Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Napomena: Govor mržnje, uvrede i svako drugo ponašanje za koje moderatori budu smatrali da narušava ugled i red na forumu - biće sankcionisano.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Poceli pregovori sa EU - koliko i sta ce nas sve to kostati?  (Pročitano 565 puta)
21. Jan 2014, 13:03:43
Administrator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
Browser
Chrome 16.0.912.77
mob
Apple iPhone SE 2020
Šta Srbiju tačno čeka na putu ka EU i koliko će to da nas košta

Tanjug    | 21. 01. 2014. - 10:58h   11:23h | Foto: Reuters    | Komentara: 0
Prvom međuvladinom konferencijom Srbije i EU danas u Briselu formalno otpočinju pregovori o pristupanju, koji bi, prema ambicijama vlade u Beogradu, trebalo da se završe 2018. godine, kako bi 2020. Srbija postala punopravna članica EU, a najveći politički izazov u tom procesu će, prema opštoj saglasnosti, predstavljati normalizacija odnosa Beograda i Prištine.


Ivica Dačić i Aleksandar Vučić na prvoj međuvladinoj konferenciji

To pitanje će biti koncentrisano u pregovaračkom poglavlju 35, a, iako Pregovararački okvir EU za Srbiju još nije publikovan, po onome što se o njemu nezvanično moglo saznati, proces normalizacije bi na kraju morao biti krunisan “pravno-obavezujućim dokumentom”, koji, prema objašnjenjima pristiglim iz Brisela i pojedinih uticajnih država članica, neće podrazumavati obavezu Srbije da prizna nezavisnost Kosova.
 
Suštinski značaj Kosova u pregovorima sa EU je simbolički naglašen i kalendarom pregovora, budući da će prvi skrining ove godine biti upravo posvećen poglavlju 35 i održaće se samo dan nakon prve međuvladine konferencije.
I sam način na koji će to pregovaračko poglavlje biti koncipirano još uvek je nepoznanica, jer EU, iako je i sa drugim zemljama kandidatima imala poglavlje 35 sa oznakom “ostala pitanja”, nikada do sada u njega nije stavljala najvažnije pregovaračke teme.
 
Skrining u poglavlju 35 će zato biti prva zvanična prilika da i jedna i druga strana izlože kako vide proces normalizacije odnosa Beograda i Prištine u kontekstu pristupnih pregovora, a srpski pregovarači na taj događaj odlaze ipak sa izvesnim olakšanjem, jer je pravovremenom diplomatskom aktivnošću izbegnuto da u pregovore Srbije i EU kao treći učesnik na neki način bude uključena i Priština.
 
Do sada ni Brisel ni Beograd nisu saopštili sa čime će izaći na taj skrining, a nagovešteno je jedino da će Srbija predstaviti kako ona sagledava postupnost procesa normalizacije odnosa Beograda i Prištine, odnosno šta očekuje od narednih faza dijaloga.
 
23 i 24: Pravda, osnovna prava, sloboda i bezbednost



Sa prve međuvladine konferencije
Osim poglavlja 35, ključna će, kao i u slučaju drugih država kandidata, biti pregovaračka poglavlja 23 (pravda i osnovna prava) i 24 (pravda, sloboda i bezbednost), kojima se praktično uspostavlja baza za sve ostale društvene i ekonomske reforme.

Glavni pregovarač Srbije sa EU Tanja Miščević je u novogodišnjem intervjuu Tanjugu rekla da je plan Srbije da se u 2014. godini, osim poglavlja 35, otvore poglavlja 23 i 24, ali i još neka manje izazovna poglavlja.
 
- Ako imamo partnerski odnos mora se naći balans, odnosno da teška poglavlja budu istovremeno otvarana sa uslovno rečeno lakšim poglavljima gde ima manje pravila EU za usklađivanje, kako bismo osetili sam proces i kako bi on napredovao - kazala je Miščević.
 
Prema njenim rečima, Srbija je u ovom trenutku ipak daleko od trenutka otvaranja poglavlja 23 i 24, jer tek u aprilu očekujemo izveštaj sa održanog skrininga sa merilima za otvaranje poglavlja.
 
- Naš kalendar, koliko god on bio pun entuzijazma da što pre krenemo, jeste ograničen kalendarom EU - objasnila je Miščević, koja je podsetila da će ove godine biti održani izbori za Evropski parlament i to znači i formiranje nove Evropske komisije, koja je sa strane EU nosilac pregovora sa Srbijom.
 
Srbiju, dakle, u ovoj godini, tokom grčkog i italijanskog predsedavanja EU, očekuje oko 50 skrininga, a svi skrininzi će, prema planu pregovora, biti završeni u martu 2015. godine.
 
Do sada je Srbija oba skrininga sa EU održala u poglavljima 23, 24 i 32 (finansijska kontrola).
 
Koliko sve to košta?



Delegacija Srbije u Briselu
 
Nedoumice i dalje izaziva pitanje koštanja procesa pristupanja EU, a ono je u ovom trenutku nepoznanica i za Vladu Srbije.
 
U poslednje vreme, naime, protivnici evrointegracija u Srbiji posežu, ne samo za političkim argumentima poput pitanja Kosova, već i takozvanim “kost-benefit” pitanjem, to jest finansijskim odnosom cene procesa i koristi koje će država od njega imati. Evroskeptici uvereni su da će Srbija biti na gubitku.
 
Srbija još nije napravila takav troškovnik, a to će ove godine prvi put biti urađeno u okviru Nacionalnog programa za usvajanje pravnih tekovina EU.
 
Od argumenata onih koji smatraju da će u finansijskom smislu Srbija u procesu evrointegracija biti na gubitku oni koji tim procesom upravljaju brane se elementarnom logikom, ističući da nijedna dražava nije tokom pristupanja EU zabeležila negativan saldo, jer na prvom mestu evropska zajednica nema interes da integriše finansijski propale države.
 
Srbija će proces evrointegracija, u skladu sa svojim mogućnostima, finansirati iz sopstvenih izvora u meri u kojoj to neće ugroziti njenu finansijsku stabilnost, a ostatak novca biće dobijen iz evropskih pretpristupnih fondova, u vidu bilateralne pomoći država članica ili iz nekog trećeg izvora.
 
O tome koliko će proces evrointegracija biti skup rečito govori procena da će samo usklađivanje sa standardima EU u oblasti zaštite životne sredine koštati oko deset milijardi evra.
 
Priključenje EU zahteva i ulazak u NATO?



Hoćemo li morati i u NATO?

Jedno od kontroverznih pitanja kada je reč o procesu pristupanja EU jeste i pitanje bezbednosne integracije, iako zvaničnici u Briselu godinama veoma dosledno poručuju da članstvo u EU ne podrazumeva i obavezu ulaska države kandidata u NATO.
 
Evroskeptici u Srbiji, međutim, uvereni su da će Srbija nezvanično biti podsticana da se pre članstva u EU odluči i na taj korak.
 
Srbija je, iako članica programa NATO Partnerstvo za mir, proteklih godina gajila imidž vojno-neutralne države, a neutralnost je i dalje deo oficijalne vladine politike.
 
Glavni argument onih koji tvrde da Srbija neće morati da postane članica NATO jeste primer Austrije, koja je vojno neutralna članica EU, a krunski argument onih koji osporavaju taj stav jeste činjenica da nijedna od država koje su svojevremeno bile sa istočne strane “gvozdene zavese” nije u EU primljena a da sa državama Zapada ušla i u vojnu alijansu.
 
Sam proces pregovora će pred Srbiju, dakle, staviti niz prepreka i otvoriti neke, sa stanovišta političke popularnosti onih koji reforme sprovode, veoma osetljive teme, kao što su dosijei bezbednosnih službi, sloboda prometa GMO proizvoda, prava LGBT populacije ili status ekonomskih i energetskih aranžmana sa državama koje nisu članice EU.
 
Sadašnja Vlada Srbije, bez obzira na zastrašujući obim posla koji ovdašnju administraciju i društvo očekuje u procesu usklađivanja sa evropskim pravnim tekovinama (acquis communautaire), čvrsto je rešena u nameri da Srbija bude prva država Zapadnog Balkana koja će nakon Hrvatske postati punopravna članica EU.
 
Cilj Beograda je, dakle, punopravno članstvo 2020. godine, što je, prema ocenama iz same EU ambiciozno, ali ne i neostvarljivo.

Izvor: Blic
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija


Zodijak Leo
Pol
Poruke 7732
Zastava
OS
Windows 7
Browser
Mozilla Firefox 26.0
Mnogo nas već košta ...
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.078 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.