Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Prijavi me trajno:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:

ConQUIZtador
nazadnapred
Korisnici koji su trenutno na forumu 0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.
Idi dole
Stranice:
2 3  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
Tema: Ovisnost o 'junk foodu' teška je kao i ovisnost o nikotinu ili drogi  (Pročitano 4903 puta)
01. Jul 2009, 13:06:04
Veteran foruma
Legenda foruma


i sirom otvorenih ociju ne vidim nista...

Zodijak Scorpio
Pol Muškarac
Poruke 35384
Zastava Tamo negde
OS
Windows Vista
Browser
Mozilla Firefox 3.0.10
mob
Nokia N95 8gb


Gotova jela, grickalice i jela od žitarica mogu u ljudskom mozgu izazvati ovisnost baš kao i duhan, proizlazi iz istraživanja provedenog u SAD-u. Profesor David Kessler, bivši čelnik američke FDA (Food and Drug Administration) koji radi na Sveučilištu u Kaliforniji, tvrdi da su proizvođači hrane stvorili kombinacije masnoća, šećera i soli koje su tako ukusne da se ljudi ne mogu zaustaviti u jelu sve dok se ne prejedu.

Prema Kessleru, proizvođači su u stalnoj potrazi za kombinacijom okusa koja će pogoditi “u živac” konzumente izazivajući neodoljivu ugodu i tako stvoriti stalnu glad za tim proizvodom.

– Vrijeme je da prestanemo optuživati pojedince zbog pretjerane debljine i prejedanja. Stvarni problem je to što živimo u svijetu u kojemu je hrana stalno i posvuda dostupna, a k tomu sadržava sastojke koji nas potiču na dodatnu konzumaciju.

Za milijune ljudi moderna hrana je nešto čemu se ne mogu oduprijeti – kaže prof. Kessler. Dok je radio za FDA (od 1990. do 1997.) Kessler je bio dobro poznat kao borac protiv duhanske industrije, koju je optuživao da manipulira pušačima jer proizvodi cigarete od kojih se sve teže odviknuti.

U svojoj novoj knjizi “Kraj prežderavanja” navodi određene kombinacije soli, masnoća i šećera koje koriste proizvođači hrane kako bi njihovi proizvodi bili hiperukusni (“hyper-palatable”). Kao primjere takvih proizvoda Kessler spominje Heinzov kečap i Starbucksov frappuccino s bijelom čokoladom, ali ima na tisuće proizvoda koji su osmišljeni samo da izazovu ugodu.

– Prva kombinacija okusa potiče ljudske neurone da traže još. Mnogi od nas imaju nešto što možemo nazvati “čip za ugodu”, koji se aktivira kada smo posebno zadovoljni okusom. Što više šećera, soli i masti dodamo u neku hranu, ona postaje ukusnija – objasnio je prof. Kessler.

S mišljenjem američkoga znanstvenika složio se i naš nutricionist dr. Ignac Kulier, koji kaže da je čovjek biće koje podliježe različitim ovisnostima – nikotinu, drogi, alkoholu pa tako i hrani.

– Najjača je ovisnost o slatkome, što je blizu ovisnostima o nikotinu i kokainu. Najveći izvor problema je u gaziranim napicima, koji sadržavaju 10 posto šećera. Mi smo se do prije tri godine rugali Amerikancima, a sada smo se sami našli u takvoj situaciji.

Odvikavanje od ovisnosti o hrani dr. Kulier smatra jednako teškim kao i odvikavanje od ostalih ovisnosti – alkohola, nikotina i kokaina. A djecu, kao ljubitelje slatkiša i gaziranih pića, treba kontrolirati od malih nogu.

Izvor: Vecernji list


Obavestenje: Poruka je preseljena od strane moderatora Anea (Vreme: 01. Jul 2009, 13:06:48)
IP sačuvana
social share
"Vlast i vlasnistvo se mogu razdovjiti na izvesno vreme, ali nikako zauvek jer ce vlasnistvo, shvativsi koliko je razdvajanje bolno, odmah kupiti vlast ili ce vlast osvojiti vlasnistvo a time i bogatstvo."
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Jet set burekdzija


Zodijak Leo
Pol Muškarac
Poruke 6809
Zastava Beograd,Vozdovac, Brace Jerkovic
OS
MacOS X
Browser
Mozilla (KHTML,
mob
Nokia Neka stara nokia
It's the fat kids era,there's no coming back now  Smile
IP sačuvana
social share
Edit by Belgrade: Linkovi i bilo kakvi drugi reklamni elementi nisu dozvoljeni u potpisima korisnika!
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Ne Diraj Tigra Dok Se Igra!

Zodijak Cancer
Pol Žena
Poruke 23881
Zastava Izgubljena u vremenu i prostoru
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.64
Sta reci o Coca Coli?


Edit:
"Coca-Cola je u sebi sadržavala pravi kokain sve do 1906. godine kada je kokain zamjenjen kofeinom."
« Poslednja izmena: 01. Jul 2009, 13:22:04 od Oblachak »
IP sačuvana
social share
Ja sam andjeo sa neba i bezobrazna kad hocu, ja cutim, al` kad treba pevam danju pevam nocu, zahtevna k`o dete, a u dusi sam romantik, ja se klonim svake stete, al` za frkom sam fanatik


Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Jet set burekdzija


Zodijak Leo
Pol Muškarac
Poruke 6809
Zastava Beograd,Vozdovac, Brace Jerkovic
OS
MacOS X
Browser
Mozilla (KHTML,
mob
Nokia Neka stara nokia
"Coca-Cola je u sebi sadržavala pravi kokain sve do 1906. godine kada je kokain zamjenjen kofeinom."
Stvarno ?!?!?!  Smile
ne mogu da verujem

hvala bogu pa ne pijem to...



bas mi juce drugarica rekla,ja da joj ponudim zvaku,a ona odbija,kaze ima nekih sastojaka koji izazivaju zavisnost,a i nekih kancerogenih (Aspartam)  Smile
« Poslednja izmena: 01. Jul 2009, 13:25:17 od ColdOne »
IP sačuvana
social share
Edit by Belgrade: Linkovi i bilo kakvi drugi reklamni elementi nisu dozvoljeni u potpisima korisnika!
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Ne Diraj Tigra Dok Se Igra!

Zodijak Cancer
Pol Žena
Poruke 23881
Zastava Izgubljena u vremenu i prostoru
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.64
Ne znam da li je to tacno, procitah upravo na nekom sajtu, pa citirah.

Moj komsija je dnevno pio vise od 2L Coca Cole, oko godinu dana. Jednostavno mu je organizam "trazio" toliku kolicinu svakodnevno. Prosto je krizirao ukoliko ne popije makar casu... i sve je to bilo tako dok nije zavrsio u bolnici zbog bubrega. Kada je izasao, samo je rekao "Coca Cola".
IP sačuvana
social share
Ja sam andjeo sa neba i bezobrazna kad hocu, ja cutim, al` kad treba pevam danju pevam nocu, zahtevna k`o dete, a u dusi sam romantik, ja se klonim svake stete, al` za frkom sam fanatik


Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Udaljen sa foruma
Jet set burekdzija


Zodijak Leo
Pol Muškarac
Poruke 6809
Zastava Beograd,Vozdovac, Brace Jerkovic
OS
MacOS X
Browser
Mozilla (KHTML,
mob
Nokia Neka stara nokia
Imam i ja druga koji pije,ne bas 2 litra,ali minimum pola litra svaki dan,mozda i vise...
za sad mu nije nista  Smile


ja jedino sto pijem su multivitaminski sokovi...nije ni to tolko zdravo,al jbg...
u ek donalds nisam isao vec ko zna kolko,jedino jedem pljeskavice ovde kod mene u cevap grillu...
inace ne mnogo od brze hrane
IP sačuvana
social share
Edit by Belgrade: Linkovi i bilo kakvi drugi reklamni elementi nisu dozvoljeni u potpisima korisnika!
Pogledaj profil WWW
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija


Ko ponese kajace se a ko ne ponese kajace se vise!

Zodijak Taurus
Pol Muškarac
Poruke 6301
Zastava Nis
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.11
mob
Nokia E
Coca Cola je tesko sranje ne vidim sta fali soku ako uzmemo jabuke pa ih iscedimo ili jegode ili da pravimo razne frapee.. Junk food ne stavra fizicku zavisnost to je samo losa navika i na zalost nasa svakodnevica nametnuta brzim i NE zdravim nacinom zivota. Lakse nam je da kupimo pljesku za 100din nego da za te pare kupimo na primer tunjevinu i jogurt, ili 8 jaja, ili kilogram bilo kog povrca ili voca... to su samo izgovori....  Smile

Inace o Coca Coli mislim sve najgore neka mi neko ko tvrdi suprotno navede samo jedan koristan sastojak iz njenog sastava!

evo nasao sam e-mail koji sam dobio prosle godine pa da ga postavim ovde:

Sta jedemo!? - 12 godina star Big Mac ne pokazuje znakove raspadanja

Nakon ovog otkrića čovek se zapita ąta, zapravo, jedemo: jedna Amerikanka je punih 12 godina drľala McDonaldsov hamburger - i nesuđeni ručak se za to vreme nije pokvario.

Hamburger desno je iz 2008., hamburger lijevo je iz - 1996.!

Karen Hanrahan svoj je hamburger kupila 1996. godine i ostavila ga u friľider. Uradila je to iz čiste znatiľelje - kako je instruktorka fitnessa i nutricionistica, ľelela se uveriti u kolikoj su meri McDonaldsovi proizvodi impregnirani konzervansima i aditivima. Slika govori viąe od reči

Pomalo jezivi Big Mac ne samo da se nije pokvario, nego uopąte ne pokazuje uobičajene znakove raspadanja: nigde ni traga plesni, gljivica, truleľi, ruľnog mirisa... U poredjenju sa sveľim, muzejski hamburger izgleda skoro isto.

« Poslednja izmena: 01. Jul 2009, 13:48:10 od Dominick »
IP sačuvana
social share
„Tromo se vreme vuče i ničeg novog nema, danas sve ko juče sutra se isto sprema."
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija


Question everything.

Zodijak Gemini
Pol Muškarac
Poruke 5329
Zastava Beograd
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.11
Po zakonu, na svakom industrijskom prehrambenom proizvodu bi trebalo da bude napisan sastav. Treba izbegavati proizvode koji sadrze puno vestackih aroma, boja, zasladjivaca i drugih aditiva, jer jos uvek nije sa sigurnoscu utvrdjeno da li su i u kojoj meri stetni po zdravlje (odn. nisu stetni dok se ne dokaze suprotno). Zato, sve na cemu pise da ima vise E sa nekim brojevima treba izbegavati. Smile

IP sačuvana
social share
Deus ex machina.
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Veteran foruma
Svedok stvaranja istorije


Ne Diraj Tigra Dok Se Igra!

Zodijak Cancer
Pol Žena
Poruke 23881
Zastava Izgubljena u vremenu i prostoru
OS
Windows XP
Browser
Opera 9.64
Upravo je stvar u tome sto su sastojci tajna, sve ostalo su nagadjanja... sto znaci... ima nesto u njoj sto izaziva reakciju "pije mi se, pije mi se, mnogo mi se pije"... naravno ne kod svih. S moje tacke gledista, a govorim iz licnog iskustva od pre skoro dve godine, rekla bih da osobe koje imaju manjak gvozdjau u organizmu/problem sa celokupnom krvnom slikom/anemijom, vape za Coca Colom. Nikada je nisam specijalno nesto volela, vise volim sok od kajsije, jabuke... ali sam je oko dva meseca tamanila kao luda, upravo kada mi se stanje organizma svelo na minimum. E sad... rekla bih: "ona me je odrzala", a pre bih rekla: "da je nisam toliko pila, ranije bi se uocio problem."... tako da... nesto ima u njoj.
« Poslednja izmena: 01. Jul 2009, 13:54:04 od Oblachak »
IP sačuvana
social share
Ja sam andjeo sa neba i bezobrazna kad hocu, ja cutim, al` kad treba pevam danju pevam nocu, zahtevna k`o dete, a u dusi sam romantik, ja se klonim svake stete, al` za frkom sam fanatik


Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Jet set burekdzija


Ko ponese kajace se a ko ne ponese kajace se vise!

Zodijak Taurus
Pol Muškarac
Poruke 6301
Zastava Nis
OS
Windows XP
Browser
Mozilla Firefox 3.0.11
mob
Nokia E
Po zakonu, na svakom industrijskom prehrambenom proizvodu bi trebalo da bude napisan sastav. Treba izbegavati proizvode koji sadrze puno vestackih aroma, boja, zasladjivaca i drugih aditiva, jer jos uvek nije sa sigurnoscu utvrdjeno da li su i u kojoj meri stetni po zdravlje (odn. nisu stetni dok se ne dokaze suprotno). Zato, sve na cemu pise da ima vise E sa nekim brojevima treba izbegavati. Smile


Upravo tako evo tablice ne bi bilo lose da se odstampa i da je ljudi nose sa sobom u kupovinu cisto da vide koje prozivode kupuju i sta to u sebi sadrze ti proizvodi!

Fajlovi prikačeni uz poruku (kliknite na slike za punu veličinu)

emuguilatori.jpg
(108.96 KB, 684x800)
IP sačuvana
social share
„Tromo se vreme vuče i ničeg novog nema, danas sve ko juče sutra se isto sprema."
Pogledaj profil
 
Prijava na forum:
Ime:
Lozinka:
Zelim biti prijavljen:
Trajanje:
Registruj nalog:
Ime:
Lozinka:
Ponovi Lozinku:
E-mail:
Idi gore
Stranice:
2 3  Sve
Počni novu temu Nova anketa Odgovor Štampaj Dodaj temu u favorite Pogledajte svoje poruke u temi
nazadnapred
Prebaci se na:  

Poslednji odgovor u temi napisan je pre više od 6 meseci.  

Temu ne bi trebalo "iskopavati" osim u slučaju da imate nešto važno da dodate. Ako ipak želite napisati komentar, kliknite na dugme "Odgovori" u meniju iznad ove poruke. Postoje teme kod kojih su odgovori dobrodošli bez obzira na to koliko je vremena od prošlog prošlo. Npr. teme o određenom piscu, knjizi, muzičaru, glumcu i sl. Nemojte da vas ovaj spisak ograničava, ali nemojte ni pisati na teme koje su završena priča.

web design

Forum Info: Banneri Foruma :: Burek Toolbar :: Burek Prodavnica :: Burek Quiz :: Najcesca pitanja :: Tim Foruma :: Prijava zloupotrebe

Izvori vesti: Blic :: Wikipedia :: Mondo :: Press :: Naša mreža :: Sportska Centrala :: Glas Javnosti :: Kurir :: Mikro :: B92 Sport :: RTS :: Danas

Prijatelji foruma: Triviador :: Domaci :: Morazzia :: TotalCar :: FTW.rs :: MojaPijaca :: Pojacalo :: 011info :: Burgos :: Alfaprevod

Pravne Informacije: Pravilnik Foruma :: Politika privatnosti :: Uslovi koriscenja :: O nama :: Marketing :: Kontakt :: Sitemap

All content on this website is property of "Burek.com" and, as such, they may not be used on other websites without written permission.

Copyright © 2002- "Burek.com", all rights reserved. Performance: 0.107 sec za 16 q. Powered by: SMF. © 2005, Simple Machines LLC.