Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Napomena: Govor mržnje, uvrede i svako drugo ponašanje za koje moderatori budu smatrali da narušava ugled i red na forumu - biće sankcionisano.
Idi dole
Stranice:
1 ... 35 36 38
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Parlamentarni izbori u Hrvatskoj 25. novembra  (Pročitano 18994 puta)
Moderator
Krajnje beznadezan


Dolphins are gay Sharks!!!

Zodijak Sagittarius
Pol Muškarac
Poruke 11811
Zastava Vojvodina
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.9;M
mob
Nokia E50
Srbi u Hrvatskoj: Mesto ministra, pa podrška
Utorak, 27. novembar 2007. 09:24

Budući zastupnici srpske manjine u Saboru Hrvatske, Milorad Pupovac i Ratko Gajica izjavili su da za svoju podršku novoj vladi očekuju "barem jedno" ministarsko mesto.

Pupovac i Gajica su visoki funkcioneri Samostalne demokratske srpske stranke (SDSS), koja je na izborima održanim u nedelju u Hrvatskoj osvojila tri poslanička mandata.

SDSS je podržavao prethodnu vladu Hrvatske demokratske zajednice (HDZ), ali su Pupovac i Gajica za novosadski "Gradjanski list" kazali da ih sada "obe strane" žele u vladi.

Najviše glasova na izborima u nedelju osvojio je HDZ, koji će imati 66 poslanika, dok je drugo mesto osvojila Socijaldemokratska partija (SDP), koja će imati 56 poslanika.

Za formiranje nove vlade potrebno je da jedna od ove dve stranke u Saboru obezbedi podršku najmanje 77 poslanika.

Milorad Pupovac je rekao da srpski poslanici neće dati "automatsku" podršku HDZ-u, već će ta stranka morati da zasluži njihovu ponovnu podršku.

"Mi ćemo pre svega gledati da li će nova vlada biti dovoljno dobra i šta mi unutar nje možemo napraviti za naše birače i za naš narod", objasnio je Pupovac.

Ratko Gajica je rekao da će u pregovorima o sastavljanju nove vlade jedino biti važan interes srpske zajednice koju SDSS zastupa.


Izvor: MTS-Mondo
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil WWW GTalk Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Zvezda u usponu


Zodijak
Pol
Poruke 1340
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.7;M
neće njima biti loše ni sa jednima ni sa drugima (kao i dosada)
IP sačuvana
social share
snaga udarca mi varira
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Krajnje beznadezan

Zodijak
Pol
Poruke 13134
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 1.5.0.6
Било би логично да Срби подрже СДП, а не ХДЗ.
Али, они очигледно гледају ко је јачи па онда иду тамо.
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Zvezda u usponu


Zodijak
Pol
Poruke 1340
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.7;M
pa normalno

em su manjina em bi još trebalo da budu opozicija
IP sačuvana
social share
snaga udarca mi varira
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Administrator
Capo di tutti capi


I reject your reality and substitute my own!

Zodijak Pisces
Pol Žena
Poruke Odustao od brojanja
Zastava Unutrasnja strana vetra
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.9
mob
Apple iPhone SE 2020
HDZ najjača stranka, SDP ne odustaje od trke za mandatara
Sanader bliži formiranju vlade

Autor: Mira Šuvar | 27.11.2007 - 06:00


Premijer Hrvatske Ivo Sanader, po svemu sudeći, to će i ostati budući da je HDZ iz nedeljnih parlamentarnih izbora izašao kao pojedinačno najjača stranka u Hrvatskoj sa ukupno 66 mandata u Saboru (61 osvojen u Hrvatskoj i još pet zahvaljujući glasovima dijaspore). Sanader je još u nedelju uveče proglasio pobedu, međutim opozicioni SDP, koji je osvojio 56 mandata, nije priznao poraz. Čelnik te stranke Zoran Milanović saopštio je da je završilo „samo prvo izborno poluvreme“, kao i da će on i njegova stranka odmah krenuti u sastavljanje vlade.

Jedno je izvesno, a to je da će budući mandatar biti onaj ko najbrže skupi parlamentarnu većinu, što je potvrdio i Stjepan Mesić, predsednik Hrvatske, rekavši da će mandat za sastav vlade dati „onome ko mu dokaže da ima parlamentarnu većinu od 77 mandata“.
Analitičari kažu da opozicioni SDP ima veći koalicioni potencijal od HDZ. Zoran Milanović pored svojih 56 mandata može još da računa i na sedam mandata Hrvatske narodne stranke (HNS) Vesne Pusić i tri mandata Istarskog demokratskog sabora (IDS), što je ukupno 66 mandata.
Veliku ulogu u formiranju buduće vlade imaće mandati nacionalnih manjina (Srbi imaju tri mandata), kao i koalicija Hrvatske seljačke stranke (HSS) i Hrvatske socijalno-liberalne stranke (HSLS). HDZ, prema tome, sve svoje nade polaže u zeleno-žutu koaliciju (HSS i HSLS) i mandate predstavnika manjina, na koje računa i SDP.
HDZ bi na postojećih 66 mandata mogao da doda osam mandata koalicije HSS-HSLS, što su ukupno 74 mandata. Još po jedan mandat bi Sanaderu mogao da stigne od Hrvatske stranke umirovljenika i ekstremnodesničarskog HSP Ante Đapića, što bi sve zajedno činilo 76 mandata, jedan manje od potrebnog. Preostali mandat ili mandati mogli bi da stignu od Srpske samostalne demokratske stranke Milorada Pupovca, koja je, da podsetimo, i u prošlom mandatu podržavala Sanaderovu vladu.
SDP takođe mora da računa na koaliciju HSS-HSLS, a prema dosadašnjim izjavama Ivana Friščića, predsednika HSS, veće su šanse da se ta stranka priključi SDP, nego HDZ, što bi SDP donelo još šest mandata, pa bi se „saldo“ te stranke popeo na 72 i trebalo bi joj još pet mandata do većine. Njih bi mogli da potraže među manjinama, od kojih im se jedan poslanik priklonio i pre izbora, a trojica drugih su ujedno i članovi koalicionih partnera (HNS i IDS). U tom slučaju bi im nedostajao jedan mandat, koji bi takođe mogli da obezbede od poslanika manjina, među kojima su u Srbi.
Treba napomenuti da SDP nije učestvovao u izborima za dijasporu jer smatra da Hrvati u BiH nisu dijaspora, već tamošnji konstitutivni narod. Niko ne računa na tri mandata Hrvatskog demokratskog saveza Slavonije i Baranje Branimira Glavaša.
Skoro sve stranke juče popodne su bile oprezne u izjavama, uz ocenu da je još „prerano govoriti o koalicijama“, ali bilo je jasno da iza kulisa već traju besomučni pregovori u trci za prikupljanje mandata.
Trojica zastupnika srpske manjine (Miroslav Pupovac, Vojislav Stanimirović i Ratko Gajica), koji su nakon prošlih izbora podržavali Sanaderovu vladu, sada će ići - kako je izjavio Pupovac - „sa onima koji im dokažu da će imati jaku i stabilnu vladu“.
Na parlamentarne izbore u Hrvatskoj izašlo je 64 odsto upisanih birača, a u inostranstvu 23 odsto, od toga najviše u BiH. Još nisu poznati konačni rezultati izbora, pa predsednik Državne izborne komisije Branko Hrvatin upozorava da još može biti promena.

Srpski poslanici
Od 20 kandidata srpske nacionalne manjine, koliko ih se borilo za tri zastupnička mesta u Saboru, najviše uspeha imala su trojica kandidata SDSS, koji su bili zastupnici i u dosadašnjem sazivu Sabora: Milorad Pupovac (oko 26 odsto glasova), Vojislav Stanimirović (oko 22 odsto) i Ratko Gajica (oko 16 odsto glasova).

I HDZ i SDP silno žele našu podršku

I HDZ i SDP su silno zainteresovani da dobiju našu podršku. U kontaktu smo sa predsednicima obe stranke, i oni žele da završe pregovore što pre. Mi, međutim, nastojimo da vidimo ko i kakvu prednost ima, osim rezultatske. Jedno je sigurno - nećemo odmah poleteti u zagrljaj niti levo niti desno, nego ćemo nastojati da u pravom momentu donesemo odluku - kaže u intervjuu za „Blic“ Milorad Pupovac, lider Samostalne demokratske srpske stranke (SDSS), koja će imati tri mandata u novom sazivu hrvatskog Sabora.

Zbog tesnih izbornih rezultata dve političke grupacije - koalicija HSS-HSLS sa jedne i SDSS sa druge strane presudno će uticati na formiranje vlade. Pupovac kaže da će jedan od uslova za srpsku podršku HDZ ili SDP biti i jedno ministarstvo u budućoj vladi i nekoliko mesta zamenika ministra. On dodaje da će na odluku kome će dati podršku „presudno uticati spremnost jedne od partija da ispuni zahteve i prava srpske zajednice u Hrvatskoj“.

Koliko je presudna odluka SDSS na formiranje vlade?
- Dve grupacije presudno utiču - Hrvatska seljačka stranka i mi, s tim da je njihova pozicija manje delikatna od naše, pa mogu lakše doneti odluku. Naša pozicija je značajno delikatnija i otuda nešto sporije donosimo odluke.

Od čega zavisi podrška Srba?
- Nekoliko stvari je presudno. Prvo - ko je u stanju da formira bolju vladu za opšte interese Hrvatske i zajednice naroda koji mi predstavljamo. Drugo - ko je u stanju da napravi vladu koja će biti stabilna i garantovati političku stabilnost zemlje. Onda, naravno, dolaze i zahtevi sa naše strane. Naši uslovi su - priznavanje radnog staža, regulisanje pitanja neisplaćenih penzija, stanarsko pravo, zapošljavanje srpske zajednice i razvoj povratničkih sredina. Ali isto tako i povratak srpske tradicije i kulture u obrazovni sistem i u vrednosni sistem Hrvatske, počev od obnove spomenika koji su važni za istoriju ovih prostora, poput Petrove gore.

Već dan posle izbora u hrvatskoj štampi je navedeno da vam je ponuđeno Ministarstvo nauke, obrazovanja i sporta. Koji su politički zahtevi SDSS?
- Nama je nuđeno ministarstvo još 2003. godine, konkretno meni su ponudili da vodim Ministarstvo nauke, obrazovanja i sporta. Naravno da je i sada otvorena priča za ministarstva. Jedan od naših uslova je da dobijemo člana vlade i to će se dogoditi po prvi put od kako srpska zajednica učestvuje na izborima u Hrvatskoj. tražićemo i mesta zamenika ministara. Nastojaćemo da tako pokrijemo više oblasti.

U pojedinim biračkim odborima Srbima nije bilo dozvoljeno da izaberu da glasaju za „obične“ stranačke liste, već samo za manjinske?
- Da to je bio problem u Dalmaciji i Lici. To nam je umanjilo glasove, ali je teško proceniti i koliko. Sasvim je sigurno da smo zbog toga na gubitku i ovde u i Srbiji. Bojim se da sada nemamo značajniju mogućnost da to promenimo. ali to jeste protivustavno ponašanje i nastojaćemo da se to u budućnosti reguliše.




SDP-ovci pevali “Od Vardara pa do Triglava”
Autor: Blic online | 26.11.2007 - 19:51

“Od Vardara pa do Triglava”, “Po šumama i gorama”, “Druže Tito, mi ti se kunemo” i druge slične pesme pevale su se u šatoru SDP-ovog izbornog štaba na Iblerovu trgu noćas oko dva sata iza ponoći, piše jutarnji.hr.

Kada je prestala muzika sa ozvučenja u šatoru, grupa mladih SDP-ovaca u dobrom raspoloženju počela je da peva razne pjesme. Čula se i “Zovi, samo zovi”, ali ubrzo su na repertoar došle i partizanske, pa su najprije zapevali “Po šumama i gorama”.
Potom red jugoslovenskih - “Računajte na nas” i “Druže Tito, mi ti se kunemo” - pa još jedna partizanska - “Na Kordunu grob do groba” - pa na kraju “Od Vardara pa do Triglava”. Ali, posle poznatog refrena “Jugoslavijo, Jugoslavijo” pesma je utihnula na zahtev dvojice policajaca. Oni su se pojavili na stražnjem ulazu u šator i zamolili jednog od SDP-ovaca da stiša pevače, navodi jutarnji.hr.
Policajci, tvrdi se, ipak nisu reagovali zbog stihova pesama, nego zbog buke na koju su se žalili stanari okolnih zgrada.
Predsednik stranke Zoran Milanović nije bio prisutan u šatoru u vreme dok su se pevale ove pesme, a portparolka SDP-a Gordana Grbić danas nije želela tome da pridaje veliku pažnju, navodi izvor.
- Repertoar pesama koje su se pevale bio je raznovrstan, bilo je i “Vile Velebita” i hrvatskih budnica. Kad se neko u tri sata ujutro, uz pomoć malo alkohola, malo razmaše, ne znam je li to odmah za psihološko i politološko razmatranje. Ne treba iz svake malo življe atmosfere izvoditi istorijske zaključke - rekla je Grbić.

Milanović i Pusić krenuli u sastavljanje vlade


Čelnici SDP-a i HNS-a Zoran Milanović i Vesna Pusić izjavili su danas da su zajedno s IDS-om i predstavnikom bošnjačke manjine Šemsom Tankovićem započeli okupljanje parlamentarne većine kao osnove za formiranje buduće vlade i da su uvereni u uspeh.
Milanović i Pusić su u zajedničkom obraćanju novinarima u centrali SDP-a istakli da su pomenute stranke i Tanković osnova koalicije na čijem okupljanju od danas rade, ali da razgovaraju i s ostalim "bliskim strankama" i manjinskim predstavnicima.
"Kandidat za premijera je iz SDP-a", rekla je Pusić, dodavši da svoje uverenje u uspeh te koalicije zasniva na činjenici da su SDP, HNS, IDS i Tanković na izborima u Hrvatskoj osvojili gotovo 150 hiljada glasova više od HDZ-a, a pribroje li se HDZ-u i glasovi dijaspore, gotovo 76 hiljada glasova više.


Izvor: Blic
« Poslednja izmena: 27. Nov 2007, 12:57:00 od Anea »
IP sačuvana
social share
“Pronašli smo se
na zlatnoj visoravni
daleko u nama.”
- Vasko Popa
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Krajnje beznadezan


Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 12728
Zastava germany
OS
Windows Vista
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.9
mob
SonyEricsson k800i i D820
Ma meni se cini da ce Sanader da sklopi vladu, Pupovac ce dobiti mjesto nekog ministra i eto ti...zivi Hrvatska kao nikad do sad..
IP sačuvana
social share
Diskutiere nicht mit Dummen, sie ziehen dich auf ihr Niveau und schlagen dich dort mit Erfahrung!
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Jet set burekdzija

Zodijak Capricorn
Pol
Poruke 7487
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.9
ma dodjite u zagrljaj svi nazad ka Jugi
znamo da su vam nedostajali narodi drugi
heheehheheheheh
Smile Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 1544
Zastava Zagreb-Rijeka
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.10
Citat: simijon
Prvo ja pozdravljam svake slobodne izbore pa i ove. 

Šta misle Nemci o Hrvatskoj?
Ono što vide kad dođu u Dalmaciju.
Oni ne idu u Rogoznicu gde opštinske vlasti ruše vikendice Srba da ne bi imali pogled na aerodrom i podmorsku luku.
O Rogoznici pune novine. Jesi li nekad bio tamo? Ja bila više puta pa prilično dobro znam o čemu pričam.
Te kuće su građene sa privremenim dozvolama na 100 godina.
  Smile
Ajme,  Simijon ...
tema:  Izbori u HR

Koji Njemci, koja Rogoznica, koje građevinske dozvole na 100 godina !
Koji aerodrom? Podmorska luka ...

Ak smijem pitati; šta danas kuhamo za ručak ?
Lude gljive ?  Smile Smile Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Legenda foruma

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 32981
Zastava
OS
Windows XP
Browser
Internet Explorer 7.0
Citat
Засвирај и за појас задени, лепо каже наш народ.
А ви, ко шваба тралала, стално једно те исто - бранитељи, домовински рат, великосрпска агресија.... још ћете и поверовати у све те мантре.

Danke deutschland !

Eh moj Rinaka, vidis razlika je u nama i vama sto mi znamo tko su nasi saveznici i nesrljamo bez glave kod onih koji su nas vjekovono prodavali...ja kada vidim sada proteste u RS ili Srbiji, vise vidim slika Putina nego Tadica i Kostunice zajedno... a ovdje na forumu opet price kako Rusija div ustaje iz pepela.. nema gotovi su svi, Ameri eno ih vec piske u gace..

@Nikola oni nemogu da sjede za stolom, ali politicari Francuski i Njemacki se najbolje slazu u cijeloj EU...
Joj nemoj mi samo Rusa ! U pravu si mi i nemamo prijatelja to nisu ni Rusi ni Fancuzi a posebno Grci , kada je god trebalo okrenuli su nam ledja !Naravoucenije nema prijatelja do Nemca !  Smile
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Zvezda u usponu

Zodijak
Pol Muškarac
Poruke 1544
Zastava Zagreb-Rijeka
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 2.0.0.10
Citat: rinaka

Joj nemoj mi samo Rusa ! U pravu si mi i nemamo prijatelja to nisu ni Rusi ni Fancuzi a posebno Grci , kada je god trebalo okrenuli su nam ledja !
Naravoucenije nema prijatelja do Nemca !  Smile
  Smile
Jawohl Her Oberstumbanführer Von Rinaka   Smile
Was Sie gesagt haben, ist sehr gut!
IP sačuvana
social share
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
1 ... 35 36 38
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  
Upozorenje:ova tema je zaključana!
Samo administratori i moderatori mogu odgovoriti.
web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.088 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.