Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Platu pojedu komunalije  (Pročitano 1384 puta)
18. Sep 2005, 14:05:51
Administrator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
mob
Apple iPhone SE 2020
Komunalci stalno traže povećanje cena usluga, a građanima je već muka od računa

Platu pojedu komunalije

Od oko 16.000 dinara, kolika je po statistici prosečna zarada, bar 6.000 "otpadne" na grejanje, struju, vodu, smeće, održavanje zgrade... Ako se tome dodaju troškovi za Internet, kablovsku televiziju i telefon, cifra se "popne" i na 10.000

BEOGRAD/ NOVI SAD/NIŠ/ POŽAREVAC - Više od trećine prosečne plate u Srbiji građani moraju da daju na dažbine za stanovanje, dok u pojedinim mestima komunalci uzimaju čak i polovinu primanja. Naime, od oko 16 hiljada dinara, koliko je po statistici prosečna plata, bar šest hiljada otpadne na Inofstan, grejanje, struju...

Tako u Beogradu za mesečne račune treba da se izdvoji oko 5. 000 dinara, a u periodu grejne sezone (ako se greje na struju ili putem daljinskog grejanja) i tri do četiri hiljade više.

Za račune "Infostana" mesečno treba dati najmanje oko 700 dinara, ali samo za korišćenje građevinskog zemljišta na kome se stan nalazi, utrošenu električnu energiju, zajedničke prostorije, vodu i odnošenje smeća. Za one sa grejanjem, za stan od 50 kvadrata, račun "Infostana" mesečno iznosi oko tri hiljade dinara. Račun može biti i veći, naročito ako pukne neka cev pa voda nekontrolisano otiče. Noćna mora je i stavka "električna energija ", gde cifra na računima u proseku iznosi oko 2.000 dinara. I taman kad se pomisli da su regulisane dažbine za prethodni mesec, stiže poštar s računom za telefon koji u proseku iznosi od 1.500 do 2.000 dinara.

Grejna sezona je na pragu, a samim tim i stezanje kaiša jer su računi za grejanje daleko veći. Oko 30 do 40 odsto Beograđana i dalje se greje na struju, a za zagrevanje stana od 60 kvadratnih metara mesečno se u proseku potroši od 6.000 do 8.000 dinara. Za daljinsko grejanje godišnje se izdvaja oko 15 hiljada dinara u proseku, što znači da za četiri meseca grejne sezone treba izdvojiti po 3.700 dinara. Isplativo je grejanje na ugalj jer tona košta od 6.000 do 9.380 dinara. Kad je u pitanju gas, za stan od 60 kvadrata, treba dati oko 3. 000 dinara.
U svakom slučaju ne treba zanemariti ni 250 - 300 dinara, koliko mesečno košta pretplata za kablovsku televiziju.
   

Četvoročlana porodica u Novom Sadu, koja živi u stanu veličine 50 kvadratnih metara, prosečno mesečno za komunalije (grejanje, vodu, odnošenje smeća, osiguranjeÖ) treba da izdvoji oko 4.600 dinara. U ovaj iznos nisu uračunati troškovi porodičnog osiguranja (DDOR-a ili "Cepter osiguranja), prihod skupštine stanara i troškovi održavanja zgrade, što ovaj prosečni račun uvećava za dodatnih 400 do 500 dinara. Najveću stavku u sistemu objedinjene naplate predstavlja grejanje za koje četvoročlana porodica mesečno u proseku izdvoji oko 1.550 dinara, sledi potrošena topla voda (oko 1.100 dinara), te hladna potrošna voda koju četvoročlana porodica u Novom Sadu u proseku mesečno plaća oko 800 dinara.

Osim komunalija, iz porodičnog mesečnog budžeta treba izdvojiti oko 1.700 dinara za struju, i oko 700 dinara za prosečan telefonski račun. Dakle, četvoročlana porodica u vojvođanskoj prestonici mesečno na ime troškova komunalija, struje i telefona treba da izdvoji oko 7.000 dinara. Kako praksa kaže da se prosek mesečnih primanja, kod većine stanovništva kreće od 16.000 do 18.000 dinara, nije teško zaključiti da gotovo pola jedne plate u domaćinstvu ode na regulisanje "tekućih" troškova komunalija, struje i telefona.

Prosečna julska zarada u Nišu, prema podacima Zavoda za statistiku bila je 15.972 dinara. Oko 23 hiljade Nišlija, koje se greju iz Gradske toplane trenutno duguje oko 130 miliona dinara, dok vlasnici poslovnog prostora duguju oko 70 miliona. Inače, cena daljinskog grejanja sa PDV-om za građane je 27 dinara, a za firme 54. Mesečno se za zagrevanje stana od pedesetak kvadrata potroši oko 1350 dinara. Toplana očekuje da joj gradska skupština uskoro odobri novu cenu od 37,15 dinara sa PDV-om za građane.

Građani u anketama lokalnih medija redovno tvrde da su cene za njihov sve plići džep - previsoke. Davaoci usluga pak, tvrde da su cene među najnižim u republici i traže od lokalnih vlasti njihovo povećanje, a istovremeno muku muče sa dužnicima koje često moraju da utužuju pred sudom, ili da im jednostavno uskraćuju dalje snabdevanje i pružanje usluga.

U Požarevcu na ime izdataka za grejanje, struju, vodu, iznošenje smeća, održavanje zgrade, kablovsku televiziju, Internet i telefon, prosečna četvoročlana porodica, mesečno treba da izdvoji oko 6.000 dinara. Pošto je prosečna plata u opštini Požarevac u julu mesecu iznosila 17.634 dinara, to znači da je samo za osnovne režijske troškove trebalo izdvojiti trećinu ove sume. Jedina uteha Požarevljanima je da za ovu jesen nijedno od komunalnih preduzeća nije najavilo poskupljenje svojih usluga.
   

Tona uglja 25 evra

Porodica koja za zagrevanje stana koristi čvrsto gorivo, u toku šest meseci grejne sezone potrošiće dve tone drva i tri tone uglja, čija se cena u Požarevcu kreće oko 25 evra po toni što, raspoređeno preko cele godine, iznosi oko 10 evra ili 850 dinara. Ukoliko je reč o podstanarskoj porodici, ona će za mesečnu kiriju za dvosobni stan morati da izdvoji najmanje 180 evra, ili 15.300 dinara.
      
   
   


Izvor: Glas Javnosti \ E.G.
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.087 sec za 17 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.