Trenutno vreme je: 27. Apr 2024, 23:20:18

Tema: Pobeda Srbije!  (Pročitano 1015 puta)

Zastava Beograd, trenutno...
Mozilla Firefox 1.5.0.6
Nokia 6630
Istorija srpskog fudbala počela je pobedom. Prvi meč nove selekcije sa novim dresovima, imenom, nadimkom, zastavom i himnom završen je trijumfom nad selekcijom Republike Češke.

Srbija je u mestu Uherske Hradišče savladala Čehe rezultatom 3:1, u meču koji je obeležio oproštaj najboljeg češkog fudbalera modernog doba Pavela Nedveda od nacionalnog tima.

Česi su poveli u trećem minutu golom Jiržija Štajnera, a izjednačio je Danko Lazović u finišu prvog poluvremena.

Pobedu ekipi Havijera Klementea obezbedili su Marko Pantelić u 53. i debitant Aleksandar Trišović u 71. minutu.

Naš tim sačuvao je pobedu i sa igračem manje, pošto je Milan Stepanov isključen u 75. minutu.

„Beli orlovi“, prvi put u crvenim dresovima, zagrljeni su pozdravili „Bože, pravde“, a zatim započeli meč sa ekipom Karela Briknera.

Zanimljivo je da je i prvi protivnik reprezentacije Kraljevine SHS bila selekcija tadašnje Čehoslovačke. Meč je igran u okviru OI u Antverpenu 1920, a završen je pobedom Čeha 7:0.

Istorijska startna postava Havijera Klementea bila je: Stojković – Marković, Luković, Stepanov, Biševac – Duljaj, Ilić, Koroman, Stanković – Lazović, Pantelić.

Veliku grešku već posle tri minuta načinio je Milan Biševac – neometan je loptu samo spustio umesto da je ispuca, pa je Jirži Štajner sa osam metara bez problema pogodio mrežu.

U periodu posle primljenog gola selekcija Srbije imala je odličnu priliku kada je Dejan Stanković glavom šutirao pored gola posle centaršuta Koromana.

Beli orlovi su zapretili dva puta sa distance, udarcima Stankovića i Pantelića. Česi su takođe imali dve dobre šanse, a Stojković je oba puta bio na pravom mestu – jednom je zaustavio udarac Jana Kolera, drugi put pokupio loptu odmah ispred njega.

U 42. minutu Aleksandar Luković je poslao fantastičan centaršut na zadnju stativu, gde je odlično reagovao Danko Lazović za 1:1.

Pred sâm odlazak na poluvreme teren je napustio Pavel Nedved. On se pozdravio sa svim igračima na terenu, a najduže sa kapitenom Srbije Dejanom Stankovićem, bivšim saigračem iz Lacija.

Na početku drugog poluvremena priliku su dobili Nikola Žigić umesto Danka Lazovića, Aleksandar Trišović umesto Ognjena Koromana i Nenad Kovačević umesto Saše Ilića.

Srbija je u vođstvo došla u 56. minutu, kada je Kovač napravio grešku, Pantelić pokupio loptu, a posle sjajnog duplog pâsa sa nekadašnjim saigračem iz Zvezde Nikolom Žigićem napadač Herte je elegantno prevario Blažeka.

Posle odlične igre i niza veoma dobrih akcija reprezentacije Srbije u 71. minutu se ponovo tresla češka mreža. Ljuboja se sjajno snašao na 30 metara od gola, i poslao loptu ka levoj strani šesnaesterca, gde je utrčavao debitant Trišović i lobovao Blažeka.

U 75. minutu Stepanov je nepromišljeno startovao sa leđa i zaradio drugi žuti karton, pa će Klemente moći da isproba tim i sa igračem manje.

Tri minuta kasnije na teren je ušao Branislav Ivanović, koji je zamenio lakše povređenog Pantelića. Na taj način pojačana je odbrana, koja je odolela češkim napadima koji su usledili.

U drugom poluvremenu najbolje prilike za domaćina propustio je Jan Koler, a najuzbudljivije je bilo u 83. minutu, kada se inače fantastični Vladimir Stojković spetljao, ali je odmah reagovao dobro i ispravio grešku.

Utisak iz prvog nastupa nove selekcije je zaista sjajan - iako su imali manji posed lopte fudbaleri Srbije su više puta šutirali (doduše 11 od 14 udaraca završilo je van okvira gola, ali Blažek nije odbranio nijedan od preostala tri), njihova igra u defanzivi uglavnom je bila na visokom nivou, a u ofanzivnoj fazi veoma tečna, posebno u drugom poluvremenu.

Prvi zvanični meč Srbija igra 2. septembra pred praznom Marakanom, na koju dolazi Azerbejdžan.

B92

(02. May 2007, 21:50:55)
"Бог вас клео, погани изроди, што ће турска вјера међу вама?"

Remember, if you shake it more than twice, you're playin' with it!
Pogledaj profil WWW GTalk

Poruke 4047
Nokia 6630
PRVO PA SRPSKO
Reprezentacija Srbije u svojoj prvoj utakmici pobedila Češku rezultatom 3:1

Fudbalska reprezentacija Srbije u svojoj debitantskoj utakmici pobedila je selekciju Češke sa 3:1 (1:1). Himna "Bože pravde" i oprema u bojama srpske trobojke izgleda da su dodatno motivisali "orlove", koji su u Uherskim Hradištima savladali domaćina istorijskim golovima Danka Lazovića u 42, Marka Pantelića u 54. i Aleksandra Trišovića u 70. minutu. Strelac za Čehe bio je Jirži Štajner u 3. minutu.

Uprkos obećanju, bilo je očigledno da igrači nisu naučili tekst himne, ali ih je verovatno ohrabrila činjenica da se iz publike nisu začuli zvižduci. Ipak, već u 3. minutu domaći su poveli, posle katastrofalne greške Milana Biševca. Štoper Crvene zvezde je kao poslednji čovek odbrane promašio čitav fudbal, a njegov poklon iskoristio je Štajner i rutinski loptu plasirao pored Stojkovića.

Četiri minuta kasnije, Srbija je propustila priliku da stigne do izjednačenja. Pantelić je proigrao na desnom boku Koromana, ovaj je dobro centrirao, ali je šut glavom Stankovića sa sedam metara bio zamalo neprecizan i lopta je prošla tik uz levu stativu. Sredinom poluvremena Česi umalo nisu udvostručili prednost, kada je, posle prodora i centaršuta Nedveda, Koler dobro "tukao" glavom. Međutim, Stojković je odlično odbranio.

Nakon toga, izabranici Havijera Klementea zaigrali su nešto bolje, preuzeli inicijativu, koja im se konačno isplatila u finišu poluvremena. U 42. minutu Aleksandar Luković je na levom krilu prošao Zdenjeka Grigeru, a zatim uputio odličan centaršut na drugu stativu, gde je loptu sačekao Lazović i zakucao je u rašlje.

U nastavku susreta, selektori oba tima izvršili su nekoliko izmena, a ispostavilo se na kraju da je mnogo bolje menjao Mali Napoleon. Srbija je iskoristila već prvu priliku u nastavku. Nekadašnji napadački tandem Zvezde Nikola Žigić - Marko Pantelić duplim pasom izbacio je iz igre gotovo celu odbranu Čeha, a zatim je Pantelić sam izbio ispred golmana Blažeka i sa pet metara iskosa pogodio mrežu.

Česi su potom preuzeli inicijativu, ali je naša reprezentacija opasno pretila iz kontranapada. Upravo iz jedne takve akcije Srbija je postigla treći pogodak. Danijel Ljuboja je na sredini terena odlično proigrao Aleksandra Trišovića, koji je ušao u šesnaesterac i potom prebacio golmana Blažeka. Poslednjih 15 minuta Srbija je odigrala sa deset igrača, pošto je Milan Stepanov zbog druge javne opomene morao ranije u svlačionicu.