su već položile u juanu.

"Internacionalizacija juana je proces koji je u toku i slučaj sporazuma sa Japanom to najbolje ilustruje", kaže jedan od brokera sa berze u Hong Kongu.

Blizu pune konvertibilnosti

U budućnosti bi i berze u Londonu i Singapuru mogle trgovati dionicama čija je cijena izražena u juanima. Neki ekonomisti već govore o punoj konvertibilnosti juana u dogledno vrijeme.

No još uvijek vlasti u Pekingu nerado puštaju juan na "potpunu slobodu". Komunističke vlasti žele da spriječe ulazak spekulativnog kapitala na kinesko tržište. Zbog toga još uvijek kurs juana ne diktira svjetsko tržište nego Kineska centralna banka. Time je još uvijek otežan protok kapitala između Kine i inostranstva jer svaku transakciju između juana i dolara treba da odobri Kineska centralna banka.



Dva mala koraka na putu dugom stotine kilometara

"Internacionalizacija juana bi značila da se kineska finansijska tržišta u potpunosti otvore za strane ulagače. Država bi se morala povući iz procesa donošenja odluka banaka a državne kompanije i lokalne vlasti bi se morale povinovati novim međunarodnim pravilima. Isto tako bi se država morala odreći vještačkog održavanja niskog kursa juana. Sve to bi značilo temeljite promjene kineskog modela razvoja", navodi Ajhengrin moguće razloge za usporavanje procesa osamostaljenja juana.

Do trenutka kada će štediše širom svijeta svoje dolare izvaditi iz slamarica i promijeniti ih u novčanice s likom Mao Ce Tunga moglo di da prođe još neko vrijeme. No prvi koraci su već učinjeni. "Sporazum s Japanom predstavlja dva mala koraka na putu dugom stotine kilometara", zaključuje ekonomista Makijama.

izvor

IP sačuvana
social share
Najbolje se osjećam među jednostavnim ljudima pred kojima mogu da odbacim svoje oklope, da zaboravim komplekse i opreznost, s kojima mogu da se smijem, da kažem sve što mislim, ne plašeći se da će me pogrešno razumjeti
Pogledaj profil Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.076 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.