Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 05. Maj 2024, 05:15:27
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Posledice zemljotresa u Japanu  (Pročitano 1052 puta)
13. Mar 2011, 14:19:38
Poznata licnost


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 4404
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.80
Zapocecu temu sa nuklearnim reaktorima jer su dve japanske nuklearne centrale pretrpele znacajna ostecenja usled zemljotresa.
Sistem hladjenja reaktora je ostecen te dolazi do pregrevanja jezgra.

U "Fukushima 1" centrali 3 od 6 reaktora su u kriticnom stanju.
U "Fukushima 2" centrali 3 od 4 reaktora su u kriticnom stanju.

Prvi reaktor u Fukushima 1 je u najkriticnijem stanju.
Doslo je do delimicnog topljenja jezgra i eksplozije koja je ostetila spoljasnju strukturu.
Ispustena je znacajna kolicina radijacije iz reaktora u obliku vodene pare jer je isparila sva voda iz reaktora (laka voda koja je i moderator i radni medijum).
Da bi sprecili dalje topljenje jezgra pumpaju morsku vodu u reaktor. Nije poznato da li tu radiokativnu vodu ispustaju u okean?
Evakuisano je stanovnistvo u radijusu od 20 km.

Informacije sa interneta:

No.1 Fukishima
#1:Injecting sea water and boron oxide into the the reactor vessel, already fuel covered by sea water,yesterday hydrogen explosion occurred.lost reactor building ceiling.

Some portion of nuclear fuel melt down. Give up to return grids.Continuously release inside air (steam) of primary containment vessel to reduce inside pressure through filter and stack.

Fuel decay heat generate steam from sea water continuously.Salt and boron oxide accumulate in the reactor vessel? TEPCO plan to inject sea water into containment vessel at next stage.

#2:Emergency condition.
Lost pressure control function.preparing pressure relief of primary containment vessel. Under the blackout condition. Lost measures to supply cooling water into the reactor vessel by it's own system. Alternate external pumps and massive fresh water are preparing now.

#3:Emergency condition.Lost pressure control function.Open relief valve of primary containment vessel.Under the blackout condition. Lost measures to supply cooling water into the reactor vessel by It's own system.Alternate external pumps and massive fresh water are preparing now. Fuel top exposed and immediately covered by fresh water(2m over) injected by the external pumps. Try to connect electricity.Begin sea water injection to the reactor vessel because fresh water pump did not work well.Fuel top exposed again in short time.Some portion of fuel might be melt down.Almost give up to return the grids.There is a little possibility of hydrogen explosion same as yesterday.(15:41 13/3/2011)

#4/#5/#6:Under the maintenance condition

No2.Fukushima

#1/#2/#4:
Emergency condition. Keep electricity from grids. Lost pressure control function(coolant temperature over 100 degree centigrade.). Supply water into the reactor vessel by supply water system. Repairing cooling system. preparing pressure relief of primary containment vessel.
#3:
perfectly shut down.coolant temperature is under 100 degree centigrade.
All of emergency diesel generators lost function by TSUNAMI.
(Japan time 11:30 13/3/2011)

Fajlovi prikačeni uz poruku (kliknite na slike za punu veličinu)

bc0577939bb3.jpg
(252.5 KB, 825x722)
5f17b59d23ff.jpg
(136.84 KB, 376x500)
d59a695d7c31.jpg
(311.41 KB, 1026x705)
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma

Sertifikovani hejter i negativac

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 32361
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6.15
Kad sam cuo da su poceli da hlade morskom vodom,pomislio sam kako to verovatno nije bas dobro,jer ja kolko znam,morska voda se uvek izbegava za rad sa masinama,odnosno,uopste,za pustanje kroz cevi,jer ih brze trosi.

I onda sam posle cuo i od onog naucnika iz Vince kad je bio na TVu,bas to-da cim su poceli da ih hlade morskom vodom,znaci da su uslovno receno,postali ocajni i da je frka.

A to za ispustanje-buduci da su Japanci u pitanju,sumnjam da bi to radili.Cak i u ovakvoj situaciji.
Uostalom,niko normalan ne bi.Najgore je kad se voda,i to velika kolicina nje,ozraci.
« Poslednja izmena: 13. Mar 2011, 15:20:03 od hkj »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 15472
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6.15
 nuklearni reaktori u podmornicama obichno imaju sistem shipki koje se zabiju u jezgro i time prekinu lanchanu reakciju i "ugase" reaktor u sluchaju neke nevolje .  bash mi je chudno da tako neshto ne postoji ovde , ili da nije iskorisceno . 
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Poznata licnost

Zivot nema reprizu

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 3957
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6.15

Problem je i to sto je to jedna od najstarijih nuklearki u Japanu.Izgradjene je pre vise od 40 godina.
IP sačuvana
social share
A nekad su proizvodili čelik, je li ? Iz dimnjaka se dimi, ali unutra. . .   Spiros 'Vondas' Vondopoulos

»Bogu hvala, vek i po poživeh, u zdravlju i radu. Slutim da mi je vreme umirati, te ove reči u pero govorim advokatu Nikoli Novakoviću, jer u vas, deco moja, sve zajedno, nemam ni malo poverenja ...« Dalje: »Žao mi je što ste moji, a ne deca nekog mog neprijatelja. Ko je vas poznavao, ne mora se bojati pakla; sa đavolima će mu biti lepše i prijatnije. Sto se tiče moje imovine, a to vas jedino zanima, mogu vam saopštiti sledeće: sve što imam OSTAVLJAM SAMOM SEBI, jer verujem u drugi život. Znači, neka sve ostane kako je bilo za moga života, dok se ne vratim. Vaš otac — Pantelija Topalović.«
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 15472
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6.15
prema poslednjim vestima , ipak su uspeli da zaustave nuklearnu reakciju (lanchanu) . sad je najveci problem shto je uranijum josh uveku usijanom stanju i pocheo je da se topi , gori i ispushta radioaktivni cezijum . generatori koji ga obichno hlade vodom su ispali iz funkcije zbog zemljotresa i cunamija , pa ga sad hlade morskom vodom .
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Poznata licnost


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 4404
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.80
Проблем је што у случају топљења језгра контролне шипке могу постати неефективне, тј. ланчана реакција се може наставити јер се материјал отопио и пао на дно. То онда више нису контролисани услови.
Чим пумпају бор у реакор значи да је дошло до топљења.

Експлозија се догодила и над трећим реактором у Фукушима 1.  Smile
« Poslednja izmena: 14. Mar 2011, 17:15:09 od aleksa »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 15472
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6.15
Проблем је што у случају топљења језгра контролне шипке могу постати неефективне, тј. ланчана реакција се може наставити јер се материјал отопио и пао на дно.

koliko sam ja shvatio , kad se materijal podeli kontrolnim shipkama reakcija se prekida i ne moze da se nastavi  , ali zbog toga shto je izlozen vazduhu dolazi do sagorevanja i povecanja toplote , uz ispushtanje radioaktivnog cezijuma . opasnost jeste u tome da bi mogao da se otopi i progrize put izvan reaktora , ali do nuklearne eksplozije ne moze da dodje - vec samo do kontaminacije .

http://www.latimes.com/news/nationworld/world/la-fg-japan-quake-20110315,0,2212206.story
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Poznata licnost


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 4404
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.80
Уколико се нуклеарно гориво отопи и падне на дно онда нема тих шипки које би спречиле реакцију тј. и шипке се отопе и на дну настане мешавина али ту нема гаранције да реактор неће измаћи контроли тј. ако материјал од којих су израђене шипке има мању густину од уранијума плутаће на површини и онда то није идеалан однос мешања који зауставља реакцију. Још горе ако је температура топљења шипки мања од температуре топљења уранијума. Шипке се само отопе и остане реактор без контроле.
Као гориво се користи уранијум-оксид чија температура топљења је ~2800 степени целзијуса.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 15472
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6.15
ne pada gorivo chak ni kad se otopi u jednu kompaktnu masu koja bi dostigla kritichnu masu . kod vecine reaktora prilikom ubacivanja kontrolnih shipki postoji i mehanizam da se fisioni materijal razdvoji . opasnost je u tome shto chak iako gorivo nije dostiglo krirtichnu masu , ono se i dalje radioaktivno raspada i zagreva :

https://secure.wikimedia.org/wikipedia/en/wiki/Decay_heat
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 05. Maj 2024, 05:15:27
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.278 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.