Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 27. Apr 2024, 08:11:41
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Pomoćna lekovita sredstva i placebo  (Pročitano 1152 puta)
07. Nov 2008, 12:25:08
Prijatelj foruma
Superstar foruma


Sačuvaj me Bože od onih kojima treba da verujem

Zodijak Virgo
Pol Žena
Poruke 51791
Zastava Srbija
OS
Windows Vista
Browser
Mozilla Firefox 3.0.3
mob
Nokia 
Ranije, dok je postojala praksa da se lek pre odobrenja u konačnoj fazi ispitivanja proveri na test grupi dobrovoljaca uveden je placebo. Grupa testiranih je deljena u dva dela, jedan koji je dobijao lek, a drugi koji je dobijao tablete bez lekovite materije. Tablete su bile istog izgleda i ukusa tako da nije moglo da se primeti koje su prave. Samo lekar koji je obavljao ispitivanje znao je koji pacijent dobija lek a koji ne.

Na zaprepašćenje lekara kod pacijenata koji su dobijali placebo dolazilo je do poboljšanja. Osećali su se bolje, imali više energije, čak su ponekad manifestovali i stvaerno poboljšanje stanja bolesti. Dubljim istraživanjem ovog fenomena i psihologije lečenja došlo se do zaključka da stanje svesti pacijenta drastično poboljšava i ubrzava proces lečenja. Tako su efekti lečenmja kod pacijenta koji je dobro raspoložen i optimističan uvek daleko bolji nego efekti kod pesimističnog i depresivnog pacijenta.

Pomoćna lekovita sredstva nisu placebo ali mogu imati i placebo efekat. Ona imaju stvarnu vrednost u poboljšanju opšteg ili konkretnog stanja zdravlja. Ona sama za sebe nemaju dovoljnu lekovitu moć da dovedu do izlečenja dovoljno brzo ali mogu značajno doprineti osnovnom lekovitom sredstvu ili se koristiti u preventivne svrhe. U tu grupu spadaju vitamini, minerali, ekstrakti lekovitog bilja, pčelinji produkti, ajkulino ulje, čajevi, masaža, akupunktura, magneti, mineralna voda,...

Pomoćna lekovita sredstva mogu biti farmaceutske ili kućne izrade. Recimo može se napraviti tinktura belog luka ili koprive, nabrati i osušiti čaj. Međutim ako pravimo pomoćno lekovito sredstvo kod kuće moramo da obratimo pažnju na kvalitet i količinu materija koje uzimamo. Recimo ne treba brati lipu ili kamilicu u gradu ili pored druma gde je zagađenje veliko nego na nezagađenim livadama. Pri recepturama treba obratiti pažnju na to da li je čeno belog luka čeno sitnog, domaćeg ili krupnog, hibridnog.

Kad su pomoćna lekovita sredstva farmaceutske izrade u pitanju ona prolaze kontrolu kvaliteta, odnosno njihova količina aktivne materije mora da bude odgovarajuća, ne smeju sadržati teške metale i druge štetne materije. Tabletiranje se vrši tako da se aktivna materija oslobađa na poželjnom mestu u želuidcu ili crevima ako je to bitno (zato postoje tablete, kapsule il mikrokapsule). Takođe se specificira poželjna doza pomoćnih lekovitih sredstava.

Lečenje i preventiva pomoćnim lekovitim sredstvima ostvaruje placebo efekat samo ukoliko pacijent iskreno veruje u njihovu lekovitost, a ta lekovitost je nesumnjiva. Zato danas mnogi lekari svojim pacijentima savetuju terapijsko i preventivno uzimanje pomoćnih lekovitih sredstava. I zato je jako važno ne omalovažavati lekoviti efekat pomoćnih lekovitih sredstava pred pacijentima. Osim toga veliki placebo efekat ima poverenje pacijenta u lekara kao i osećaj pacijenta da njegova okolina veruje u uspeh njegovog lečenja.
« Poslednja izmena: 07. Nov 2008, 12:29:06 od simijon »
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Svedok stvaranja istorije


Zodijak
Pol Žena
Poruke 25336
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.3
Sad bas radim neko istrazivanje o tim placebo efektima za fax ( da  Smile ) i citala sam o mnogim eksperimentima, i svaki je imao maltene isti rezultat - da je psiha stvarno zastrasujuce snazna, pojma nemamo koliko.
U jednom od njih, grupa americkih veterana koji su se zalili na bolove u koljenima je podijeljena u dvije grupe; jedna je zaista trebala biti operisana, druga nije. Pri tom, pacijenti nisu znali nad kime je izvrsena operacija.
Poslije pola godine, ti neoperisani su se javili da nemaju nikakve bolove i da je 'zahvat imao odlicne efekte'  Smile

Mada, kad sam ja svojevremeno bolovala, alternativna medicina nije djelovala na mene, placebo efektom pogotovo. Vise sam vjerovala hemiji i razarajucim tabletama  Smile
IP sačuvana
social share

*Most gods throw dice, but Fate plays chess, and you don't find out til too late that She's been playing with two queens all along. *
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Superstar foruma


Sačuvaj me Bože od onih kojima treba da verujem

Zodijak Virgo
Pol Žena
Poruke 51791
Zastava Srbija
OS
Windows Vista
Browser
Mozilla Firefox 3.0.3
mob
Nokia 
Jel ti zgodno da nakačiš to kad završiš pisanje.

Pre nekoliko godina pozvala nas je jedna akupunkturistkinja da joj izvršimo merenje napona na akupunkturnim tačkama pre, tokom i nakon terapije. Šta se ispostavilo. Pre uboda iglom akupunkturna tačka je mogla da ima dva i više puta povećani naponu odnosu na normalan. Nakon prve igle taj suvišni napon spuštao se na pola od normalnog nivoa. Svaka naderna igla nije značila baš ništa. Efekta nisu imale ni igle na drugim akupunkturnim tačkama na istom nervnom putu. Na drugim nervnim putevima imala je efekta opet samo prva igla.

Posle obavljenih istraživanja ta lekarka je smanjila broj akupunkturnih igala na neophodni nivo, a onda posle kratkog vremena vratila se postavljanju tradicionalnog velikog broja igala. Na pitanje zašto rekla mi je placebo. Kad je radila sa jednom iglom objektivan efekat je bio potpun, ali subjektivni efekat bio je neverica "Šta zar samo to? Kako jedna iglica da mi pomogne?"
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Svedok stvaranja istorije


Zodijak
Pol Žena
Poruke 25336
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.3
Okacicu, samo sto je na engleskom, pa spremite medicinske rjecnike  Smile

Elem, cudna stvar taj placebo, meni je pomalo i spooky  Smile
IP sačuvana
social share

*Most gods throw dice, but Fate plays chess, and you don't find out til too late that She's been playing with two queens all along. *
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Svedok stvaranja istorije


* Provokator *

Zodijak Libra
Pol Žena
Poruke 25950
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.3
mob
Nokia C3
Bila sam podvrgnuta alternativnom nacinu lecenja skoro godinu dana.

Fora u svemu tome je da konzumiranje "Leka" zavarate mozak da zaista prima dozu leka.
Kod mene je uspelo,iako sam na kraju bila operisana, opet iste lekove koristim jer oporavak nije potpun.

E sad...ne znam koliko se eksperimentalni lek ubraja u ovu vrstu lecenja ali je meni to ista stvar a pri tom se bazira na "fori" placeba iako je hemijski lek.
IP sačuvana
social share
"Everybody lies.The only variable is about what." 

Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Prijatelj foruma
Superstar foruma


Sačuvaj me Bože od onih kojima treba da verujem

Zodijak Virgo
Pol Žena
Poruke 51791
Zastava Srbija
OS
Windows Vista
Browser
Mozilla Firefox 3.0.3
mob
Nokia 
Kod lekova je veoma teško odvojiti šta je stvarna delotvornost a šta placebo.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 27. Apr 2024, 08:11:41
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.076 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.