Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 26. Dec 2024, 10:09:58
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Napomena: Govor mržnje, uvrede i svako drugo ponašanje za koje moderatori budu smatrali da narušava ugled i red na forumu - biće sankcionisano.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Počeo samit kluba bogatih  (Pročitano 1126 puta)
07. Jul 2005, 11:11:01
Administrator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
mob
Apple 15
Demonstranti se sukobili s policijom u Gleniglzu uoči sastanka Grupe osam najrazvijenijih zemalja

Počeo samit kluba bogatih

Samitu G 8 prisustvovaće i jedan broj afričkih lidera koji su već jasno predočili šta očekuju od tog skupa, uključujući i potpun otpis dugova svim afričkim zemljama

Nekoliko sati uoči sinoćnjeg početka samita Grupe osam industrijski najrazvijenijih zemalja sveta, škotski grad Gleniglz bio je pravo bojno polje. Marš protivnika globalizacije, zamišljen kao miran protest, pretvorio se u žestok sukob s policijom, zbog kojeg je neko vreme bio zaustavljen i saobraćaj.

Protestna šetnja izrodila se u borbu prsa u prsa kad su demonstranti, razbijajući usput stakla na prozorima i bacajući cigle, krenuli ka hotelu "Gleniglz" u kojem borave lideri G 8. Čak su postavili improvizovane barikade i prepreke na putevima oko "Gleniglza", a blokirali su i delove glavnog autoputa u Škotskoj. Policija se saopštila da je 16 demonstranata uhapšeno "zbog manjih povreda javnog mira".
   


Šaroliku skupinu demonstranata čine pripadnici antikapitalističkih, antiglobalističkih i anarhističkih grupa. Reporter Rojtersa bio je očevidac najmanje 20 incidenata na autoputu kod gradića Očterejdera, nedaleko od Gleniglza, gde su demonstranti sedeli ili vukli granje na tom putu, dok su se policijska kola probijala pored njih, pokušavajući da prestignu kolonu. Iživcirani policajci obećali su "robusnu" akciju protiv demonstranata koji krše red i zakon.

Obezbeđivanja samita G 8 je najveća bezbednosna operacija u istoriji Velike Britanije, navodi Bi-Bi-Si. Oko 4.000 policajaca naoružanih automatskim oružjem stražari na blokadama puta i zaustavlja sva vozila koja se približavaju luksuznom gleniglzkom hotelskom kompleksu izolovanom na brdima oko 70 kilometara severno od Edinburga. Oko kompleksa na 320 hektara postavljena je metalna dvostruka barijera, obima osam kilometara, kako bi izolovala svetske lidere.

Britanski premijer Toni Bler, domaćin i predsedavajući samita, kao prioritete je odredio borbu protiv siromaštva u Africi i globalnog zagrevanja. Na dnevnom redu biće i spoljnopolitička pitanja, pre svega mirovni proces na Bliskom istoku i problemi vezani za atomske programe Irana i Severne Koreje. Dvodnevnom sastanku prisustvovaće i generalni sekretar UN Kofi Anan i kineski predsednik Hu Đintao, u svojstvu predsednika zemlje posmatrača.

Samitu G 8 prisustvovaće i jedan broj afričkih lidera koji su jasno predočili šta očekuju od tog skupa, uključujući i potpun otpis dugova svim afričkim zemljama. Na samitu Afričke unije, koji je juče završen u Libiji, zatraženo je i uspostavljanje pravednijih trgovinskih odnosa razvijenih zemalja i zemalja u razvoju, a posebno ukidanje poljoprivrednih subvencija u najrazvijenijim državama. Ali davanje te vrste ustupaka neće teći glatko, budući da u većini razvijenih zemalja postoje interesne grupe poljoprivrednika koje se žestoko protive izmenama postojeće politike.

Sa Afrikom će nekako već i ići, makar na rečima koje dobro zvuče. Od tri cilja koje je Britanija na planu borbe protiv siromaštva u Africi zacrtala: otpis duga siromašnim zemljama, udvostručavanje pomoći za razvoj i ukidanje protekcionističkih barijera na svetskom tržištu kako bi privrede afričkih zemalja mogle da se otvore, prvi je već postignut. Ipak, to je samo kap u okeanu. Konsenzus o udvostručavanju javne pomoći razvoju, sa 50 na 100 milijardi dolara godišnje i to putem stvaranja Međunarodne finansijske institucije, kompleksne strukture kojoj se SAD protive - nije postignut. O promenama na međunarodnom tržištu biće reči na narednom sastanku Svetske trgovinske organizacije u decembru u Hongkongu.

Bler, kao domaćin, namerava da pritisne goste da preduzmu hitne mere kako bi se sprečilo dalje globalno zagrevanje i želi da se pod hitno postigne sporazum o tome da je potrebna ekonomija koja proizvodi malo uglja, da treba ograničiti emisiju gasova koji izazivaju efekat staklene bašte. Ali u to nije uspeo da ubedi američkog predsednika Džordža Buša, mada neki izvori kažu da postoji mogućnost dogovora. Oni te procene temelje na činjenici da američki predsednik u nedavnoj izjavi nije isključio mogućnost da podrži odustajanje od daljeg korišćenja fosilnih goriva, uz istovremeno veće oslanjanje na čiste izvore energije.

- Priznajem da se površina Zemlje zagreva, i da je emisija gasova koji stvaraju efekat staklene bašte posledica ljudskog delovanja - rekao je Buš tokom blic posete Danskoj na putu za Gleniglz, ali je dodao da sporazum iz Kjota nije mogao da se primeni u SAD, a ni u celom svetu, jer u njega nisu bile uključene mnoge razvijene države. Zato će se on na samitu G 8 "založiti za "post-Kjoto eru".

Vodeći svetski naučnici su uoči samita u Škotskoj apelovali na lidere G 8 da pod hitno nešto preduzmu kako bi sprečili katastrofu globalnih razmera izazvanu klimatskim promenama. U saopštenju se navodi da su klimatske promene stvarne, da je globalno otopljavanje počelo i da postoje jaki dokazi da efekat staklene bašte, izazvan ljudskim aktivnostima, doprinosi možda i katastrofalnom porastu temperature na planeti.

U svakom slučaju, očekivanja od skupa daleko su veća od njegovih realnih mogućnosti.

Lična karta Grupe osam

Grupa sedam industrijski najrazvijenijih zemalja sveta i Rusije nema centar, budžet ni zaposlene službenike. To je neformalan, ali ekskluzivan klub, čije članice kroz diskusije i konkretne akcije odgovaraju na globalne izazove. Lideri zemalja članica svake godine se sastaju pod budnim okom medija i opsadom antiglobalista.
Organizacija je osnovana 1975. u Rambujeu u Francuskoj, a osnivači su bili Francuska, Nemačka, Italija, Japan, Velika Britanija i SAD. Kanada im se pridružila na samitu u Portoriku 1976, a Rusija na samitu u Velikoj Britaniji 1998. SAD imaju dominantnu ulogu, mada to niko neće zvanično reći.
Predsedavajući se između zemalja članica rotira na godinu dana, s tim što je dužnost predsedavajućeg te godine (sada je to Velika Britanija) da bude domaćin godišnjeg samita. Sledeće godine predsedavanje preuzima Rusija.
Kritičari optužuju G 8 da zastupa interese elitne grupe industrijski najrazvijenijih nacija i da kroji kapu celom svetu. Iz tog kluba upadljivo izostaju Kina i Indija, dve zemlje čije su ekonomije u munjevitom usponu i koje bi svakako bilo mudro što pre integrisati, s obzirom na uticaj koji će imati za deceniju-dve, a nema ni afričkih ni latinoameričkih članica. G 8 ima pozitivan stav prema globalizaciji, što joj je navuklo na vrat gnev antiglobalističkih i ostalih antigrupa, čiji pripadnici kampuju i protestuju u opasnoj blizini lidera članica na godišnjim samitima.
      
      
Glas javnosti \ Vesna Popović
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Poznata licnost


Paprikas :>

Zodijak Aries
Pol Muškarac
Poruke 2585
Zastava Beograd
Ne znam kakav interes imaju bogati da otpisu dug africkim zemljama?


IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 26. Dec 2024, 10:09:58
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Nova godina Beograd :: nova godina restorani :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.068 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.