Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
Trenutno vreme je: 28. Mar 2024, 14:56:27
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Papa test  (Pročitano 8098 puta)
14. Jun 2005, 00:16:36
Veteran foruma
Jet set burekdzija


niente paura

Zodijak Libra
Pol Žena
Poruke 7714
Zastava Neptun
mob
Samsung Galaxy Ace Fleur
  Definicija

Papa test je test probiranja (screening test) kojim se uzima obrisa rodničkog dijela vrata materice, vagine i kanala vrata materice, a služi za otkrivanje upale, uzročnika infekcije, abnormalnosti stanica i zloćudnih promjena. Test se još naziva i VCE obrisak (vagina- cervix- endometrij).


Istorija

Metodu bojanja stanica je prije pedesetak godina otkrio američki naučnik grčkog podrijetla Papanicolau, po kojem je i nastao naziv PAPA test. Prva klasifikacija nalaza bila je Papanicolauova numerička klasifikacija objavljena 1954. godine.

Izvođenje testa

Papa test se izvodi jednostavno, brzo i bezbolno. Dok žena leži na ginekološkom stolu, ljekar u vaginu uvodi speculum. Test se sastoji u uzimanju obrisa unutrašnjih genitalnih organa: drvenom špatulom se uzima obris blagim struganjem sa stražnjeg svoda vagine kao i vaginalnog dijela vrata materice, a pomoću drvenog štapića omotanog vatom iz kanala vrata materice. Obrisak sa špatule i štapića razmaže se na predmetno stakalce i nakon toga uroni u alkohol radi fiksiranja stanica. Nakon toga se u citološkoj laboratoriji (laboratoriji za stanice) obavlja specijalno bojanje uzorka, pa se obojani uzorak na staklu pomsatra pod mikroskopom i traže se abnormalnosti stanica.

Ko se testira

Papa test radi se ženama koje nemaju simptoma karcinoma niti nalaze koje ukazuju na njegovo postojanje. Test se preporučuje ženama koje su seksualno aktivne ili su dosegle dob od 18 godina. Ukoliko se PAPA kontrola obavlja jednom godišnje smanjuje se rizik umiranja od raka vrata materice za 90 %. Optimalna je PAPA- kontrola na 6 mjeseci, obavezna jednom godišnje.

Kada je najbolje vrijeme za test?

Test se radi kada žena nema menstruaciju, najbolje je 10- 20 dana nakon prvog dana zadnje menstruacije, dakle oko sredine ciklusa. Otprilike dva dana prije Papa testa žena treba da izbjegava tuširanje vagine ili umetanje vaginalnih ljekova, spermicidnih pjena, krema ili želea (osim po preporuci ljekara). To je potrebno jer navedeni postupci mogu isprati ili sakriti promijenjene stanice.

Tačnost Papa testa

Tačnost PAPA testa je oko 75 do 80 %, u kombinaciji s drugim metodama (kolposkopija i histologija) tačnost raste do 95 %.

Kakav može biti nalaz

U skladu s aktualnom klasifikacijom, nalaz se može opisati kao:

uredan
bez promjena stanica, ali uz upalne promjene i možda vidljive uzročnike upale
abnormalan nalaz.
Šta znače abnormalni rezultati

Ljekar često pacijentkinji rezultat nalaza zna opisati jednostavno kao abnormalan. Međutim, šta to znači? Pacijentkinje su često zabrinute jer odmah pomišljaju na karcinom.
Stanice na površini vrata materice i vagine (rodnice) mogu biti abnormalne, a da nijesu karcinomske. Abnormalna stanja ne postaju uvijek zloćudna, iako je za neke od njih veća vjerovatnost da će se razviti u tom smjeru.

Abnormalni rezultati obriska vrata materice se mogu opisati s nekoliko naziva:

Displazija je naziv za promjene koje nijesu karcinomske, ali se mogu razviti u karcinom. Displazija podrazumijeva promjene stanica vrata materice, prije svega jezgara u izgledu, obliku, veličini i intenzitetu obojenosti, kao i smetnje u 'sazrijevanju' epitjela. Stanice pod mikroskopom izgledaju promijenjene, ali ne šire se u okolno zdravo tkivo.
Razlikuju se tri tipa displazije, blaga, umjerena i teška, zavisno o izgledu stanice pod mikroskopom, odnosno stupnju abnormalnosti.
Displazije su prisutne kod oko 2 - 5% žena. Njihov maligni potencijal (prelaz u karcinom) iznosi 10- 15%, a ako se radi o CIS 30 - 50%.

Cervikalna intraepitelna neoplazija - CIN

Cervix je vrat materice, epitel površinski sloj stanica, a neoplazija je novotvorina (abnormalan rast stanica).
CIN je dakle novotvorina površinskih stanica vrata materice.
CIN se dijeli u tri stupnja (I - III) kojima se označava debljina zahvaćenosti epitjela.

Skvamozna intraepitelna lezija - SIL

Riječ skvamozno odnosi se na tanke stanice na vanjskoj površini vrata materice. Lezija je oštećenje, a odnosi se na abnormalno tkivo. Intraepitelna lezija znači da su promjene lokalizovane samo u površinskom sloju stanica.
SIL se dijeli u dvije kategorije - niski i visoki stupanj.
Niski stupanj znači rane promjene veličine, oblika i broja stanice, dok visoki stupanj podrazumijeva pre- kancerozne stanice koje se jako razlikuju od normalnih. U engleskoj terminologiji ove se dvije promjene nazivaju LSIL (low SIL) i HSIL (high SIL).

Atipične skvamozne, onosno glandularne stanice neodređenoga značenja
(ASCUS i AGCUS - atypical squamous /glandular/ cells of undetermined significance)

Ovi se izrazi koriste za opisivanje slučajeva u kojima nije moguće postaviti dijagnozu (zbog, npr. loše tehničke pripreme, jake upalne ili degenerativne promjene na stanicama) pa se nalaz opisuje kao netipične skvamozne ili glandularne (žljezdane) stanice neodređenog značenja (engl. ASCUS i AGCUS).
Ove abnormalnosti ne ispunjavaju kriterijum za CIN, SIL ili displaziju. Kod prosječno 5-10 % pacijentkinja nakon daljnjih pretraga se otkriva SIL visokog stupnja ili, rijetko, invazivni karcinom.

Carcinoma in situ

Ovaj izraz podrazumijeva nalaz karcinomskih stanica u površinskom dijelu staničnog sloja, koje se nisu proširile u dublje tkivo.
Karcinom vrata materice (cervikalni karcinom; invazivni cervikalni karcinom) nastaje daljnjim širenjem karcinomskih stanica dublje u materično tkivo ili u druga tkiva i organe.
Abnormalne promjene stanica stidnice i vagine (rodnice) nazivaju se VIN - vulvarna intraepitelna neoplazija i VaIN - vaginalna intraepitelna neoplazija nalik su onima na vratu materice. Problem je dijagnoza planocelularnog karcinoma stidnice jer su njegove stanice slične normalnim rožnatim stanicama stidnice.

Klasifikacija nalaza

Promjene epitelnih (površinskih) stanica oduvijek su se pokušavale klasifikovati u stupnjeve. Papanicolau klasifikacija iz 1954. je numerička, bez predviđanja histološke dijagnoze:
Papa I - uredan nalaz
Papa II - netipične upalne promjene
Papa III - displazija: blaga, srednje teška ili teška
Papa IV - carcinoma in situ
Papa V - sumnja na invazivni karcinom
Dvadesetak godina kasnije javljaju se promjene ove klasifikacije koje uključuju opisnu dijagnozu i u sklađuju se sa zdravstvenim zakonima I načelima određene zemlje.

Uzroci nastanka abnormalnih promjena

Danas je gotovo sigurno kako se činioci koji uzrokuju abnormalnosti stanica i mogući razvoj karcinoma prenose spolnim putem. Više njih smatra se odgovornim, ili barem suodgovornim, a među njima su sperma, parazit Trichomonas vaginalis, bakterija Chlamydia trachomatis, herpes simplex virus (HSV) te humani papilomavirus (HPV).

Istraživanja pokazuju kako od svih tih činioca humani papilomavirus (HPV) ima značajnu ulogu u nastanku promjena. Kako se HPV prenosi uglavnom spolnim putem, rizik se povećava s većim brojem partnera. Žene koje su rano počele seksualnu aktivnost, koje su imale mnogo partnera ili čiji je partner imao veći broj partnerki pod povećanim su rizikom.

Lažno pozitivni i lažno negativni rezultati

Nalaz može biti i netačan. Lažno je pozitivan kada pokazuje promjene koje objektivno ne postoje, a lažno negativan kada ne pokazuje promjene koje žena ima. Iako se ne događaju često, ovakvi nalazi mogu uzrokovati nepotrebnu zabrinutost, ili pak odložiti potrebno liječenje.
Međutim, ukoliko žena redono radi Papa test, na sljedećem testu se može otkriti stvarno stanje i na taj način umanjiti šteta.

Metode za povećanje pouzdanosti Papa nalaza

Godine 1996. je na konferenciji Consensus Development Conference of Cancer of the Cervix zaključeno kako je polovina lažno negativnih rezultata rezultat neprikladnog uzimanja obrisa, a druga polovina lošom interpretacijom rezultata. Iako je konvencionalni Papa test pouzdran u većini slučajeva, na konferenciji je jasno pokazano kako su potrebne nove metode uzimanja uzoraka i očitavanja stanica kako bi se smanjio broj lažno negativnih rezultata.

Jedna nova metoda zove se liquid- based thin- layer slide preparation i može olakšati traženje abnormalnih stanica. Stanice vrata materice se uzimaju četkom ili drugim instrumentom za prikupljanje. Instrument se ispira u bočici s tekućinom za prezerviranje (očuvanje) stanica. Bočica se zatim šalje u laboratoriju gdje automatski tankoslojni uređaj za slajdove priprema slike za gledanje. Dosadašnji rezultati ukazuju da je jednaka ili još osjetljivija nego Papa test. Computer automated readers se također koriste za poboljšanje očitavanja nalaza. Ova tehnologija koristi mikroskop koji prenosi sliku stanice u računar koje analizira sliku i traži abnormalne stanice.

Ako je nalaz abnormalan, što dalje

Ukoliko Papa test ima dvosmislene ili manje abnormalnosti, ljekar može ponoviti test ili napraviti HPV test za utvrđivanje je li potrebna dalja obrada. Ukoliko Papa test pokazuje viši stupanj abnormalnosti ljekar može napraviti kolposkopiju, pretragu kod koje se koristi instrument nalik mikroskopu (naziva se kolposkop) za pregled vagine i vrata materice. Kolposkop ne ulazi u tijelo. Kolposkopski pregled se može nadopuniti Schillerovim testom. Za ovaj se test vrat materice premaže otopinom joda (Lugolova otopina). Jod oboji glikogen u pravilnom epitjelu vrata materice u tamnosmeđu boju. Abnormalne stanice nemaju glikogena pa ostaju neobojene, bijele ili žućkaste.
Ljekar može takođe uzeti mali komad tkiva vrata materice koji će pregledati patolog. Ovaj se zahvat naziva biopsija i jedini je siguran način za utvrđivanje jesu li te abnormalne stanice karcinom.

Liječenje

Sastoji se od konzervativnog i/ ili operativnog liječenja.
Konzervativno znači neoperativno, dakle - antibiotsko liječenje pratećih infekcija (uzimanje bakterioloških/ virusoloških briseva vrata materice i terapija prema antibiogramu), opšte mjere za jačanje imunološkog sistema (uravnoteženi ritam aktivnosti i odmora, kao i uravnotežena prehrana), lokalna primjena interferona ili lokalnih citostatika (podophyllin). Od alternativnih postupaka preporučuju se aktivacija imunološkog sistema preparatima imele i aloe vera, te dodatak antioksidativnih vitamina prehrani.
Za vrijeme liječenja obavezan je zaštićeni spolni odnos (kondom) radi prevencije tzv. 'ping-pong' efekta (partneri prenose HPV i druge činioce rizika jedan drugom). Operativne metode se primjenjuju kod težih oblika displazija (CIN III i CIS) koje traju duže vrijeme i ne reaguju na konzervativno liječenje. Ljekar odlučuje koliko tkiva materice treba odstraniti i kojom operativnom metodom. Može se odstraniti samo vrat materice (konizacija) ukoliko su promjene lokalizirane.



IP sačuvana
social share
Pogledaj profil Skype
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Trenutno vreme je: 28. Mar 2024, 14:56:27
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.082 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.