Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 26. Apr 2024, 09:49:02
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Na ovom forumu, mozete postavljati teme sa informacijama o glumcima i glumicama, komentarisati ih, hvaliti... 
Ukoliko zelite da postavite novu temu, obavezno proverite da li je ta tema vec postavljena. 
 

Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Peter Sellers ~ Piter Selers  (Pročitano 6340 puta)
17. Nov 2005, 14:50:40
Administrator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 6.0
mob
Apple iPhone SE 2020
Peter Sellers

Premda ga veći dio publike pamti kao inspektora Clouseaua u ciklusu filmova o Pinku Pantheru, filmofili i Sellersovi fanovi složit će se da se radi o kapi u moru talenta, možda o životnoj, ali nikako o najboljoj ulozi
 
 
 
 
 
Prvi je put na pozornicu kročio već dva dana nakon rođenja, kad ga je otac podignuo za vrijeme bisa. Njegovi roditelji, Bill i Agnes Sellers, bili su glumci u vodvilj teatru te je odmalena bio okružen svjetlima pozornice.

Richard Henry Sellers rodio se 8. rujna 1925. godine u Southseaju, u Hampshireu, a nadimak Peter, koji će zadržati cijeli život kao osobno ime, dobio je po starijem bratu, mrtvorođenom nekoliko godina ranije. Pohađao je katoličku školu premda mu je otac bio protestant, a majka Židovka.

Zahvaljujući raznolikom okruženju u kakvom su se roditelji kretali, razvio se u nevjerojatno svestranog umjetnika. Bio je fenomenalan plesač, svirao je ukulele, banjo i bubnjeve, a ovo posljednje dovoljno dobro čak i da zasvira s nekim jazz bendovima. Kao glazbenik je nastupao u londonskom teatruWindmill.

 
Iz filma Dr. Strangelove


Ubrzo nakon osamnaestog rođendana kao pilot se pridružuje Kraljevskom ratnom zrakoplovstvu te postaje dio grupe zabavljača koji su nastupali po ratnim kampovima u Engleskoj i Europi. U tim je krugovima postao poznat po imitiranju nadređenih.

Jedan od najvećih komičkih talenata generacije, Sellers je vrlo brzo razvio sposobnost da se doslovce izgubi u likovima koje glumi, što je kasnije i sam priznao: Kad bi me tražili da glumim sam sebe, ne znam što bih napravio. Ne znam tko sam ni što sam. Koliko god je likova u jednom filmu igrao, svaki od tih likova uspio je učiniti posve različitim i posebnim, a iako je poznat i omiljen po svojim gegovima i humoru, ipak je tek u višestrukim ulogama uspio pokazati svu veličinu svoga talenta, iz čega se samo dalo zaključiti da bi jednako dobar bio i kao ozbiljan glumac.


Sa Sophijom Loren

Međutim, uspon karijere Petera Sellersa nije tekao posve glatko, ali komičar bi svaki put posegao za svojim najjačim oružjem – imitiranjem. Nakon rata se prijavljivao na sve moguće audicije na BBC-ju, ali čini se da su trebali karizmatičniju osobu. Sellers je postao nestrpljiv i odlučio stvar uzeti u svoje ruke. Nazvao je Roya Speera, producenta na BBC-ju, predstavio se kao popularni radio glumac u njihovoj kući te preporučio samog sebe. Speer je bio oduševljen nastupom i našao mu prostor u eteru, u emisiji Show Time.

Pravu priliku dobio je s prijateljima Spikeom Milliganom, Harryjem Secombeom i Michaelom Bentineom u radio showu Crazy People, kasnije The Goon Show. Kolekcija epizodnih parodija i Sellersovih pretjeranih likova bit će prepoznata kao prethodnik Pythonova Letećeg cirkusa.

Do 1960. godine, kad je emisija ukinuta, naš je junak godinama pokušavao dobiti televizijsku ulogu. Unatoč sitnim angažmanima godinama, nitko nije prepoznavao talent glumca, gledajući u njemu isključivo radijsku zvijezdu koja ima iznimne glasovne sposobnosti, ali njegovo lice nikako nisu smatrali prikladnim. Prvi veći uspjeh postigao je 1959. filmom The Mouse That Roared, u kojem je glumio dva muškarca i ženu, da bi već sljedeće godine zadobio pažnju svjetske publike glumeći u The Millionairess sa Sophijom Loren.

 
S prvom suprugom Anne Howe

U to se vrijeme raspao njegov brak s glumicom Anne Howe koja ga je optuživala da je imao vezu sa Sophijom, iako je prelijepa glumica tvrdila da je Sellers bio opsjednut njome, ali da se među njima nikad ništa nije dogodilo. U najnovijem filmu Život i smrt Petera Sellersa njihov je odnos fenomenalno prikazan i podržana je Sophijina strana priče.

Da ni u stvarnosti s Peterom nikad nije bilo dosadno, svjedoči epizoda iz Selersovog života: Na vratima njegova stana u Londonu oglasilo se zvono. Kako je glumac bio okupiran poslom u radnoj sobi, vrata je otvorila Anne i primila telegram. Na njemu je pisalo: Donesi mi šalicu kave. Peter.

Jednako je briljantno svoju glumačko-kameleonsku sposobnost preobrazbe pokazao u Kubrickovom filmu iz 1964. Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb. Za te je uloge, budući da je odglumio tri lika – američkog predsjednika Merkina Muffleyja, Dr. Strangelovea i Lionela Mandrakea, kapetana Kraljevskog ratnog zrakoplovstva, prvi put nominiran za Oscara.

 
Prvi muškarac na naslovnici Playboya

Godinu dana prije najbolje uloge, 1963. predstavio je svijetu svoj ipak najpoznatiji lik, inspektora Clouseaua. Do 1978. nastala su četiri nastavka o zbunjenom inspektoru koji govori čudnim francuskim naglaskom i koji većini svojih suradnika nenamjerno zagorčava život.

Uza sve to, Peter Sellers je prvi muškarac koji se pojavio na naslovnici časopisa Playboy, u travnju 1964. s Karen Lynn.

Drugu nominaciju za Oscara osvojio je za Being There iz 1979. koji mnogi smatraju njegovom najboljom ulogom. Sellers je briljantno odglumio vrtlara čija blebetanja o biljkama mnogi shvaćaju kao duboke metafore. Film je rađen prema istoimenom romanu Jerzyja Kozinskog.

Premda je ova posljednja izvedba označila početak ambicioznijih uloga Petera Sellersa, sudbina je drugačije odlučila. Umro je od srčanog udara 24. srpnja 1980.godine. U privatnom je životu rijetko dobivao hvale kao za glumu, a bio je na glasu kao posesivan i sebičan.


www.petersellers.com

www.imdb.com - Peter Sellers



Izvor: Tportal \ AS
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Moderator
Legenda foruma


Moje ime je Ozymandias.

Zodijak Cancer
Pol Muškarac
Poruke 38906
Zastava Kragujevac
OS
Windows XP
Browser
Opera 8.50
Pamtim ga samo iz Kluzoa ali sam siguran da je i ostale uloge genijalno odigrao Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW Twitter
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 26. Apr 2024, 09:49:02
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.088 sec za 17 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.