Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Porodilja sa 50: Kada je žena prestara da bude mama?  (Pročitano 2684 puta)
29. Okt 2011, 20:11:05
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
Browser
Chrome 15.0.874.106
mob
Apple iPhone SE 2020
Porodilja sa 50: Kada je žena prestara da bude mama?
Mariota Vlaisavljević, Foto: arhiva, 29. 10. 2011. 00:02
Komentara 14 | Preporuka 0
Majčinstvo se, bez sumnje, odlaže. I žene sve češće -iz različitih pobuda- prvi put rađaju u kasnim tridesetim s tim da se granice neprestano pomeraju. U Americi je već udvostručen broj prvorotki od 45. godina, a u svetu vlada "trend" da mnoge dame prvi put osete čari materinstva u vreme kad se njihovi vršnjaci igraju sa unucima. Granica za prvu trudnoću tako je sada 50 godina. Prenosimo vam iskustva starijih majki.
 
 

Slika koja možda nekoga uznemirava i opominje, a koja je objavljena na naslovnoj strani prestižnog američkog magazina. Medicina i tehnologija odlažu majčinstvo do neverovatnih godina


Ann Maloney se prvi put porodila sa 50. Ona i njen suprug John Ross su pomoću veštačke oplodnje postali roditelji. Upoznali su se kada je ona imala 47 i odmah su krenuli "u akciju". Sada kao šezdesetogodišnjakinja ima dve ćerke.

O svom iskustvu kaže:
- Hormonima sam morala da odložim menopauzu da bi rodila drugo dete. Lily ima sedam, a Isabella deset godina. I suprug i ja imamo dosta energije i veoma smo posvećeni deci. Takvi smo bili celog života, svašta smo radili, a sada smo tu neicrpnu energiju usmerili na decu - objašnjava Ann.
Ipak, njenom suprugu devojčice su deca iz drugog braka. On već ima tridesetpetogodišnjeg sina. Nada se da je sada bolji otac.

UZ MALU DECU - I STAROSNE BOLJKE
Slično iskustvo ima i Kate Garros. Ona je, priznaje, u mladosti propustila nekoliko prilika da osnuje porodicu i tek je sa 53 sa drugim mužem, takođe uz pomoć veštačke oplodnje, postala mama blizanaca Alexandre i John koji sada imaju sedam godina. Za nju je problem što su se sa decom pojavili i neminovni problemi - ona boluje od artritisa kao mnoge žene u 61. godini.
- Ja možda nisam po meri okoline i drugih, ali sam ostvarila svoj san. Nekada u šali kažem da kada sam videla da neću imati unučiće, odlučila sam da rodim decu.


Ann Maloney sa mužem i ćerkama

Kate Garros sa blizancima

MUKE SA ZAČEĆEM
Fiona Palin je zatrudnela sa 48. Godinama je imala problema sa začećem, sa suprugom Nick (63) je skoro deceniju radila na tom problemu, imala je šest oplodnji i tri tragična pobačaja. Zatrudnela je sa poslednjim sačuvanim embrionom.
- Već sam digla ruke od svega. Ali, ostala sam trudna i rodila Kiki. Još sam u šoku iako moje dete sada ima pet meseci šta sam uspela da uradim. Često se zaplačem nad njenim krevetom od sreće i uzbuđenja i neverice - ispričala je Fiona.
Njen suprug svestan je činjenice da je veoma star roditelj.
- Znam da neću doživeti njen 30. rođendan. To je sušta istina. Ali, za sada želim da uživam u ovom prelepom detetu - rekao je Nick.
 
Studije pokazuju da osobe koje odlažu roditeljstvo da bi izgradile karijeru imaju veće šanse da kasnije budu srećnije i zadovoljnije, a samim tim i uspešnije u odgajanju dece.
Richard Paulson, stručnjak za plodnost sa Univerziteta u Kaliforniji, koji je mnoge žene oplodio i posle menopauze kaže da se takve dame veoma ozbiljno testiraju. Prolaze analize fizičke spremnosti, psihološka ispitivanja.
- Sve žene koje su se upustile u ovakav zahvata su mlade pedesetgodišnjakinje - rekao je dr Paulson.
Rizici svakako postoje: prvoroske iznad 35 godina imaju 20 odsto veće šanse da se prevremeno porode.
Trudnice u četrdesetim imaju rizik od preeklampsije, povišenog šećera, visokog pritiska, a moguće je i da dete boluje od autizma.

Izvor: Blic Zena
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije


Otaku koji jede burek kod Trpkovica

Zodijak Taurus
Pol Muškarac
Poruke 23325
Zastava
OS
Windows 7
Browser
Chrome 15.0.874.106
mob
Sendo 
Problem današnjeg života je nedostatak vremena. Da bi bio nezavistan, moraš da radiš previše, jer ne možeš da se održavaš na površini ako to ne radiš.

Upravo tu negde uleće glavno pitanje vezano za planiranje porodice. Brak je sada više zajednica napravljena od dvoje ljudi koji povećavaju budžet sa dve plate, jer je danas teško ako samo jedna osoba radi. Dete često predstavlja trošak u procesu preživljavanje, pa ga dosta parova odlaže.

Međutim, postoji nešto što se zove priroda i nagon za razmnožavanje. Čak iako izuzmemo instinkt, činjenica da odlazimo na onaj svet neispunjeni potresa mnoge koji umru sami, bez potomaka.

Takođe treba uzeti u obzir da od 27 godine pa nadalje žene gube otprilike 5% plodnosti, umanjujući šansu da postanu majke. Naravno, drugo dete se može roditi u godinama kada se trudnoća sa prvim smatra riskantnim.

Šta znam, što se mene tiče, treba imati decu, ja sam rođen u porodici koja je oduvek težila ka zasnivanju porodice i rađanju dece. Porodilja u 50? To je u najmanju ruku weird. Jeste da mnoge žene ne mogu da zatrudne i da zato dobijaju decu u poznim godinama, i tu u potpunosti razumem, ali za sve druge ti dođe da pitaš "Šta ste čekale do sada?".
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija


Question everything.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke 5329
Zastava Beograd
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 7.0.1
Sve je to lepo i humano, medicina omogućuje ženama da rađaju u tim godinama, ali da li poznajemo sve negativne faktore i uzročnosti koji se pojavljuju u trudnoći kod starijih žena da bismo mogli tako olako da zaključimo kako je rađanje u pedesetim mnogo kul i trendi? Priroda je udesila neke stvari, u mnogim slučajevima priroda greši i nije savršena, izaziva ljudsku patnju i stradanje i nema ničeg lošeg u tome da se omogući ženama da rode u pedesetim, ali da li znamo šta se dešava sa tom decom kasnije, da li su podložnija bolestima, pogotovu genetskim, da li ubrzano stare, da li imaju problema sa plodnošću, kao što to neka istraživanja nagoveštavaju? Lako je nakrcati ženu hormonima i usaditi joj embrion, teško je spoznati kakve su razlike u razvoju embriona kod 20-ogodišnje i 50-ogodišnje žene.

Za sve postoji optimalno vreme, nije dobro izigravati Boga ako zaista niste svemogući.
IP sačuvana
social share
Deus ex machina.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Poznata licnost


Боље да боли истина него да утеху пружа лаж

Zodijak Virgo
Pol Žena
Poruke 4000
OS
Windows XP
Browser
Opera 11.51
повратићу

ова тема је нешто од чега бежим као ђаво од крста

тако да ћу само рећи једно веееееееееееееелико фуј
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Supermoderator
Legenda foruma


Always outnumbered, never outgunned.

Zodijak
Pol
Poruke 47481
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.6.23
sta koga boli ona stvar da li je neko majka ili otac sa 100 godina

gledajte svoja posla i uredjujte sebi porodicu i zivot kako mislite da treba
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows 7
Browser
Chrome 15.0.874.106
mob
Apple iPhone SE 2020
Nikada nisam shvatala zene preko 40-45 godina koje siluju svoje telo da bi pogazile sve za sta su se do tada zalagale i postale majke...

To mi je uvek bilo licemerno... jako sebicno... nezdravo...

Hormonske terapije, vestacko oplodjavanje, odlaganje menopauze... zbog sopstvene tastine...

Takodje mi nisu bili ni jasni oni koji 15 godina pokusavaju da dobiju "svoje dete"... opet... zbog sopstvene tastine...

Priroda nije glupa... to sto imamo mogucnost da se igramo boga (ili prirode), ne znaci da to nece biti naplaceno desetostruko...

Eto, ona Rumunka... sto je rodila dete u 60 i nekoj... vec se raspada.. pitanje je da li ce doziveti polazak devojcice u srednju skolu...
Indijka koja je rodila u 70-tim, vec je prikovana za krevet... starost pracena artritisom... Koji ce ti djavo dete ako ne mozes ni da ga prihvatis...

Ono sto se zaboravlja je da je detetu potreban roditelj... majka.. da ga vodi kroz zivot... Materinstvo se ne svodi samo na izbacivanje deteta iz utrobe, sto ove zene svakako cine... i sve... opet... zarad zadovoljenja sopstvene sujete...

Ako ne mozes da imas decu... ili si se prekasno setio... nemoj... usvoji neko napusteno... ili ako se grozis dece, usvoji neko kuce ili mace... da ima nesto da ti greje noge nocu...

Ali dete nije kuce ili mace... kada pandkrnes, ono se bas nece snaci samo na ulici...

A tek emocionalne rane kada te neko upita - A tvoja baka, zasto te ona ne vodi u skolu? Gde ti je mama?

O toj deci niko ne razmislja... samo u se' i pod se'...
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma

...члан секције младих трезвењака...

Zodijak Pisces
Pol Muškarac
Poruke 37273
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 7.0.1
i baba i mama, 2 u 1  Smile
IP sačuvana
social share
Prefer a feast of friends to the giant family
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Legenda foruma

Frankly, my dear, I don't give a damn.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke 45679
OS
Windows XP
Browser
Chrome 15.0.874.106

Ono sto se zaboravlja je da je detetu potreban roditelj... majka.. da ga vodi kroz zivot... Materinstvo se ne svodi samo na izbacivanje deteta iz utrobe, sto ove zene svakako cine...

Lepo receno.

Sta ga znam, priroda uredjuje neke stvari sa pravom. Zna se sta je neki optimum i zna se da sve preko toga ide u neki rizik. Niko im ne brani i lepo je sto se radjaju deca, ali ne vidim svrhu da dete ostavis bez roditelja u 10-20 godina njegovog zivota.
IP sačuvana
social share



"Oni koji su vešti u borbi, ne obuzme ih bes. Oni koji su vešti u pobedi, ne obuzme ih strah.
 Zato mudri pobeđuju pre borbe, dok se neznalice bore da bi pobedili"
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Jet set burekdzija


volim mladena i bebana...

Zodijak Taurus
Pol
Poruke 6202
OS
Windows XP
Browser
MSIE8.0
znam samo da mi se od pogleda na ovu babu na naslovnici...povraća.

jako ružna fotografija.

IP sačuvana
social share
" moja filozofija je jednostavna.                                 
  napuni prazno.
  isprazni puno.
  i pocesi tamo gdje svrbi "
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.076 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.