Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 19. Apr 2024, 01:03:19
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Napomena: Govor mržnje, uvrede i svako drugo ponašanje za koje moderatori budu smatrali da narušava ugled i red na forumu - biće sankcionisano.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Politika kao zanimanje nikada više  (Pročitano 1295 puta)
07. Dec 2008, 11:00:36
Moderator
Krajnje beznadezan


I sometimes wish I'd never been born at all

Zodijak Pisces
Pol
Poruke 14665
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.4
Politika? Hvala, ne nikako! Ovako su, gotovo identično, na pitanje "Novosti" da li bi danas preuzeli neku visoku državnu funkciju odgovarali oni koji su vedrili i oblačili srpsko-crnogorskom političkom scenom devedesetih, a neki i posle promene vlasti 2000.
Nekadašnji predsednici, premijeri, šefovi diplomatija, bankari, uglavnom uživaju u penzionerskim danima i unucima, neki su se vratili akademskoj karijeri, a neki otišli i u - nevladin sektor.

Borisav Jović

Preferans i šetnje

- Živim kao i svaki penzioner.
Kada skoče cene, ja smanjim kupovine. Šetam, igram preferans na kompjuteru... Pišem, ali slabo objavljujem. Valjda ta tematika, o osamdesetim i devedesetim, nije mnogo interesantna, osim istoriji, a za nju je još rano. Dosta čitam, nađem vremena i za zabavu...
Ovako svoje penzionerske dane za "Novosti" opisuje Borisav Jović, koji je u nekadašnjoj Jugoslavije obavljao niz visokih funkcija, a u najkritičnijim danima raspada zemlje, od maja 1990. do maja 1991, bio je predsednik Predsedništva SFRJ. Nakon toga bio je predsednik SPS, a kada se Milošević zvanično vratio na čelo stranke, Jović je postao potpredsednik i na toj funkciji ostao do kraja 1995.
Jović, koji je u oktobru napunio 80 godina, živi u svom stanu u Beogradu.
- Sa tzv. starom gardom nisam u kontaktu. Kada sam 1995. smenjen i skrajnut niko nije smeo ni telefonom da me pozove jer je mogao da bude sklonjen u roku od 24 sata. Od tada su me nekadašnje partijske kolege doživljavale kao "neprijatelja", a nove vlasti kao socijalistu i Miloševićevog čoveka. Danas često pomislim da mi je Mira Marković verovatno učinila uslugu kada je tražila od Miloševića da me smeni, jer sam se otvoreno suprotstavio ulasku JUL-a u vlast. Da nije bilo tako, danas bih možda trunuo u Hagu!

Radoman Božović

Savetnik na ceni

Radoman Božović imao je jednu od najzapaženijih karijera u "zlatno doba" vladavine Slobodana Miloševića. S mesta predsednika vojvođanske vlade od 1991. do 1993. došao je u Beograd, za srpskog premijera, a zatim i predsednika saveznog parlamenta.
Van politike je već skoro dve decenije i tako će i ostati, kaže Božović:
- Već godinama se uspešno bavim konsaltingom, savetujem više vodećih svetskih finansijskih grupa i međunarodnih korporacija koje već rade ili imaju interes da ulažu u Srbiju. Država je nametnula proces ubrzane privatizacije, a to za mene znači - puno posla. Imam malo slobodnog vremena, dosta putujem i uglavnom sam na relaciji Novi Sad - Beograd -Beč - Ljubljana.
Božović, koji važi za jednog od najimućnijih Vojvođana, dobru kondiciju i danas održava na teniskim terenima, drugi hobi nema. Sa starim društvom iz doba Miloševićeve vladavine ne održava nikakve kontakte.

Radoje Kontić

Vežba matematiku

- Možemo li da razgovaramo kasnije, upravo vežbam matematiku s unukom - zamolio nas je Radoje Kontić (71), nekadašnji premijer SRJ.
"Novosti" su ga pronašle u Beogradu, gde na Senjaku, kako kaže, "poslednjih godina živi kao potpuni penzioner, uživajući u vremenu provedenom sa unucima". Odbija slikanje uz objašnjenje: "Ma, verujte, nisam se mnogo promenio, izgledam gotovo isto kao i pre desetak godina".
Iako je proveo pola decenije na čelu Savezne Republike Jugoslavije (1993-98), iz politike je, kaže, otišao bukvalno za jedno popodne:
- Sećam se, bio je ponedeljak i u moju kancelariju je došlo nekoliko tadašnjih visokih funkcionera, ne bih otkrivao koji su. Zamolili su me da razmislim o povlačenju. Znao sam šta to znači. Za tri dana sklonjen sam sa svih funkcija - priča danas Kontić.
Godinu dana bio je bez posla, da bi 1999. došao na čelo UO EPS Crne Gore, gde je ostao do
2003. Posle 2000, u jednom mandatu, bio je predsednik Evropskog saveta DPS. Od 2006. je u penziji i sada povremeno radi na reformi crnogorskog energetskog sistema.
I danas se redovno čuje sa Zoranom Lilićem, Milom Đukanovićem i Momirom Bulatovićem, koji je, kaže Kontić, uglavnom u Beogradu, posvećen porodici i bez namere da se vrati politici.

Zoran Žižić

Stručni rad

Zoran Žižić, nekadašnji premijer savezne države i potpredsednik Srpske narodne partije, bio je u vrhu srpsko-crnogorske političke scene deceniju i po. Neposredno pre crnogorskog referenduma o osamostaljenju izašao je iz SNP. Danas je poslanik u crnogorskom parlamentu i predsednik Demokratske stranke jedinstva, koja je članica Srpske liste.
- U politici sam, ali ne u njenom najisturenijem delu. Proteklih nekoliko godina više sam se bavio drugim stvarima. U međuvremenu sam doktorirao na pravu Evropske unije i okupiran sam stručnim radom - kaže Zoran Žižić.
Dosta se bavio i fudbalom, ali, priznaje, na "crnogorski način" - više ga je gledao nego igrao.
Sa nekadašnjim vrhom SNP, pre svih Predragom Bulatovićem i Srđom Božovićem, više nije u kontaktu.
Njegova stranka je još pre dve godine, dok je SPS bio u opoziciji, potpisala ugovor o saradnji sa socijalistima, tako da sa njima, kaže, ima živu komunikaciju.
- Čujem se i sa ljudima iz DSS, sa Koštunicom i Šamijem, dobar sam i sa radikalima, a odskoro i sa naprednjacima. Sa Tomom Nikolićem sam ne samo u političkim, nego i u prijateljskim vezama. Takođe sam dobar i sa Draganom Todorovićem, a ponekad se čujem i sa Majom Gojković.

Živadin jovanović

Pravi pekmez

Živadin Jovanović je krajem devedesetih obavljao funkciju jugoslovenskog šefa diplomatije. I danas se bavi spoljnom politikom i diplomatijom, ali preko nevladinih organizacija.
Jedan je od osnivača Sabora matice i rasejanja i Fonda dijaspora za maticu. Predsednik je Foruma za svet ravnopravnih. Do sada je izdao više od 20 knjiga, što samostalno, što kao koautor, na temu spoljne politike, nacionalnih i državnih prioriteta. Mnogo putuje, a samo ove godine učestvovao je na mnogobrojnim međunarodnim konferencijama od Karakasa do Ukrajine.
- Fond dijaspora za maticu finansirao je izgradnju i rekonstrukciju više od 100 km puteva u Šumadiji i Pomoravlju, podizanje nekoliko mostova - Varadinske duge u Novom Sadu, preko Velike Morave kod Varvarina, preko Zapadne Morave kod Kruševca... Cvetkovićeva vlada konačno je, posle osam godina blokade, vratila Fondu tri miliona evra, što zaista moram da pohvalim - kaže Jovanović.
Iako je obišao ceo svet, Jovanović najviše voli da ode u rodni Oparić, gde ima veliki voćnjak. Tamo pravi i šljivovicu i pekmez. U slobodno vreme obilazi manastire, a najviše voli da ode u Kalenić...

Srđa Božović

Povratak fakultetu

Predsednik Veća republika nekadašnje zajedničke države Srđa Božović (53) danas živi na relaciji Beograd - Podgorica. Pre dve godine podneo je ostavku na sve funkcije u SNP-u, ali je ostao u stranci u kojoj prima određenu nadoknadu.
Pre ulaska u politiku nekoliko godina je radio kao asistent na Pravnom fakultetu u Podgorici. Trenutno je u pregovorima oko nastavka akademske karijere ili u Beogradu ili u Podgorici.

Borka Vučić

Dolaze po savete

Nekadašnja predsednica Beogradske banke Borka Vučić, po nekima "lični Miloševićev bankar" i ključni čovek za opstanak njegovog režima, uspela je da izdrži pravu hajku koja je protiv nje pokrenuta posle 2000, pa čak i da se u velikom stilu vrati na javnu scenu - kao narodni poslanik i predsedavajuća parlamentom.
Iako je ušla u 83. godinu života, danas radi više nego ikad, ali sa - seljacima. Fond za doškolovanje mladih poljoprivrednika, čiji je osnivač i predsednik, u januaru će u Areni, pred 8.500 seljaka, ali i ambasadora i bankara iz zemlje i inostranstva, proslaviti 10 godina. Gospođa Vučić kaže:
- Fond šalje mlade seljake u Kinu, Libiju, Južnu Afriku, a u poslednje vreme i u zemlje Evropske unije, dodeljuje traktore i krave porodicama sa najviše dece. Prošle nedelje uručili smo poslednjih 30 od ukupno 100 stipendija učenicima poljoprivrednih škola.
Borka Vučić ne krije da i dalje održava žive kontakte sa vodećim ljudima u domaćoj politici i finansijama, kao i sa zvučnim bankarskim imenima iz celog sveta. "Domaći" neretko dolaze u njenu kuću na Senjaku po ekonomski savet ili na konsultacije.
Radni dan joj počinje oko pola devet ujutru, a završava se kasno uveče. Dosta putuje, uglavnom širom Srbije.
Pre nekoliko dana episkop šabački Lavrentije uručio joj je orden svetog vladike Nikolaja Srpskog.


Izvor: Novosti
IP sačuvana
social share
Uostalom, smatram da Kartaginu treba razoriti!
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Supervizor foruma
Legenda foruma


Violence solves everything

Zodijak Aquarius
Pol Muškarac
Poruke 33826
Zastava Srbija
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.4
mob
LG Nexus 5
[Off topic obrisan]

@munlajt

Ti zaista imas probleme. Odmori malo...
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 19. Apr 2024, 01:03:19
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.072 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.