Комшије припремају измену кривичног закона Хрвати легализују инцест! Четвртак - 27.05.2010 Код комшија је све могуће. Радна група за измену кривичног закона Хрватске разматра идеју да се инцест избрише са пописа кривичних дела!
Услов да се секс између брата и сестре, оца и ћерке или мајке и сина не кажњава јесте да су обе стране пунолетне и да су се у интимни однос упустиле „при здравој памети“ и слободном вољом, пише „Вечерњи лист“! Док је инцест врло чест у случајевима сексуалног злостављања деце, као добровољни чин међу одраслим особама врло је ретка појава, која, по правилу, изазива низ контроверзи. Према црквеном канонском праву, инцест је тежак грех јер квари односе у породици, а упоредо с њим се третирају и случајеви кад децу и младе злостављају старији којима су поверени на чување и одгајање. Водитељ радне групе др Ксенија Турковић, која је на челу катедре за кривично право на Правном факултету у Загребу, каже да у смеру напуштања кажњавања инцеста између одраслих особа које то саме желе иде велик број националних законодавстава те да о томе треба размислити и у Хрватској:
„Ако се брат и сестра који су пунолетни својевољно упусте у сексуални однос, где је ту жртва коју би требало штитити? Тад жртве нема. Угрожен је једино јавни морал, али треба ли због тога људе слати у затвор?“, пита се она. Др Турковић наводи пример Француске, у којој инцест при којем нема принуде није кажњиво још од доба Наполеона, дакле, већ 200 година. Немачка је недавно покушала да судском праксом то питање учини некажњивим, али није успела.
Инцест је озбиљно кривично дело у Србији
Родоскрнављење се у Кривичном законику Србије третира као озбиљно кривично дело, па се тако ухваћени пунолетник који изврши обљубу са малолетним сродником „у правој линији“ кажњава затвором до три године. Истовремено, Закон о породици онемогућава склапање брака између сродника у правој линији, али већине могућих односа у побочној (полубрат-полусестра, ујак-сестричина, тетка-братанац...). Брак не могу засновати ни сродници по усвојењу (случај Вудија Алена), али ни тазбински сродници, осим када суд не одлучи супротно.