Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Papirologija ugrožava život  (Pročitano 1405 puta)
12. Feb 2005, 10:20:10
Administrator
Capo di tutti capi


Underpromise; overdeliver.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke Odustao od brojanja
Zastava 44°49′N - 20°29′E
mob
Apple iPhone 6s
Papirologija ugrožava život Dimitriju Krstiću, teškom bolesniku, koji ne može da dobije uput za operaciju
Život sa petinom srca
Operacija mi je neophodna, ali košta 8.000 evra. Rekli su mi da, ako hoću da mi država refundira novac, treba da dobijem odobrenje konzilijuma od tri lekara neke bolnice. Pa tri lekara na istom mestu ne možete da sakupite ni u snu - jada se Dimitrije

BEOGRAD - Od kako je Republički zavod za zdravstveno osiguranje rešio da zavrne česmu i smanji odliv novca iz zdravstvene kase, nepravda svakodnevno sustiže naše sugrađane, a što je najcrnje, najviše stradaju najteži bolesnici. Tako su bili, podsećamo, maltene maltretirani pacijenti sa dijalize na Vojnomedicinskoj akademiji koji su morali svakog meseca da pribavljaju potvrde o tome da u ostalim državnim dijaliznim centrima nema mesta.

Srećom, kasnije je ova odluka povučena. Pooštreno je upućivanje na VMA uopšte, jer košta, zatim princip refundiranja novca za lekove, a sudeći po slučaju našeg sugrađanina Dimitrija Krstića, i te kako je otežano upućivanje u Institut za kardiovaskularne bolesti u Sremskoj Kamenici, koji inače pripada mreži zdravstvenih ustanova Republike Srbije.

Plaćao doprinos

Džaba mu što je celog života uplaćivao doprinose i što od države, kako kaže, za života nije uzeo ni aspirin. Sada, kad mu je najgore, Dimitrije Krstić nema od toga ništa. Preživeo je infarkt 2000. godine, a kad mu se pogoršalo stanje u novembru prošle godine, lekari su mu rekli da mora da ugradi tri bajpasa i da je najmanji rizik za operaciju u Sremskoj Kamenici.

Srce mu radi sa 20 odsto kapaciteta, umori se dok tri puta prođe kroz sobu, a do prodavnice ne može ni da siđe. Ovaj šezdesetsedmogodišnjak živi sam i da mu nije prijatelja koji ga obilaze, ne zna kako bi preživeo. Ali, šta mu sve to vredi kada Fond za zdravstveno osiguranje neće da mu odobri operaciju u Kamenici.

- Od novembra ne mogu ni da jedem. Izgubio sam apetit i od tada sam smršao 20 kilograma. Preporučili mi lekari neku posnu hranu. Jeo bih je ja, ali sa 10.000 dinara penzije ne mogu da kupim parče posne teletine i vezu zeleni. Samo jedan lek koji sprečava smrt košta me više od 700 dinara za 20 dana. Rekli su mi da, ako hoću da mi država refundira novac, treba da dobijem odobrenje konzilijuma od tri lekara neke bolnice. Pa, tri lekara na istom mestu ne možete da sakupite ni u snu - jada nam se Dimitrije.
   
      

Kamenica, samo ako plati

U Republičkom zavodu za zdravstveno osiguranje rekli su juče Glasu da je lekarska komisija zaključila da Dimitrije Krstić nije životno ugrožen, inače bi bio odmah operisan. Lekarska komisija, kako nam je objašnjeno, ne može bez preporuke tima lekara da odobri odlazak na lečenje van filijale jer to više košta.
- Pošto gospodin Krstić nema napismenu preporuku lekara, niti izveštaj da u beogradskim institutima nema mesta, niti da je rizična operacija, lekarska komisija nema osnov da mu odobri operaciju u Kamenici. Da je on hitan slučaj, već bi ga operisali u Kliničkom centru, ali pošto nije životno ugrožen, zakazana mu je operacija za 28. mart. Što se tiče njegove ponude da plati razliku u ceni troškova u Beogradu i Kamenici, takva mogućnost ne postoji, jer tako nešto nije predviđeno zakonom. On može na svoj zahtev da se operiše u Kamenici, ali tada mora da plati celu operaciju - rekli su Glasu u Fondu.
      
      
      
   

Drugostepena komisija RZZO-a ga je odbila, kako piše u njihovom odgovoru, zbog toga što potrebne operacije (revaskularizacija miokarda, zamena zalistka ili rekonstrukcija i korekcija trikuspidnog ušća) mogu da se obave i u ustanovama u Beogradu, u Institutu Kliničkog centra Srbije i Institutu "Dedinje".

- Sve je to lepo što može da se obavi, ali mi je moj doktor, koji prati bolest, u poverenju rekao da je stanje toliko loše da mi je rizik za operaciju u Beogradu veći od 75 odsto i da mogu da ostanem živ jedino ako se operišem u Kamenici. Mene je u Kamenici već pregledao prof. dr Ninoslav Radovanović koji je prihvatio da me tamo operišu i već mi bio odredio prijem za prošlu sredu, ali džaba kad u Beogradu neće da mi odobre uput - uzimajući vazduha posle svake reči, dodaje Dimitrije.

Šta mu bog da

U Institutu Kliničkog centra su mu već zakazali operaciju za 28. mart, ali Mita, tako ga prijatelji zovu, posle ovakve procene rizika na operaciju ne veruje da će da ide, pa nek bude šta mu Bog da. Para da plati za operaciju u Sremskoj Kamenici (oko 8.000 evra) nema.

- Jedino da zveknem neku menjačnicu, ali mi treba "duga devetka" i čarape. Meni je, bre, 1.000 evra imaginarna cifra - šali se Mita, koji i sa ovom teškom bolešću ne posustaje duhom. Njegovi prijatelji bi platili razliku u ceni ukoliko je operacija u Kamenici skuplja, međutim, na to nisu mogli da im odgovore u filijali Fonda.
- Mislio sam da živim u zemlji bez podela, ali u ovoj zemlji, izgleda, samo bogati mogu da se leče - završava Mita.
D. Stanimirović
IP sačuvana
social share
Pobednik, pre svega.

Napomena: Moje privatne poruke, icq, msn, yim, google talk i mail ne sluze za pruzanje tehnicke podrske ili odgovaranje na pitanja korisnika. Za sva pitanja postoji adekvatan deo foruma. Pronadjite ga! Takve privatne poruke cu jednostavno ignorisati!
Preporuke za clanove: Procitajte najcesce postavljana pitanja!
Pogledaj profil WWW GTalk Twitter Facebook
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Mudrijas Burek Foruma
Svedok stvaranja istorije


kad porastem, 'ocu bRe da budem tu-ri-STA!!

Zodijak
Pol
Poruke 26315
prokleta birokratija....jedan jebeni papir...........
IP sačuvana
social share
imam nešuntave dlanove Smile
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.092 sec za 17 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.