Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2 3  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Post za detoksikaciju ~ forumski eksperiment!  (Pročitano 10990 puta)
08. Nov 2005, 20:12:29
Prijatelj foruma
Poznata licnost


Siempre contra la corriente ;)

Zodijak Sagittarius
Pol Žena
Poruke 2634
Zastava na izvoristu informacija!
mob
Samsung e730
Ovako... nije u pitanju nikakva dijeta za gubitak tezine, iako ovo moze da posluzi u te svrhe. Naime, u pitanju je post, ali ne onaj "obicni" u vidu ribe, 'leba et cetera, vec tzv apsolutni post. Najekstremniji vid "ishrane" (ako se uopste moze nazvati ishranom), izuzetno tezak i specifican, ali zato neverovatno delotvorna. Sta je njegova specificnost? Uopste se ne jede, vec se dani (i noci) provode uz vodu i, every now and then, caj, bez secera.

Konkretno, apsolutni post se preporucuje kod skoro svih hronicnih stanja, ukljucujuci alergije, anksioznost, artritis, astmu, depresiju, dijabetes, glavobolje, bolesti srca, visok holesterol, nizak nivo secera u krvi, poremecaje varenja, mentalne poremecaje i gojaznost. Takodje, post predstavlja efektan i bezbedan nacin gubitka tezine. Cesto ga prepisuju i kao tretman detoksikacije onima koji su izlozeni uticajima spoljasnje sredine, a i kao terapija onih koji su bili izlozeni toksicnim materijama.

Princip posta je jednostavan. Kada je unosenje hrane privremeno obustavljeno, mnogi sistemi u organizmu zaduzeni za varenje imaju "odmor", posto nemaju posla, tj nemaju sta da vare. Tu dodatnu, neutrosenu energiju, organizam trosi na obnavljanje i prociscavanje, kao i sagorevanje kalorija, cime se izbacuju i toksicne materije.

Digestivni trakt je deo organizma koji je nasjvise izlozen spoljasnjim faktorima, ukljucujuci bakterije, viruse, parazite i toksine. Samim tim zahteva najvecu potporu imunoloskog sistema. Kada se hrana razlozi u sistemu za varenje, posredstvom krvi, ona dolazi do jetre, glavnog organa zaduzenog za detoksikaciju. Jetra “razbija” i razlaze otrove, koji su nastali kao nusprodukt varenja, kako one prirodne, tako i hemijske (vestacke), koji se nalaze u hrani. Tokom posta, jetra i imunoloski sistem su oslobodjeni posla uklanjanja toksina iz hrane i nastalih tokom varenja, pa mogu da se u potpunosti posvete ciscenju organizma.

Sama fiziologija apsolutnog posta je sledeca: tokom evolucije, ljudski organizam je postao izuzetno efikasan u skaldistenju energije i snalazenju u situacijama kada nema hrane. Nekada davno, post je bio sasvim uobicajen za vecinu ljudi, posto hrane nije bilo u izobilju, na sta se ljudsko telo naviklo. Procenjeno je da cak i izuzetno mrsavi ljudi mogu da izdrze vise od 40 dana bez hrane. Evo u cem' je fora: ljudski organizam ima specifican mehnizam koji se aktivira svaki put kada nema unosenja hrane. Post nije isto sto i izgladnjivanje, vec nacin na koji telo sagoreva uskladistenu energiju. Do gladovanja dolazi tek kada organizam vise nema raspolozive uskladistene energije, i kao izvor energije pocne da koristi tkiva i organe.

Terapijski post (koji je ovde u pitanju) prestaje mnogo pre pocetka faze gladovanja. Mnoge fizioloske promene se dogadjaju u samom organizmu tokom posta. Tokom prvih par dana, organizam koristi rezerve glikogena, koji je vrsta secera i predstavlja osnovnu “hranu” organizma. Nakon sto se sav glikogen iskoristi, telo pocinje da sagoreva masti. Medjutim, mozgu, koji ima specificne i visoke energetske prohteve, je jos uvek potreba glukoza (secer koji organizam dobija iz glikogena). Da bi se doslo do glukoze, telo pocinje da razlaze misicno tkivo, i to tokom drugog dana posta. Zbog toka je tokom posta uobicajen blag gubitak misicne mase. Da bi nahranio mozak, organizam bi morao da “sagoreva” preko pola kilograma misicnog tkiva dnevno. Medjutim, ljudski organizam je razvio alternativni nacin stvaranja energije, koji cuva misicnu masu. Ovaj proces, kojim se stede proteini se zove ketoza. Do ketoze dolazi treceg dana posta, kod muskaraca, odnosno drugog kod zena. Tokom ketoze, jetra pocinje da konvertuje rezerve masti i odredjena nebitna tkiva u ketone, koje kasnije koriste mozak, srce, misici kao izvor energije.  Pocetkom ketoze, osecaj gladi potpuno iscezava, i organizam ponovo raspolaze velikom kolicinom energije, cak i vecom nego pre ketoze. Nivoi hormona i ostale funkcije su stabilne. Cilj vecine postova je da dozvole organizmu da dosegne stanje ketoze, ne bi li se unistile naslage masti i ostecena tkiva. Uprkos svojoj korisnosti, postovi duzi od tri dana se ne preporucuju kao terapija.

Sto se tice gubitka tezine, a to sigurno mnoge najvise interesuje, ovako: do gubitka tezine najbrze dolazi tokom prvih nekoliko dana posta, cak i do kilogram dnevno. Narednih dana, gubi se otpilike oko 200-300 grama masnih naslaga dnevno. U svakom slucaju, moze se ocekivati prosecan gubitak od oko pola kilograma dnevno tokom celog posta.

Postovi mogu trajati razlicit broj dana, u zavisnosti od osobe i njenih zdravstvenih potreba. Kod hronicnih stanja, doktori preporucuju post od 2 do 4 nedelje. Sedmodevni postovi se takodje cesto prepisuju. Ipak, najpopularniji vid posta je onaj koji traje 3 dana, i sporovdi se cetiri puta godisnje, i to na prelazu godisnjih doba, a sluzi kao odlicno sredstvo ciscenja organizma i detoksikacije, a naoricto su pogodni za upraznjavanja tokom produzenih vikenda (petak-subota-nedelja). Kao preventiva, preporucuje se i “dan posta”, jednom nedeljno. Mnogi upraznjavaju i postove sa sokom, koji nisu toliko intenzivni, posto sokovi i vocni napitci organizmu daju hranljive materije i dodatnu energiju. Iako su pogodni za dugotrajnije drzanje, postovi sa sokovima imaju tu manu sto organizam nikada ne dosegne stanje ketoze, tako da oni koji drze ovu vrstu posta nikada ne prociste organizam u potpunosti.

Pripreme za post:
Post treba zapoceti i zavrsiti uz narocitu paznju. Par dana pre zapocinjanja posta, ishrana mora biti laksa: meso i mlecni proizvodi se ne smeju unostiti dan-dva. Semenke i ostale kostunjave stvari se ne smeju unositi nekoliko dana pre pocetka posta. Dan pre zapocinjanja, sme se jesti jedino lako svarljiva hrana: voce, lagane salate i supe. Tokom posta, u organizam se sme unositi samo cista voda i, povremeno biljni cajevi. Nakon zavsetka posta, povratak na prethodni nacin ishrane se mora sprovoditi isto tako, postepeno. Preporucuje se sveza i presna hrana. Narocito je znacajno da ne dodje do prejedanja nakon zavrsetka posta.

Napomene i sporedni efekti:
Ova vrsta posta nije prigodna za svakoga, i u nekim slucajevima, moze i da skodi. Pre nego sto se zapocne post duzi od tri dana, potrebno je konsultovati lekara. Osobe sa zdravstvenim problemima treba da imaju konstantni medicinski nadzor tokom posta. Tokom posta, neophodan je povecan unos sveze vode, kako ne bi doslo do dehidratacije. Ponekad se sugerise i odlazak u saune, kako bi se ubrzala detoksikacija, ali u tome ne treba preterivati. Takodje, bitno je da osobe koje upraznjavaju post usklade svoj stil zivota sa postom. Preporucljivo je uzimanje slobodnog dana, a ako je to neizvodivo, dovoljno je i ne naprezati se previse. Neophodnan je i odmor.  Sto se vezbi tice, dozvoljene su samo laganije, kao sto su setnja i lagano istezanje. Sporedni efekti posta su retki, a uglavnom se ogledaju u zamoru, mucnini, bolovima, emocionalnoj preosetljivost, a ponekad moze doci do pojave akni, glavobolje, alergija, oticanja, povracanja, loseg zadaha, kao i simptoma nazeba i gripa. Ove reakcije se nazivaju “healing crisis”, iliti “krize izlecenja”, posto ih izazivaju povecani nivoi toksina u organizmu, zbog eliminisanja istih.

Fiziologija posta je siroko proucavana i dokumentovana od strane moderne medicine. Korisni efekti, kao snizavanje nivoa holesterola i poboljsanje opsteg stanja organizma su dokazani. Post, kao vid terapije kod zdravstvenih tegoba i boesti se manje izucavao, iako su mnoge studije sirom sveta pokazale znacajne pozitivne rezultate.  Studija iz 1984. godine, kojom je opisan tretman tajvanskih radnika koji su bili izlozeni hemijskom trovanju, pokazala je dramaticno poboljsanje njihovog stanja nakon desetodnevnog posta. U Japanu i Rusiji, studije su pokazale visoku delotvornost posta u nekim slucajevima mentalnih tegoba. Iako su izuzetno pozitivni efekti posta dokazani mnogim medicinskim studijama i radovima, objavljeni u svim vodecim svetskim medicinskim zurnalima, moderna medicina jos uvek ignorise nesumnjive dobrobiti istog, okarakterisane u apsolutnoj detoksikaciji organizma.


..........



E, sad, toliko o teoriji, a sada malo praksa.  :yes:

Ovako, posto je mene tekst koji sam gore pomalo clumsy prevela (a tekst je, inace kompilovan kako iz Gejlove medicinske enciklopedije i Medicisnkog zurnala Nove Engleske) odusevio, resila sam da isprobam kako sve to funkcionise u praksi. Dakle, dobrovoljno se javljam kao human guinea pig za ovaj opit.

Dalke, u petak starujem sa trodnevnim apsolutnim postom, i ovde cu svakodnevno navoditi stanje organizma, pojave, zapazanja... nesto kao dnevnik eksperimenta. Da bi sve naucno dokumentovali, u petak ujutro, na dan pocetka posta, cu uraditi biohemijske analize krvi (sa relevantnim parametrima: fibrinogen, holesterol (HDL i LDL), trigliceridi, KKS itd. Isto cu uraditi u utorak, znaci, nakon posta. A onda cemo da uporedimo rezultate i izvucemo zakljucak.

Znaci, Ainhoa ce 3 dana provesti samo na vodi i caju od kamilice, i svakodnevno vas izvestavati o efektima i tripovima do kojih ce sigurno doci.  [smilie=odo.gif]

Bilo bi cool kada bi jos neko eventualno zeleo da se prikljuci, sto vise to bolje.

 Smile
IP sačuvana
social share
Credidi me felem vidisse!!
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Jet set burekdzija


niente paura

Zodijak Libra
Pol Žena
Poruke 7714
Zastava Neptun
mob
Samsung Galaxy Ace Fleur
Nista u vezi sa ovim mi nije toliko fascinantno da bih se izgladnjivala. Jos jedna dijeta tipa ako ne jedes - smrsaces, sto je uostalom logicna stvar. Zvuci mi suvise rigorozno  Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Poznata licnost


Siempre contra la corriente ;)

Zodijak Sagittarius
Pol Žena
Poruke 2634
Zastava na izvoristu informacija!
mob
Samsung e730
Ma kakvi, nije u pitanju neko mrsavljenje. S tim nemam problema. Jednostavno, zaista zelim da se uverim da proces "detoksikacije" zaista funkcionise.  Smile

Uostalom, ovo nije izgladnjivanje. Imam fore 40 dana do te faze.  Smile
IP sačuvana
social share
Credidi me felem vidisse!!
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Jet set burekdzija


niente paura

Zodijak Libra
Pol Žena
Poruke 7714
Zastava Neptun
mob
Samsung Galaxy Ace Fleur
Zasto ne bi funkcionisao? Ne jedes nista, znaci ne unosis nove potencijalne toksine iz hrane, a pijes caj i tako preciscavas organizam.

Citat
apsolutni post se preporucuje kod skoro svih hronicnih stanja, ukljucujuci alergije, anksioznost, artritis, astmu, depresiju, dijabetes, glavobolje, bolesti srca, visok holesterol, nizak nivo secera u krvi, poremecaje varenja, mentalne poremecaje i gojaznost.

Ako nemas neki od navedenih problema, ja na tvom mestu to ne bih radila iz ciste radoznalosti. U svakom slucaju, ako si odlucila zelim ti good luck  Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Poznata licnost


Siempre contra la corriente ;)

Zodijak Sagittarius
Pol Žena
Poruke 2634
Zastava na izvoristu informacija!
mob
Samsung e730
True. Ali se preporucuje i kao zdrava preventiva. U svakom slucaju, startujem u petak, pa cemo videti kako to ide...
Uostalom, ne moze da skodi!  Smile
IP sačuvana
social share
Credidi me felem vidisse!!
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Poznata licnost


What doesn't kill you will make you stronger

Zodijak Capricorn
Pol Žena
Poruke 4499
Zastava Beograd
Ainhoa,bitno je da si ti donela odluku i da zelis da probas,podrzavam to svakako bih ti se prikljucila jer vrste ovakvih eksprerimenata mogu doneti dobro za nas organizam,( medjutim posto ja kuvam i za druge u mojoj kuci je neizvodljivo da ja ne jedem,a svaki dan za sporetom osecam zov hrane)  Smile

Javljaj kako proces napreduje i srecno. Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Poznata licnost


Siempre contra la corriente ;)

Zodijak Sagittarius
Pol Žena
Poruke 2634
Zastava na izvoristu informacija!
mob
Samsung e730
E, pa, pipl, here we go!!!

Pripremni dan - odbrojavanje pocinje!!!

Sve je spremno za pocetak moje trodnevne avanture zvane totalni post. Danas sam obavila malecki shopping, nakupovala par sitnica koje ce mi trebati, medju njima destilovanu vodu i par pakovanja cajeva, tek da imam sta da njupam nardenih dana... Njam! Ooops, bolje reci, Srk!!! Smile

Ako medju vama ima nekoga ko se pita koji ce mi destilovana voda, evo ga malecko objasnjenje... Destilovanu vodu nas organizam najlaske "prima". Naime, ona je najslicnija (skoro ista) organskoj vodi, tj vodi koja se nalazi u nasem organizmu. Prema tome, fora sa destilovanom vodom je ta sto zelim da maximalno oslobodim svoj organizam bilo kakavog dodatnog napora, u vidu obrade hlora, fluora i ko zna cega jos sto se inace nalazi u chesmushi.

Sto se cajeva tice, odlucila sam se za 4 vrste: nanu, tj mentu (odlicna za zeludac), kamilicu (odlicna za nerve, a posto cu garant biti maximalno razdrazljiva narednih par dana, posluzice), zatim, tu je i bosiljak (prirodni dezodorans. Tokom ketoze, prisutan je pomalo funky miris iz usta, pa bih to da, jel'te eliminisem u startu  Smile), a tu je jos i indijski caj. Sve u svemu, raznovrsno. Predjelo: hladna voda, glavno jelo: mlaka voda, dezert: caj!  Smile

Danas mi je meni bio prilicno siromasan: banana, 2 mandarine, pola nara (pojela bih i ceo, ali dok sam ga komadala, prsnuo me je po dukserici, pa sam se iznervirala  Smile), tanjir supe i dve case soka od pomorandze, 100% voce, sugarfree. Evo, bas sam sada smazala jos jednu mandarinu, i to je to. Slavina je zavrnuta do ponedeljka. A mozda i utorka, ako vidim da mi dobro ide, tj da nisam nacisto propala.  Smile  Smile

Sto se podrske tice, stvari ne stoje bas najbolje. Moji misle da sam u nekoj sekti, i pokusavaju da me sabotiraju na sve moguce nacine. Recimo, u subotu prave palacinke, a u nedelju sarmu. Eeej, sarmu! Ima 15 dana kako ih molim da je naprave, a oni su resili da je spreme za vikend! Urge to kill rising.. .rising!!! Istina, jedino je keva manje-vise na mojoj strani, posto ima koliko-toliko medicinskog znanja i kapira o cem' je rec. Doduse, iako je rekla da nikada to ne bi mogla da izdrzi, barem me nece sabotirati.

Sutra rano ujutru radim biohemijske analize krvi, tek da znam "startnu poziciju". Na kraju posta cu ih takodje uraditi. Eto... toliko od mene za sada.

Sutra cu vas izvestiti kako stvari stoje.  Smile
IP sačuvana
social share
Credidi me felem vidisse!!
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Administrator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
mob
Apple iPhone SE 2020
Hehe... pa sa srecom... Samo ti savetujem da ne preterujes sa nanom i bosiljkom jer su oni prirodna sredstva za smirenje.. Secam se mog tece koji je stukao litar caja od nane dan pre polaganja ispita za jos jednu od svojih subspecijalizacija.. bilo je zanimljivo za gledanje...  Smile
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Poznata licnost


Siempre contra la corriente ;)

Zodijak Sagittarius
Pol Žena
Poruke 2634
Zastava na izvoristu informacija!
mob
Samsung e730
Hihi, osecam da je bio miran kao bubica.  Smile
Baj d vej, znate vi da nana izaziva zavisnost i blagu aritmiju ako se konzumira u kontinuitetu vise od mesechak dana?  Smile
No, nije frka. To traje samo 3-4 dana, a picu od svakog caja po jednu solju dnevno... Tako da je rizik od overdouza otklonjen.  Smile
IP sačuvana
social share
Credidi me felem vidisse!!
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma


God is busy, may I help you?

Zodijak Aquarius
Pol Muškarac
Poruke 41441
Zastava Beograd, Srbija
mob
Apple iPhone 3Gs
Srecno Smile

E,da,jel ti je dozvoljeno zvakace zvaka Smiley Mozda glupo pitanje,ali sa njima imam osecaj da bih izdrzao i  tih 40 dana Smiley
IP sačuvana
social share
"Ponekad mi se čini da je najupadljivija odlika liberalizma, koja ga odvaja kako od konzervativizma tako i od socijalizma, stanovište da moralna uverenja u vezi sa ponašanjem koje se neposredno ne upliće u zaštićeno polje drugih osoba ne opravdavaju prinudu."

Friedrich Hayek
Pogledaj profil WWW GTalk Skype Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2 3  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.11 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.