Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 19. Apr 2024, 06:48:01
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Pažljivo do bronzane boje  (Pročitano 2423 puta)
10. Jul 2008, 09:30:18
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Zodijak
Pol
Poruke 17257
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.14;
mob
Nokia the best
Pažljivo do bronzane boje

Da biste izbegli opekotine, bore, ali i malignitet, potrebno je da se pridržavate nekih pravila kada se sunčate



Koliko god ozbiljna bila upozorenja o štetnosti preteranog izlaganja suncu, želje za preplanulim tenom nikako ne možemo da se rešimo.

Osim toga, sunce nam osigurava i preko potreban vitamin D, ali da opekotine, bore i najteže bolesti kože ne bi bile u prednosti, potrebno je biti malo disciplinovan i pridržavati se nekoliko neophodnih pravila.

Sunčanica

Sunčanica je najčešći oblik toplotnog udara koji nastaje usled nepripremljenosti tela na visoke temperature. Povećana vlaga u vazduhu može da utiče na pojavu sunčanice jer u tim uslovima telo znojenjem ne uspeva da se ohladi. Simptomi sunčanice su povišena telesna temperatura, iscrpljenost, slabost, nesvestica i povećano znojenje. Kako biste izbegli pojavu te vrste toplotnog udara, telo postupno aklimatizujte na visoke temperature. Pijte dovoljno tečnosti i izbegavajte fizičke napore u satima kad je sunce najjače.

Opekotine

Ukoliko se predugo izlažete suncu bez odgovarajuće zaštite, zraci sunca uzrokovaće upalne procese koji izazivaju oštećenja u masnim ćelijama kože. U najblažem obliku nastaju plikovi, pa se koža nakon nekoliko dana guli. Učestalo preterano izlaganje suncu vodi do preuranjenog starenja ćelija kože, a u najgorim slučajevima do raka kože, gde je najopasniji maligni melanom. Četiri od pet melanoma kože mogu da se spreče pametnim ponašanjem na suncu.



Zaštitni faktori

Ukoliko će vaša koža suncu biti izložena duže od 15 minuta, svakako morate da je zaštitite odgovarajućim zaštitnim faktorom (SPF), koji pokazuje koliko delotvorno deluje protiv UVA i UVB zraka. Ako imate svetlu kožu koja pocrveni nakon 10 minuta provedenih na suncu i ako koristite faktor 15, moći ćete na suncu da provedete 15 puta duže, odnosno 150 minuta. Dermatolozi preporučuju da zaštitni faktor za odrasle bude najmanje 15, a za decu 30 ili 40.

Neki su osetljivi na UVA zrake, zbog kojih dobiju crveni osip poznat kao polimorfna dermatoza (PLD). Jedini način zaštite jeste primena odgovarajućeg sredstva koji kožu štiti i od UVA zračenja.

Disciplina na suncu

Kremu za sunčanje nanesite barem 15 minuta pre nego što krenete na plažu. Prilikom nanošenja nemojte da štedite na kremi, oko 25 grama potrebno je za ispravno pokrivanje celog tela. Pola sata nakon što izađete iz mora ponovo nanesite kremu. Izbegavajte najveće vrućine između 12 i 16 sati, pa se sklonite u hlad što češće. Pošto sunčevi zraci probijaju i kroz krošnje drveća, nemojte ni tamo da zaboravite na kremu za sunčanje.

Izvor: Press
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Superstar foruma


Life iz simple, make choices and don't look back

Zodijak
Pol
Poruke 50236
Zastava
OS
Windows Vista
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.15
Sunčanje opasnije nego ikad

Sunčanje je veoma štetno i opasno i nikako ga ne treba praktikovati! Sunčeva svetlost jeste neophodna ljudskom organizmu, ali je tu potrebu lako zadovoljiti i kratkom šetnjom tokom dana. Zbog nevođenja računa o dobu dana kada se ljudi sunčaju, u porastu je broj obolelih od melanoma kože, jednog od najmalignijih kancera.

Dermatolog dr Željko Mijušković iz ordinacije "Dermatim" kaže da umereno izlaganje suncu ima veoma korisne efekte i stimuliše krvotok, omogućava stvaranje vitamina D, povoljno deluje na nervni sistem, a leči i neka kožna oboljenja.

Sunčanje je opasno i na planini, na vodenoj površini i na belom pesku, koji povećava efekat zračenja. Takođe, sunce utiče na to da brže starimo.

- Najbolji primer su ribari, skijaši, teniseri, koji mnogo vremena provode na suncu i kod njih su vidljivi znakovi preranog starenja kože. Žene koje se intenzivno sunčaju dobijaju bore koje kasnije ni najbolje hirurške intervencije ne mogu da uklone. Najbolji tretman za dugovečnu nežnu i zategnutu kožu jeste neizlaganje intenzivnim sunčevim zracima - savetuje dr Mijušković.

Osim negativnog uticaja na lepotu, preterano sunčanje uzrokuje i melanom, rak kože koji je drugi po učestalosti među ženama u dvadesetim godinama. Deo tela na kome se melanom najčešće javlja jesu noge. Razvija se u oblasti već postojećih mladeža ili nastaje na naizgled normalnoj koži. Najvažnije je da se na vreme prepozna, jer se u ranijim stadijumima lako leči operativnim zahvatom. Na mladežu se ivica jasno vidi, a na melanomu je zvezdasta i neujednačena. Kada je reč o preventivi melanoma, dr Mijušković savetuje izbegavanje dugog izlaganja suncu i upotrebu kreme za sunčanje s visokim faktorom zaštite.

- Nemojte nikada potcenjivati sunce. Ono sija i kada je nebo veoma oblačno, a ako ste u vodi dubine do 40 centimetara, izloženi ste snazi zraka umanjenoj za 60 odsto- upozorava doktor.

Saveti

- nanosite sredstva za zaštitu od sunca

- nikada ne idite u solarijum

- ako primetite određene promene na koži ili mladežu, obavezno se obratite dermatologu

Zračenje

Svi koji se izlažu sunčevim zracima moraju da vode računa o vrednostima indeksa UV zračenja, koje govore o prohodnosti atmosfere za ultraljubičasto zračenje. Indeks UV zračenja viši od osam je zabrinjavajuć i tada treba izbegavati izlaganje suncu. Ovaj indeks predstavlja izvedenu vrednost iz količine zračenja, godišnjeg doba, nadmorske visine i sadržaja vodene pare u atmosferi.

Izvor: Krstarica
IP sačuvana
social share
Od kada su fenicani izmislili novac pitanje zahvalnosti je za mene reseno
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Zodijak
Pol
Poruke 17257
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.1
mob
Nokia the best
Čuvajte kožu

Oprezno na suncu, ali ako zaradite opekotine, ublažite ih hladnim oblogama, a u slučaju plikova i rana obavezno se obratite lekaru

Stručnjaci svakodnevno apeluju na to koliko je važno da zaštitimo kožu od negativnog uticaja sunčevog zračenja koje izaziva prerano starenje kože, a u najgorem slučaju i pojavu melanoma. Ukoliko se ipak niste pridržavali saveta i izgoreli ste na suncu, Vesna Mikulić, dermatovenerolog u Gradskom zavodu za kožne i venerične bolesti, savetuje kako da ublažite negativne posledice.

- Crvenilo i pojava opekotina od sunca hemijski je odgovor na preterano izlaganje ultraljubičastim zracima. Kada izgorite na suncu, na koži se događa hemijska reakcija koja uzrokuje svrab, crvenilo, dehidrataciju, bolove, povišenu temperaturu... Opekotine od sunca mogu da budu različitog intenziteta, kreću se od običnog crvenila, do onih koje izazivaju rane. Stepen opekotina zavisi od intenziteta i sunčevog zračenja i dužine boravka na suncu, kao i od fototipa kože - objašnjava Vesna Mikulić.

Najblaži oblik opekotina je crvenilo koje se obično javlja osam do 12 sati posle prekomernog izlaganja suncu, mada su posledice vidljive i već posle dva sata.

- Ukoliko se radi samo o crvenilu, dovoljno je da stavljate hladne obloge i češće se tuširate, kao i da unosite dovoljno tečnosti u organizam. U tom slučaju mogu da pomognu i preparati koji mogu da se kupe u svakoj apoteci i čiji sastojci poput aloje hlade opekotine i ubrzavaju regeneraciju kože - kaže Mikulić.

Međutim, ukoliko se radi o ozbiljnijim opekotinama, kad se pored crvenila javljaju i plikovi, trebalo bi da se obratite lekaru.

- Najčešće se javljaju providni plikovi koje nikako ne bi trebalo da cedite ili bušite. Terapiju bi trebalo da prepiše lekar jer se ovakve opekotine leče lekovima, a često se prepisuju i kortikosteroidi. Kada se radi o plikovima, obično posle četiri do sedam dana koža se smiruje i počinje da se ljušti. To je prirodan način na koji se telo oslobađa mrtvih ćelija, koje mogu da postanu kancerogene. U najtežim slučajevima javljaju se rane. Opekotine mogu da izazovu i oštećenja u ćelijama kože koja u nekim slučajevima ne mogu da se oporave - objašnjava Vesna Mikulić, dermatovenerolog u Gradskom zavodu za kožne i venerične bolesti.

Melanomi u porastu

Neoprezno sunčanje ili boravak na suncu, zbog visokog indeksa zračenja, može da dovede do opekotina, starenja kože, pa čak i pojave raka. U Srbiji se godišnje registruje oko 3.000 obolelih od raka kože, dok lekari procenjuju da je stvaran broj obolelih deset puta veći. Svetska zdravstvena organizacija saopštila je da u narednih deset godina čovečanstvu preti povećanje broja kožnih oboljenja.

Prva pomoć iz frižidera

Za prvu pomoć u slučaju opekotina mogu da posluže i neki od sastojaka iz kuhinje.

Crni čaj - tanin, njegov osnovni sastojak ublažiće bolove ako obloge od ohlađenog čaja pritisnite na izgorela područja

Aloja vera - zbog antibakterijskih i zaceljujućih svojstava ublažava bol, ali i sprečava ljuštenje kože

Kiselo mleko - nanosi se na kožu u slučaju plikova i težih opekotina. Smiruje kožu i ublažava bol

Jogurt - Rashlađeni jogurt smiriće kožu, ali samo ako je reč o crvenilu. Držite ga najviše 20 minuta i uklonite vodom

Med i mleko - Zbog antiseptičkog delovanja med će smanjiti napetost, a mleko smiriti svrab

Voda - Koža zbog dehidratacije „pati" i iznutra, vodom joj vratite vlagu

Izvor: Press
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 19. Apr 2024, 06:48:01
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.076 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.